Featured Ενισχυτής για Dali Spektor 2

Μηνύματα
412
Reaction score
274
Μέχρι 60dba (phon) στο 1khz θα ακούει έως τα 40hz ( περίπου 84dba) όπως σχεδόν 81 vs 84 dba προβλέπεται από τις καμπύλες εάν ακούει στα 2μ. Τώρα σε κλασική που χρειάζονται πιο ψηλές στάθμες για να ακούγονται τα χαμηλά περάσματα και τα ευρεία δυναμικά δε θα ακούει σύμφωνα με τις καμπύλες . Ίσως ακούει πιο κοντά στην λιγότερο αυστηρή εκδοχή των fl. m curves
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.125
Μέχρι 60dba (phon) στο 1khz θα ακούει έως τα 40hz ( περίπου 84dba) όπως σχεδόν 81 vs 84 dba προβλέπεται από τις καμπύλες εάν ακούει στα 2μ. Τώρα σε κλασική που χρειάζονται πιο ψηλές στάθμες για να ακούγονται τα χαμηλά περάσματα και τα ευρεία δυναμικά δε θα ακούει σύμφωνα με τις καμπύλες . Ίσως ακούει πιο κοντά στην λιγότερο αυστηρή εκδοχή των fl. m curves
Όπως επιδείχθηκε στο νήμα με το στήσιμο setup, κύριο πρόβλημα στις μεγάλες αποστάσεις ακρόασης με τα 5ιντσα δεν θα είναι οι δύο πρώτες οκτάβες - που θα υπέφεραν στην απόδοση ούτως ή άλλως απουσία sub - αλλά η τρίτη με τέταρτη οκτάβα, δηλαδή η ζώνη που θα περιμέναμε να μη μας προδίδουν.

Κατά τη γνώμη μου επίσης είναι αμφίβολη η εξασφάλιση της ενέργειας σε αυτή τη ζώνη υπό τις συνθήκες που αναφέρει και ο παρών νηματοθέτης οποιοδήποτε ηχείο και να προμηθευόταν , αφού ανάγεται στον τρόπο στησίματος.
Δεν είναι καημός, είναι Φυσική. Η φύση δεν κάνει χατίρια. Σε κανέναν.
΄΄Χατίρια΄΄ κάνει μονάχα σε όποιον την ... καλοπιάνει. Το πώς γίνεται κάτι τέτοιο με τα πεντάϊντσα θα επιδειχθεί στο νήμα για το στήσιμο.
Να πω τι πιάνει το Κάλι με το 5ιντσο;
Το χαμόγελο του... ποδιού.:lolsign:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.245
(αν και δεν φοραω τα γυαλια μου, οποτε δεν ειμαι τοσο σιγουρος τι επακριβως διαπραγματευστε) θαρρω οτι ειναι ποιος σκυβει να το πχιασει .. περισσοτερο θεμα.. :angel:
 

Μηνύματα
108
Reaction score
51
Καλησπέρα, πάρε τα Dali Spector 2 τα οποία τα είχα και βάλε τον Fosi Audio V3 (150 € - 48Volt) και δεν θα κοιτάξεις πίσω! Άπειρα reviews στο youtube. Τα Dali τα είχα σε ενισχυτή SMSL 80W/4Ω και στο δωμάτιο μου τραγουδούσε ο Leonard Cohen και άκουγα το ρουθούνισμά του! Τον Fosi Audio V3 τον έχω σε Sonus Faber Lumina II, δύσκολα ηχεία δεκαπλάσιας αξίας που τα απογειώνει! 300+150= 450 €. Εάν τα είχα τα ηχεία θα σε καλούσα να ακούσεις αυτά που σου λέω!
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Να βάλεις και Καρρά, να ακούς τις ανάσες.
Εντάξει, μην τον τρομάζετε. Και ένα sub να πάρει, σίγουρα καλύτερα θα είναι από κανένα.
 
Last edited:

Μηνύματα
108
Reaction score
51
Να βάλεις και Καρρά, να ακούς τις ανάσες.
Εντάξει, μην τον τρομάζετε. Και ένα sub να πάρει, σίγουρα καλύτερα θα είναι από κανένα.
Του Καρά ακούγονται και από το ηχειάκι του κινητού. Μπορούμε να πούμε πολλά που είναι καλύτερα από το τίποτα, αλλά να μην ξεχνάμε ότι απευθυνόμαστε σε κάποιον που αρχίζει τώρα με συγκεκριμένο budget.
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Γιατί κοιτάς το άνω άκρο του εύρους απόκρισης, ακούς πάνω από 20KHz (στην καλύτερη περίπτωση)?
Ή έχουν στο SPOTIFY κομμάτια με τέτοιες συχνότητες?


Διότι όσο πιο ευρέως εκτείνεται η απόκριση συχνοτήτων (από τις χαμηλότερο έως το υχηλότερο όριο), τόσο ποιο επίπεδη είναι η καμπύλη στην ΑΚΟΥΣΤΗ από το άνθρωπο περιοχή συχνοτήτων!!!

Παρ' όλα αυτά, ΟΛΟΙ εσείς που έχετε αναλάβει ρόλο συμβουλάτορα, έχετε κάνει στη ζωή σας (έστω και μία φορά) μiα εξέταση/ακοόγραμμα (σε ΩΡΛ);;;
 


Μηνύματα
2.359
Reaction score
4.941
Διότι όσο πιο ευρέως εκτείνεται η απόκριση συχνοτήτων (από τις χαμηλότερο έως το υχηλότερο όριο), τόσο ποιο επίπεδη είναι η καμπύλη στην ΑΚΟΥΣΤΗ από το άνθρωπο περιοχή συχνοτήτων!!!

Παρ' όλα αυτά, ΟΛΟΙ εσείς που έχετε αναλάβει ρόλο συμβουλάτορα, έχετε κάνει στη ζωή σας (έστω και μία φορά) μiα εξέταση/ακοόγραμμα (σε ΩΡΛ);;;
Εξέταση σε ΩΡΛ ελέγχει έως 8-12KHz (που είναι τα όρια του διαλόγου). Οι ΩΡΛ δεν κάνουν τεστ Hiend-ίλας χα χα!
Επίσης αυτό με την απόκριση των ηχείων από που προκύπτει;
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Εξέταση σε ΩΡΛ ελέγχει έως 8-12KHz (που είναι τα όρια του διαλόγου). Οι ΩΡΛ δεν κάνουν τεστ Hiend-ίλας χα χα!
Επίσης αυτό με την απόκριση των ηχείων από που προκύπτει;
Ούτε καν! Ο δικός μου κάνει από 250 μέχρι 8000, ανά οκτάβα. Αλλά μου έκανε και τυμπανόγραμμα και κάτι άλλο, reflex το λέει, μια χαρά με βρήκε πριν κάνα 4μηνο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.757
Μηνύματα
2.874.890
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top