Κατάλληλη οθόνη για Sony vplxw 7000 es

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Καλημέρα σε όλους. Προχώρησα σε αναβάθμιση προτζέκτορα τον οποίο σύντομα, περιμένω στο χώρο μου. Η παλιά μου οθόνη είναι μία σταθερή γκρι screen line για την οποία δε γνωρίζω μοντέλο ή προδιαγραφές, η οποία αγοράστηκε το 2006, μαζί με τον παλαιο μου προτζέκτορα jvc dila 100. Αν θυμάμαι καλά τότε μου είπαν πως έχει θετικό κέρδος στη φωτεινότητα κάτι που χρειαζόταν ο παλιός προτζέκτορας. Σε πρώτη φάση θα χρησιμοποιήσω αυτή! Τίθεται όμως το ερώτημα που δύσκολα μπορεί όμως να απαντήσει κανείς χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις και εμπειρία. Αξίζει το κόπο ,να προβώ και σε αλλαγή οθόνης; Και εαν τι θα πρέπει να προσέξει κανείς σε τυχόν αγορά; Οσο και να έψαξα δε βρήκα μαγαζί στο οποίο να μπορεί να δει συγκριτικά διαφορετικές οθόνες ώστε να κρίνει τη διαφορά. Παρότι για την αγορά κάποιας επώνυμης οθόνης αξιώνεται ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, αγοράζοντας επί της ουσίας ''γουρούνι στο σακί''
 


Μηνύματα
5.288
Reaction score
6.437
Γραψε ποσο ανοιγεις αποσταση προβολεα -οθονης, συνθηκες θεασης μπατζετ.
 

Μηνύματα
396
Reaction score
989
Πολύ ωραίο εργαλείο ψωνισες καλορίζικο!Η αυτόν ή τον 6000 είχα την ευκαιρία να δω στην έκθεση του yellow box και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση.Εκει έπαιζε με Stewart και ο συνδυασμός ήταν απίστευτος αλλά σίγουρα και πολύ ακριβός. προτείνω να μιλήσεις με τον κύριο καστρουνη που είναι γνώστης για να σε κατευθύνει πολύ δύσκολα θα βγάλεις άκρη χωρίς κάποιον επαγγελματία
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Γραψε ποσο ανοιγεις αποσταση προβολεα -οθονης, συνθηκες θεασης μπατζετ.
H Απόσταση προβολέα οθόνης είναι περίπου 4,5m . Η οθόνη είναι σταθερή επίτοιχη 16:9 (2,4X1,40)m περίπου. Οι συνθήκες θέασης είναι σε σκοτάδι!
Πολύ ωραίο εργαλείο ψωνισες καλορίζικο!Η αυτόν ή τον 6000 είχα την ευκαιρία να δω στην έκθεση του yellow box και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση.Εκει έπαιζε με Stewart και ο συνδυασμός ήταν απίστευτος αλλά σίγουρα και πολύ ακριβός. προτείνω να μιλήσεις με τον κύριο καστρουνη που είναι γνώστης για να σε κατευθύνει πολύ δύσκολα θα βγάλεις άκρη χωρίς κάποιον επαγγελματία
Ευχαριστώ, και εμένα μου φάνηκε καλός!
 
Last edited:


