Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.063
Reaction score
6.898
Γράψε λάθος. Όχι Ctrl+alt+S, αλλά Ctrl+Windows Key+S. Στα windows (Firefox δεν έχω).
Πάλι δεν το πέτυχες. Shift+Windows Key+S είναι, όχι Ctrl.

Αλλά ναι, αυτός ο συνδυασμός ανοίγει το Snipping Tool (ή "Snip & Sketch" στα Windows 10, στα 11 έγιναν merge τα δύο εργαλεία).

Τεσπα, είμαστε εντελώς off topic.
 

Μηνύματα
1.423
Reaction score
2.842
Αυτό που λες είναι λειτουργία του Firefox, όχι των Windows.



Δεν έχει καταργηθεί το snipping tool (το Sniper tools που λες είναι άλλο, του στρατού 😛 ).
Των widows ειναι δεν εχω καν firefox. στο πι σι μου καπου τα χεις μπερδεψει.
 



TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Μου χάλασε το ΖΤΕ adsl ρούτερ της Forthnet. Έχω όμως ένα αρχαίο της Cosmote. Μπορώ να το κάνω να δουλέψει σε άλλο δίκτυο;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.546
Reaction score
5.764
Μου χάλασε το ΖΤΕ adsl ρούτερ της Forthnet. Έχω όμως ένα αρχαίο της Cosmote. Μπορώ να το κάνω να δουλέψει σε άλλο δίκτυο;
99% ναι.
Θα χρειαστείς βεβαίως τα PPPoE credentials της σύνδεσης σου.
 

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Ακόμα καλύτερα, βρήκα εναπ πρακτικά ίδιο ZTE H108N της HOL.
Τα credentials είναι το user/pass που λέει το εγχειρίδιο της Forthnet ή πρέπει να ξέρω και άλλα;
 

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.146
Μου χάλασε το ΖΤΕ adsl ρούτερ της Forthnet. Έχω όμως ένα αρχαίο της Cosmote. Μπορώ να το κάνω να δουλέψει σε άλλο δίκτυο;
Δεν στο αντικαθιστά ή FORTHNET/NOVA αν το πας σ' ένα κατάστημα NOVA?
 


gid

Μηνύματα
7.477
Reaction score
8.712
Φίλος έχει ένα QNAP NAS με δύο δίσκους που πλέον δεν μπουτάρει (δοκίμασε reset, έβγαλε/ξανάβαλε μνήμες, τίποτε).

Οι δίσκοι έπαιζαν σε RAID-1. Αν τους βάλει σε άλλο παρόμοιο NAS (qnap ή άλλο) θα παίξουν άραγε; Αν βάλει τον έναν σε ένα linux box θα τον δει;

Τα έχει δοκιμάσει κανείς αυτά;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.373
Reaction score
94.178
  • Like
Reactions: gid

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Δεν στο αντικαθιστά ή FORTHNET/NOVA αν το πας σ' ένα κατάστημα NOVA?
1. Πήγα, αλλά στον Βόλο είναι όλα κλειστά. Η βλάβη δεν οφείλεται στην πλημμύρα, απλά παρέδωσε το πνεύμα μετά από σχεδόν 10 χρόνια.
2. Αλλά δεν ξέρω αν θα είναι τόσο ευγενικοί, με συμβόλαιο που έχει λήξει δυο χρόνια και παραπάνω.
3. Δεν φταίει το τροφοδοτικό, δοκίμασα άλλο.
4. Έβαλα το ρούτερ της HOL και ΔΟΥΛΕΨΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ!

Άνοιξα ένα μπουκαλάκι κρασί να το γιορτάσω.
:drinks:
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
για βοηθήστε λιγο αν γνωρίζετε:

ψάχνω ανταλλακτικό πληκτρολογιο και κάλυμμα για το λαπτοπ

ASUS X540MA-DM132T

βρισκω μονο το πληκτρολογιο χωρις κάλυμμα. μηπως εχετε υποψιν καποιο καταστημα, ηλεκτρονικο ή φυσικο, που να εχει το σετ;

ευχαριστώ
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.145
Reaction score
20.717
Τηλεφώνησέ τους και κάνε μια ερώτηση. Πιθανότατα ταιριάζει...

 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ευχαριστω πολύ.:)

υποπτεύομαι οτι η διαφορά είναι οτι το δικο μου εχει ελληνικά, ενω αυτο όχι. μικρο το κακο όμως αν ταιριάζει.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.145
Reaction score
20.717
Πληκτρολόγιο με ελληνικά έχει η itsys, 15 ευρώ ακριβώτερο...


Και πάλι τηλεφώνησέ τους για να επιβεβαιώσεις τη συμβατότητα...
ευχαριστω πολύ.:)

υποπτεύομαι οτι η διαφορά είναι οτι το δικο μου εχει ελληνικά, ενω αυτο όχι. μικρο το κακο όμως αν ταιριάζει.
Αυτό το προϊόν στο tolaptop.gr είναι μόνο το palmrest, χωρίς πληκτρολόγιο.
Ο κούκος αηδόνι θα σου βγει. Δεν παίρνεις καλύτερα ένα άλλο;

 

Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.204
Αλάνια καλησπέρα.
Στο γραφείο μου έχω fiber 100αρα. Ακριβώς δίπλα έχω ένα μικρό χώρο χωρίς σταθερό τηλέφωνο.
Μετέφερα ένα utp καλώδιο από το μόντεμ και το τερμάτισα σε utp πρίζα στον πίσω χώρο.
Τι βάζω τώρα στην πρίζα για να έχει καλό wi fi ο χώρος? Τυχόν link θα εκτιμηθούν δέοντος.
Υγ μην ξεπουληθω όμως.... Κάτι οικονομικο
Thanks
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Ενα παλιό router έχοντας ενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις του το dhcp relay για να δίνει τις ip το κεντρικό router.
 

Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.204
Ενα παλιό router έχοντας ενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις του το dhcp relay για να δίνει τις ip το κεντρικό router.
Ναι εντάξει οκ...
Δεν καταλαβα τπτ...
Ποιος θα τα κάνει όλα αυτά αστροναύτη μου?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.946
Reaction score
3.763
Εξαρτάται και τι εννοείς "καλό" WiFi. Θέλεις πχ να ανταλλάζεις αρχεία και στο εσωτερικό δίκτυο ή το θέλεις μόνο για Internet? Εάν είναι το δεύτερο, τότε ακόμη και με WiFi 4 (802.11n) συσκευή τερματίζεις τα 100Mbps.
Επίσης παίζει ρόλο και με τι συσκευή θα συνδέεσαι στο ασύρματο - δεν έχει νόημα να πάρεις πχ WiFi 6 (802.11ax) εάν δεν έχεις καμία συσκευή που να το υποστηρίζει.
Πρακτικά το πιο απλό που μπορείς να πάρεις είναι κάτι τέτοιο:

Αλλά το 2023 θα έπαιρνα τουλάχιστον κάτι dual band (2.4GHz, 5GHz) και WiFi 5 (802.11ac).
Κάτι σχετικά οικονομικό και απλό σε ρύθμιση είναι αυτό:

Εάν σκέφτεσαι να επεκτείνεις το WiFi στο μέλλον, έχει νόημα να επενδύσεις σε κάτι καλύτερο, ιδανικά να υποστηρίζει και δυνατότητες mesh.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.755
Μηνύματα
2.874.857
Members
37.944
Νεότερο μέλος
TasosXalandri
Top