Θόρυβος σε Ραδιοφωνικό δέκτη από τροφοδοτικό PC

Μηνύματα
2.769
Reaction score
1.191
Καλησπέρα στην παρέα .
Έχω μια μικρή αποθήκη. Την έχω κάνει ένα μικρό εργαστηριάκι όπου μια φτιάχνω μια χαλάω πράγματα.
Εκεί υπάρχει ένα PC desktop και από πάνω ένα Hi-Fi Κομμάτια . Ανάμεσα στα κομμάτια αυτό είναι και ένας ραδιοφωνικός
δέκτης της SANYO (80s) που τον κρατάω γιατί έχει όλες τις μπάντες.
Τώρα όταν είμαι στα μεσαία ή βραχέα: Οταν το τροφοδοτικό του υπολογιστή είναι στο ρευμα με Κλειστό το PC κάνει παράσιτα . Όταν ανάψω δε τον υπολογιστή κάνει παράσιτα πολλά πάρα πολλά σε βραχέα και μεσαία.
Στα FM υπάρχουν πολλοί σταθμοί και δεν τα καταλαβαίνω.
Παράσιτα στο CD ή στο Deck δεν ακούγονται.
Παράσιτα στον ενισχυτή δεν έχω ακούσει άρα μπαίνουν μέσω του δέκτη.
Στον δέκτη έχω μια εξωτερική κεραία FM με ομοαξωνικό καλώδιο και μια κλασική μικρή loop κεραία για AM-SW.

Ερώτηση :
Κόβω την γείωση από το PC όπως διάβασα σε διάφορα φορουμς ???
Αλλάζω τροφοδοτικό σε καλύτερο-πολύ καλύτερο ?
Βάζω μετασχηματιστή απομόνωσης στον δέκτη ?
Τι συμβουλή θα μου δίνατε ?
Χίλια ευχαριστώ
Προσεχώς βιντεάκι !
 

Μηνύματα
19.525
Reaction score
13.667
Σε Μεσαία/Βραχέα δύσκολα περιορίζεις τις παρεμβολές από πηγές όπως υπολογιστές, φορτιστές κινητών, αντάπτορες τροφοδοσίας, γενικά παλμοτροφοδοτικά, με εσωτερική κεραία. Ακόμα και λάμπες LED βγάζουν παρεμβολές (πλησίασε ένα ραδιόφωνο στα μεσαία σε μια τέτοια λάμπα- ίσως να μην ισχύει για όλες). Γενικά, γίνεται χαμός σε ένα σύγχρονο σπίτι/ακόμα κι αποθήκη, από τέτοιες παρεμβολές. Για μεσαία / βραχέα, μόνο εξωτερική κεραία με καλό ομοξανικό καλώδιο, ίσως εκανε δουλειά (εδώ έχω μια Diamond 130j για διάφορες λήψεις, από βραχέα μέχρι σήματα ADS-B από αεροπλάνα, και γενικά με καλώδιο που έχω κόβονται πολύ οι παρεμβολές σε δέκτη SDR που έχω, αν και ούτε το laptop, ούτε ένα all in one pc που έχω στο συγκεκριμένο σημείο, βγάζει πολλες παρεμβολές). Το desktop από το οποίο όμως γράφω τώρα... είναι μέγιστος παρεμβολέας! :roflmao: :geek:

Μερικές λύσεις (δεν αφορά μόνο το pc, αν και σε αυτό αναφέρεται), αλλά γενικά θέλει προσπάθεια!

 
Last edited:

Μηνύματα
2.769
Reaction score
1.191
Έκανα αλλαγή στο τροφοδοτικό του υπολογιστή με κάποιο επώνυμο. Ο θόρυβος απο το PC έφυγε. Υπάρχει λίγοοο θόρυβος από το τροφοδοτικό της οθόνης..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.727
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top