Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
18
Reaction score
1
Kaλημερα. Το γουφερ ειναι το Rel Strata 2 και οι υποδοχες του φαινονται στην φωτογραφια. Δεν γνωριζω αν και πως μπορει να γινει η συνδεσμολογια. Η καρτα ηχου εχει μονο τις τρεις κλασσικες υποδοχες, jack. Μικροφωνο, ηχεια, line in.
 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.145
Reaction score
20.715
Screenshot from 2023-08-03 11-06-00.png


Άρα χρειάζεσαι έναν απλό, ολοκληρωμένο ενισχυτή. Πρέπει να συνδέσεις τη λαχανί θύρα της κάρτας στη θύρα line level inputs του subwoofer, τη θύρα out 1 του subwoofer σε μια είσοδο line του ενισχυτή, και την έξοδο του ενισχυτή στα ηχεία βιβλιοθήκης.

Στη συνέχεια πρέπει να φέρεις το volume του ενισχυτή στην 10η ώρα, το volume της κάρτας ήχου στο μηδέν, και προοδευτικά να αυξήσεις τη στάθμη της κάρτας, ρυθμιστικό το οποίο θα χρησιμοποιείς για την αυξομείωση της στάθμης. Την παρουσία, τη στάθμη των χαμηλών συχνοτήτων, μπορείς να τη ρυθμίσεις με το ρυθμιστικό Gain του σαμπ, με το αυτί, ή με κάποια μέτρηση με μικρόφωνο, ώστε να ταιριάσεις το σαμπ με τους δορυφόρους.

Αφού ρυθμίσεις τη στάθμη του σαμπ, αν το σύστημα δεν σε ικανοποιεί, αν δεν παίζει αρκετά "δυνατά", αύξησε τη στάθμη του ενισχυτή, αλλά όχι μετά την 1η ώρα (τη θέση "και πέντε"), και αναλόγως επαναρυθμίζεις το σαμπ.

Επειδή το σύστημα θα παίζει μέσω του ενσωματωμένου κυκλώματος ήχου του motherboard, η ποιότητα του ήχου δεν θα είναι και η καλύτερη δυνατή, οπότε εξέτασε την πρόσθεση ενός usb audio interface, που θα το χρησιμοποιείς ως εξωτ. κάρτα ήχου.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
1
Aπολυτα κατανοητος, αγαπητε Kostas. Eυχαριστω για τις πληροφοριες. Θα δοκιμασω με τα υπαρχοντα συν ενισχυτη. Αν δεν ειναι ικανοιητικη η ποιοτητα ηχου, θα προσθεσω usb audio interface.
Kαποιος ενισχυτης που θα μου συστηνατε για αυτην την δουλεια?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.145
Reaction score
20.715
Αυτός είναι πολύ καλή λύση, αν και δεν είναι κλασικός ενισχυτής, αλλά network streamer με ενσωματωμένο τελικό ενισχυτή και bass management. Επίσης, αυτός ο ραδιοενισχυτής, κι ως φθηνή λύση, ας πούμε αυτός.
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Kaλημερα. Το γουφερ ειναι το Rel Strata 2 και οι υποδοχες του φαινονται στην φωτογραφια. Δεν γνωριζω αν και πως μπορει να γινει η συνδεσμολογια. Η καρτα ηχου εχει μονο τις τρεις κλασσικες υποδοχες, jack. Μικροφωνο, ηχεια, line in.
Ποιά κάρτα είναι; Σε σταθερό pc;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
1
Naι σταθερο PC. Eνσωματομενη Realtek codec ALC 887, σε μητρικη gigabyte B460M DS3H. Διστυχως οταν την επελεξα, δεν εδωσα σημασια στα specs του ηχου. Στο επομενο PC, θα φροντισω να εχει περισσοτερες δυνατοτητες η θα βαλω εξτρα εσωτερικη η εξωτερικη καρτα ηχου. π.χ. αν η καρτα μου ειχε μια οπτικη εξοδο, θα μπορουσα να την συνδεσω με εξωτερικο dac, προ/τελ. συσκευες τις οποιες εχω. Ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια, θα κοιταξω να κανω το
καλυτερο δυνατο που μπορω
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Θα πάρεις ένα στέρεο καρφί να βάλεις σε έναν οποιοδήποτε ενισχυτή, για το δεξί και αριστερό κανάλι και θα πάρεις το κανάλι του sub από την άλλη έξοδο για sub/center. Θα επιλέξεις 5.1 στις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου και θα επιλέξεις ότι έχεις μόνο εμπρός δεξί και αριστερό ηχεία. Επίσης θα τα δηλώσεις ως small, για να κάνει bass management το pc.
Μετά αν θέλεις βάζεις και το EqualiserAPO και κάνεις ψηφιακή ισοστάθμιση, κατά προτίμηση με τη βοήθεια του REW και ενός μικροφώνου.

