Featured Αποκτηση νεων ηχείων






Μηνύματα
412
Reaction score
274
Εχω ενα topping dx5 pro+ ενα ideon ayazi mk2 τη πρωτη βερσιον κα ενα thorens td160 με ortofon bronze
χμμ και ακούς από υπολογιστή συνδεδεμένο με usb στο Dac όταν ακούς ψηφιακά ; Έχεις δοκιμάσει ποτε Dirac η κάποιο room correction software ?
 





Μηνύματα
276
Reaction score
339
Και το δωμάτιο με τους τοίχους
ετσι ακριβως φιλε. θα πω σε αυτον που μετακομιζει κτηρια δεν θυμαμαι πως τον λενε να παρει την πολυκατοικια και να την μεταφερει αθήνα 🤣
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
ideon ayazi mk2 .
οταν έρθεις Αθήνα , - αν δεν του έχεις κάνει αναβάθμιση - να το κρατάς μαζί σου .
Χωρίς χρέωση και 10 λεπτά είσαι έτοιμος .

Ενα Τηλ. ...ομως πρώτα στον Βασίλη μας πιό μπροστά .
Parren 6, Neo Psychiko, 11525 Athens, Greece
Land +30 210 6199887 (10.00-17.30 GMT+2)


-
 

Μηνύματα
412
Reaction score
274
Εγώ το μόνο που έχω εφαρμόσει από peq είναι ένα high shelf στα 4khz με μικρό q=1 -2db οποτε ήρθε το μίγμα όπως έπρεπε . Συμβουλή Αμιρ σε περίπτωση που το επιλέξεις
 

Μηνύματα
276
Reaction score
339
χμμ και ακούς από υπολογιστή συνδεδεμένο με usb στο Dac όταν ακούς ψηφιακά ; Έχεις δοκιμάσει ποτε Dirac η κάποιο room correction software ?
δεν εχω αγοράσει καλιμπραρισμενο μικροφωνο και ολα αυτα οποτε οχι δεν εχω, αλλα δεν θα δουλευε και με το πικαπ δυστυχως. οχι πως ειμαι και μεγαλος φαν του βινυλιου αλλα ναι.. και δεν θα ψηφιοποιησω το βινυλιο για να το ακουω μεσω ρουμ κορεκτιον. not happening.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
......σε αυτον που μετακομιζει κτηρια ......

Αυτός που μετακομίζει κτήρια λέγετε Κορρές .

-

-
....και όχι μόνο .
-

-
 
Last edited:

Μηνύματα
276
Reaction score
339
ideon ayazi mk2 .
οταν έρθεις Αθήνα , - αν δεν του έχεις κάνει αναβάθμιση - να το κρατάς μαζί σου .
Χωρίς χρέωση και 10 λεπτά είσαι έτοιμος .

Ενα Τηλ. ...ομως πρώτα στον Βασίλη μας πιό μπροστά .
Parren 6, Neo Psychiko, 11525 Athens, Greece
Land +30 210 6199887 (10.00-17.30 GMT+2)


-
δεν το εχω κανει αναβαθμιση, ηθελα, πηρα τηλ. δεν μου τα 'πανε οπως μου ειχαν πει στο φορουμ, τι να σου πω. απο ο,τι καταλαβα δεν μιλησα με τον σχεδιαστη και μου τα 'πε αλλιως.
......σε αυτον που μετακομιζει κτηρια ......

Αυτός που μετακομίζει κτήρια λέγετε Κορρές .
κορρες ναι! σωστα!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.749
Reaction score
2.509
Όη βρε δεν τον ξέρουμε, αλλά για την ώρα έχουμε βγάλει μεζούρες και παίρνουμε μέτρα για τον όγκο των ηχείων, ψάχνουμε (χωρίς να το ομολογούμε) για χρωματικούς συνδυαΖμούς για το αισθητικό κομμάτι, δεν βλέπσ'..? :tongue:
Μη μας βάζεις απευθείας στα βαθειά του Hi End, θα πνιγούμε.. :rolleyes:
Ε ναι, είναι θέμα συνδυαΖμού. Να συννενοούνται τα μασίνια μεταξύ τους.
Αλλιώς θα βγει λάθος αποτέλεσμα..
1714259986332.png
 

Μηνύματα
108
Reaction score
303
Για δικαναλο, τα 208.

