Η προσπάθεια μου

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.940
Reaction score
77.621
ρέϊ σεβασμό στις κ…γριές , δεν ήσουν πρόσκοπος εσυ ; :cry:
οδηγός ήμουν....άρα...με χρωστάνε οι γριές...δεν τις χρωστάω :biggrin:
 



Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.649
🤣 Αύριο θα σου πω όταν θα έρθει ο Μανώλης να τη βάλουμε στον τοίχο . Από 110" στις 85 να δούμε πως θα πάει αυτό.
Αύριο?? :o

Και που θα δεις ΘΡΥΛΟ απόψε? :o

:roflmao:

Καλοθέατη ! Μεγειά !
Η ποιότητα εικόνας θα αποζημιώσει την διαφορά ιντσών, μη μασάς.

:party:
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
🤣 Αύριο θα σου πω όταν θα έρθει ο Μανώλης να τη βάλουμε στον τοίχο . Από 110" στις 85 να δούμε πως θα πάει αυτό.
Μια χαρα θα πάει!!! Θα μας τα πεις και εσύ!!! Ωραια επιλογή TV. Θέλω να μου πεις τι διαφορά κάνει το vision! Πες στο Μανώλη να το συμπεριλάβει στη ρυθμιση!!
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.229
Η Sony 85" X95K (mini led) είναι στον τοίχο τρεις μέρες, αυτό το διάστημα είδα πολύ πράμα.
Γενικότερα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Προτιμώ κάθε μέρα όλη μέρα την ποιότητα των 85" σε 4Κ -HDR -Dolby vision παρά τις 110" του optoma.
Με τη βάση της ήρθε και πιο μπροστά απ τον τοίχο όποτε η αίσθηση της διαφοράς του μεγέθους έγινε λίγο λιγότερο αντιληπτή.

Είναι σούπερ φωτεινή σε σημείο που να μην πιστεύεις πόσο φωτεινή μπορεί να γίνει εάν χρειαστεί κρατώντας σε απόλυτο έλεγχο τα μαύρα και την αντίθεση.
Τα hilights του hdr μπορούν να φωτίσουν ολόκληρο το δωμάτιο λες και έχεις ανοιχτό το φως, τεράστια διαφορά από την x900h (full array) που έχω στο δωμάτιο.
Οι μαύρες μπάρες στις ταινίες παραμένουν απόλυτα μαύρες ότι και εαν παίζει το ίδιο και τα μαύρα στις σκηνές εντός ταινίας. Εάν πας κοντά και κοιτάξεις πολύ προσεκτικά τις μπάρες θα δεις ελάχιστο αποχρωματισμό σε πολύ περιορισμένα σημεία που από κάτω στο περιεχόμενο γίνεται χαμός στο φως.
Εντός περιεχομένου ακόμα και από κοντά δεν μπόρεσα να εντοπίσω blooming.
Από τη θέση μου η τηλεόραση εξαφανίζεται στον χώρο.
Blooming και πάλι πολύ περιορισμένο είδα από το πλάι όταν άνοιξα το PlayStation και εμφανίστηκε το λευκό σήμα του PS σε κατάμαυρο φόντο.
Το πάνελ είναι πεντακάθαρο και ομοιόμορφο , δεν υπάρχει ίχνος βρομιάς στο πάνελ. Τα σκούρα είναι ομοιόμορφα σκούρα , το ίδιο και τα λευκά τα γκρι κτλ χωρίς σκιάσεις, οριζόντιες κάθετες γραμμές κτλ.
Εδώ να πω ότι απ όσο διάβασα στο owners thread της tv στο Avs η έκδοση των 85" που έχω έχει σαφώς ποιοτικότερο πάνελ από τις 65-75 εκδόσεις, επίσης έχει μεγαλύτερο native contrast ratio , σχεδόν διπλάσιο, οπότε όσα λέω για blooming contrast καθαρότητα πάνελ κτλ ίσως να μην ισχύουν για τις μικρότερες εκδόσεις. Η 85" έχει πάνελ της AUO οι μικρότερες ένα της της tcl. Το ίδιο ισχύει και με τις νεότερες mini led σειρά L.
Upscale ελληνικών καναλιών μέσω nova ,OTE tv streaming εξαιρετικό το ίδιο και η κίνηση στις ταινίες αλλά και στα αθλητικά απλά κορυφαία.