Μηνύματα
5.288
Reaction score
6.437
Κοιτα η διαφορα με τον προηγουμενο θα ειναι τεραστια πολυ περισσοτερο φως, εχεις ομως αρκετη αποσταση και δεν υπαρχει θεμα χοτ σποτ σε αυτο το ανοιγμα , χωρις να ξερω ποσο κερδος αρα και ποσο επιθετικη ειναι η υπαρχουσα.
Στην τελικη την εχεις και δοκιμαζεις.
Εαν σου βγαζει τα νιτς που σε καλυπτουν εσενα στη χαμηλη σκαλα χωρις παρενεργιες οπως ανεφερα εισαι οκ.
Εγω εαν δεν ειχα οθονη και προβαλα σε σκοταδι μεχρι 120' δε θα επεφτα κατω απο 0.8 σε lambertian surface .
Μιας και δεν εχει 3d εαν δεν κανω λαθος.
Μπορεις και ποιο κατω αλλα εσυ πλεον τι θες , παντα καλο ειναι να εχεις καβα φως παντως...
Καλοριζικος! καλες θεασεις!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.995
Reaction score
95.585
Η παλιά μου οθόνη είναι μία σταθερή γκρι screen line για την οποία δε γνωρίζω μοντέλο ή προδιαγραφές, η οποία αγοράστηκε το 2006
Θυμάσαι τιμή στο περίπου;
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Θυμάσαι τιμή στο περίπου;
Από ότι θυμάμαι, επέλεξα την οθόνη του καταστήματος, στην οποία είδα τότε συγκριτικά, την καλύτερη εικόνα με το συγκεκριμένο προβολέα, ανεξαρτήτως τιμής. (Πλην μίας Stweart πολλαπλάσιας όμως αξίας, που προσέγγιζε η τιμή της, την αξία του προβολέα. Τότε έκρινα, πως δεν αξίζει αυτή η διαφορά εικόνας , την αντίστοιχη διαφορά τιμής). Πρέπει πάντως, η λιανική τιμή, να ήταν της τάξεως των 800 με 1000 Ευρώ. ¨Ομως δε νομίζω ότι η τιμή από μόνη της, κρίνει πάντα, το τελικό αποτέλεσμα. Θυμάμαι τότε υπήρχαν σημαντικά ακριβότερες οθόνες ,με χειρότερο τελικό αποτέλεσμα στην εικόνα, με το συγκεκριμένο προβολέα.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Κοιτα η διαφορα με τον προηγουμενο θα ειναι τεραστια πολυ περισσοτερο φως, εχεις ομως αρκετη αποσταση και δεν υπαρχει θεμα χοτ σποτ σε αυτο το ανοιγμα , χωρις να ξερω ποσο κερδος αρα και ποσο επιθετικη ειναι η υπαρχουσα.
Στην τελικη την εχεις και δοκιμαζεις.
Εαν σου βγαζει τα νιτς που σε καλυπτουν εσενα στη χαμηλη σκαλα χωρις παρενεργιες οπως ανεφερα εισαι οκ.
Εγω εαν δεν ειχα οθονη και προβαλα σε σκοταδι μεχρι 120' δε θα επεφτα κατω απο 0.8 σε lambertian surface .
Μιας και δεν εχει 3d εαν δεν κανω λαθος.
Μπορεις και ποιο κατω αλλα εσυ πλεον τι θες , παντα καλο ειναι να εχεις καβα φως παντως...
Καλοριζικος! καλες θεασεις!
Αυτό μπορώ να το πιστοποιήσω και εγώ γιατί όντως είδα, μεγάλη διαφορά στην εικόνα του νέου προβολέα σε επίδειξη μάλιστα, με μία σχετικά ''φτηνή'' οθόνη, με τα σημερινά δεδομένα. Για αυτό άλλωστε προχώρησα και σε αγορά. Το πρόβλημα όμως πάντα είναι η σχέση τιμής απόδοσης της συνολικής διαφοράς εικόνας που προκείπτει, με το συνδιασμό οθόνης προβολέα. Μία σχέση κατά τη γνώμη μου, είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενική. Όμως σίγουρα υπάρχει και με τις παρούσες συνθήκες στην Ελληνική αγορά, είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί από τον ενδιαφερόμενο, καθώς κανείς πλέον στην Ελληνική αγορά, δεν έχει σε συγκριτική δοκιμή προβολείς και οθόνες, ειδικά της συγκεκριμένης κατηγορίας τιμής!
 

Μηνύματα
5.288
Reaction score
6.437
Είναι αδύνατο να γίνει τέτοιο συγκριτικό σε μαγαζιά.
Σε οποιαδήποτε κατηγορία τιμής.
Θα πρέπει να γίνονται κανονικά ρυθμίσεις στην εκάστοτε οθόνη και αυτό διατηρώντας τον ίδιο προβολεα ...
για μένα είναι ουσιαστικοτερο να βρεθεί ποια είναι η ποιο κατάλληλη οθόνη (τύπος)παρά η μάρκα αυτής.
 

