Άλλο ένα thread για ενεργά

Μηνύματα
57
Reaction score
34
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Θα ήθελα την άποψη σας για τον παρακάτω ενισχυτή/dsp


ο στόχος είναι να μετατρέψω τα παθητικά σε ενεργά, το οποίο κατανοώ ότι μια άλλη ιστορία από μόνο του(Φάσεις, PEQ, crossover και δεν ξέρω τι άλλο), αλλά σε πρώτη φάση ας μείνουμε στο αν αξίζει το μηχάνημα αυτό.

Έχει κανείς σχετική εμπειρία με εξοπλισμό τύπου "t.racks" από το thomman? Είναι πολύ φθηνό σε σχέση με άλλες λύσεις(hypex)...

Η πηγή θα είναι RCA από έναν SR7012 και τα ηχεία που θα μετατραπούν σε πρώτη φάση θα είναι Klipsch R-820F. Είμαι κάτοχος umik οπότε θα μπορώ να κάνω μετρήσεις στα ηχεία.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν τον εχω χρησημοποιησει αλλα ειναι ο ενισχυτης/DSP που εχω επιλεξει κι εγω για το προτζεκτ που ετοιμαζω. Δεν ειναι πολυ ισχυρος αλλα τα Klipsch εχουν αρκετα υψηλη ευαισθησια που θα αυξηθει κι αλλο αν φυγει το παθητικο κροσοβερ απο τη μεση.
Το μηχανημα υπαρχει και σαν σκετο DSP χωρις ενισχυτες και εχει λαβει πολυ καλη κριτικη απο το AudioScienceReview (για το κοστος του).
Με τη βοηθεια του μικροφωνου και του REW πιστευω θα καταφερεις να παρεις καλο αποτελεσμα αλλα σιγουρα δεν θα μπορεσεις να παρεις τα μεγιστα σε SPL. Το καλο ειναι οτι αν παρεις το αποτελεσμα που θες μπορεις μετα ειτε να το αναβαθμισεις με καλυτερους ενισχυτες κρατωντας το ως σκετο DSP.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
34
Δεν τον εχω χρησημοποιησει αλλα ειναι ο ενισχυτης/DSP που εχω επιλεξει κι εγω για το προτζεκτ που ετοιμαζω. Δεν ειναι πολυ ισχυρος αλλα τα Klipsch εχουν αρκετα υψηλη ευαισθησια που θα αυξηθει κι αλλο αν φυγει το παθητικο κροσοβερ απο τη μεση.
Το μηχανημα υπαρχει και σαν σκετο DSP χωρις ενισχυτες και εχει λαβει πολυ καλη κριτικη απο το AudioScienceReview (για το κοστος του).
Με τη βοηθεια του μικροφωνου και του REW πιστευω θα καταφερεις να παρεις καλο αποτελεσμα αλλα σιγουρα δεν θα μπορεσεις να παρεις τα μεγιστα σε SPL. Το καλο ειναι οτι αν παρεις το αποτελεσμα που θες μπορεις μετα ειτε να το αναβαθμισεις με καλυτερους ενισχυτες κρατωντας το ως σκετο DSP.
Χαίρομαι που τον έχει δει και άλλος απο το φόρουμ!! Χμμμ, οκ, οταν λες οτι δεν είναι πολυ ισχυρός πως το εννοείς? 4*250 νομίζω είναι αρκετά για να φτιάξει κανεις ένα "δυνατό ηχείο", εκτός αν το λες από την άποψη οτι αυτο το νουμερο θα έχει τραγικά υψηλή παραμόρφωση. Το σκετο DSP είναι αυτο https://www.thomann.de/gr/the_t.racks_dsp_204.htm?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Χαίρομαι που τον έχει δει και άλλος απο το φόρουμ!! Χμμμ, οκ, οταν λες οτι δεν είναι πολυ ισχυρός πως το εννοείς? 4*250 νομίζω είναι αρκετά για να φτιάξει κανεις ένα "δυνατό ηχείο", εκτός αν το λες από την άποψη οτι αυτο το νουμερο θα έχει τραγικά υψηλή παραμόρφωση. Το σκετο DSP είναι αυτο https://www.thomann.de/gr/the_t.racks_dsp_204.htm?
Ωπα, γράψε λάθος. Δεν πάτησα το Λίνκ. Νόμιζα ότι ήταν το t.racks DSP mini 4X4
Tο έχω δει και αυτο αλλά δεν έχει καλές κριτικές στο Thomann και δεν έχω δει review πουθενά.
Δεν με ψήνει.
Τώρα που το ξαναβλέπω πρέπει να έχει αλλάξει μοντέλο. Δεν είναι αυτό που έβλεπα πριν λίγους μήνες. Θα το ψάξω.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
34
Ωπα, γράψε λάθος. Δεν πάτησα το Λίνκ. Νόμιζα ότι ήταν το t.racks DSP mini 4X4
Tο έχω δει και αυτο αλλά δεν έχει καλές κριτικές στο Thomann και δεν έχω δει review πουθενά.
Δεν με ψήνει.
Κανένα πρόβλημα :), μήπως έχεις λινκ για τις κριτικές γιατί δεν τις βλέπω στο thomann.Είναι πολύ φθηνό για είναι αληθινό λες ε?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Κανένα πρόβλημα :), μήπως έχεις λινκ για τις κριτικές γιατί δεν τις βλέπω στο thomann
Έκανα edit το ποστ. Μάλλον έχει αλλάξει μοντέλο. Το προηγούμενο είχε κακές κριτικες
 

