Ενεργα ηχεια

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.597
Περιμενε να αλλαξεις υπολογιστη γιατι μπορει στον επομενο να σταματησει το ζζζζζζ.
Εχεις δοκιμασει αλλο καλωδιο minijack σε rca; Ανταπτορα hdmi spliter εχω αν θελεις να σου τον δωσω να κανεις δοκιμη.
 

Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.203
Περιμενε να αλλαξεις υπολογιστη γιατι μπορει στον επομενο να σταματησει το ζζζζζζ.
Εχεις δοκιμασει αλλο καλωδιο minijack σε rca; Ανταπτορα hdmi spliter εχω αν θελεις να σου τον δωσω να κανεις δοκιμη.
Δοκίμασα και στον καινούριο. Τα ίδια κάνει.
Άλλο καλώδιο δε δοκίμασα. Θα ψάξω αν υπάρχει άλλο. Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Μια εισαι στις δοκιμες , εαν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα , δεν αλλαζεις και ηχεια;
O μονιμος φοβος του ενεργου ειναι οι βομβοι κυριως οταν χρησιμοποιουνται σε pc οπου τα ηχεια ειναι πολυ κοντα στον ακροατη...
Εγω επελεξα την λιγοτερο επισφαλη λυση του αυτοενισχυομενου +sub. Presonus 4.5 + fostex minisub
Η χρηση ενσωματωμενου ενισχυτη+ cross (αρα και παθητικα φιλτρα) τα κανει σχεδον αθορυβα σε σχεση με τα αντιστοιχα ενεργα της ιδιας εταιριας.
Η επιλογη sub ηταν ενα στοιχημα,και χωροταξικα, ηθελα και ευκολη ενσωματωση (αποδειχτηκε τελικα με φοβερο δεσιμο με τους δορυφορους, σφιχτο, με ταχυτητα, ρυθμο και μηδενικο εντοπισμο θεσης )απλα κουμπωνεις βυσματα και τελιωνεις.
Αυτο το σκατουλι βεβαια και λογω θεσης και χτυπημα στο στερνο εχει 8-) για τις σταθμες του φυσικα που ομως ειναι απολυτα ακολουθες των δορυφορων.
Οταν το αγορασα ηταν βεβαια μιση τιμη...
IMG_20231017_090459.jpg
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Κάνε μια δοκιμή ακόμα.
Κόψε τη γείωση στα ενεργά ηχεία, βάζοντας μονωτική ταινία στο φις. Κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσει ο θόρυβος.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.597
Σχετικα με καρτες ηχου,οτι και να αγορασεις απο μια σοβαρη εταιρία θα παιξει πολυ ανωτερα απο οποιαδήποτε onboard. Εχω δυο εξωτερικες firewire μια focusrite και μια maudio,και οι δυο παιζουν πολυ καλα απλα η maudio υποστηριζει και dolby ,dts ,με pass throw spdif,και γι αυτο την κραταω. Το μονο θεμα που έχω ειναι οτι ειναι παλιες και δεν υποστηριζουν win 10 οποτε και εχω μεινει στα win7 στο htpc. Απο focusrite ,presonus ,οτι και να αγορασεις θα παιζει πολυ καλυτερα απο αυτες που εχεις τωρα. Ερωτηση με ηχεια υπολογιστη που να εχουν ενισχυτη εχεις θεμα με τον βομβο-θορυβο;
 

Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.203
Κάνε μια δοκιμή ακόμα.
Κόψε τη γείωση στα ενεργά ηχεία, βάζοντας μονωτική ταινία στο φις. Κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσει ο θόρυβος.
Πετράν δεν κατάλαβα πώς γίνεται αυτό, sorry

Σχετικα με καρτες ηχου,οτι και να αγορασεις απο μια σοβαρη εταιρία θα παιξει πολυ ανωτερα απο οποιαδήποτε onboard. Εχω δυο εξωτερικες firewire μια focusrite και μια maudio,και οι δυο παιζουν πολυ καλα απλα η maudio υποστηριζει και dolby ,dts ,με pass throw spdif,και γι αυτο την κραταω. Το μονο θεμα που έχω ειναι οτι ειναι παλιες και δεν υποστηριζουν win 10 οποτε και εχω μεινει στα win7 στο htpc. Απο focusrite ,presonus ,οτι και να αγορασεις θα παιζει πολυ καλυτερα απο αυτες που εχεις τωρα. Ερωτηση με ηχεια υπολογιστη που να εχουν ενισχυτη εχεις θεμα με τον βομβο-θορυβο;
Αν ρωτάς εμένα Νάσο, πρίν απο τα adam είχα μία crystal audio ηχόμπαρα στο pc, συνδεδεμένη με minijack σε minijack απευθείας στην onboard κάρτα ήχου και δεν είχα ποτέ θέμα με θορύβους και γδαρσίματα
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.597
Πετράν δεν κατάλαβα πώς γίνεται αυτό, sorry


