Ενεργό κροσόβερ για διενίσχυση με τρανζίστορ (!)

Μηνύματα
400
Reaction score
1.208
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα που μου δημιουργήθηκε η απορία. Στον τύπο υπολογισμού της συχνότητας cross, έχω δει στο internet ότι υπάρχει και ο όρος Q. Στον δικό σου τύπο δεν υπάρχει και θεωρείς (και καλά κάνεις) Q= 0.5 για φίλτρο Linkwitz 12dB/oct. Αν κάποιος ήθελε άλλη κλίση, πχ 24, ή φίλτρο Bessel, πώς θα γινόταν ο μαθηματικός τύπος;
1672771038377.png
 


Μηνύματα
400
Reaction score
1.208

Μηνύματα
400
Reaction score
1.208
View attachment 276188

Τα τρίτης και τέταρτης τάξης φίλτρα (18dB/oct και 24dB/oct) απαιτούν διπλάσιο αριθμό απομονωτών (buffer), όπως δείχνουν και οι πίνακες με τους μαθηματικούς τύπους υπολογισμού τους.
Linkwitz-Riley (Q=0.5), Bessel (Q=0.58) και Butterwoth (Q=0.707).
Linkwitz-Riley (Q=0.5), Bessel (Q=0.58) και Butterwoth (Q=0.707).
View attachment 276189
 

K

kimon

Guest
Όχι! Τα 78ΧΧ και 79ΧΧ είναι ακατάλληλα γι αυτή τη θέση. Τα LM31(3)7 λειτουργούν "εδώ" ως περιοριστές ρεύματος κι όχι ως σταθεροποιητές τάσης. Τα ρυθμιστικά τρίμερ για τις τάσεις εξόδου των LM...... δεν έχουν λόλο ύπαρξης και χρήσης στο τροφοδοτικό αυτό.
Στην ουσία αναφέρομαι σε αυτό το τροφοδοτικό:
1672865887747.png


Η θετική και η αρνητική τάση εξόδου παρουσίασαν κάποια δέκατα του βολτ διαφορά μεταξύ τους, όταν κατασκευάστηκε. Επειδή η εμπειρία μου με τους σταθεροποιητές αυτής της σειράς μου λέει ότι λόγω κατασκευαστικών ανοχών μπορεί να ξεφεύγουν από την ονομαστική τους τάση εξόδου, στην ουσία ρωτάω εάν αυτή η διαφορά οφείλεται σε κακή ποιότητα των ολοκληρωμένων 78(79)χχ που χρησιμοποίησα, οπότε θα μπορούσα να την διορθώσω αλλάζοντας τα ολοκληρωμένα.
 

K

kimon

Guest
Έχω την εντύπωση ότι το Q (συντελεστής ποιότητας) δείχνει την κυμάτωση (ripple) στην έξοδο του κάθε είδους φίλτρου και, για να αλλάξει, πρέπει να αλλάξει και το είδος του φίλτρου (ας πούμε από Bessel σε Butterworth).
 

Μηνύματα
400
Reaction score
1.208
Στην ουσία αναφέρομαι σε αυτό το τροφοδοτικό:
View attachment 276316

Η θετική και η αρνητική τάση εξόδου παρουσίασαν κάποια δέκατα του βολτ διαφορά μεταξύ τους, όταν κατασκευάστηκε. Επειδή η εμπειρία μου με τους σταθεροποιητές αυτής της σειράς μου λέει ότι λόγω κατασκευαστικών ανοχών μπορεί να ξεφεύγουν από την ονομαστική τους τάση εξόδου, στην ουσία ρωτάω εάν αυτή η διαφορά οφείλεται σε κακή ποιότητα των ολοκληρωμένων 78(79)χχ που χρησιμοποίησα, οπότε θα μπορούσα να την διορθώσω αλλάζοντας τα ολοκληρωμένα.
Το σχηματικό δείχνει ένα τροφοδοτικό με περισσότερο θόρυβο από τον κανονικό που θα είχες αν χρησιμοποιούσες τους σταθεροποιητές "ορθόδοξα". Αν θέλεις κάτι καλύτερο δούλεψε με LM31(3)7. Αν θέλεις να επιμείνεις σ' αυτό, δοκίμασε με τρίμερ.
1672872744197.png
 

Μηνύματα
400
Reaction score
1.208
Έχω την εντύπωση ότι το Q (συντελεστής ποιότητας) δείχνει την κυμάτωση (ripple) στην έξοδο του κάθε είδους φίλτρου
Όχι με την έννοια που του δίνεις. Τα φίλτρα στο σημείο αποκοπής της τους δεν "βυθίζονται" ομαλά, αλλά δημιουργούν μια μικρή-μεγάλη κορύφωση που εξαρτάται από το πόσο απότομα γίνεται η βύθιση αυτή.
Το εύρος της κορύφωσης είναι το Q του φίλτρου.
1672873421535.png
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.875
Μηνύματα
2.879.822
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top