Βελτίωση Sonus Faber Venere 2

Μηνύματα
650
Reaction score
1.174
Φίλος αποφάσισε να βελτιώσει τα ηχεία του θέματος, επ´ ευκαιρία βλάβης στο tweeter.

Παίζοντας δυνατά με τελικό ενισχυτή ATC , το tweeter τα έπαιξε.
Σε πολύ χαμηλή ένταση παίζει φαινομενικά εντάξει, μόλις ανεβάσει λίγο τα βατ το tweeter ρετάρει.

Δύσκολο να κλιπάρισε ο τελικός, άντε να βρεις τώρα τι έγινε .

Δεν ξέρουμε αν φταίει το μεγάφωνο η το crossover, και για να αποκτήσεις πρόσβαση πρέπει να λύσεις όλες τις βίδες της μπροστινής μπάφλας, οι οποίες θέλουν και ένα ειδικό κατσαβίδι.

Με το ένα και το άλλο, βρήκα ένα κιτ αναβάθμισης των ηχείων αλλά έρχεται από ΗΠΑ και θα πληρώναμε το τόσο άλλο τόσο με τα κερατιλίκια του εκτελωνισμού.



Ο αμερικάνος έχει ανεβάσει και βίντεο που λέει ότι το cross είναι για κλωτσιές , και προτείνει και γέμισμα των χαρακιών στο εσωτερικό του κουτιού.

Με τούτα και με εκείνα , ο φίλος θα πάει τα ηχεία στον Σωκράτη της Rois Acoustics , να δει τι έγινε, να τα μετρήσει , να τους αλλάξει καλώδια, εξαρτήματα στο cross κλπ. αποσκοπώντας σε βελτίωση.

Το ερώτημα είναι, έχει όντως νόημα να γεμίσουν τις χαρακιές με κάποιο υλικό για να μην κουδουνάει το κουτί;
 

Μηνύματα
2.370
Reaction score
4.999
Φίλος αποφάσισε να βελτιώσει τα ηχεία του θέματος, επ´ ευκαιρία βλάβης στο tweeter.

Παίζοντας δυνατά με τελικό ενισχυτή ATC , το tweeter τα έπαιξε.
Σε πολύ χαμηλή ένταση παίζει φαινομενικά εντάξει, μόλις ανεβάσει λίγο τα βατ το tweeter ρετάρει.

Δύσκολο να κλιπάρισε ο τελικός, άντε να βρεις τώρα τι έγινε .

Δεν ξέρουμε αν φταίει το μεγάφωνο η το crossover, και για να αποκτήσεις πρόσβαση πρέπει να λύσεις όλες τις βίδες της μπροστινής μπάφλας, οι οποίες θέλουν και ένα ειδικό κατσαβίδι.

Με το ένα και το άλλο, βρήκα ένα κιτ αναβάθμισης των ηχείων αλλά έρχεται από ΗΠΑ και θα πληρώναμε το τόσο άλλο τόσο με τα κερατιλίκια του εκτελωνισμού.



Ο αμερικάνος έχει ανεβάσει και βίντεο που λέει ότι το cross είναι για κλωτσιές , και προτείνει και γέμισμα των χαρακιών στο εσωτερικό του κουτιού.

Με τούτα και με εκείνα , ο φίλος θα πάει τα ηχεία στον Σωκράτη της Rois Acoustics , να δει τι έγινε, να τα μετρήσει , να τους αλλάξει καλώδια, εξαρτήματα στο cross κλπ. αποσκοπώντας σε βελτίωση.

Το ερώτημα είναι, έχει όντως νόημα να γεμίσουν τις χαρακιές με κάποιο υλικό για να μην κουδουνάει το κουτί;
Η αντιπροσωπία τι λέει;
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.661
Reaction score
12.330
Φίλος αποφάσισε να βελτιώσει τα ηχεία του θέματος, επ´ ευκαιρία βλάβης στο tweeter.