Αν ρωτάς εμένα Νάσο, πρίν απο τα adam είχα μία crystal audio ηχόμπαρα στο pc, συνδεδεμένη με minijack σε minijack απευθείας στην onboard κάρτα ήχου και δεν είχα ποτέ θέμα με θορύβους και γδαρσίματα
Τα σουκο φις εχουν δυο ακροδέκτες και δυο επαφες εσωτερικες στον καθετο αξονα τους,εκει που ακουμπάνε τα ελασματα που βρισκονται στα αντιστοιχα θηλυκα στις πριζες και στα πολυμπριζα.Αν απομονωσεις με μονωτικη ταινια τα ελασματα η τις επαφές απο τις πριζες που παιρνουν ρευμα τα ηχεια λογικα θα εξαφανιστει το ζζζζζ.

Λογικα η μπάρα ειχε απλο διπολικο βισμα γι αυτο και δεν τραβαγε θορυβο απο την γειωση.
 

Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.203
Τα σουκο φις εχουν δυο ακροδέκτες και δυο επαφες εσωτερικες στον καθετο αξονα τους,εκει που ακουμπάνε τα ελασματα που βρισκονται στα αντιστοιχα θηλυκα στις πριζες και στα πολυμπριζα.Αν απομονωσεις με μονωτικη ταινια τα ελασματα η τις επαφές απο τις πριζες που παιρνουν ρευμα τα ηχεια λογικα θα εξαφανιστει το ζζζζζ.

Λογικα η μπάρα ειχε απλο διπολικο βισμα γι αυτο και δεν τραβαγε θορυβο απο την γειωση.
Ευχαριστώ Νασο και Πέτρο. Θα το δοκιμασω
 

Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.203
Κάνε μια δοκιμή ακόμα.
Κόψε τη γείωση στα ενεργά ηχεία, βάζοντας μονωτική ταινία στο φις. Κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσει ο θόρυβος.
Ώπα ρε φίλος, ώπα!
Πές που θέλεις να στο στήσω το άγαλμα, πές....
Δεν ακούγεται κανένας ενοχλητικός θόρυβος!
Είναι ασφαλές να το κρατήσω έτσι?
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Ο αδερφός μου είχε το ίδιο πρόβλημα στα JBL του μόλις τα πήρε και κάναμε έτσι. Για πολύ καιρό τα είχε έτσι, μετά άλλαξε κάρτα ήχου και τώρα δεν ξέρω, μάλλον ακόμα έτσι τα έχει.
Χαίρομαι που έφτιαξε! Άντε βάλε το Argy - Tataki και άκου δυνατά να γουστάρεις.
 

Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.203
Ο αδερφός μου είχε το ίδιο πρόβλημα στα JBL του μόλις τα πήρε και κάναμε έτσι. Για πολύ καιρό τα είχε έτσι, μετά άλλαξε κάρτα ήχου και τώρα δεν ξέρω, μάλλον ακόμα έτσι τα έχει.
Χαίρομαι που έφτιαξε! Άντε βάλε το Argy - Tataki και άκου δυνατά να γουστάρεις.
Θα βάλω λίγο social waste καλύτερα! Μα υπάρχει τραγούδι tataki?
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Μα υπάρχει τραγούδι tataki?
Το στίχο να δεις. Συναγωνίζεται το Around the world από Daft Punk.
Θα βάλω λίγο social waste καλύτερα!
Δεν του ξέρω αυτούς. Ενδιαφέρον άκουσμα θα έλεγα.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Ναι, το έχω κάνει λινκ από το Spotify, πιστεύω όλοι μπορούν να το ακούσουν από εκεί σε καλή ποιότητα.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.597
Ναι, το έχω κάνει λινκ από το Spotify, πιστεύω όλοι μπορούν να το ακούσουν από εκεί σε καλή ποιότητα.
Ναι καμια αντιρρηση αλλα δεν εχω spotify οποτε youtube και λιγαι εγκυκλοπαιδικε γνωσει :biggrin:
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Και απ' ό,τι άκουσα, και στο Youtube ίδια ποιότητα με το Spotify free έχει. Έλληνας ο Argy, έτσι; Μην ξεχνιόμαστε.
 


Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.203
Δημήτρη αν θέλεις έχω αυτό το καλώδιο το οποίο κάθεται . Δική μου κατασκευή καλώδιο που το ύφαιναν παρθένες κ.λ.π :biggrin:
Πόσα μέτρα είναι Νασο απο jack στο xlr?
ΥΓ αγγελίες χωρίς τιμή θα διαγράφονται....8-)
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.745
Μηνύματα
2.874.598
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top