Γειωση σπιτιου.

Μηνύματα
57
Reaction score
19
Διαμορφωνω την αυλη του σπιτιου μου κατασκευασμενου το 1968 κ ανακαινισμενου το 1992. Ο ηλεκτρολογος ειδε προβλημα στη γειωση της οικοδομης κ θα βαλει καινουργια. Τι να προσεξω;
 

Μηνύματα
29.400
Reaction score
23.515
Διαμορφωνω την αυλη του σπιτιου μου κατασκευασμενου το 1968 κ ανακαινισμενου το 1992. Ο ηλεκτρολογος ειδε προβλημα στη γειωση της οικοδομης κ θα βαλει καινουργια. Τι να προσεξω;
ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΥΠΟΔΟΜΗ ΓΕΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟ

ΣΤΟΥΣ ΣΩΛΗΝΕΣ ΥΔΡΕΥΣΗΣ.

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΟΣΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΗΤΑΝ ΑΤΣΑΛΙΝΗ ΒΕΡΓΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΔΙΑΤΟΜΗΣ

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2Μ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.832
Reaction score
28.240
Πέρσι άλλαξα γείωση και έβαλα σχηματισμό τριγώνου στον κήπο με ράβδους χαλκού Εlemko 1,5m έκαστος. Αν είναι χώρος που παραμένει υγρός ακόμα καλύτερα. Αν υπάρχει τρόπος να ανοιχτούν τρύπες που να χωράνε όλη τη ράβδο σε βάθος και να έχουν διάμετρο 10cm τουλάχιστον, υπάρχει ειδικό gel που γεμίζεις τις τρύπες και μετά βάζεις τις ράβδους. Εκτός ότι είναι καλύτερη γείωση οι ράβδοι θα αντέξουν περισσότερα χρόνια.
 

Μηνύματα
12.753
Reaction score
14.860
Η γείωση στην ΕΥΔΑΠ (ΕΥΑΘ) απαγορεύεται. Το 90 % της Ελλάδας είναι παράνομο. Αλλο ένα παράδοξο - ανεφάρμοστος νόμος στην Ελλάδα που κάνουν όλοι μούγκα. Οι λόγοι όμως είναι άλλοι. Δεν είναι όμως όπως νομίζει ο κόσμος ότι είναι κακή γείωση. Μάλιστα είναι η καλύτερη (όταν υπάρχει - υπήρχε και δεν είναι πλαστικοί οι σωλήνες που τις αλλάζει η ΕΥΔΑΠ).

@alexis και όλοι .... πόσα Ohm έχεις πιάσει ; Σου έχει πεί τις μετρήσεις του ;

(όχι τα ψεύτικα νούμερα που γράφουν για να πάρουν έγκριση).
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.832
Reaction score
28.240
@alexis και όλοι .... πόσα Ohm έχεις πιάσει ; Σου έχει πεί τις μετρήσεις του ;

(όχι τα ψεύτικα νούμερα που γράφουν για να πάρουν έγκριση).
Μου είπε αλλά δεν θυμάμαι. Μέτρησε με ειδικό μηχάνημα που κάνει και άλλα.
Μια χαρά είμαι πάντως.
 

Μηνύματα
12.753
Reaction score
14.860
Διαμορφωνω την αυλη του σπιτιου μου κατασκευασμενου το 1968 κ ανακαινισμενου το 1992. Ο ηλεκτρολογος ειδε προβλημα στη γειωση της οικοδομης κ θα βαλει καινουργια. Τι να προσεξω;
Υπάρχουν ειδικές εταιρίες με άδεια που κάνουν γειώσεις εάν θες να κάνεις σωστή δουλειά. Είναι όμως αρκετά ακριβά. Στη. περίπτωση σου απο ότι καταλαβαίνω που είσαι μονοκατοικία θα είναι πιο φθηνά. Θέλει να έχεις απόστασεις μεγάλες στον κήπο και όπου δεν εχεις θα κάνει αυτός τρύπα. Ηλεκτρολόγοι απλοί δεν έχουν τα σωστά μετρητικά για να την κάνουν. Με guess work και γενικές συμβουλες δεν γίνεται. Μη κανεις ή δεχθείς DIY.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.293
Reaction score
28.042
Οι ράβδοι γειώσεως πρέπει να είναι από χαλκό, όχι ατσάλινες.
Όταν σκουριάσουν δεν κάνουν καθόλου καλή γείωση, δεν είναι πια αγώγιμες.

Προσοχή μόνο στους γύφτους μην δουν ότι υπάρχουν ράβδοι χαλκού.
 



Μηνύματα
57
Reaction score
19
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Ψαχνοντας αλλου, βρηκα οτι υπαρχει νεοτερο πιστοποιητικοο ΕΛΟΤ για τις γειωσεις.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.018
Reaction score
1.480
Η καλύτερη είναι η θεμελιακή. Σε υπάρχουσες όμως κατακευές (παλιά σπίτια και κτήρια) επόμενη ιδανική λύση είναι το τρίγωνο. Αν δεν υπάρχει ούτε αυτή η δυνατότητα (δεν έχουν όλα τα σπίτια κήπο ή ακάλυπτο) ράβδος χαλκού.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
19
Tελικα εγινε τριγωνικη κ καθε ραβδος, θα εχει πανω της καπακι για να μπαινουν νερα κ το χωμα της να παραμενει υγρο. Απο κει κ περα κρινετε καλυτερο να ενωσω τα σασσι την μηχανηματων σε κοινο σημειο κ μετα να το ενωσω με μια γειωση μιας σουκο μπριζας η να τροφοδοτησω μονο τα μηχανηματα απο πολυμπριζο, στο οποιο οι συνδεσεις των γειωσεων του να ειναι αστεροειδης;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.741
Μηνύματα
2.874.552
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top