Μικρός χώρος, μεγάλος ήχος

Μηνύματα
1.269
Reaction score
2.103
Μετά κόπων και βασάνων, επιτέλους θα έχω τον δικό μου χώρο.
Επειδή θα προχωρήσουμε σε ανακαίνιση του νέου σπιτιού, πρέπει να σκεφτώ τι θα γίνει και με τον χώρο διασκέδασης μου.
Οι χώροι μας όμως είναι λίγο περιορισμένοι.
Σας βάζω το σχεδίαγραμμα του ενός ορόφου και θα σας γράψω τις ιδέες μου και να μου πείτε κι εσείς τις δικές σας.

12.jpg


Αυτή τη στιγμή η κουζίνα είναι στον μαύρο κύκλο.
Η σύζυγος όμως θέλει μεγαλύτερη κουζίνα κι έτσι θα φτιαχτεί νέα στον ροζ κύκλο.
Ακόμη δε γνωρίζω πόσοθα επεκτείνεται από εκείνον τον χώρο αλλά από τις συζητήσεις που είχαμε δυστυχώς δε θα μπορέσει να γίνει κατά μήκος του καθιστικού.
Έτσι έχω δύο λύσεις:

Α) Στο παρών καθιστικό να στηθεί κάτι σε 5.2.4 ή 5.6.4 (αν χρησιμοποιηθούν με ξεχωριστή είσοδο τα sub των triton) με τα κυρίως ηχεία στις γωνίες του κόκκινου κύκλου.

Β) Να στηθεί εκεί που βρίσκεται η τωρινή κουζίνα. Βέβαια είναι πολύ μικρός ο χώρος, το γνωρίζω. Παρακάτω θα βάλω ένα σχεδιάγραμμα (ας πούμε σχεδιάγραμμα)στο πως περίπου το σκέφτομαι να γίνει. 7.2.4 ή 7.6.4 (αν χρησιμοποιηθούν με ξεχωριστή είσοδο τα sub των triton). Λόγω του μικρού χώρου, για πίσω ηχεία θα χρησιμοποιηθούν Goldenear Aon 3 πάνω στον τοίχο, πίσω από καναπέ. Καναπές διθέσιος ή τριθέσιος θα μπει και oled 83".

14.jpg


Για οροφής θα χρησιμοποιηθούν πιθανότατα Goldenear Aon 3.

Και στους δύο χώρους θα μπουν 2 ζευγάρια Goldenear Triton One, κεντρικό Goldenear Supercenter XXL, 2 SVS PB16.
Δεν είμαι σίγουρος αν θα μείνει ο Trinnov και θα μπουν τελικοί ή θα χρησιμοποιηθει ολοκληρωμένος av.

Τreatment θα γίνει το καλύτερο δυνατόν και αναλόγως του χώρου.

Ένα τρίτο ζευγάρι Triton One που υπάρχει θα μπει παρεά με το lyngdorfάκι στο υπνοδωμάτιο.

Εσείς τι θα προτείνατε από αυτά τα σενάρια;

Επίσης ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μειώσω τη μεταφορά του ήχου προς τo κάτω διαμέρισμα; Ο ακριβώς από πάνω όροφος είναι του διαμερίσματος μας.
 

Μηνύματα
4.479
Reaction score
7.767
Εγώ θα επέλεγα τον χώρο που βρίσκεται η κουζίνα πίσω, είναι όντως μικρός, έχω δει οικιακό σινεμά με 14τμ το δικό σου είναι ακόμη μικρότερο. Θα το επέλεγα διότι έχεις πολύ μεγαλύτερη ευελιξία σε σχέση με το ανοικτό καθιστικο να τον διαμορφώσεις όπως θέλεις. Ηχεία αναγκαστικά επιτοιχια onwall θα επέλεγα, με τα κλασσικά δεν θα γίνει δουλειά. Θέλει μελέτη πάντως, που θα τοποθετηθούν τα ηχεία ύψους κυρίως, ο αερισμός του χώρου είναι ένα ακόμη θέμα
 

Μηνύματα
1.269
Reaction score
2.103
Για αερισμό υπάρχει καλώς κακώς μπαλκονόπορτα και θα μπει και κλιματισμός.

Επισης τα ηχεια υπαρχουν και δεν ψηνομαι πολυ να τα αλλαξω εκτος κι αν δεν υπαρχει αλλη λυση.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.335
Κι εγώ την κουζίνα θα διάλεγα, αλλά...