Βάζω και κάποιες φωτό έτσι για το καλό 😝 .
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικές του μεγέθους της tv στον χώρο ούτε της ποιότητας που βλέπω. Το iPhone 11 Pro Max δεν μπορούσε να βγάλει τα φωτεινά σημεία όπως τα βλέπω εγώ. Οι ρυθμίσεις που παίζει είναι οι κατάλληλες για να μείνει η εικόνα όσο γίνεται πιστή στην ακρίβεια του περιεχομένου.
IMG_0251.jpeg

IMG_0261.jpeg
IMG_0276.jpeg
IMG_0362.jpeg

IMG_0346.jpeg
IMG_0349.jpeg
IMG_0353.jpeg
IMG_0355.jpeg
IMG_0356.jpeg
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Δυο σχολια αν μπορεις να μας γραψεις τις εντυπωσεις εαν εχεις δει ταινια σε imax Υπαρχει διαφορα ?
Επισης σε σχεση με την x900h αξιζει η αγορα σε θεμα ποιοτητας της εικονας ?
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.229
Δυο σχολια αν μπορεις να μας γραψεις τις εντυπωσεις εαν εχεις δει ταινια σε imax Υπαρχει διαφορα ?
Επισης σε σχεση με την x900h αξιζει η αγορα σε θεμα ποιοτητας της εικονας ?
I max είδα μέσω του Bravia core της streaming υπηρεσίας της Sony η οποία μαμαμάει και δέρνει. Ειδικά εάν ενεργοποιήσεις το pure stream (θέλει 100 mbps minimum) παίζει uncompressed 4K hdr με ήχο είτε Atmos είτε Dts HD MA επίσης uncompressed. Εάν κυκλοφορήσει επίσημα θα γίνω συνδρομητής χθες. Είναι σαν να βλέπεις 4K blu ray.
Σαν imax στο calibrated mode δεν κατάλαβα κάποια διαφορά απ ότι να έβλεπα από φυσικό μέσο.

Η mini led της Sony σε σχέση με τις full array δεν είναι καν συγκρίσιμες. Ακόμα και σε καταστήματα που τις έχω δει δίπλα δίπλα να παίζουν οι διάφορες είναι μεγάλες.
Στα μεγάλα public του Ρέντη στον πρώτο όροφο είχαν την 90Κ δίπλα στην 95Κ στις 65" η διαφορά στο contrast στα μαύρα και στις γωνιές θέασης ήταν χτυπητές. Τις δικές μου δεν μπορώ να τις βάλω δίπλα δίπλα αλλά η μίνι λεντ είναι πολύ πολύ πολύ πιο φωτεινή στις φωτεινές σκηνές και σαφώς μεγαλύτερο κοντραστ στις σκοτεινές.
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.649
Στο είπα ότι η ποιότητα, θα σε αποζημιώσει. ;)

Απο τις φώτο, και έχοντας δει το χώρο σου από κοντα, όντως η τηλεόραση έχει δέσει πλήρως στο δωμάτιο.

Ξανα καλορίζικη και καλοθέατη, να την Χαρείτε και να χόρτασετε τα μάτια σας.

Προσωπικά σε παλιότερο μοντέλο το brightness το έχω στο 15, παραπάνω με τυφλώνει το βράδυ, ειλικρινά δεν αντέχεται...

