Βοήθεια για αγορά πικάπ

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρίσκω. Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας αν έχετε την ευγενή καλοσύνη. Έχω ψάξει αρκετά κι έχω διαβάσει κάμποσα πράγματα. Είμαι στην άμεση αναζήτηση αγοράς πικάπ.
Κάποιες προϋποθέσεις άλλες απαραίτητες - άλλες όχι.
α) Μπάτζετ μάξιμουμ μέχρι 400.
β) Θέλω καινούργιο καθώς η αγορά θα γίνει με πιστωτική κάρτα ( θα προτιμηθεί πρόγραμμα άτοκων δόσεων ) .
γ) Ενσωματωμένο phono stage καθώς ο ενισχυτής μου Rotel RA-970BX δεν έχει είσοδο phono παρά μονο Aux.
δ) Να έχει ενσωματωμένη κεφαλή - βελόνα. Δε θα ήθελα να μπω σε περαιτέρω αναζήτηση - αγορά παρελκομένων.
ε) Θα ήθελα να έχει cue lever. Ίσως ακούγεται ανόητο αυτό που λέω. Νόμιζα πως όλα έχουν αλλά αν δεν κάνω λάθος ένα πικάπ που μου άρεσει έχω την εντύπωση πως δεν έχει cue lever το οποίο το χρειάζομαι οπωσδήποτε καθώς δεν εμπιστεύομαι τη λεπτη κινητικότητα και σταθερότητα των χεριών μου :p
ζ) Καπάκι θα ήταν εκτιμητέο προσόν.
η) Δεν ξέρω αν χρειάζομαι κάπως άνω του μετριου anti-vibration system καθώς το πικάπ θα μπει αρκετά κοντά στο ένα απο τα 2 ηχεία.

Το πικάπ προορίζεται καθαρά και μόνο για ακρόαση , όχι συχνότατη , και δε θα μετακινηθεί ποτέ.
Μπορείτε να μου παραθέσετε μοντέλα ή ακόμα καλύτερα links καταστημάτων ( αν επιτρέπεται ) ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πέραν του αποτελέσματος.
 



Μηνύματα
1.452
Reaction score
1.109
Dual αυτόματο,made in germany. Το παίρνεις μια φορά και καθάρισες.δες τον τιμοκατάλογο τους στο μεταξύ.
Σαν δεύτερη επιλογή θα έλεγα thorens τα οποία ίσως είναι και καλύτερα αλλά ανεβαίνει σε τιμή.
Επίσης τα project είναι σε αυτά τα χρήματα αλλά είναι χειροκίνητα.
 


Μηνύματα
1.452
Reaction score
1.109
Σε αυτά τα χρήματα κοιτάς τρία πράγματα βασικά.
1. Να μην είναι πλαστικό, δηλαδή να είναι ξύλινο με ανάρτηση.
2. Να έχει ρυθμιζόμενο βάρος ανάγνωσης της κεφαλής.σου αφήνει περιθώριο αναβάθμισης για το μέλλον.
3.Να είναι αυτόματο.Γιατι όχι;ποιος λέει όχι στην ευκολία χρήσης και σε μια σχετική ασφάλεια ότι δεν θα κάνεις ζημιά στο κεφαλή;
Ελπίζω να σε καλυψα.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Το Τeac είναι δύσκολο να βρεθεί.

Αν ήμουν στη θέση του @StavrosHL θ αγόραζα το AUDIO TECHNICA AT-LP120-USB που πρότεινε ο oldy.
Δεν μπορεί μια γυαλισμένη σανίδα με βραχίονα και μια καλούτσικη κεφαλή, να κάνει 400 ευρώ...
 