Μηνύματα
57
Reaction score
34
Έκανα edit το ποστ. Μάλλον έχει αλλάξει μοντέλο. Το προηγούμενο είχε κακές κριτικες
Θα περιμένω μερικές μέρες μήπως κάποιο μέλος έχει κάτι αρνητικό να πει και μετά θα αποφασίσω. Λογικά θα πάρω 1 τεμάχιο και θα μείνω στους 2 δρόμους ανά ηχείο. Εκτός αν το έχει κάποιος από εδώ μέσα και έχει μείνει ικανοποιημένος, εκεί θα σκεφτώ μήπως πάρω 2 και κάνω τα ηχεία 2,5 δρόμων.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.955
Reaction score
55.100
Θα περιμένω μερικές μέρες μήπως κάποιο μέλος έχει κάτι αρνητικό να πει και μετά θα αποφασίσω. Λογικά θα πάρω 1 τεμάχιο και θα μείνω στους 2 δρόμους ανά ηχείο. Εκτός αν το έχει κάποιος από εδώ μέσα και έχει μείνει ικανοποιημένος, εκεί θα σκεφτώ μήπως πάρω 2 και κάνω τα ηχεία 2,5 δρόμων.
Πρωτεύον πρόβλημα με τα Klipsch δεν είναι το παθητικό κρος και η πολυενίσχυση... Χωρίς να είμαι εξοικειωμένος με την ποιότητα και την απόδοση του συγκεκριμένου ενισχυτή,γενικώς θα συμβούλευα να προμηθευτείς ένα αυθεντικό μοντέλο ενεργών ηχείων.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
34
Πρωτεύον πρόβλημα με τα Klipsch δεν είναι το παθητικό κρος και η πολυενίσχυση... Χωρίς να είμαι εξοικειωμένος με την ποιότητα και την απόδοση του συγκεκριμένου ενισχυτή,γενικώς θα συμβούλευα να προμηθευτείς ένα αυθεντικό μοντέλο ενεργών ηχείων.
Δέχομαι απόλυτα και τα 2. Απλά από πλευράς μου, η μετατροπή καλύπτει 3 "ανάγκες", το μικρότερο κόστος, τη χαρά της δημιουργίας και τη μάθηση:). Σίγουρα έχεις δίκιο ότι ένα έτοιμο και μετρημένο ενεργό ηχείο θα είναι πάντα καλύτερο. Στόχο σε πρώτη φάση έχω τη βελτίωση(κατανοώ και γνωρίζω ότι τα συγκεκριμένα ηχεία δεν είναι "σοβαρά") και στη συνέχεια βλέπουμε;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.240
-> το συγκεκριμενο μηχανημα ειναι για PA συστημα , εχει DSP και ρυθμιση crossover** ανα καναλι (κατ επεκταση δρομο) ?
** αν καταλαβα, θα το πας κατευθειαν στα μεγαφωνα (αλλιως δεν ειναι ενεργα αλλα διπλο ενισχυση).
ενταξη το κοστος δεν ειναι μεγαλο , και οτι κανεις δεν ειναι μη αντιστρεψημο.
προσωπικα δεν θα ασχολιομουν με κατι τετοιο , ουτε με hypex μιας και αναφερθηκε, αλλα αν ειχα ορεξη μερακι και δεν ειχα αφιερωθει στην υψηλη γαστρονομια θα πηγαινα στη δευτερη υποθεση.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
34
-> το συγκεκριμενο μηχανημα ειναι για PA συστημα , εχει DSP και ρυθμιση crossover** ανα καναλι (κατ επεκταση δρομο) ?
** αν καταλαβα, θα το πας κατευθειαν στα μεγαφωνα (αλλιως δεν ειναι ενεργα αλλα διπλο ενισχυση).
ενταξη το κοστος δεν ειναι μεγαλο , και οτι κανεις δεν ειναι μη αντιστρεψημο.
προσωπικα δεν θα ασχολιομουν με κατι τετοιο , ουτε με hypex μιας και αναφερθηκε, αλλα αν ειχα ορεξη μερακι και δεν ειχα αφιερωθει στην υψηλη γαστρονομια θα πηγαινα στη δευτερη υποθεση.
Σωστά κατευθείαν στα μεγάφωνα. Από ότι είδα στο manual https://images.static-thomann.de/pi...anual/555931_c_555931_555941_r1_en_online.pdf (σελ27) ναι έχει ρυθμίσεις ανά κανάλι. Απλά το θέμα με τη συγκεκριμένη επιλογή είναι ότι φαίνεται(σε επίπεδο χαρακτηριστικών) value for money. Και 70watt ανά κανάλι να δίνει "καθαρά" νομίζω και πάλι αξίζει. Το θέμα είναι να μη δίνει 5W :o:O_o: xaxaxa
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.240
σ.29 - απο εμενα ειναι οχι - αλλα αμα θες καν'το δε χανεις πολλα και μπορει να κανεις κατι. :smoke:
1705153431154.png
 



Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Θα περιμένω μερικές μέρες μήπως κάποιο μέλος έχει κάτι αρνητικό να πει και μετά θα αποφασίσω. Λογικά θα πάρω 1 τεμάχιο και θα μείνω στους 2 δρόμους ανά ηχείο. Εκτός αν το έχει κάποιος από εδώ μέσα και έχει μείνει ικανοποιημένος, εκεί θα σκεφτώ μήπως πάρω 2 και κάνω τα ηχεία 2,5 δρόμων.
Σίγουρα θα είναι καλύτερα 2.5 δρόμων. Αν μετρήσεις με το ένα γουφερ μόνο θα δεις που αρχίζει το baffle step και μπορείς απλά να βάλεις ένα πηνιο στο δευτερο γουφερ να κόβει από εκεί και πάνω ώστε να μην χρειαστεί να πάρεις και δεύτερο ενισχυτή για μισό δρόμο.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
34
Σίγουρα θα είναι καλύτερα 2.5 δρόμων. Αν μετρήσεις με το ένα γουφερ μόνο θα δεις που αρχίζει το baffle step και μπορείς απλά να βάλεις ένα πηνιο στο δευτερο γουφερ να κόβει από εκεί και πάνω ώστε να μην χρειαστεί να πάρεις και δεύτερο ενισχυτή για μισό δρόμο.
Οκ, εφόσον με το πηνίο δεν "ακυρώνουμε" την αξία του ενεργού γιατί όχι! Απλά εκεί σίγουρα κάποιος θα πρέπει να μου υποδείξει ένα έτοιμο low pass filter(υποθέτω)
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Οκ, εφόσον με το πηνίο δεν "ακυρώνουμε" την αξία του ενεργού γιατί όχι! Απλά εκεί σίγουρα κάποιος θα πρέπει να μου υποδείξει ένα έτοιμο low pass filter(υποθέτω)
Αν βρεις καπου μετρησεις εμπεδησης του γουφερ θα ειναι ευκολο να βρεις ποσα mH θα πρεπει να ειναι το πηνιο. Διαφορετικα, θα πρεπει να πας σε καταστημα που θα εχουν πηνια για κροσοβερ, και να ρωτησεις αν εχεις την δυνατοτητα να αντικαταστησεις το πηνιο με αλλο μεχρι να βρεις (με μετρησεις με το μικροφωνο) ποιο σου κανει.
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
Είδα τις μετρήσεις του Αμιρ για το ίδιο, χωρίς ενισχυτή και ήταν μέτριες προς κακές. Λόγος σήματος προς θόρυβο 85 dB στα 2 βολτ και περίπου 45-55 στα χαμηλά περάσματα. Δεν ξέρω αν θα σε καλύψει, αν και αυτός έχει παρόμοιες μετρήσεις.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Είδα τις μετρήσεις του Αμιρ για το ίδιο, χωρίς ενισχυτή και ήταν μέτριες προς κακές. Λόγος σήματος προς θόρυβο 85 dB στα 2 βολτ και περίπου 45-55 στα χαμηλά περάσματα. Δεν ξέρω αν θα σε καλύψει, αν και αυτός έχει παρόμοιες μετρήσεις.
Μπορεις να ανεβασεις λινκ με το review?
Εγω το μονο σχετικο review που μπορεσα να βρω ηταν αυτο του σκετου DSP/Crossover The t.racks DSP 204 απο τον Jobst
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.740
Μηνύματα
2.874.550
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top