Αν μπει η κουζίνα στη νέα θέση, η απόσταση από την τραπεζαρία θα είναι μεγαλύτερη και θα διέρχεται μέσα από το καθιστικό. Δεν θα είναι ιδιαίτερα πρακτικό εκτός αν πάει και η τραπεζαρία στο τζάκι.
Τότε όμως μπορεί να μπει το ηχοσύστημα όντως στο καθιστικό που θα επεκταθεί στον χώρο της τραπεζαρίας και η τρέχουσα κουζίνα σου μένει για άλλες χρήσεις.
 

Μηνύματα
4.479
Reaction score
7.767
Οκ, η μπαλκόνοπορτα αριστερά. Πάντως σε 14τμ έχω δει και DBA. Θέλει μελέτη για ηχο εικόνα εκεί μέσα. Ενδιαφέρον όμως το πρότζεκτ. Αξίζει να το παλέψεις
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.841
Reaction score
28.253
Στο χώρο του dedicated δεν θα έβαζα με τίποτα 7 beds. Χάος. Τεράστιο χάος.
Επίσης τα subs είναι τιτανοτεράστια για τον συγκεκριμένο χώρο. Θα έκανα ένα 5.2.4, με την προϋπόθεση ότι τα subs των Triton μπορούν να οδηγηθούν ξεχωριστά. Δεν θα έβαζα extra subwoofers.

Θα έκανα ένα δικάναλο στο σαλόνι, ένα μικρότερο δικάναλο στο υπνοδωμάτιο, και ότι περισσέψει πούλημα.

Τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι θες dedicated και άλλα συστήματα με τα μηχανήματα που ήδη έχεις.

Στο ιδανικό δικό μου σενάριο θα καλούσα ένα εξιδεικευμένο κατάστημα ή ομάδα ανθρώπων να μου φτιάξουν ένα top performance για το μέγεθος του dedicated πολυκάναλο χώρο, με όλα in walls για την λειτουργικότητα του χώρου. Θα έκανα ένα αρκετά μικρότερο σε προδιαγραφές πολυκάναλο στο σαλόνι, και ένα στο υπνοδωμάτιο.
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
21.071
καταρχήν υπάρχουν κάποια θέματα που πρέπει να δεις με αρχιτέκτονα

α) συμφωνώ με την μεγάλη κουζίνα, αλλά ο χώρος που αυτή θα μπεί θέλει συζήτηση γιατί αν το απο κάτω διαμέρισμα δεν έχει τουαλέτα/κουζίνα ακριβώς από κάτω, θα έχεις σοβαρό πρόβλημα όχι να φέρεις νερό (εύκολο) αλλά να διώξεις την αποχέτευση με σωστή κλίση (και όχι να πάει στα όμβρια του εξώστη) καθώς είσαι και μακριά από τη στήλη (υποθέτω οτι είναι κοντά στο wc και σίγουρα αποκλείεται να είναι κοντά στο φρεάτιο του ανελκυστήρα)
με βάση αυτά μαζί με αρχιτέκτονα που να έχει ιδέες, δες μήπως χρησιμοποιήσεις μέρος της εισόδου για να φέρεις πράγματα που συνήθως έχουμε στην κουζίνα αλλά δεν είναι απαραίτητα μέρος αυτής (πχ coffee table ,με καφετιέρες συμπράγαλα ένα μικρό νεροχύτη και αποθηκευτικό χώρο για καφέδες, καθαριστικά κλπ, αυτό απο μόνο του είναι ένα μέτρο πάγκου συν την πρόχειρη τραπεζαρία για την οικογένεια ) προσθέτοντας ένα διαχωριστικό που θα εξυπηρετεί αισθητική απομόνωση της εκτεταμένης κουζίνας/τραπεζαρίας, χώρο φύλαξης μπουφάν/παπούτσια κλπ αλλά και την ουσιαστική απομόνωση υ/δ με χώρους υποδοχής , μπορείς δηλαδή να έχεις κόσμο στο καθιστικό και να μπορεί να ανεβοκατεβαίνει το παιδί απο το δωμάτιο στην κουζίνα με τις πυτζάμες.

β) έχεις σίγουρα θέμα ύψους με το wc λόγω της σκάλας που ανεβαίνει, βάλτο στο πρόγραμμα και αυτό αφού θα τα κάνεις πουτέιν όλα)

γ) μελέτη φωτισμού (δες απο κάτω γιατί)

στα δικά σου τώρα, οπωσδήποτε ότι και να κάνεις θα βάλεις ψευδοροφή με γέμισμα και σε μεγάλες επιφάνειες διάτρητη.

