Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.645
Reaction score
9.218
Φωτό 5

Ο Πέτρος κι ο λύκος

Ξεχάστε τις σαχλοαμερικανιές και βάλτε στα παιδιά σας να δουν τον Πέτρο και το λύκο, βασισμένο στο ομώνυμο έργο του Prokofiev και ντυμένο με την υπέροχη μουσική του. Δεν είναι κινούμενο σχέδιο, είναι stop-motion animation, 10 φορές πιο δύσκολο στη δημιουργία και 100 φορές πιο μαγικό!
Περιέχει ίσως τις πιο ανάγλυφες, τρισδιάστατες και γεμάτες αντίθεση εικόνες που μπορείτε να βρείτε σε HD. Πραγματική κόλαση η φωτογράφησή του, καθώς από τη σκια στο φως μεσολαβεί πολύ μεγαλύτερο διάστημα από αυτό που μπορεί να γράψει η φωτογραφική. Έστω κι έτσι αξίζει να ρίξετε μια ματιά!

ΥΓ Κι αν δεν έχετε παιδιά, να κάνετε.

HD750


HD82


VW80
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Να ρωτήσω κάτι κύριοι?
Βλέποντας τις φώτο παρατηρώ ότι στο 1ο φωτο-ποστ ο σονυ είναι καλύτερος/πιο φυσικός.Στο 2ο ο οπτομα και στο 3ο ο jvc.Eιδικά στο 3ο η διαφορά υπερ του jvc είναι χαώδης!(η άσφαλτος είναι ΓΚΡΙ και όχι πρασσινογκρι όπως του σόνυ)
Γιατί αυτές οι τραγικές διαφορες?

(Βρε δε θα μπορέσω κάποια μέρα να κατέβω,ξηρά τροφή θα φέρω μαζί μου απ τις ώρες που θα σας κατσικωθω:116:)

Έχουμε τονίσει πολλές φορές, ότι μέσα από τα screenshots, δεν μπορούμε να συλλάβουμε παρά μονάχα ένα κλάσμα της "πραγματικής" εικόνας που βλέπουμε με τα μάτια μας.

Υπήρχε όντως χρωματική διαφορά ανάμεσα στον HD-750 και τον VPL80, αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν ήταν στον βαθμό που απεικονίζεται σε κάποια screenshots.

Ειδικά στο χρώμα, έγινε πραγματική "σφαγή" μέχρις εσχάτων ανάμεσα στους δύο προβολείς, :137:για τον Optoma δεν θα μιλήσω καθόλου, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, ήταν κάμποσα κλικ πίσω από τους δύο κύριους μονομάχους μας...

Σύμφωνα με τον χρωματικό αναλυτή του Βάγγου και τα πατερνάκια αναφοράς του AVSforum, ο Sony έπαιρνε σχεδόν άριστα σε όλους τους τομείς (χρωματικό τρίγωνο και φωτεινότητες στα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα χρώματα), όσον αφορά το χρώμα, με τον JVC να ακολουθεί κυριολεκτικά σε απόσταση αναπνοής!

Παρόλα αυτά, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, και επί του πρακτέου, δηλαδή επί της οθόνης, ο JVC κέρδιζε τις χρωματικές εντυπώσεις, έστω και οριακά, έστω και κατά ένα ελάχιστο κλικ, όσον αφορά τη φυσικότητα των χρωμάτων του... :126:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Να ρωτήσω κάτι κύριοι?
Βλέποντας τις φώτο παρατηρώ ότι στο 1ο φωτο-ποστ ο σονυ είναι καλύτερος/πιο φυσικός.Στο 2ο ο οπτομα και στο 3ο ο jvc.Eιδικά στο 3ο η διαφορά υπερ του jvc είναι χαώδης!(η άσφαλτος είναι ΓΚΡΙ και όχι πρασσινογκρι όπως του σόνυ)
Γιατί αυτές οι τραγικές διαφορες?

(Βρε δε θα μπορέσω κάποια μέρα να κατέβω,ξηρά τροφή θα φέρω μαζί μου απ τις ώρες που θα σας κατσικωθω:116:)
Συγνώμη αντί για 4ο έγραψα 3ο...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Ευχαριστώ πολύ κε Βογιατζάκη.