Μηνύματα
7.247
Reaction score
4.630
Το μόνο σίγουρο ότι θα αγοράσεις μεγαλύτερη οθόνη εάν το επιτρέπει ο χώρος
Σε σχέση με αυτόν που είχες θα τυφλωθείς
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.257
Reaction score
8.810
Ο προβολέας που επέλεξες είναι εξαιρετικός.
Ο χώρος είναι διαμορφωμένος; Έχεις ανοιχτόχρωμους τοίχους; Γενικά ανακλάσεις φωτός;
Έχεις περιθώρια να ανοίξεις σε πλάτος 3 μέτρα εύκολα πάντως.
Είτε πας σε λευκή οθόνη, είτε σε ALR.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Είναι αδύνατο να γίνει τέτοιο συγκριτικό σε μαγαζιά.
Σε οποιαδήποτε κατηγορία τιμής.
Θα πρέπει να γίνονται κανονικά ρυθμίσεις στην εκάστοτε οθόνη και αυτό διατηρώντας τον ίδιο προβολεα ...
για μένα είναι ουσιαστικοτερο να βρεθεί ποια είναι η ποιο κατάλληλη οθόνη (τύπος)παρά η μάρκα αυτής.
Eίναι όμως ανόητο και να περιμένουν οι διάφορες εταιρείες, να πωλούν μηχανήματα εικόνας και ήχου χωρίς καν να είναι σε θέση ο επίδοξος αγοραστής να πάρει έστω μία γεύση , του τι πρόκειται να αγοράσει και τη διαφορά που θα δεί από την μία επιλογή στην άλλη! Από την άλλη κλαίγονται ότι οι πωλήσεις έχουν κάτσει και τα περιθώρια κέρδους έχουν εκμηδενιστεί. Ο.Κ φταίει και η οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα, αλλά εάν το μόνο κριτήριο επιλογής καταστήματος καταλήγει στο τέλος, να είναι μόνο η τιμή και όχι το παρεχόμενο service ας μην κλαίγονται, ούτε για το μέγεθος της αγοράς, ούτε για το περιθώριο κέρδους που αναγκαστικά θα είναι όμοιο με αυτό ενός ιντερνετικού καταστήματος της Ελλάδος ή του εξωτερικού. Ο καθένας λαμβάνει, ότι προσφέρει! Εγώ π.χ. δεν θα άλλαζα προτζέκτορα, παρότι ήθελα να το κάνω χρόνια τώρα, εαν δεν δελεαζόμουν που έβρισκα το συγκεκριμένο, πρακτικά καινούργιο, με 200 ώρες μόνο, στη μισή τιμή του καινούργιου και με δοκιμή. Απέλκλεισα την αγορά των καινούργιων jvc ,παρότι πελάτης της και ευχαριστημένος από την ποιότητά της, γιατί δε βρέθηκε ούτε ένας της dealer πρόθυμος να μου δείξει τι διαφορετικό βλέπεις ,μεταξύ των μοντέλων της. Το αυτονόητο δηλαδή, για να προβεί κανείς , κατά τη γνώμη μου, σε μία τέτοια αγορά. Τέλος πως να βρεί κανείςτην κατάλληλη οθόνη από προσπέκτους, ειδικά εαν δεν είναι ειδικός και δεν δει τις διαφορές, ανάμεσά τους;
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Το μόνο σίγουρο ότι θα αγοράσεις μεγαλύτερη οθόνη εάν το επιτρέπει ο χώρος
Σε σχέση με αυτόν που είχες θα τυφλωθείς
Η οθόνη είναι δύσκολο να αλλάξει ,καθώς πάνω υπάρχει δοκάρι και κάτω, το ράκ των μηχνημάτων που δεν επιτρέπει μεγαλύτερη οθόνη, παρά μόνο εαν γίνουν εκτεταμένα μερεμέτια στο χώρο, και επιλογή ηχοπερατής οθόνης, δηλαδή λύσεις , που δεν είμαι διατεθιμένος να τις κάνω πράξη. Αλλωστε είμαι πλήρως ικανοποιημένος τόσο από το μέγεθος όσο και από το ποιοτικό αποτέλεσμα που μάλιστα ήταν σημαντικά ανώτερο του αναμενομένου!
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Ο προβολέας που επέλεξες είναι εξαιρετικός.
Ο χώρος είναι διαμορφωμένος; Έχεις ανοιχτόχρωμους τοίχους; Γενικά ανακλάσεις φωτός;
Έχεις περιθώρια να ανοίξεις σε πλάτος 3 μέτρα εύκολα πάντως.
Είτε πας σε λευκή οθόνη, είτε σε ALR.
Ο χώρος είναι ήδη διαμορφωμένος, καθώς υπήρχε εκεί εδώ και 20 χρόνια εγκατάσταση home cinema. Το ταβάνι και οι τοίχοι είναι σκουρόχρωμα και η οθόνη απέδωσε, πολύ καλύτερα του αναμενομένου. Όντως, ίσως μπορεί να μεγαλώσει περισσότερο, αλλά δεν ξέρω εάν η φασαρία και τα έξοδα αξίζουν το κόπο! Προς το παρρόν, είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος και θα περιοριστώ, στο να απολαμβάνω ταινίες με πραγματικά, θεαματική διαφορά εικόνας, σε σχέση με πριν!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.855
Μηνύματα
2.878.867
Members
37.955
Νεότερο μέλος
Audio Profes
Top