ο χώρος που έχεις στο καθιστικό είναι υπερβολικά μεγάλος βρες έναν αρχιτέκτονα και δούλεψε κανα 2 μηνο σε ιδέες , αλλιώς θα είσαι στο ψάξιμο.
 

Μηνύματα
1.269
Reaction score
2.103
Κι εγώ την κουζίνα θα διάλεγα, αλλά...

Αν μπει η κουζίνα στη νέα θέση, η απόσταση από την τραπεζαρία θα είναι μεγαλύτερη και θα διέρχεται μέσα από το καθιστικό. Δεν θα είναι ιδιαίτερα πρακτικό εκτός αν πάει και η τραπεζαρία στο τζάκι.
Τότε όμως μπορεί να μπει το ηχοσύστημα όντως στο καθιστικό που θα επεκταθεί στον χώρο της τραπεζαρίας και η τρέχουσα κουζίνα σου μένει για άλλες χρήσεις.
Αυτά θα τα δούμε στην πραγματικότητα πριν πάμε για την ανακαίνιση και την τελική διαμόρφωση.
Εγώ κοιτάω τις εναλλακτικές μου για το χόμπυ.
Μέχρι και το τζάκι θέλω να πάρει δρόμο. Αρχικά ήθελα να πάρει δρόμο για να μπει πανί εκεί.
Τώρα τα πράγματα άλλαξαν. Είχα υπολογίσει χωρίς τον ξενοδόχο.
Υπάρχει κι άλλο δωμάτιο που μένει ελεύθερο στον από πάνω όροφο για τα υπόλοιπα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.563
Reaction score
126.317
9,5 τμ είναι η κουζίνα που βλέπω, εκεί δε χωράνε με τίποτα τα ηχεία που έχεις, μόνο πχ μικρά τζενελεκ/Νιούμαν και με διάτρητη γυψοσανίδα ολόβερ (μικρός χώρος θέλει πολύ μικρό RT 60).

Μπορεί να γίνει, αλλά θέλει πολύ μικρά ηχεία, αν εντοιχιστούν στην πέριξ γυψοσανίδα θα είναι ακόμα καλύτερα.

Γίνεται, σίγουρα γίνεται, αλλά με μικρού μεγέθους ηχεία και επίσης μικρού μεγέθους σαμπ, όλα μικρά, νιαρφιλντ.
 

Μηνύματα
1.269
Reaction score
2.103
καταρχήν υπάρχουν κάποια θέματα που πρέπει να δεις με αρχιτέκτονα

α) συμφωνώ με την μεγάλη κουζίνα, αλλά ο χώρος που αυτή θα μπεί θέλει συζήτηση γιατί αν το απο κάτω διαμέρισμα δεν έχει τουαλέτα/κουζίνα ακριβώς από κάτω, θα έχεις σοβαρό πρόβλημα όχι να φέρεις νερό (εύκολο) αλλά να διώξεις την αποχέτευση με σωστή κλίση (και όχι να πάει στα όμβρια του εξώστη) καθώς είσαι και μακριά από τη στήλη (υποθέτω οτι είναι κοντά στο wc και σίγουρα αποκλείεται να είναι κοντά στο φρεάτιο του ανελκυστήρα)
με βάση αυτά μαζί με αρχιτέκτονα που να έχει ιδέες, δες μήπως χρησιμοποιήσεις μέρος της εισόδου για να φέρεις πράγματα που συνήθως έχουμε στην κουζίνα αλλά δεν είναι απαραίτητα μέρος αυτής (πχ coffee table ,με καφετιέρες συμπράγαλα ένα μικρό νεροχύτη και αποθηκευτικό χώρο για καφέδες, καθαριστικά κλπ, αυτό απο μόνο του είναι ένα μέτρο πάγκου συν την πρόχειρη τραπεζαρία για την οικογένεια ) προσθέτοντας ένα διαχωριστικό που θα εξυπηρετεί αισθητική απομόνωση της εκτεταμένης κουζίνας/τραπεζαρίας, χώρο φύλαξης μπουφάν/παπούτσια κλπ αλλά και την ουσιαστική απομόνωση υ/δ με χώρους υποδοχής , μπορείς δηλαδή να έχεις κόσμο στο καθιστικό και να μπορεί να ανεβοκατεβαίνει το παιδί απο το δωμάτιο στην κουζίνα με τις πυτζάμες.