Παίζοντας δυνατά με τελικό ενισχυτή ATC , το tweeter τα έπαιξε.
Σε πολύ χαμηλή ένταση παίζει φαινομενικά εντάξει, μόλις ανεβάσει λίγο τα βατ το tweeter ρετάρει.
Όπως το περιγράφεις, λόγο στάθμης, ταλάντωσε με μεγάλη διαδρομή ο θόλος του tweeter και έκοψε το εξαιρετικά ψηλό χαλκόσυρμα, που είναι συνέχεια του πηνίου μέχρι τους ακροδέκτες.
Με λίγη τύχη διορθώνεται χωρίς την παραμικρή αλλοίωση.

Από εκεί και πέρα, τι είναι ουσιαστική βελτίωση και τι δίνουμε χρήματα σε υλικά το έχω αναλύσει παραπάνω.
Αυτό που πρέπει να γίνει στο ηχείο μετά από αυτό, είναι να μετρηθούν τα χαρακτηριστικά του tweeter και αν κριθεί σκόπιμο να ανέβει η <<συχνότητα διαχωρισμού>> ώστε να μην του δημιουργεί θέμα σε υψηλή στάθμη.
 

Μηνύματα
650
Reaction score
1.174
Όπως το περιγράφεις, λόγο στάθμης, ταλάντωσε με μεγάλη διαδρομή ο θόλος του tweeter και έκοψε το εξαιρετικά ψηλό χαλκόσυρμα, που είναι συνέχεια του πηνίου μέχρι τους ακροδέκτες.
Με λίγη τύχη διορθώνεται χωρίς την παραμικρή αλλοίωση.
Έχει λογική αυτό που γράφεις.

Πως παίζει όμως σε χαμηλή ένταση με κομμένο καλώδιο;

Επίσης, τα tweeter συνήθως έχουν μεγάλο περιθώριο πρόσληψης ισχύος και αν δεν κάνω λάθος καίγονται από κλιπάρισμα. Έτσι δεν είναι;

Εκτός αν τα είχε παίξει το cross και άφηνε χαμηλότερες συχνότητες να περνάνε.

Όπως και να είναι, η βλάβη θα διορθωθεί.
Για το γέμισμα των χαρακιών τι λες;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.661
Reaction score
12.330
Έχει λογική αυτό που γράφεις.

Πως παίζει όμως σε χαμηλή ένταση με κομμένο καλώδιο;

Επίσης, τα tweeter συνήθως έχουν μεγάλο περιθώριο πρόσληψης ισχύος και αν δεν κάνω λάθος καίγονται από κλιπάρισμα. Έτσι δεν είναι;

Εκτός αν τα είχε παίξει το cross και άφηνε χαμηλότερες συχνότητες να περνάνε.

Όπως και να είναι, η βλάβη θα διορθωθεί.
Για το γέμισμα των χαρακιών τι λες;
Σε χαμηλή στάθμη παίζει γιατί δεν εκτελεί μεγάλη διαδρομή ο θόλος και παραμένει σε επαφή στο σημείο που έχει θέμα. Μόλις αυξηθεί η στάθμη αρχίζει μια να έχει επαφή και μια όχι, γιαυτό και παίζει διακοπτόμενα, αναλόγως το πρόγραμμα.
Τα tweeters έχουν ελάχιστο περιθώριο πρόσληψης ισχύος. Ουσιαστικά 5 με 10 watts. Για να αυξηθεί πρέπει να κοπούν ψηλά και με ανάλογης κλίσης κύκλωμα.
Αν η επιλογή είναι για ισχύ 80 watts, για παράδειγμα, και ένα πρόγραμμα έχει έντονη μεσαία για πολύ ώρα καίγονται χωρίς καν να κλιπάρει ο ενισχυτής.

Δεν έχω ιδέα σε τι <<χαρακιές>> αναφέρεται, αλλά δείχνει να είναι <<νάχουμε να λέμε>>.
 

