Ερώτηση για καλώδιο σύνδεσης αρμονίου Yamaha με monitor ηχεία

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
635
Reaction score
106
Καλησπέρα! Δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το βάλω.

Επειδή είμαι σε φάση έρευνας αγοράς, θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το διπλό καλώδιο:
https://www.skroutz.gr/s/6451990/Oyaide-Audio-Cable-2x-XLR-male-2x-6-3mm-male-3m-d-TXM-class-B.html

.. είναι συμβατό με τις εξόδους 6.3mm AUX OUT (R + L/R) των αρμονίων Yamaha (συγκεκριμένα του PSR-SX700) για σύνδεση με ηχεία monitor.

Έχω αυτά τα ηχεία που έχουν "balanced in":
a300.png


Σαν μεγέθη και τύπο βυσμάτων (male / female) φαίνονται συμβατά, αλλά δεν ξέρω αν το αγοράσω αν θα δουλεύει.
Απλά επίσης το παραπάνω πράσινο καλώδιο μου φαίνεται stereo στη πλευρά 6.3mm, λέτε να υπάρχει πρόβλημα με αυτό;

Ξέρω ότι υπάρχουν και πιο φθηνά στην αγορά, αλλά μου αρέσει που τα συγκεκριμένα έρχονται διπλά και πιο μαζεμένα και έχω κι ένα κουπόνι στο skroutz.

ΥΓ: Το keyboard είναι έτσι από πίσω:
sx700.png
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095


petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
635
Reaction score
106
Thanks παιδιά!
Δεν έχω ξανά ασχοληθεί με balanced / unbalanced συνδεσμολογίες (βασικά δεν ξέρω ούτε τη διαφορά ούτε ήξερα ότι είναι ασύμβατα).

Άρα κοιτάω γι' αυτό το αντίστοιχο:

Θα δω μήπως με εξυπηρετεί και το 2μετρο που είπατε, μήπως γλυτώσω απώλειες σήματος.

Πάντως να σας πω ότι μίλησα με Yamaha USA πριν μέρες και μου είπαν ότι δεν εξυπηρετούν Ευρώπη και να μιλήσω με τη Nakas.
Έστειλα στη nakas και - κλασικά - αντί να μου απαντήσουν για τη συμβατότητα άρχισαν να μου προτείνουν δικά τους καλώδια από το e-shop τους, τα οποία είναι ίδια σαν αυτό που σας επισύναψα στο πρώτο μήνυμα. Βασικά μου προτείνανε και balanced και unbalanced καλώδια.
Βέβαια δεν τους είπα για ποια ηχεία τα θέλω και ότι λένε "balanced in" τα ηχεία μου. Μόνο ότι είναι monitor τους είπα:
Kαλησπέρα σας,

Σας ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον σας και την επικοινωνία.

Στα παρακάτω links θα βρείτε τις προτάσεις μας για καλώδια κατάλληλα για τη σύνδεση του αρμονίου ΥΑΜΑΗΑ PSR SX 700 με ηχεία Studio Μonitor

GRANITE MP-481PR series
PROEL BULK-220 series

Επίσης μπορείτε χρησιμοποιήσετε και τα παρακάτω καλώδια τα οποία είναι unbalanced χωρίς καμία όμως διαφοροποίηση στο αποτέλεσμα της ποιότητας του ήχου.

GRANITE MP-483PR series
PROEL BULK-230 series
PROEL CHL-230 series
D'Addario PW-GM Series

Για ό,τι χρειαστείτε παραμένουμε στη διάθεση σας.
(έχω αφαιρέσει τα links των προιόντων)
 
Last edited:

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Thanks παιδιά!
Δεν έχω ξανά ασχοληθεί με balanced / unbalanced συνδεσμολογίες (βασικά δεν ξέρω ούτε τη διαφορά ούτε ήξερα ότι είναι ασύμβατα).

Η διαφορά μεταξύ unbalanced (μη-ζυγισμένοης) και balanced (ζυγισμένης) συνδεσμολογίας έγκειται στο ότι :στην μεν μη-ζυγισμένη χρησιμοποιείτε ένας αγωγός που μεταφέρει το σήμα και ένας που χρησιμοποιείτε για την γείωση μεταξύ των συσκευών, στην δε ζυγισμένη χρησιμοποιούνται δύο αγωγοί συν πάλι αυτός της γείωσης.

Σε γενικές γραμμές ο όρος "ζυγισμένη" αναφέρεται στην ισορρόπηση της αντίστασης των αγωγών σήματος και της γείωσης, κατ' αυτό τον τρόπο ο όποιος θόρυβος εισέρχεται μέσω των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων στους αγωγούς αφαιρείται και έτσι είναι δυνατή η χρήση μεγάλου μήκους καλωδίων χωρίς απώλειες σήματος και εισαγωγής θορύβων κάτι που κάνει την ζυγισμένη συνδεσμολογία μονόδρομο στην επαγγελματική χρήση, στούντιο, συναυλίες κ.λ.π.

Αν συνδέσεις ένα balanced καλώδιο σε μια unbalanced input/output δεν σημαίνει ότι δεν θα λειτουργήσει, απλά δεν θα λειτουργεί ως "balanced" και τα αντίστοιχα αποτελέσματα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.877
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top