ΥΓ: Αντε και σε ενα δευτερο Sub ή 4 Atmos τώρα (επ ουδενί λιγότερα απο 4 !) ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
651
Reaction score
1.229
Προσωπικά σε παλιότερο μοντέλο το brightness το έχω στο 15, παραπάνω με τυφλώνει το βράδυ, ειλικρινά δεν αντέχεται...
Σε sdr την έχω όλη μετά στο 5 , οτιδήποτε περισσότερο σε χτυπάει στα μάτια.
Αυτό είναι τώρα με φωτεινότητα 5.
IMG_0369.jpeg

IMG_0374.jpeg
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.649
Σε sdr την έχω όλη μετά στο 5 , οτιδήποτε περισσότερο σε χτυπάει στα μάτια.
Αυτό είναι τώρα με φωτεινότητα 5.
5 !!! o_O:o

Μεγάλη Πέμπτη θα δεις Θρύλο σε 4K στην cosmote και θα μου πείς ;)
 


Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Τωρα που βλεπω το μεγεθος και τη ποιοτητα εικονας , ενω σκεφτομουν να παρω 77 oled μπαινω σε δευτερες σκεψεις !
 


Μηνύματα
651
Reaction score
1.229
Τωρα που βλεπω το μεγεθος και τη ποιοτητα εικονας , ενω σκεφτομουν να παρω 77 oled μπαινω σε δευτερες σκεψεις !
Σου στέλνω inbox περισσότερες φωτό από Bravia core να μη σπαμάρω εδώ. Πραγματικά είναι απίστευτη η ποιότητα που βλέπω. Κρίμα που οι 85" μίνι λέντ δεν υπάρχουν στα καταστήματα για απευθείας συγκρίσεις να τις δει ο κόσμος.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.962
Reaction score
41.267
Δεν σε τυφλώνει;
Εννοώ επειδη είχες εμπειρία με τον προβολέα, πως σου φαίνεται τώρα με τόσο πολύ φως, έχεις κάτσει να δεις ταινία;
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.229
Δεν σε τυφλώνει;
Εννοώ επειδη είχες εμπειρία με τον προβολέα, πως σου φαίνεται τώρα με τόσο πολύ φως, έχεις κάτσει να δεις ταινία;
Στο sdr τυφλώνει , για αυτό την μέρα το έχω στο 5 και την νύχτα στο min.
HDR και Dolby vision είναι απόλαυση κοντά στο max, προσωπικά στο max βλέπω. Πατάω παύση τυχαία σε φωτεινή σκηνή Dolby vision και λέω στη γυναίκα μου να σβήσει το φως στο δωμάτιο , ε το έσβησε και δεν το κατάλαβα, μιλάμε για φως όχι αστεία. Ξαναλέω στο sdr ενοχλεί Dolby vision και HDR είναι σκέτη απόλαυση.
Βαζω μερικές από Bravia core pure stream με ανοιχτά φώτα επειδή με σβηστά το iPhone δεν βγάζει τίποτα.
Το φως δεν αποτυπώνεται στην κάμερα πάντως ούτε η αντίθεση που βλέπω.
IMG_0459.jpeg
IMG_0458.jpeg
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.962
Reaction score
41.267
Καταλαβαίνω ότι βλέπεις με φως ανοιχτό, σωστά;

Μου ακουγεται πολύ περίεργο πια, τόσα χρόνια με προβολέα έχω ξεχάσει πως είναι με τηλεόραση.
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.229
Καταλαβαίνω ότι βλέπεις με φως ανοιχτό, σωστά;

Μου ακουγεται πολύ περίεργο πια, τόσα χρόνια με προβολέα έχω ξεχάσει πως είναι με τηλεόραση.
Έβλεπα 5 χρόνια μόνο σε προβολέα τα πάντα μέσα στα σκοτάδια , στη tv έπαιζα κάνα παιχνιδάκι που και που.
Είναι περίεργο ναι και μάλιστα πολύ αλλά αφού δεν χρειάζεται να τα κλείνω πια δεν με νοιάζει , ίσα ίσα βολεύει να βρίσκεις χειριστήρια ,τρως σαν άνθρωπος κτλ. Σοβαρές θεάσεις κάνω στο σκοτάδι αλλά και με φως δεν με ενοχλεί. Με τη tv μπαίνω περισσότερα" μέσα " στην ταινία λόγω της αντίθεσης σε σχέση με τον προβολέα που είχα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.438
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top