Με δυο 8"-αρια, και τριδρομο.

Ψάχνοντας ηχεία για μια αδαή φίλη που θέλει να αποκτήσει για πρώτη φορά μία value for money καλή εγκατάσταση χωρίς να ξοδέψει μια περιουσία, (γιατί δεν είναι πλούsια), της βρήκα προς 1700€ μεταχειρισμένα τα Revel Performa 3 F 206 και τα τα έφερα αρχικά στη δική μας φωλιά. Δεν είχα καμία εμπειρία μέχρι τώρα με αυτή τη σειρά της Revel.

Αποφασίσαμε να κάνουμε τυφλά συγκριτικά τεστ σε σύγκριση με τα 802 Matrix της B&W, που ήταν εδώ ούτως ή άλλως, να κρατάμε σημειώσεις σε κάθε ακρόαση, μη γνωρίζοντας καθόλου ποια ηχεία παίζουν κάθε φορά. Τρεις άνθρωποι έκατσαν σταδιακά στον καναπέ και συνέκριναν τυφλά τα δύο μοντέλα.

WhatsApp 802 206.jpeg


Το αποτέλεσμα ήταν ότι τα Revel F 206 υπερίσχυσαν και στους τρεις ακροατές σχεδόν σε όλα τα σημεία σε σχέση με τα B&W. Προπάντων η ουδετερότητα, οι χροιές των φωνών και των μουσικών οργάνων, και η συνέχεια στην "πατίνα" του ήχου σε όλο το φάσμα ήταν στα Revel συγκριτικά ανώτερη. Και όλα αυτά σε έναν χώρο κατ ουσία αφρόντιστο και προβληματικό.


Θα μου πεις, τα B&W είναι 27 ετών, και τα Revel 4.. ναι, αλλά η Matrix ήταν η κορυφαία σειρά της τότε και τα 802 το δεύτερο μεγαλύτερο μοντέλο. Ta 802 έχουν 2 8ιντσα woofers, ενώ τα 206 δύο 6,5ιντσα. Επίσης η Performa F3 της Revel είναι η "μεσαία σειρά της" αυτή τη στιγμή- ίσως κάτι αντίστοιχο της σειρας 700 της B&W, και το 206 δεν είναι καν το μεγαλύτερο μοντέλο της.

Το F 208 μετράει ακόμα καλύτερα στο σπινόραμα, και φυσικά θα έχει συγκριτικά ακόμα πιο πιστό, γεμάτο και μεγαλύτερο ήχο λόγω των 8ιντσων woofers και της συνολικής αύξησης του όγκου.

Για μια ακόμα φορά πιστοποιήθηκε ότι τα Revel χτυπάνε ταβάνι όσον αφορά στο value for money. Και ότι πολύ σωστά βρίσκομαι εδώ και αρκετό καιρό σε αναζήτηση άλλων ηχείων για μένα.

Όσο για την Β&W, ...δεν.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.557
Reaction score
126.308
Ta 802 έχουν 2 8ιντσα woofers,
Το αντίστοιχο (σε μεγάφωνα) μοντέλο από την ρεβελ, είναι προφανώς το 208, που επίσης έχει δύο 8-ιντσα (και είναι τριδρομο).

Φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος για "κόντρα" μεταξύ 802 και 208, είναι χαμένος χρόνος, τα ρεβελ είναι ηχειαρες, τι να συγκρίνεις τώρα...

Τα ρεβελ έχουν τέτοιο σπινοραμα, που ούτε στα όνειρά τους δεν έχουν δει (κι ούτε πρόκειται να δουν) ποτέ ηχεία από την μπιεντάμπλεγιου.

Εννοείται πως τα ρεβελ, για να τα ακούσεις σωστά, χρειάζεται ορθή ενσωμάτωση πολλαπλών σαμπ.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.753
Μηνύματα
2.874.796
Members
37.944
Νεότερο μέλος
TasosXalandri
Top