Αντικατάσταση Ελαστικών σε BMW 116i (2008)

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Γεια σας,
θα ήθελα μια βοήθεια σε σχέση με την επιλογή ελαστικών για το αυτοκίνητο μου.

Έχω το BMW 116i μοντέλο 2008 και πρέπει να αλλαχτούν τα Continental ContiPremiumContact SSR 205/55R16 91V που τα έχω αρκετό καιρό.

Όσες φορές έχω αλλάξει λάστιχα στο αυτοκίνητο, έχω βάλει ακριβώς τα ίδια ελαστικά. Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο αμάξι είναι ότι κοπανάει πολύ ενοχλητικά στη κακοτεχνίες των δρόμων και από ότι μου έχουν πει, φταίνε σε ένα βαθμό και τα SSR ελαστικά.

Σκέφτομαι λοιπόν να μην βάλω SSR ελαστικά και επειδή δεν γνωρίζω καλά το θέμα "ελαστικά" ήθελα να με βοηθήσετε.

Δεν θα ήθελα πάντως πολύ “μαλακά” γιατί παλιότερα σε ένα 316ti είχα βάλει κάποια Fulda που ήταν πολύ μαλακά και είχα πολύ μεγάλη αστάθεια στο τιμόνι στην εθνική οδό, κάτι που ήταν εξαιρετικά ενοχλητικό.

Ευχαριστώ
 


TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
BMW είναι, σκληρή ανάρτηση έχει, κοπανάει έτσι κι αλλιώς. Ρεζέρβα και γρύλο δεν έχεις, μείνε με τα Run Flat να είσαι και πιο ασφαλής.
 
  • Like
Reactions: ika

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Ωραία. Σε τι αμάξι το έβαλες το Falken; Δεν έχω ξανακούσει τη μάρκα.
Σωστό σχετικά με το θέμα της ασφάλειας, αλλά όλοι μου έχουν πει ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ απλού και SSR, στην αίσθηση.
 
Last edited:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.950
Στις 2 BMW μου που είχαν runflat, έβαλα απλά και βελτιώθηκαν σημαντικά. Όχι μόνο σε άνεση, κυρίως σε κράτημα.

Προσωπικά βάζω μόνο Michelin, κρατάνε περισσότερα χιλιόμετρα με καλή συμπεριφορά.
 

Μηνύματα
29.415
Reaction score
23.542
Ωραία. Σε τι αμάξι το έβαλες το Falken; Δεν έχω ξανακούσει τη μάρκα.
Σωστό σχετικά με το θέμα της ασφάλειας, αλλά όλοι μου έχουν πει ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ απλού και SSR, στην αίσθηση.
SAAB 9-5

MERCEDES E200

SMART 1 KAI SMART 2 ΤΕΡΑΣΤΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....

VW GOLF TSI

FIAT PANDA

REANAULT SCENIC




ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΣΕ ΣΤΕΓΝΟ/ΒΡΕΓΜΕΝΟ

ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ

ΣΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.


ΥΓ.ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΑ ΡΑΝΦΛΑΤ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.798
Reaction score
31.282
205-55 είναι μάλλον χαμηλούτσικο προφίλ οπότε αναμενόμενο είναι ούτως ή άλλως κάποιο κοπάνημα.
 
  • Like
Reactions: ika



Μηνύματα
2.359
Reaction score
4.941
Γεια σας,
θα ήθελα μια βοήθεια σε σχέση με την επιλογή ελαστικών για το αυτοκίνητο μου.

Έχω το BMW 116i μοντέλο 2008 και πρέπει να αλλαχτούν τα Continental ContiPremiumContact SSR 205/55R16 91V που τα έχω αρκετό καιρό.

Όσες φορές έχω αλλάξει λάστιχα στο αυτοκίνητο, έχω βάλει ακριβώς τα ίδια ελαστικά. Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο αμάξι είναι ότι κοπανάει πολύ ενοχλητικά στη κακοτεχνίες των δρόμων και από ότι μου έχουν πει, φταίνε σε ένα βαθμό και τα SSR ελαστικά.

Σκέφτομαι λοιπόν να μην βάλω SSR ελαστικά και επειδή δεν γνωρίζω καλά το θέμα "ελαστικά" ήθελα να με βοηθήσετε.