Δεν ξέρω βέβαια αν συμφωνουν και τα υπολοιπα μέλη άλλα τα screenshots έχουν πολύ μεγάλες διαφορές

Υ.Γ. Συγνώμη για το off topic
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.645
Reaction score
9.218
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Έχουμε τονίσει πολλές φορές, ότι μέσα από τα screenshots, δεν μπορούμε να συλλάβουμε παρά μονάχα ένα κλάσμα της "πραγματικής" εικόνας που βλέπουμε με τα μάτια μας.
Αυτό είναι δεδομένο και δεν αφορά μόνο το χρώμα. Πάντως στα δικά μου μάτια και με βάση το τι θυμάμαι από την προβολή, οι φωτό είναι πάρα πολύ κοντά. Τι λένε κι οι υπόλοιποι παρευρεθέντες;

Σύμφωνα με τον χρωματικό αναλυτή του Βάγγου και τα πατερνάκια αναφοράς του AVSforum, ο Sony έπαιρνε σχεδόν άριστα σε όλους τους τομείς (χρωματικό τρίγωνο και φωτεινότητες στα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα χρώματα), όσον αφορά το χρώμα, με τον JVC να ακολουθεί κυριολεκτικά σε απόσταση αναπνοής!
Αν θυμάμαι καλά, ο Βάγγος είπε ότι τα x,y του κόκκινου ήταν σωστά (δηλαδή πάνω στην κορυφή του τριγώνου), αλλά το Y της φωτεινότητας του κόκκινου ήταν τσιμπημένο. Κάτι τέτοιο φαινόταν και στην εικόνα του πάντως.
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Δημητρη,μηπως τραβηξες φωτο με το κοριτσακι μερικα καρε πιο πριν; εκει ηθελα πραγματικα να κατσω και να μετρησω τις τριχες της κεφαλης της....

ή εκει που φαινεται κατω δεξια το Lada? εκει ειδα πραγματικη διαφορα στην χρωματικη αποδοση μεταξυ jvc & optoma.αν θυμαμαι καλα παλι ο optoma μου αρεσε.....
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.645
Reaction score
9.218
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Δημητρη,μηπως τραβηξες φωτο με το κοριτσακι μερικα καρε πιο πριν; εκει ηθελα πραγματικα να κατσω και να μετρησω τις τριχες της κεφαλης της....

ή εκει που φαινεται κατω δεξια το Lada? εκει ειδα πραγματικη διαφορα στην χρωματικη αποδοση μεταξυ jvc & optoma.αν θυμαμαι καλα παλι ο optoma μου αρεσε.....
Όχι Σπύρο... Τι να πρωτοτραβήξουμε, τόσα που είδαμε. Είχε φέρει υλικό ο Παναής, να φάνε κι οι κότες! :142:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Φωτό 2

Χαχαχά, καλά ντε, μην μου συγχίζεσαι, πλάκα έκανα βεβαίως! :138:

Πάντως το γεγονός είναι ότι στο mode THX και με πηγή το Pioneer, ο HD-750 έχανε πολύ σε εικόνα. Κατακόκκινο greyscale, πολύ φωτεινό gamma στο 2,09 - γενικά ήταν τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! :137:

Φαντάζομαι ότι παραδέχεσαι τουλάχιστον, ότι σχεδόν μεταμορφώθηκε μόλις ρυθμίστηκε με το HTPC!
Σαφως!
Η σωστη εκφραση ειναι "απογειωθηκε".
Και για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενα ποτε πως θα εβλεπα τοσο
φυσικα χρωματα σε εναν JVC.
 

Μηνύματα
905
Reaction score
2
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Yπαρχουν πολλα θεματα που θα θελαμε να πειτε περισσοτερα, εκτος του χρωματος που ειναι δυσκολο ετσι κι αλλιως να εκφερεις γνωμη και φυσικα οχι απο φωτογραφιες.
Απο μαυρο , contrast , rainbow ( optoma μονο ) klp τι εχετε να πειτε?
Πως ηταν ο καθενας σε φωτεινες και σκοτεινες σκηνες ?
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

μη λες κοτες και νομιζει ο Μελιδης οτι στηθηκε ψησταρια!....:604:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.645
Reaction score
9.218
Φωτό 6

Speed racer

Μια που μιλήσαμε για σαχλοαμερικανιές, ορίστε και μια σκηνή από την εν λόγω ταινία. Πάρε κρώμα γκύφτικο! :137:

