Καλησπερα στην παρεα

Μηνύματα
30
Reaction score
90
Καλησπερα σε ολους

Μαρεσει η μουσικη και ασχολουμαι αρκετα χρονια τελειως σε newbie επιπεδο..το συστημα μου ηταν setup γραφειου με αυτοενισχυομενα jbl lsr 305 και μια καρτα ηχουν της focusrite και ημουν αρκετα ικανοποιημενος με αυτο π ακουγα...

Τωρα ομως ηρθε νεο μελος στην οικογενεια και το δωματιο με το γραφειο εγινε δωματιο με κουνια :lolsign:
Ολα τα πραγματα πουληθηκαν ηχεια pc γραφεια

Οποτε μεταφερθηκα σαλονι πηρα ενα macbook να εχω να κανω δουλιτσα καθως ασχολουμαι με την φωτογραφια και το βιντεο και λεω σιγα σιγα να αναβαθμισω το hi fi στο σαλονι που ειναι αρκετα μετριο αυτην την στιγμη.

Ο πατερας ειχε κατι ενισχυτες και ηχεια οποτε ψιλοεστησα να εχω λιγο ηχο και να βλεπω και καμια ταινια

Αυτην την στιγμη εχουμε Psb alpha bookshelf speakers(θα γινουν τραμπα με κατι κολωνες 2way Vishorn τσαμπα απ τον πατερα και αυτα) και εναν ενισχυτη Technics SA-AX720 AV
και Audio technica M50x για headphones

Και θα παμε λογικα για αναβαθμιση σχετικα συντομα αμα μπορεσω
Αυτο που με ωθησε να φτιαξω hi fi συστημα ειναι οτι πλέον μπορουμε να στριμαρουμε hi-res η ποιοτητα cd....ειμαι στο τριαλ του Tidal που λογικα θα ανανεωσω γιατι μαρεσει αρκετα (και ακουω και στο αυτοκινητο με android auto)

Η επομενη αγορα ειναι Η ενα DAC budget(topping e30 or Smsl Sanskrit) Η αλλιως θα δωσω αρκετα παραπανω για να παω σε intergrated streamer dac( bluesound node μαλλον) καθως τωρα παιζω απο το λαπτοπ και ειναι λιγο ταλαιπωρια

Αυτα προς το παρων!!

Καλως σας βρηκα
 
Last edited:



Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Καλώς ήρθες. Κρίμα που έδωσες τα JBL. Θα μπορούσες να τα βάλεις στο σαλόνι αντί αυτών που έχεις και ας αναβάθμιζες στο μέλλον.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
90
Καλώς ήρθες. Κρίμα που έδωσες τα JBL. Θα μπορούσες να τα βάλεις στο σαλόνι αντί αυτών που έχεις και ας αναβάθμιζες στο μέλλον.
Μεγαλη γκαφα εκανα που τα δωσα...απλα ημουνα τοσα χρονια στον χωρο μου και ακουγα την μουσικη μου ωραιος και χαλαρος και λεω τωρα σαλονι θα τρελανω και γυναικα και μωρο χαμηλωσε και τετοια(νομιζα οτι θα σταματησω να ψαχνομαι να εχω ενα συστημα να ακουω που και που και οτι θα ειμαι καλυμενος με τα ακουστικα μου χαλαρα)...αλλα εναν μηνα αντεξα και παλι ξεκινησα να κοιταω για hi fi...μου λειπουν 🥰

ps. τα jbl ηταν πολυ ωραια για τα λεφτα τους
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
ps. τα jbl ηταν πολυ ωραια για τα λεφτα τους
Και για παραπάνω λεφτά.

Με ένα σαμπάκι (2) θα ήταν μια χαρά στο σαλόνι, καλύτερα από αυτά που λες να βάλεις.

Τες πα, welcome και τα στέρεα θα τα δούμε εν καιρώ.
 

gid

Μηνύματα
7.477
Reaction score
8.712
Φίλε άλλοι ξεφορτώνονται ενισχυτή και παθητικά ηχεία για να βάλουν ενεργά και μάλιστα JBL, εσύ το αντίθετο...

Πάρε τα ξανά, αλλά τα 8άρια αυτή τη φορά για να γεμίσει καλύτερα ο μεγαλύτερος χώρος, πάρε και το σαμπ τους, και κλείσε το θέμα οριστικά και όμορφα.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
90
Φίλε άλλοι ξεφορτώνονται ενισχυτή και παθητικά ηχεία για να βάλουν ενεργά και μάλιστα JBL, εσύ το αντίθετο...

Πάρε τα ξανά, αλλά τα 8άρια αυτή τη φορά για να γεμίσει καλύτερα ο μεγαλύτερος χώρος, πάρε και το σαμπ τους, και κλείσε το θέμα οριστικά και όμορφα.

Ισχυει τα 8αρια με το σαμπ θα ναι αψογα...προς το παρων παιζω στο τσαμπα...στο upgrade ομως αρχιζω και ξανασκεφτομαι τα ενεργα..χμμμ....και εναν καλο streamer και τελος!!!

thanks
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Α να γεια σου.
Στριμερ, ενεργά, κι αντε γειά.

Κάνα app να έχει το στριμερ για κινητό, για κάνα volume.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.874
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top