β) έχεις σίγουρα θέμα ύψους με το wc λόγω της σκάλας που ανεβαίνει, βάλτο στο πρόγραμμα και αυτό αφού θα τα κάνεις πουτέιν όλα)

γ) μελέτη φωτισμού (δες απο κάτω γιατί)

στα δικά σου τώρα, οπωσδήποτε ότι και να κάνεις θα βάλεις ψευδοροφή με γέμισμα και σε μεγάλες επιφάνειες διάτρητη.

ο χώρος που έχεις στο καθιστικό είναι υπερβολικά μεγάλος βρες έναν αρχιτέκτονα και δούλεψε κανα 2 μηνο σε ιδέες , αλλιώς θα είσαι στο ψάξιμο.
a) Υπάρχει ακριβώς από κάτω άλλη κουζίνα και από πάνω μπάνιο. Υπάρχουν όλες οι σωληνώσεις. Επίσης υπάρχει μία μίνι κουζίνα στον διάδρομο στον πάνω όροφο με ένα νεροχύτη, ένα ντουλάπι,ψυγειάκι κλπ. Και οι τωρινοί ένοικιαστές μας είπαν μην κάνουμε το λάθος να το βγάλουμε γιατί είναι τρομερά βολικό.

β) Το wc έχει θέμα ύψους στην μιά πλευρά του. Αυτό θα παραμείνει ως έχει.

γ) Θα γίνει και μελέτη φωτισμού. Οι εργασίες θα ξεκινήσουν με το καλό τη νέα χρονιά. Θα γίνει σίγουρα με αρχιτέκτονα και διακοσμητή ώστε να πάρουμε το καλύτερο δυνατόν για τον χώρο.
9,5 τμ είναι η κουζίνα που βλέπω, εκεί δε χωράνε με τίποτα τα ηχεία που έχεις, μόνο πχ μικρά τζενελεκ/Νιούμαν και με διάτρητη γυψοσανίδα ολόβερ (μικρός χώρος θέλει πολύ μικρό RT 60).

Μπορεί να γίνει, αλλά θέλει πολύ μικρά ηχεία, αν εντοιχιστούν στην πέριξ γυψοσανίδα θα είναι ακόμα καλύτερα.

Γίνεται, σίγουρα γίνεται, αλλά με μικρού μεγέθους ηχεία και επίσης μικρού μεγέθους σαμπ, όλα μικρά, νιαρφιλντ.
Θα μπορούσα να κάνω μια δοκιμή με ότι έχω τώρα όταν έρθει η ώρα και αν δεν, αλλαγή.
Μην αρχίσω να πουλάω χωρίς δοκιμή. :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.031
Reaction score
20.578
@bonepeeler2 Η δοκιμή που αναφέρεις, μπορεί/πρέπει να γίνει σε μελέτη του χώρου πρώτα, αφού καταλήξεις σε διαστάσεις.

Ο χώρος μου είναι μικρός, τα ηχεία και τα subwoofers μου είναι μεγάλα (σε σύστημα 2.2). Ο μόνος λόγος που έμεινα όπως ήμουν και δεν χρειάστηκε να πουλήσω τα ηχεία μου, είναι επειδή στη μελέτη του χώρου φάνηκε ότι οι χρόνοι RT20 και RT30 (θυμήσου, μιλάμε για μικρό χώρο) ήταν ικανοποιητικοί. Το συμπέρασμα της μελέτης επιβεβαιώθηκε και μετρήσεις εκ των υστέρων.

Οπότε, αυτό που προτείνω είναι όταν καταλήξεις στο χώρο και τις τελικές του διαστάσεις, δώσε τις κατόψεις σε εταιρία που ασχολείται με μελέτες ακουστικής χώρων μαζί με τα στοιχεία των ηχείων σου (διαστάσεις, γραφήματα απόκρισης κτλ) και δες πού θα καταλήξετε από πλευράς υλικών καταασκευής (π.χ. η διάτρητη γυψοσανίδα με μόνωση από πίσω της είναι πολύ καλή ιδέα) και χρόνων αντίχησης.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.322
Reaction score
7.874
Η αποφαση, αν θελεις το συστημα να ειναι στο κοινοχρηστο καθιστικο ή σε dedicated δωματιο, ειναι θεμελιωδης και ειναι αποκλειστικα προσωπικη σου υποθεση.
Εχει σχεση μονο με το πως θες εσυ να ζεις με το συστημα.
Μετα ψαχνεις για λυση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.563
Reaction score
126.317
Θα μπορούσα να κάνω μια δοκιμή με ότι έχω τώρα
Μπα, δε χρειάζεται.