Αν τα καταφέρεις με τις συνδέσεις, περνάμ3ε και στα επόμενα βήματα, ό,τι απορία έχεις, εδώ είμαστε.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Naι σταθερο PC. Eνσωματομενη Realtek codec ALC 887, σε μητρικη gigabyte B460M DS3H. Διστυχως οταν την επελεξα, δεν εδωσα σημασια στα specs του ηχου. Στο επομενο PC, θα φροντισω να εχει περισσοτερες δυνατοτητες η θα βαλω εξτρα εσωτερικη η εξωτερικη καρτα ηχου. π.χ. αν η καρτα μου ειχε μια οπτικη εξοδο, θα μπορουσα να την συνδεσω με εξωτερικο dac, προ/τελ. συσκευες τις οποιες εχω. Ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια, θα κοιταξω να κανω το
καλυτερο δυνατο που μπορω
Δε χρειάζεσαι απαραίτητα οπτική έξοδο, υπάρχουν υπέροχα και οικονομικότατα DAC που λειτουργούν με USB.
 

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Ή μπορείς να βρεις και ενισχυτή με είσοδο USB. Δυστυχώς απ' όσο ξέρω ο αντίστοιχος Cambridge με αυτόν που προτάθηκε έχει μόνον οπτική και ομοαξονιμή.
 


Μηνύματα
18
Reaction score
1
Λοιπον η ιστορια εχει ως εξης. Εχω ενα παλαιο αλλα καλουτσικο 5.1 συστημα στο σαλονι. Οσο περναν τα χρονια τοσο περισσοτερο ταινιες/μουσικη ακουω απο το PC, σε διαφορετικο δωματιο. Αφου μεγαλωνουν οι οθονες στο PC και η εικονα γινεται ολο και πιο σινεματζιδικη, ειπα να ξεφυγω κι απο την πλαστικουρα των logitek και edifier. Βρικα τα TagaHarmony 2.1 in tone. Δεν ταχω ακουσει, αλλα οπως ειδα εχουν μια ποιοτητα κατασκευης. Απο τα edifier M1360 που εχω τωρα, σηγουρα θα ακουγονται καλυτερα. Μολις πηγα να παραγγειλω, μαθαινω οτι τα κατηργισαν. (αν εχεις τυχη διαβαινε). Μετα ειδα οτι για να παρεις ενα σετ PC ηχεια 2.1 της προκοπης, θελεις 500Ε+ . Σκεφτηκα οτι συμφερει περισσοτερο ενας ενισχυτης, αφου εχω τα ηχεια. Το homecinema δεν το χαλαω. Μπορει ναναι παλαιο, αλλα με ικανοποιει. Εξαλλου cd και dvd παιζω εκει.
Περιφεριακα 5.1/7.1 δεν προκειται να μπουν στο δωματιο. Εναν ενισχυτη θελω που να μπορω να συνδεσω πανω του τα 2 ηχεια και το γουφερ.
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Αφού παίζεις με pc, πάρε 2 ενεργά JBL LSR 305 ή 306 ή 308 αν σε παίρνει το μέγεθος, πούλα τα άλλα τα κατώτερη ποιότητας που έχεις και συνέδεσε και το sub και καθάρισες.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
1
Aπο μεγεθος ΟΚ χωρανε τα JBL 305. Πως θα συνδεσω τα 2 ηχεια και το sub στα 3 jack του υπολογιστη?
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Διάβασε το εγχειρίδιο χρήσης της μητρικής για να βρεις τις εξόδους.
Τα JBL θέλουν καλώδιο από ένα μικρό στέρεο καρφί σε 2 μεγάλα mono καρφιά και το sub από ένα στέρεο μικρό καρφί σε 2 RCA που θα χρησιμοποιήσεις το ένα.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Εξακολουθω να εχω προβλημα με τα δικτυακα shares, σε Windows 11.

Ενα σταθερο PC που εχω στο δίκτυο μου (Windows 7) εμφανιζεται κανονικα στο Network του File Explorer, αλλα οταν παω να το προσπελασω παιρνω το παρακατω μηνυμα.