Δεν θα ήθελα πάντως πολύ “μαλακά” γιατί παλιότερα σε ένα 316ti είχα βάλει κάποια Fulda που ήταν πολύ μαλακά και είχα πολύ μεγάλη αστάθεια στο τιμόνι στην εθνική οδό, κάτι που ήταν εξαιρετικά ενοχλητικό.

Ευχαριστώ
https://www.tyrereviews.com/Tyre-Type/Passenger-Car-Summer-Premium-Touring-Tyres/
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Τελικά μετά από κάποιο ψάξιμο κατέληξα στα Michelin Primacy 4+. Θα δούμε πως θα πάνε.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια
Τα έχει το καινουργιο KIA Stonic της γυναίκας μου από την αντιπροσωπία. Πολυ καλο λάστιχο. Καλές και ασφαλεις διαδρομές ευχομαι.
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Τα έχει το καινουργιο KIA Stonic της γυναίκας μου από την αντιπροσωπία. Πολυ καλο λάστιχο. Καλές και ασφαλεις διαδρομές ευχομαι.
Τώρα αν σου πω ότι το stonic αρεσει και στη δική μου γυναίκα, και σκέφτεται να το αγοράσει, τι θα πεις;

Για πες, για πες, πως είναι;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Το Stonic το εχουμε τωρα 1 μηνα. Ειναι η εκδοση optimum 1.0T βενζινη με 100 αλογα με τον καινουργιο κινητήρα που πληρει προδιαγραφες ευρωπαικης ενωσης. Κυκλοφορεί ελευθερα στην Αθηνα και ειναι πολυ οικονομικο. Καλη στιβαρή ευρωπαϊκή κατασκευή και εχει 7 χρονια εγγύηση και 5 χρονια δωρεαν σερβις ανταλλακτικά και εργασία. Δεν καταλαβαινεις οτι ειναι 1000αρι και εχει πολυ ομορφη κύλιση στον δρομο. Τιμιο αυτοκινητο, μοντερνο, full εξοπλισμενο και ειναι οτι πρεπει για δευτερο ακομα και για πρωτο αυτοκινητο, δηλαδή ουτε μικρο κολοτουμπα αλλα και οχι μεγαλο να μην μπορεις να παρακάρεις. Δες το απο κοντα και κανε test drive. Παγκοσμιως η ΚΙΑ έρχεται τριτη με τα λιγοτερα προβληματα.
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Το Stonic το εχουμε τωρα 1 μηνα. Ειναι η εκδοση optimum 1.0T βενζινη με 100 αλογα με τον καινουργιο κινητήρα που πληρει προδιαγραφες ευρωπαικης ενωσης. Κυκλοφορεί ελευθερα στην Αθηνα και ειναι πολυ οικονομικο. Καλη στιβαρή ευρωπαϊκή κατασκευή και εχει 7 χρονια εγγύηση και 5 χρονια δωρεαν σερβις ανταλλακτικά και εργασία. Δεν καταλαβαινεις οτι ειναι 1000αρι και εχει πολυ ομορφη κύλιση στον δρομο. Τιμιο αυτοκινητο, μοντερνο, full εξοπλισμενο και ειναι οτι πρεπει για δευτερο ακομα και για πρωτο αυτοκινητο, δηλαδή ουτε μικρο κολοτουμπα αλλα και οχι μεγαλο να μην μπορεις να παρακάρεις. Δες το απο κοντα και κανε test drive. Παγκοσμιως η ΚΙΑ έρχεται τριτη με τα λιγοτερα προβληματα.
Ωραία. Θα πάω. Τιμή και αναμονή;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Υπάρχει και αυτόματο στα 23.000. Εμείς πήραμε με ταχύτητες στα 22.000. Διαθέσιμα έχει. Εγώ το πηρα από την KIA Βελμαρ.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Συμφωνα με άλλο αντιπρόσωπο (Skoda) και με site του χώρου του αυτοκινήτου οι τιμές θα αλλάξουν προς τα πανω απο 1/1/2024 λόγω των προστιμων που θα ρίξει η ΕΕ. Όποτε ακόμα και το stonic θα αγγίξει ίσως και να ξεπεράσει τα 25000 με ταχυτητας και 27000 αυτόματο δυστυχώς.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.872
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top