Τα ηχεία που έχεις τώρα είναι μεγάλα, θέλουν απόσταση ακρόασης ας πούμε λίγο πάνω από 2μ.

Για να εκμεταλλευτείς τα ηχεία που έχεις, ξεκίνα από αυτά, για να βρεις το χώρο που θέλουν για να λειτουργήσουν αξιοπρεπώς.

Ξεκίνα με λευκό χαρτί, ασχέτως χώρων, βάλε καναπέ στο κέντρο, βάλε αποστάσεις ακρόασης των δορυφόρων γύρω γύρω να σχηματίσεις τον κύκλο ακρόασης, δες αν θέλουν κάποια απόσταση από τον πίσω τοίχο, και στο τέλος θα βρεις τις επιθυμητές διαστάσεις χώρου.

Αν ξεκινάς από χώρο, και όχι από ηχεία, πας διαφορετικά, βάζεις τον καναπέ εκεί που είναι να μπει, βλέπεις τι αποστάσεις έχεις διαθέσιμες γύρω γύρω, υπολογίζεις βάθος ηχείου μίνιμουμ 40-50cm, και βρίσκεις αποστάσεις ακρόασης όλων των δορυφόρων. Μετά, βρίσκεις δορυφόρους που να ικανοποιούν αυτές τις αποστάσεις ακρόασης.


ΥΓ. Ομοίως με την εικόνα. Διαστάσεις τηλεόρασης, αναγκαία απόσταση θέασης για 4κ, επιθυμητή απόσταση θέασης, κλπ.
Είτε ο εξοπλισμός προσδιορίζει τις ανάγκες σε χώρο, είτε ο χώρος προσδιορίζει τις ανάγκες σε εξοπλισμό.
Δοκιμές δε χρειάζονται, σωστή σχεδίαση χρειάζεται.
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.236
Επίσης ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μειώσω τη μεταφορά του ήχου προς τo κάτω διαμέρισμα;
Από κάτω μένουν άλλοι ; Έχω αλλάξει πολλά σπίτια , πάντα είχα προβλήματα και παράπονα μόνο από τους κάτω, ποτέ από τους πάνω ορόφους. Μπορεί να έτυχε βέβαια..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.841
Reaction score
28.253
Θα μπορούσε να γίνει room in a room, αλλά είναι μικρό ☹. Μόνο έτσι θα ησυχάσει από τους γείτονες.
 


TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.335
Άλλο ένα στραβό σε αυτή την τοποθέτηση της κουζίνας: πρέπει να περάσεις όλο το καθιστικό για να κουβαλήσεις τα ψώνια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.563
Reaction score
126.317
Έτσι όπως το σχεδίασε ο Άκης, βάζεις 7 bed.

Εάν βολεύει, μέτρα αποστάσεις ακρόασης.
 

Μηνύματα
1.269
Reaction score
2.103
Άλλο ένα στραβό σε αυτή την τοποθέτηση της κουζίνας: πρέπει να περάσεις όλο το καθιστικό για να κουβαλήσεις τα ψώνια.
Αυτο ειναι ισως το τελευταιο που σκεφτομαι. Αυτη τη στιγνη εχω 6 κασες νερου στο υπογειο να ανεβασω. Εκει τουλαχιστον εχει ασανσερ απο το υπογειο.
Μια χαρα ειναι.
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
21.071
ωραίο είναι αλλά έχει πρακτικά θέματα όπως πχ την θέση της κουζίνας.
βέβαια έτσι μεγαλώνει το wc και αποκτάς utility room για πλυντήριας στεγνωτήρια σιδερώστρες καθαριστικά κλπ
ένα άλλο σημαντικο να δεις με αρχιτέκτονα είναι ο φυσικός φωτισμός γιατί στέλνεις το καθιστικό μάλλον στο σκοτεινότερο μέρος του χώρου (από άποψη ανοιγμάτων) στη μεσοτοιχία με την διπλανή πολυκατοικία , ο βοράς που βρίσκεται στο παραπάνω σχέδιο;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.758
Μηνύματα
2.874.939
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top