Μηνύματα
650
Reaction score
1.174
Σε χαμηλή στάθμη παίζει γιατί δεν εκτελεί μεγάλη διαδρομή ο θόλος και παραμένει σε επαφή στο σημείο που έχει θέμα. Μόλις αυξηθεί η στάθμη αρχίζει μια να έχει επαφή και μια όχι, γιαυτό και παίζει διακοπτόμενα, αναλόγως το πρόγραμμα.
Τα tweeters έχουν ελάχιστο περιθώριο πρόσληψης ισχύος. Ουσιαστικά 5 με 10 watts. Για να αυξηθεί πρέπει να κοπούν ψηλά και με ανάλογης κλίσης κύκλωμα.
Αν η επιλογή είναι για ισχύ 80 watts, για παράδειγμα, και ένα πρόγραμμα έχει έντονη μεσαία για πολύ ώρα καίγονται χωρίς καν να κλιπάρει ο ενισχυτής.

Δεν έχω ιδέα σε τι <<χαρακιές>> αναφέρεται, αλλά δείχνει να είναι <<νάχουμε να λέμε>>.
Μάλιστα. Επειδή στα δικά μου ηχεια το revelator tweeter είναι 36 mm και υποτίθεται ότι είναι για πολλά βατ , νόμιζα ότι έτσι είναι για όλα.
Οι χαρακιές είναι συχνή λύση όταν θέλεις να κουρμπάρεις MDF.
Αν πας να λυγίσεις ένα φύλλο MDF 25 mm για να φτιάξεις καμπύλο κομμάτι, δεν έχει ελαστικότητα και θα σπάσει .
Για αυτό , ρίχνεις το φύλλο πάνω σε ένα τραπεζι ρούτερ και κανείς χαρακιές βάθους 18 mm ανά 5 εκατοστά σε όλο το ύψος του φύλλου.
Μετά το λυγίζεις, το συναρμολογείς σε τραβερσα με την επιθυμητή καμπυλότητα και είτε το λακάρεις είτε του πρεσάρεις καπλαμά.
Αντιλαμβάνομαι από όσα λέει ο νάχουμε να λέμε ότι και το Venere 2.5 έτσι είναι κατασκευασμένο και στην εσωτερική πλευρά τρέχουν χαρακιές από πάνω μέχρι κάτω για να γίνει η κούρμπα.
Η διαδικασία αδυνατίζει το κουτί και οι βαθιές τομές ίσως να επηρεάζουν τον ήχο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.661
Reaction score
12.330
Μάλιστα. Επειδή στα δικά μου ηχεια το revelator tweeter είναι 36 mm και υποτίθεται ότι είναι για πολλά βατ , νόμιζα ότι έτσι είναι για όλα.
Οι χαρακιές είναι συχνή λύση όταν θέλεις να κουρμπάρεις MDF.
Αν πας να λυγίσεις ένα φύλλο MDF 25 mm για να φτιάξεις καμπύλο κομμάτι, δεν έχει ελαστικότητα και θα σπάσει .
Για αυτό , ρίχνεις το φύλλο πάνω σε ένα τραπεζι ρούτερ και κανείς χαρακιές βάθους 18 mm ανά 5 εκατοστά σε όλο το ύψος του φύλλου.
Μετά το λυγίζεις, το συναρμολογείς σε τραβερσα με την επιθυμητή καμπυλότητα και είτε το λακάρεις είτε του πρεσάρεις καπλαμά.
Αντιλαμβάνομαι από όσα λέει ο νάχουμε να λέμε ότι και το Venere 2.5 έτσι είναι κατασκευασμένο και στην εσωτερική πλευρά τρέχουν χαρακιές από πάνω μέχρι κάτω για να γίνει η κούρμπα.
Η διαδικασία αδυνατίζει το κουτί και οι βαθιές τομές ίσως να επηρεάζουν τον ήχο.
Κατάλαβα τι λες και το έχω δει να γίνεται. Οι χαρακιές αυτές γεμίζουν με κόλλα και επιπλέον μπαίνουν δεσίματα-νεύρα, οπότε κανένα θέμα. Ιδίως όταν μιλάμε για μικρής διαμέτρου μονάδες μεσοχαμηλών.
 

