Αξιοπιστία αυτοκινήτων ΜΙΝΙ

Μηνύματα
642
Reaction score
1.156
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα MINI Countryman, το τελευταίο μοντέλο που είναι σα φορτηγάκι.

Είναι αξιόπιστα τα ΜΙΝΙ; Από όποιον έχει εμπειρία παρακαλώ.

Η εναλλακτική είναι το Mercedes GLA.
 



TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Μίνι και bmw 2 είναι η ίδια βάση. Πώς καταφέρνουν και είναι τόσο διαφορετικά είναι θαύμα.
 


Μηνύματα
642
Reaction score
1.156
Μίνι και bmw 2 είναι η ίδια βάση. Πώς καταφέρνουν και είναι τόσο διαφορετικά είναι θαύμα.
Δηλαδή;
Πάρε το Mercedes που έχει κινητήρα renault και δεν χαλάει γιατί πριν ,άστα.
Mercedes έχουμε τώρα (C200 του 2008 και A180 του 2015) και είμαστε ευχαριστημένοι , αλλά θα τα δώσω και τα δύο λόγω παλαιότητας.

Το μικρό έχει μηχανή ρενώ πετρέλαιο και μετά από 186.000 χιλιόμετρα δεν έχει βγάλει την παραμικρή ζημιά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.950
Είναι αξιόπιστα τα ΜΙΝΙ; Από όποιον έχει εμπειρία παρακαλώ.
Η ας πούμε τρίτη γενιά των Mini που ξεκίνησε παραγωγή το '14 και μόλις άλλαξε δεν έχει καμία σχέση με τις προηγούμενες απο τις οποίες έχει βγει δίκαια η φήμη.

Είναι μιά χαρά αξιόπιστα αυτοκίνητα. Έχω Mini που αγόρασα το '19 χωρίς lease, δεν γράφω αυτά που άκουσε ο μπατζανάκης απο τον θείο του.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.028
Reaction score
41.403
Η ας πούμε τρίτη γενιά των Mini που ξεκίνησε παραγωγή το '14 και μόλις άλλαξε δεν έχει καμία σχέση με τις προηγούμενες απο τις οποίες έχει βγει δίκαια η φήμη.

Είναι μιά χαρά αξιόπιστα αυτοκίνητα.
εσείς κύριε που ομιλείτε ωσάν να ξέρετε έχετε αυτοκίνητο
που είναι σα φορτηγάκι
?
 

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Δηλαδή;
Πάτωμα, κινητήρες, κλπ είναι ίδια στο Countryman και στη Σειρά 2 της BMW. Θαυμάζω πώς κατάφεραν να φτιάξουν δυο τόσο διαφορετικά αυτοκίνητα χρησιμοποιώντας την ίδια βάση. Τώρα μάλιστα με την Σειρά 1 και την Χ1 να βασίζονται στην ίδια πλατφόρμα τους βγάζω το καπέλο.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.239
Reaction score
11.548
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα MINI Countryman, το τελευταίο μοντέλο που είναι σα φορτηγάκι.

Είναι αξιόπιστα τα ΜΙΝΙ; Από όποιον έχει εμπειρία παρακαλώ.

Η εναλλακτική είναι το Mercedes GLA.
Παρε τεσλα,ακόμη και αυτό είναι πιο όμορφο από countryman
 


Μηνύματα
642
Reaction score
1.156
Παρε τεσλα,ακόμη και αυτό είναι πιο όμορφο από countryman
Ηλεκτρικό ψώνισα .... ID3. Το περιμένω από μέρα σε μέρα, στον εκτελωνισμό βρίσκεται.
Θέλω και ένα θερμικό για να ανεβαίνω στο χωριό, να πηγαίνω σε κανένα νησί κλπ.
Είναι μιά χαρά αξιόπιστα αυτοκίνητα. Έχω Mini που αγόρασα το '19 χωρίς lease, δεν γράφω αυτά που άκουσε ο μπατζανάκης απο τον θείο του.
Εχεις γράψει πολλά χιλιόμετρα;
Δεν είναι και το πιο κομψό αμάξι....
Σε πορτοκαλί χρώμα με το λογότυπο του σκρούτζ στο πλάι......
Μια χαρά για delivery.

mini.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.950
Εχεις γράψει πολλά χιλιόμετρα;
44000 και άφθονη εσωτερική πληροφόρηση.


Υπάρχει πολλή πληροφορία αξιοπιστίας για τα πρόσφατα Mini.

ΗΒ:


ΗΠΑ:

 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.028
Reaction score
41.403
εντάξει μάθαμε ότι ήταν να μάθουμε ας κλειδώσει παρακαλώ και ευχαριστούμε για τη φιλοξενία
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.547
Reaction score
5.767
44000 και άφθονη εσωτερική πληροφόρηση.


