Η αγορά έγινε (2xArendal 1961 Subwoofer 1S)...που τα βάζουμε;

Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Είχες πολύ καλή εικόνα στο spectro πριν. Δεν έχεις σώσει τις ρυθμίσεις των σαμπς; Από αυτές πρέπει να ξεκινήσεις
Φυσικά τα έχω. Σήμερα το ξημέρωμα ξεκίνησα. Δεν έχω προλάβει να ξαναμετρήσω τα sub μόνα τους να δω τι έχει κάνει το minodsp εκεί. Θα δω το crossover και την τάξη τους. Θέλει χρόνο και το σπίτι να έχει ησυχία.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.122
1678556229656.png

1678556263392.png

Κατάφερες να ανάψουν κόκκινα τα λαμπάκια στα 310?
Το μόνο βέβαιον είναι ότι ανάβουν δικά μου λαμπάκια όσο παρατηρώ την ανωμαλία με επίκεντρο τα 57 Hz , η οποία κιόλας συνοδεύεται από χαράδρα μεταξύ δύο ισχυρών τονώσεων στην απόκριση. Τονίζεται ότι δεν πρέπει ν'αφεθεί σε φίλτρα ισοστάθμισης η αναγκαία εξομάλυνση στη δημοσιευμένη απόκριση, επειδή έχει αυτή η ανωμαλία χαρακτήρα θεμελιώδη και σχετικό με την διαρρύθμιση ανάμεσα στα στοιχεία του setup, δηλαδή απαιτείται να έχει μετριαστεί πριν από στάδιο ισοστάθμισης.

Ανεξάρτητα από τις δράσεις που είμαι σίγουρος ότι θ'αναλάβει ο νηματοθέτης, κάτι τέτοια προσπαθούν ματαίως χρήστες λογισμικών να διορθώσουν και ύστερα μπορεί να περιγράφουν πόσο ΄΄άψυχο΄΄ θa τους ακουγόταν το DSP.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.556
Reaction score
126.306
57 και 114. Εκατέρωθεν των 80.

Σίγουρα με dsp δε φτιάχνει αυτό.

Πιθανώς δεν έχει καλή χρονική ευθυγράμμιση μεταξύ σαμπ και δορυφόρων. Στο σημείο εκείνο, έχουν ακύρωση μεταξύ τους.

Το 155 και 185 είναι άλλο φρούτο.
 
Last edited:

Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Κατάφερες να ανάψουν κόκκινα τα λαμπάκια στα 310?
:lolsign: Όχι. Μάλλον με την balance έκδοση θα είναι πιο εύκολο.

Για το GD πράγματι υποψιάζομαι ακύρωση. Θέλει λίγο ψάξιμο ακόμη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.475
Reaction score
80.043
Δεν έχω προλάβει να ξαναμετρήσω τα sub μόνα τους να δω τι έχει κάνει το minodsp εκεί.
Γιατί να το κάνεις; Τα έχεις αλλάξει θέση; Αστα ως έχουν, και επικεντρώσου μόνο στην ζώνη του κρος
 

Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Γιατί να το κάνεις; Τα έχεις αλλάξει θέση; Αστα ως έχουν, και επικεντρώσου μόνο στην ζώνη του κρος
Ναι είναι σε σταθερή θέση αλλά χρησιμοποιήθηκε το MiniDSP για crossover αυτή τη φορά. Θα επιβεβαιώσω με μέτρηση ότι τα 2 sub είναι σωστά όταν παίζουν ταυτόχρονα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.475
Reaction score
80.043
Μα και πριν το minidsp δεν είχε τα σαμπ μέχρι το κρος; Στο κρος αναλάμβανε το devialet, σωστά;

Άρα κρατάς τα φίλτρα και τα delays ίδια μέχρι το κρος, και κάπου εκεί ασχολείσαι με την ενσωμάτωση με τα 310
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.556
Reaction score
126.306
Λοιπόν, κάνε μου μια χάρη:

Αυτό το κομμάτι βάλε (έχει φορτωμένο μιντμπάς και γεμάτη 3η οκτάβα):

Screenshot_20230205-162930~2.png



Και σήκωσε το βολιουμ μέχρι να βλέπεις τα λαμπάκια να ανάβουν κόκκινα σε κάθε μποτιά.

Μη το λυπάσαι, άστο να κοκκινίζει κάνα λεπτό.

Καλό του κάνει, δε χαλάει, μη σκας.
Προστασία έχει.

Άϊντε.

ΤΩΡΑ. :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :drinks::smg::smg::smg:

Δώσε πόνο στα 310 σου, και στειλτους χαιρετίσματα από μένα. Κίσεις 💋💋💋

ΥΓ. Στο 4:30" ξεκινάς να παίζεις με τέρμα τα γκάζια.😎
 
Last edited:

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Ακύρωση λόγω ύψους μοιάζει, σίγουρα έχω δει τέτοια ανωμαλία στο spectro και σε εμένα όταν δοκίμαζα τα delays ανάμεσα στα σαμπ. Από την στιγμή που πριν δεν υπήρχε μάλλον κάτι τέτοιο φταίει και τώρα. Η μία λύση είναι να βάλεις ένα fir φίλτρο εκεί για το ένα μόνο σαμπ αν είναι ήδη aligned με το άλλο. Βέβαια δεν θυμάμαι αν περνει fir φίλτρα το minidsp και θα χρειαστεί να το προσωμοιωσεις κάπου πρώτα.
 

Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Μα και πριν το minidsp δεν είχε τα σαμπ μέχρι το κρος; Στο κρος αναλάμβανε το devialet, σωστά;

Άρα κρατάς τα φίλτρα και τα delays ίδια μέχρι το κρος, και κάπου εκεί ασχολείσαι με την ενσωμάτωση με τα 310
Είχε ρυθμιστεί το cross, η τάξη και η έναταση
Μα και πριν το minidsp δεν είχε τα σαμπ μέχρι το κρος; Στο κρος αναλάμβανε το devialet, σωστά;

Άρα κρατάς τα φίλτρα και τα delays ίδια μέχρι το κρος, και κάπου εκεί ασχολείσαι με την ενσωμάτωση με τα 310
Το cross στα 802 ήταν 60Hz ενώ τώρα παίζουμε 80Hz. Εκεί έχουμε το θεματάκι μας. Πρέπει να κάνω καλύτερη ενσωμάτωση 80Hz.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.556
Reaction score
126.306
Το cross στα 802 ήταν 60Hz ενώ τώρα παίζουμε 80Hz. Εκεί έχουμε το θεματάκι μας. Πρέπει να κάνω καλύτερη ενσωμάτωση 80Hz.
Μήπως, τυχόν παρέμεινε κατά λάθος το κρος στα σαμπ στους 60 με αναστροφή φάσης του δορυφόρου σε κείνο περίπου το σημείο (55);

Δες στις πλάτες των σαμπ να μην έχει παραμείνει κανένα φίλτρο ενεργό. Όλα μέσω dsp.

Αντιθέτως, αν χρειαστεί φίλτρα στα 310, πρώτα χρησιμοποίησε αυτά της πλάτης.
Βλέποντας τα διαγράμματα πλάτους, ρίξε τα πρίμα τέρμα κάτω, -2dB.

Screenshot_20230314-204059~2.png

Bass & low mid στο 0.
Treble -2dB.
Input level 94dB, input gain 0dB, τέρμα δεξιά ο περιστρεφόμενος επιλογέας.

Το display brightness στο off, και το λαμπάκι κόκκινο ανάβει αν κλιπαρει.

Το κλιπαρες; Τα κατάφερες;
 

Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Μήπως, τυχόν παρέμεινε κατά λάθος το κρος στα σαμπ στους 60 με αναστροφή φάσης του δορυφόρου σε κείνο περίπου το σημείο (55);

Δες στις πλάτες των σαμπ να μην έχει παραμείνει κανένα φίλτρο ενεργό. Όλα μέσω dsp.

Αντιθέτως, αν χρειαστεί φίλτρα στα 310, πρώτα χρησιμοποίησε αυτά της πλάτης.
Βλέποντας τα διαγράμματα πλάτους, ρίξε τα πρίμα τέρμα κάτω, -2dB.

View attachment 284422
Bass & low mid στο 0.
Treble -2dB.
Input level 94dB, input gain 0dB, τέρμα δεξιά ο περιστρεφόμενος επιλογέας.

Το display brightness στο off, και το λαμπάκι κόκκινο ανάβει αν κλιπαρει.

Το κλιπαρες; Τα κατάφερες;
Τα φτιάχνω μόνο από minidsp.
Το treble μετά την 1η μέτρηση είχε ήδη πάει -2db 8-).
Για να το κλιπάρω περιμένω να συνδέσω το Flex και θα το flexαρω καταλλήλως :lolsign: .
 



Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Δώσε κι ένα γράφημα απόκρισης.
Συνήθως κοιτάω ΜΜΜ αλλά τέτοια ώρα...

Νο smoothing αλλά με Dirac έως 350Hz. Μετά όλο pure. Θεωρώ ότι σταδιακά θα βρω περισσότερο headroom.

Tα ηχεία είναι πολύ "ευγενικά" με τον χώρο. Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα μετακίνησης 40cm σε διάφορες κατευθύνσεις για βελτίωση των ακυρώσεων. Με τα 802 δεν υπήρχε η δυνατότητα ούτε για 10cm.
 

Attachments



Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.434
Μην ξεχνάς η απόσταση των μεγαφώνων του προηγούμενου ηχείου σου από το πάτωμα/ ταβάνι δεν είναι η ίδια με τα παρόντα....
Φτιάξε την κλίμακα ξέρεις ;)
Καλή συνέχεια...
 

Μηνύματα
827
Reaction score
1.009
Μην ξεχνάς η απόσταση των μεγαφώνων του προηγούμενου ηχείου σου από το πάτωμα/ ταβάνι δεν είναι η ίδια με τα παρόντα....
Ναι το γνωρίζω...Είμαι στην αρχή ακόμη. Έχω και ένα τραπεζάκι εκεί μπροστά. Μετακινήθηκαν τα ηχεία εχθές σε λίγο καλύτερη θέση με βάση το calculator. Θέλει να το μελετήσω ακόμη βέβαια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.752
Μηνύματα
2.874.759
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top