Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
12.766
Reaction score
14.873
Έχεις ζήσει στην επαρχία; Για να δεις ότι ό,τι tuner και ό,τι κεραία και να έχεις στο τέλος θα ακούς μαλ.....ες από τα FM: κλαρινογυφτοτσιφτιτελοδιαφημίσεις χα χα.... ευτυχώς σωθήκαμε από το internet radio!
Εγώ εάν έχω ζήσει επαρχία ; Εγώ απο επαρχία είμαι. Μην κοιτάς που τώρα μένω Αθήνα (στο τρελοκομείο χα χα).

Θα σου φτιάξω μια κεραία εγώ (τώρα που έμαθα) να πιάνει όχι μόνο Αθήνα αλλά και πολύ πιο μακρυά. Εντάξει εσύ αναγκαστικά ιντερνετικο, έχει και καλά, όχι αυτά με τα 120 Kbps (καλά Ελλάδα άστο). Να την αγοράσες θέλει "πολλά" (σχετικό για αυτό σε εισαγωγικά) λεφτά.

:D
 

Μηνύματα
2.359
Reaction score
4.940
Εγώ εάν έχω ζήσει επαρχία ; Εγώ απο επαρχία είμαι. Μην κοιτάς που τώρα μένω Αθήνα (στο τρελοκομείο χα χα).

Θα σου φτιάξω μια κεραία εγώ (τώρα που έμαθα) να πιάνει όχι μόνο Αθήνα αλλά και πολύ πιο μακρυά. Εντάξει εσύ αναγκαστικά ιντερνετικο, έχει και καλά, όχι αυτά με τα 120 Kbps (καλά Ελλάδα άστο). Να την αγοράσες θέλει "πολλά" (σχετικό για αυτό σε εισαγωγικά) λεφτά.

:D
Επειδή τα FM μεταδίδονται μόνο μέχρι εκεί που βλέπει το μάτι (ευθεία μετάδοση-τουλάχιστον έτσι μαθαίναμε στην φυσική), αδύνατον από εδώ να πιάνει αθηναικούς σταθμούς!
 


Μηνύματα
12.766
Reaction score
14.873
Επειδή τα FM μεταδίδονται μόνο μέχρι εκεί που βλέπει το μάτι (ευθεία μετάδοση-τουλάχιστον έτσι μαθαίναμε στην φυσική), αδύνατον από εδώ να πιάνει αθηναικούς σταθμούς!
Ε, ναι κάνω και λίγο πλάκα αλλά όχι και ακριβώς. Ανάλογα που είσαι και την μορφολογία, Δεν ξέρω που είσαι. Πολλές περιπτώσεις είναι δυνατόν (πολύ περισσότερες απο ότι νομίζει ο κόσμος). Ανάλογα πόσο το θές πάντως ... ψάξτο.

Η απόσταση κυμαίνεται (αλλά σε ευθεία, πρόσεξε) απο 50 έως 100 μίλια συνήθως αλλά μέχρι και 250 μίλια. Ανάλογα την ισχύ του σταθμού, η συχνότητα, το είδος της μπάντας, την ποιότητα της κεραίας εκπομπής, την τοποθεσία της κεραίας αλλά και το ύψος της δικής σου. (ε, και καιρικές συνθήκες φυσικά, αυτό ισχύει για όλους).

Αυτές οι αποστάσεις που σου γραφω είναι για FM με καλή ισχύ σήματος που αρκετοί σταθμοί νομίζω έχουν την δυνατότητα. Μπορείς να τους δείς, είναι αναρτημένη η ισχύς και η τοποθεσία στο ίντερνετ αλλά και οι αναμεταδότες.

Να "βλέπει" την κεραία εκπομπής είναι όντως απαραίτητο αλλά επειδή οι κεραίες έιναι τοποθετημένες πάντα στα βουνά (Πεντελη, Υμηττός, Παγγαίο κλπ) και υπάρχουν και αναμεταδότες για πολλούς σταθμούς .... είναι εφικτό. Εάν όμως ανάμεσα σου και στο βουνό που είναι η κεραία εκπομπής έχεις άλλα βουνά τότε πρόβλημα. Μάλιστα στην επαρχία εάν δεν έχεις αυτην την ατυχία να έχει κανέναν βουνό μπροστά σου πετυχαίνεις με directional κεραία και αρκετή ισχύ αλλά και ποιότητα εάν κάνεις μέτρηση αλλά και καλή (μικρή) γωνία λήψης και εάν και την κάνεις και με ρότορα τότε ποιός σε πιάνει χα χα. Οι αποστάσεις που σου γράφω είναι τεράστιες για "ευθεία". Εντάξει μη νομίζεις ότι και όλοι οι σταθμοί στην Αθήνα αξίζουν. Λίγοι που αξίζουν έχουν και καλό πομπό. Μπορεί να πιάνεις και απο αλλού ανάλογα που είσαι. Πάντως απο ότι έχω δεί τα Kbps των Ελληνικών τουλάχιστον σταθμών ... είναι ξεφτίλα, για λάπτοπ και ραδιοφωνάκια. Ξένοι ... έχει αρκετούς συνγθως κλασικής ή/και μερικοί άλλοι Πανεπιστημίων, τζάζ κλπ όποιος έχει τέλος πάντων μεράκι.
 

TGD

Μηνύματα
7.331
Reaction score
7.329
Ισχύει, τα FM λειτουργούν σε line of sight . Οπως και τα VHF UHF.
Και πάλι μέχρι κάποιες αποστάσεις ανάλογα πάντα και με την ισχύ του εκπομπού.
Θεωρητικά ναι, αλλά έλα που έχεις παρεμβολές στην Αθήνα από σταθμό της Λαμίας...
 




Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.745
Μηνύματα
2.874.637
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top