Υπάρχει πολλή πληροφορία αξιοπιστίας για τα πρόσφατα Mini.

ΗΒ:


ΗΠΑ:

44k km ?
Ακόμα έφηβος είναι :D
Αλίμονο αν χρειαζόσουν βαρβάτα σέρβις σε τόσα λίγα χλμ και φρέσκο (5 χρονών) αυτοκίνητο.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
....καλύτερα το διάολο που ξέρεις , παρά το διάολο που δεν κσέρεις .
Mercedes έχεις ...... Mercedes πάρε .

-
* θα πήγαινα να νοικιάσω ενα μίνι για ενα σουκού ...έστω για μιά Κυριακή , την οικογένεια μέσα για ψαράκι στην Χαλκίδα , να ακούσω τα παράπονα για το στριμωξίδι τους ,
να δω την συμπεριφορά του και την κατανάλωση του ....την ορατότητα μου και να κάνω σύγκριση με το Mercedes .
15 χρόνια ...είναι πολύ , για να μετανιώνω κάθε μέρα για 200-300e .

-
 

Μηνύματα
642
Reaction score
1.156
....καλύτερα το διάολο που ξέρεις , παρά το διάολο που δεν κσέρεις .
Mercedes έχεις ...... Mercedes πάρε .

-
* θα πήγαινα να νοικιάσω ενα μίνι για ενα σουκού ...έστω για μιά Κυριακή , την οικογένεια μέσα για ψαράκι στην Χαλκίδα , να ακούσω τα παράπονα για το στριμωξίδι τους ,
να δω την συμπεριφορά του και την κατανάλωση του ....την ορατότητα μου και να κάνω σύγκριση με το Mercedes .
15 χρόνια ...είναι πολύ , για να μετανιώνω κάθε μέρα για 200-300e .

-
Το έχω σκεφτεί κι αυτό…. Που να βρω όμως ακριβώς αυτό το αμάξι;
Νοικιάζουν με δέσμευση συγκεκριμένου μοντέλου;
Η αξιοπιστία πάντως με προβληματίζει περισσότερο από το αν θα μου αρέσει η οδήγηση του.
Έχω καεί με Audi και όποιος καεί με το χυλό…..
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788

-
+30 210 26 90 001
....ίσως έχουν , δοκίμασε τους απο Τρίτη ,
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.950
Δεν είναι και το πιο κομψό αμάξι....

2025-mini-countryman-electric-interior-115-64e77ff2a94ca.jpg


Πολύ καλή φίλη έχει Countryman του '21 με 80.000Km και μ' έτρεχε πριν λίγες εβδομάδες να δούμε αυτό.
Το βασικό του πρόβλημα για μένα είναι στο εσωτερικό γιατί η διαφορετικότητα που επιθυμούν σε σχέση με την X1 το κάνει λιγότερο λειτουργικό κι εργονομικό απ' αυτήν.

Πρώτο θέμα το Head Up Display που είναι όπως και στο δικό μου popup πάνελ λόγω του όρθιου παρμπρίζ, χωρίς όμως οθόνη οργάνων μπροστά στον οδηγό, κάτι που προσωπικά βρίσκω προβληματικό. Χωρίς HUD ούτε θα το συζητούσα ενώ με κανονικό (στο παρμπρίζ) δεν θα με ενοχλούσε η έλλειψη οθόνης.
Δεύτερο είναι η κεντρική κονσόλα που σε σχέση με την τέλεια σχεδιασμένη της X1 είναι κάπως δυσλειτουργική και λειψή.
Τρίτο, το ύφασμα στο επάνω μέρος του ταμπλώ και των πορτών που χωρίς μεγάλη προσοχή θα γίνει σύντομα να το φτύνεις.
Τέταρτο και μάλλον λιγότερο σημαντικό, το μοχλουδάκι του σανζμάν που βρίσκεται στο ταμπλώ λόγω της σχεδίασης της κονσόλας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.836
Reaction score
28.249
Το βασικό με το αυτοκίνητο είναι τι κάνει μετά τα 150.000χλμ. Όχι αν θα βγάλει βλάβες πριν από αυτά. Αν βγάζει είναι για πέταμα, κατά την άποψη μου.

Το Megane που είχα όσο και να το "βρίζουν" αρκετοί μετά τα 250.000χλμ άρχισε να ζητάει. Το Nissan Almera που έχω τώρα έχει πάνω του 270.000χλμ και δεν έχει βγάλει άχνα, εκτός από φθορές χρήσης.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.879
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top