Screenshot.jpg


Αν πατησω Diagnose, μου λεει οτι δεν βρηκε κανενα προβλημα αλλα στην συνεχεια μπορω πλεον να προσπελασω κανονικα το συγκεκριμενο share! Αν δεν πατησω Diagnose, δεν εχω προσβαση.

Επισης, δεν μου δειχνει με τιποτα το NAS στο Network.
Αν ομως βαλω την (σταθερη) IP του στην address bar του File Explorer (πχ \\192.1681.ΧΧΧ), έχω κανονικα προσβαση read/write.

Εχω δοκιμασει διάφορα fixes που βρηκα on-line, τιποτα δεν δουλευει.

Πειτε καμια ιδεα...
 


Μηνύματα
1.423
Reaction score
2.842
Τι να σου πω τώρα. Να σου πω ότι έχεις βάλει το ίδιο καλάθι το Amazon με ένα κατάστημα στην Ελλάδα; Ότι συγκρίνεις τον μεγαλύτερο μεταπωλητή στον κόσμο με ένα κατάστημα σε κάποια γωνιά της Ελλάδας; Μα σοβαρά μιλάμε;

Τι να γράφω δηλαδή; Για τα προϊόντα που μπαίνουν Ευρώπη από Ολλανδία και μετά πρέπει να έρθουν Ελλάδα; Που έχουμε τα ακριβότερα τελωνεία (ίσως και) στο κόσμο; Που έχουμε εντελώς διαφορετική φορολογία επιχειρήσεων; Ασφαλιστικές εισφορές; 2 έξτρα μισθούς ανά υπάλληλο που δεν έχει κανένας άλλος στην Ευρώπη; Ότι θες την ίδια τιμή με χώρα που έχει 8 φορές παραπάνω potential customers; Αν και, πριν λίγους μήνες και στη Γερμανία είχε 1050€; Αλλά ξεστοκάρει το Amazon επειδή το χειρότερο του είναι να μένει εμπόρευμα στις αποθήκες; Οπότε και 10€ να βγάλει έχει κέρδος επειδή όταν φύγει ο Marantz θα έρθει κάτι άλλο στο ράφι της αποθήκης με μεγαλύτερο κέρδος; Ξέρεις πως δουλεύει το Amazon;

Κάποια δεδομένα. Ποσο πουλά το Amazon ανά χώρα αυτό που αγόρασες.
View attachment 303606

Πάρε και την πορεία τιμής στο amazon.de
View attachment 303607

Δες τα και σε πίνακα.
View attachment 303608

Sorry που κάποια είναι φωτογραφίες από κινητό. Είμαι σε Windows που δεν τα πάω μια, ούτε θα κάτσω να ψάξω πως κάνω screenshot και crop.
Εργαλειο αποκομματων, πολυ βολικο και πανευκολο, υπαρχει προεγκατεστημενο στα windows.
 

Μηνύματα
7.251
Reaction score
1.252
Sorry που κάποια είναι φωτογραφίες από κινητό. Είμαι σε Windows που δεν τα πάω μια, ούτε θα κάτσω να ψάξω πως κάνω screenshot και crop.
Ζήλεψε η Microsoft, άλλαξε τη διαδικασία 3-4 φορές σε 2-3 χρόνια (αρχικά έκανες απλά prtscn, μετά έβγαλαν το Snipertool μετά το κατήργησαν και πλέον αντέγραψαν την apple). Πλέον πατάς Ctrl+Alt+S και λειτουργεί όπως στα mac, επιλέγεις με τον κέρσορα την επιφάνεια που θα κάνεις screenshot και crop.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.063
Reaction score
6.897
Πλέον πατάς Ctrl+Alt+S και λειτουργεί όπως στα mac, επιλέγεις με τον κέρσορα την επιφάνεια που θα κάνεις screenshot και crop.
Αυτό που λες είναι λειτουργία του Firefox, όχι των Windows.

μετά έβγαλαν το Snipertool μετά το κατήργησαν
Δεν έχει καταργηθεί το snipping tool (το Sniper tools που λες είναι άλλο, του στρατού 😛 ).
 

Μηνύματα
7.251
Reaction score
1.252
Αυτό που λες είναι λειτουργία του Firefox, όχι των Windows.



Δεν έχει καταργηθεί το snipping tool (το Sniper tools που λες είναι άλλο, του στρατού 😛 ).
Γράψε λάθος. Όχι Ctrl+alt+S, αλλά Ctrl+Windows Key+S. Στα windows (Firefox δεν έχω).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.755
Μηνύματα
2.874.834
Members
37.944
Νεότερο μέλος
TasosXalandri
Top