Μετατροπή σε pre out ενισχυτή ολοκληρωμένος a 10 advance paris

Μηνύματα
58
Reaction score
12
Έχω ένα advance acoustic a 10 και θέλω να δουλέψει ως προενισχυτης. Πίσω έχει έξοδο pre out αλλά καθώς πάω να βάλω και να συνδέσω στον τελικό ενισχυτή που έχω πέσει με όλη την δύναμη τα ηχεία. Έψαξα και βρήκα και λέω ο κατασκευαστής να βγάλω την u bridge πρώτα μετάξυ pre out and amp in. Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα. Άνοιξα και το μηχάνημα και πάλι δεν βρηκα κάτι. Μπορείτε να με βοηθήσετε??? Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα
 

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Λογικά υπάρχει μια σύνδεση ανάμεσα στις επαφές preout και ampin. Αυτές υλοποιούνται με χοντρό μονοκόμματο μέταλλο σε σχήμα U που ενώνει εξωτερικά τα δύο βύσματα.
Αν τα αφαιρέσεις, διαχωρίζει το προενισχυτικό στάδιο από το τελικό.
 

Μηνύματα
58
Reaction score
12
Λογικά υπάρχει μια σύνδεση ανάμεσα στις επαφές preout και ampin. Αυτές υλοποιούνται με χοντρό μονοκόμματο μέταλλο σε σχήμα U που ενώνει εξωτερικά τα δύο βύσματα.
Αν τα αφαιρέσεις, διαχωρίζει το προενισχυτικό στάδιο από το τελικό.
Εννοείς μέσα στον ενισχυτή.? Τον άνοιξα από πάνω και δεν έχω δίοδο εκεί. Πρέπει να βγάλω και το πίσω κομμάτι το οποίο έχει πολλές βίδες και εξάρτημα. Δεν θα έπρεπε να ήταν κάτι ποιο απλό?
 

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Όχι, από έξω. Σε όσους ενισχυτές ξέρω να έχουν αυτή τη δυνατότητα η σύνδεση είναι εξωτερικά.
Τώρα, αν εδώ υπάρχει εσωτερικό κύκλωμα, αυτό θα ελέγχονταν πιθανόν από το μενού του ενισχυτή. Τι γράφει το εγχειρίδιο χρησης;
 



Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Αυτή τη στιγμή, χωρίς να έχει γέφυρες εκεί που σου λέει ο TGD, λειτουργεί κανονικά ο ενισχυτής; Διαλέγεις πηγή έχεις volume control και τα συνδεδεμένα ηχεία πάνω του παίζουν;

Λογικά υπάρχει μια σύνδεση ανάμεσα στις επαφές preout και ampin. Αυτές υλοποιούνται με χοντρό μονοκόμματο μέταλλο σε σχήμα U που ενώνει εξωτερικά τα δύο βύσματα.
Αν τα αφαιρέσεις, διαχωρίζει το προενισχυτικό στάδιο από το τελικό.
 


Μηνύματα
13.677
Reaction score
6.653
Έχω ένα advance acoustic a 10 και θέλω να δουλέψει ως προενισχυτης. Πίσω έχει έξοδο pre out αλλά καθώς πάω να βάλω και να συνδέσω στον τελικό ενισχυτή που έχω πέσει με όλη την δύναμη τα ηχεία. Έψαξα και βρήκα και λέω ο κατασκευαστής να βγάλω την u bridge πρώτα μετάξυ pre out and amp in. Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα. Άνοιξα και το μηχάνημα και πάλι δεν βρηκα κάτι. Μπορείτε να με βοηθήσετε??? Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα
Eχει έξοδο προενισχυτή ο ενισχυτής σου,απλά παράλληλα δουλεύει και το δικό του τελικό στάδιο.Απλά δεν θα βάλεις ηχεια στον ενισχυτή σου και δεν θα έχεις πρόβλημα.Δεν χρειάζεται να του βάλεις χέρι δηλαδή. Η λογική σε αυτή την επιλογή ,είναι η διπλοενίσχυση των ηχείων ή η παράλληλη λειτουργία, σε κάποιο άλλο χώρο του σπιτιού (ενας τελικός ενισχυτής με ηχεία σε άλλον χώρο και παράλληλη ακρόαση και στους δύο χώρους).
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Καλημέρα κι από μένα. Λογικά ο ενισχυτής σου έχει ρύθμιση να απομονώνεις το δικό του ενισχυτικό στάδιο μέσω του τηλεκοντρόλ του. Παλιά οι ενισχυτές είχαν μπροστά δύο κουμπιά με τα γράμματα Α & Β. Στον δικό μου Advance Paris ΑΧ1 που είχα παλιά τον χρησιμοποιούσα σαν pre με ενεργα ηχεία έτσι τον δούλευα.
 