A

AKARL

Guest
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
AUDIO TECHNICA AT-LP120-USB
κατι τετοιο φαινεται να σου κανει - για κραδασμους και για την ποιοτητα τσι συσκευης δε γνωριζω ...
Σαν κατασκευή δεν έχει να ζηλέψει κάτι από το sl1200mk2. Σαν ήχος χρειάζεται μια μικρή μετατροπή, όπως όλοι λένε δεν το γνωρίζω προσωπικά, για να αφαιρεθεί το ενσωματωμένο phono. Βέβαια για ένα απλό χρήστη δε χρειάζεται τίποτα και η κεφαλή ακόμα που έχει επάνω είναι καλή.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Σαν κατασκευή δεν έχει να ζηλέψει κάτι από το sl1200mk2.
Αυτο ειναι τσεκαρισμενο ? :)
αν οντως ειν' ετσι προκειται για λοου μπατζετ (απου λεμε και στο χωριο) κελεπυρι
(κελεπουρι - να καμω αμεσως και το cretan-translate να μη γουζεται κι ο τουρτας :D)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Μιλώ πάντα για την αίσθηση που σου δίνει όταν το χαϊδεύεις (το κουνάς, το σηκώνεις κτλ) *μετά συγχωρήσεως*. Δεν έχω κάνει ανάλυση των υλικών κατασκευής. Υπάρχουν πολλά σχόλια στο net που μιλούν για τρομερό vfm. Βλέπω όμως κι άλλες προτάσεις σε κοντινή τιμή πχ το pioneer, παίζει ρόλο σε μια αγορά και η εμφάνιση, το επαγγελματικό look του ΑΤ lp120 και το γεγονός πως είναι ρέπλικα του technics μπορεί να λειτουργήσει ανασταλτικά.
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Άντε κάμε τα αφτά με μνιά φλακομηχανή αν μπορείς ... :whistling: :D
Το βινύλιο είναι ιεροτελεστία, έχει όψη, μάζα, μυρωδιά. Δε με πειράζει κάποιος να γουστάρει να ακούει βινύλια, μαγκιά του. Αυτό που με πειράζει είναι να θεωρεί πως αυτός είναι ο σωστός κι όχι οι άλλοι.
 

A

AKARL

Guest
Το βινύλιο είναι ιεροτελεστία, έχει όψη, μάζα, μυρωδιά. Δε με πειράζει κάποιος να γουστάρει να ακούει βινύλια, μαγκιά του. Αυτό που με πειράζει είναι να θεωρεί πως αυτός είναι ο σωστός κι όχι οι άλλοι.
Στην απόλαφση δεν υπάρχει σωστό και λάθος. ;)
 


Μηνύματα
496
Reaction score
559
Το Τeac είναι δύσκολο να βρεθεί.

Αν ήμουν στη θέση του @StavrosHL θ αγόραζα το AUDIO TECHNICA AT-LP120-USB που πρότεινε ο oldy.
Δεν μπορεί μια γυαλισμένη σανίδα με βραχίονα και μια καλούτσικη κεφαλή, να κάνει 400 ευρώ...
Ζητησε πικαπ με κεφαλη, καπακι και phono στα 400 ευρω, βρηκα 2 της κατηγοριας και τα αναρτησα. Στα παραπανω και παρακατω post θα βρει και αλλες προτασεις μελων, το ποιο θα αγορασει ειναι δικο του θεμα. Τωρα οσον αφορα τις σανιδες, τις κεφαλες και την τιμη προς αποδοση, ειναι χιλιοειπωμενα...
(Περιορισμενο budget, περιορισμενες επιλογες)
 
Last edited:


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Ζητησε πικαπ με κεφαλη, καπακι και phono στα 400 ευρω, βρηκα 2 της κατηγοριας και τα αναρτησα. Στα παραπανω και παρακατω post θα βρει και αλλες προτασεις μελων, το ποιο θα αγορασει ειναι δικο του θεμα. Τωρα οσον αφορα τις σανιδες, τις κεφαλες και την τιμη προς αποδοση, ειναι χιλιοειπωμενα...
(Περιορισμενο budget, περιορισμενες επιλογες)
Μην απολογείσαι φίλε μου.
Μόνο το σχόλιο για το Teac αφορούσε εσένα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.880
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top