Μηνύματα
650
Reaction score
1.174
Κατάλαβα τι λες και το έχω δει να γίνεται. Οι χαρακιές αυτές γεμίζουν με κόλλα και επιπλέον μπαίνουν δεσίματα-νεύρα, οπότε κανένα θέμα. Ιδίως όταν μιλάμε για μικρής διαμέτρου μονάδες μεσοχαμηλών.
Αυτό λέει κι αυτός, με τη διαφορά ότι στο συγκεκριμένο ηχείο δεν έχουν γεμίσει οι χαρακιές.
Να τις γεμίσουμε με ατλακόλ, με κάτι άλλο; Τι λες;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.661
Reaction score
12.330
Αυτό λέει κι αυτός, με τη διαφορά ότι στο συγκεκριμένο ηχείο δεν έχουν γεμίσει οι χαρακιές.
Να τις γεμίσουμε με ατλακόλ, με κάτι άλλο; Τι λες;
Η κόλλα που χρησιμοποιείται στα ηχεία είναι ξυλόκολλα, αλλά με αυξημένη ελαστικότητα λόγο κραδασμών. Σίγουρα κακό δεν θα του κάνει. Αν βάλεις και αποσβεστικό φύλλο επάνω, ακόμα καλύτερα.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.030
Reaction score
1.484
Το πιθανότερο είναι το πηνίο του tweeter να έχει ψηθεί και να έχει ξεκολλήσει μερικά ή ολικά από την μεμβράνη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχει αλλάξει η ωμική αντίστασή του (ακουμπάνε διπλανές σπείρες σύρματος) και να συμπεριφέρεται ανώμαλα σε σχέση με την στάθμη σήματος που βλέπει. Είμαι σίγουρος πως παίζει και πιο χαμηλά όταν λειτουργεί σε χαμηλές στάθμες, απλά ακούγεται.
Μάλλον η αντικατάστασή του είναι μονόδρομος.
Για το κιτ βελτίωσης δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει και σε σχέση με το τελικό ποσό, ποιος θα είναι ο λόγος απόδοση-βελτώση προς τιμή. Πάντως με μια γρήγορη ματιά στις καμπύλες απόκρισης πριν και μετά, ναι μεν βελτιώνεται αλλά πέφτει η ευαισθησία του.
 

TGD

Μηνύματα
7.399
Reaction score
7.393
Εγώ υποψιάζομαι και διαρροή ferrofluid. Θεωρητικά και το πηνίο κολλάει, το ferrofluid ξαναγεμίζει, το μοτέρ στεγανοποιείται, αλλά αφού υπάρχει ανταλλακτικό, άλλαξέ το να τελειώνεις.
Τώρα για βελτιώσεις, η αλήθεια είναι ότι αυτό το βύθισμα στο cross που δείχνει ο βελτιωτής δεν είναι και τόσο καλό...
 

Μηνύματα
650
Reaction score
1.174
...
Για το κιτ βελτίωσης δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει και σε σχέση με το τελικό ποσό, ποιος θα είναι ο λόγος απόδοση-βελτώση προς τιμή. Πάντως με μια γρήγορη ματιά στις καμπύλες απόκρισης πριν και μετά, ναι μεν βελτιώνεται αλλά πέφτει η ευαισθησία του.
Ναι, έτσι φαίνεται. Με τα 150 βατ και τα 300 voltamper ανά κανάλι του ATC εκτιμώ ότι δεν θα ήταν πρόβλημα.
Σε κάθε περίπτωση το κιτ του αμερικάνου απλά μας έδωσε την ιδέα. Τις αλλαγές θα τις σχεδιάσει ο Rois . Θα τα μετρήσει στο θάλαμο και μετά θα δούμε προς τα που μπορεί να τα πάει.
Έτσι είχε κάνει και με τα δικά μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.875
Μηνύματα
2.879.844
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top