HD750


HD82


VW80
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

απ'αυτα που διαβαζω ξεχωριζω μια ΜΕΓΑΛΗ απογοητευση για την κινηση του 750.....τοσο κακος ειναι???η απλα φαινεται κακος διπλα στον ΣΟΝΥ????
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Yπαρχουν πολλα θεματα που θα θελαμε να πειτε περισσοτερα, εκτος του χρωματος που ειναι δυσκολο ετσι κι αλλιως να εκφερεις γνωμη και φυσικα οχι απο φωτογραφιες.
Απο μαυρο , contrast , rainbow ( optoma μονο ) klp τι εχετε να πειτε?
Πως ηταν ο καθενας σε φωτεινες και σκοτεινες σκηνες ?
Μη βιαζεσαι Γιαννη.
Ακομα...δεν εχουμε ξεκινησει καν:137:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

απ'αυτα που διαβαζω ξεχωριζω μια ΜΕΓΑΛΗ απογοητευση για την κινηση του 750.....τοσο κακος ειναι???η απλα φαινεται κακος διπλα στον ΣΟΝΥ????
κινηση;
κινηση= HD82
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.645
Reaction score
9.218
Φωτό 7

How the west was won (the official version :137:)

Το Technicolor σε όλο του το μεγαλείο, σε αυτή την ταινία του 1962, τη μόνη απ' όσες είδαμε που πραγματικά πήγαινε γάντι στον HD750. Στην σκηνή του κάρου διακρίνεται και η ικανότητα του στην απεικόνιση λεπτομέρειας στη σκιά.
Αντίθετα η οξύτητα του HD82 έμοιαζε εντελώς αφύσικη σ'αυτήν την ταινία. Ο HD82 ήταν επίσης λίγο πιο πίσω στη λεπτομέρεια της σκιάς (δείτε δεξιά στη ρόδα του κάρου), με τον VW80 να είναι κάπου ανάμεσα. Τα πάντα όμως είναι και θέμα ρυθμίσεων, και με τα levels υπήρχε ένα ζήτημα στη συνεργασία του HTPC με τον VW80.

ΗD750


HD82


VW80
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.645
Reaction score
9.218
Φωτό 8

How the west was won (take two)

Και μια ακόμα σκηνή από το ίδιο έργο, όπου μια ωραία κυρία τραγουδάει το "Είμαστε καουμπόηδες από το Μεξικό".

HD750


HD82


VW80
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.645
Reaction score
9.218
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Ο Συντονιστής αποχωρεί, διότι είναι από το πρωί στους δρόμους και πλέον είναι... Optώμα. Όσοι είδατε τα μηχανήματα, μπορείτε να καταθέσετε τις απόψεις σας, να σχολιάσετε τις φωτό κι ότι άλλο επιθυμείτε εντός θέματος.
Καληνύχτα και φρόνιμα!
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Καληνυχτα και καλη ξεκουραση....θα προτιμησω Optoma...απο οτι ειδα και διαβασα στο συγκεκριμενο αρθρο με καλυπτει...μαλιστα σε ολα τα screenshots δεν εβλεπα διαφορα μεγαλυτερη του 5% .Ειδικα σε μερικα μου αρεσε καλυτερα ο 82 .Παντα με την δικη μου ματια....
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Συγχαρητηρια παιδια για το συγκριτικο.

Βλεποντας τις φωτο και μετα απο συνομιλια που ειχαμε με τον Παναγιωτη πρεπει ο HD82 να ειχε ενεργο το φιλτρο "Pure Detail".Αυτο ειναι το αντιστοιχο "Edge Enhancement" που υπηρχε στην προηγουμενη σειρα προβολεων της optoma.Εντυπωσιαζει στην αρχη αλλα τελικα ειναι πολυ εντονο και ενοχλητικο.



Αντρικο μη στεναχωριεσαι και αγχωνεσαι,σιγα-σιγα θα το μαθεις το πισακι και θα δεις οτι δεν εχει κατι καλυτερο.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Αντρικο μη στεναχωριεσαι και αγχωνεσαι,σιγα-σιγα θα το μαθεις το πισακι και θα δεις οτι δεν εχει κατι καλυτερο.
Νικολα, ξερεις ποσο υποχρεωμενος ειμαι και σε εσενα και στον Πανο
για την αφιλοκερδη δουλεια που προσφερατε.
Τωρα τι θες, να μου ανοιξεις το στομα?:142:
Και τουλαχιστον εσυ εισαι μακρια, αλλος θα το φαει κολαρο στο κεφαλι
του:143:
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.879
Μηνύματα
2.880.038
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top