Μηνύματα
58
Reaction score
12
Eχει έξοδο προενισχυτή ο ενισχυτής σου,απλά παράλληλα δουλεύει και το δικό του τελικό στάδιο.Απλά δεν θα βάλεις ηχεια στον ενισχυτή σου και δεν θα έχεις πρόβλημα.Δεν χρειάζεται να του βάλεις χέρι δηλαδή. Η λογική σε αυτή την επιλογή ,είναι η διπλοενίσχυση των ηχείων ή η παράλληλη λειτουργία, σε κάποιο άλλο χώρο του σπιτιού (ενας τελικός ενισχυτής με ηχεία σε άλλον χώρο και παράλληλη ακρόαση και στους δύο χώρους).
Δεν έχω ηχεία στο ενισχυτή μόνο στον τελικό. Απλά δίνει όλο το σήμα και δεν δουλεύει το vollume. Sto rec out δουλεύει η ένταση.
Καλημέρα κι από μένα. Λογικά ο ενισχυτής σου έχει ρύθμιση να απομονώνεις το δικό του ενισχυτικό στάδιο μέσω του τηλεκοντρόλ του. Παλιά οι ενισχυτές είχαν μπροστά δύο κουμπιά με τα γράμματα Α & Β. Στον δικό μου Advance Paris ΑΧ1 που είχα παλιά τον χρησιμοποιούσα σαν pre με ενεργα ηχεία έτσι τον δούλευα.
Δεν έχω σύνδεση ηχεία στον a 10 στον τελικό έχω μόνο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Δεν έχω ηχεία στο ενισχυτή μόνο στον τελικό. Απλά δίνει όλο το σήμα και δεν δουλεύει το vollume. Sto rec out δουλεύει η ένταση.

Δεν έχω σύνδεση ηχεία στον a 10 στον τελικό έχω μόνο.
Αυτό είναι πολύ περίεργο. Πάντως στο manual λέει το παρακάτω:

PRE OUT / PREAMPLIFIER OUTPUTS
If you want to use a more powerful power amplifier and use the A10 Classic as a preamplifier,
connect it to the PRE OUT jacks, and connect all speakers to the power amplifier. You need to
remove the U bridge first between PRE-OUT and AMP IN.
 

Μηνύματα
58
Reaction score
12
Αυτό είναι πολύ περίεργο. Πάντως στο manual λέει το παρακάτω:

PRE OUT / PREAMPLIFIER OUTPUTS
If you want to use a more powerful power amplifier and use the A10 Classic as a preamplifier,
connect it to the PRE OUT jacks, and connect all speakers to the power amplifier. You need to
remove the U bridge first between PRE-OUT and AMP IN.
Να έχει κάνει λάθος η εταιρεία στις εξόδους?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Να έχει κάνει λάθος η εταιρεία στις εξόδους?
Και μένα εκεί πάει το μυαλό μου. Εσύ αφαίρεσες ποτε καποιο u bridge οταν τον αγόρασες; Συνήθως έχει τέτοια μορφή:
1704354946737.png
1704354867662.png
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
....πάρε ενα τηλ. εδώ που εξυπηρετούν την advance acoustic , ανέφερε τον προβληματισμό σου και αν θέλεις πες μας αν σου δόθηκε λύση .

Μεσογείων 29 Αμπελόκηποι 11526
Tηλ
.: 21304 91111 – Kιν.: 6936 691 111
Ωράριο Λειτουργίας

Καθημερινές 10:00 – 21:00
Σάββατο 10:00 – 16:00

-
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Προφανώς έχει γίνει λάθος στη συνδεσμολογία των RCA,s στην πλάτη του ενισχυτή σου. Θα πρέπει να ξηλωθούν οι πλακέτες από πάνω και να αλλάξουν θέση κάποια βύσματα.
Αν δουλεύει σωστά από την REC OUT, σύνδεσε εκεί τον τελικό.
Κανονικά η έξοδος REC OUT είναι σταθερής στάθμης και η PRE OUT μεταβλητής.
 

Μηνύματα
13.677
Reaction score
6.653
Κάτι συμβαίνει....... οι ενισχυτές που έχουν preout ,στην έξοδο αυτήν βγάζουν μεταβλητό σήμα .
 



Μηνύματα
27.447
Reaction score
25.594
Nαι δεν αντιλέγω. Γι αυτό λέω ότι έχουν τυπωθεί λάθος.
Το ένα στην θέση του άλλου. Και μετά όλα έχουν βγεί λάθος.
Οχι ότι έγινε κάποιο λάθος στην φωτογραφία. Από την αρχή στο όποιο εργοστάσιο και όποιος έκανε την εκτύπωση της μεταξοτυπίας στο Back panel .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.880
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top