Featured Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.561
Reaction score
126.316
Εάν ακούγοντας κλασική μουσική απο αναπαραγωγικά μέσα δεν μπορεις να βρείς μια σταθερή θέση στο volume που να ακούς και τα χαμηλά και τα δυνατά περάσματα αλλά πιάνεις τον ευατό σου να το χαμηλώνει ή να το ανεβάζει συνέχεια ανάλογα με τα περάσματα ώστε να ευχαριστηθείς .... yes you guessed it τι θα (ξανά) πω ... Kavourdistiri audio. :D
Ορθώς. 👍

Στη στάθμη αναφοράς, ακούγονται όλα σωστά, όπως οφείλουν. 😎

Από τα πιο χαμηλά των πιο χαμηλών περάσματα, έως τα μεγάλα κρεσεντα πωσταλεν αυτά που βαρανε όλοι μαζί αέρα πατέρα.

Για να απαντήσω και γω στο ερώτημα του τίτλου "Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ?", η απάντηση είναι ένα μεγάλο "όχι".

Προσωπικά, απολαμβάνω τις μουσικές μου σε πολύ χαμηλές στάθμες, αυτές της .. στάθμης αναφοράς.

Βεβαίως, ομολογώ πως με ξύνει λίγο η γκλίτσα να το δυναμώσω, αλλά όχι, έχω μάθει να αντέχω στον πειρασμό.

Επίσης έχω κλειδώσει το σεταπ να μην ανεβαίνει τέρμα τα γκάζια, εδώ και χρόνια. Επιτρέπω μόνον 13-15 dB πάνω από στάθμη αναφοράς, έτσι για το Τσακίρ κέφι που λένε, για κάνα Μόμπι. 😁

Φυσικά, κάτι παλιές μουσικές με πολύ περιεχόμενο στις μεσαίες, και με μικρό δυναμικό εύρος σε συνδυασμό με υψηλή μέση στάθμη εγγραφής, γίνονται ενοχλητικές σε στάθμη αναφοράς, διότι απλά δεν βρίσκονται σε στάθμη αναφοράς. 😎
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.245
... η απαντηση σχετιζεται με τον εκαστοτε ακροατη/χρηστη καθοτι εγκειται στη προσεγγιση του ηχου και της μουσικης - και του (αυτο)σκοπου της διαδικασιας -τοσο γενικοτερα οσο και συγκεκριμενα.
-ηταν η ζωη μου κολαση και την εκανες απολαυση...μη σου τυχει και μακρια απο εμας...
-νες-φαρσέ ατελειωτη ευχαριστηση..
:king::angel:
μα του σεντς
-
ΥΓ : αν και δεν αντιλαμβανομαι την λεκση και την εννοια της απο-laugh-σης - ναι θελει σταθμη το πραμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.561
Reaction score
126.316
Οι ηχογραφήσεις πολύ μεγάλου δυναμικού εύρους κλασσικής μουσικής, είναι (προφανώς) ο μόνος αξιόλογος δείκτης σωστά αναπαραγόμενης στάθμης αναφοράς και ικανού σεταπ.

Έχουμε διαθέσιμα αρκετά ιμερσιβ (ή απλά πολυκαναλα) μουσικά αρχεία κλασσικής μουσικής, με δυναμικό εύρος 24 έως 27 dB.

Είναι βέβαιο πως θα δοκιμαστούν πολύ άγρια τα σεταπ περιορισμένων δυνατοτήτων αναπαραγωγής SPL εάν κληθούν να αναπαράγουν τέτοια πράγματα. Ευτυχώς να λέτε που είναι πολύ λίγες οι διαθέσιμες ηχογραφήσεις τέτοιου βάναυσου δυναμικού εύρους. 😁😂🤪🤣
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.245
-> παλι καλα που αρκει μεσω μιξης κ κομπρεσιο να φτασει η πληροφορια στο χωρο μας με εχεμυθια, και να αποσυμπιεστει μεχρι ενα σημειο θα πω.
-> θα πετακσω και ενα γκαζακι και ενα αναπτηρα μαζι (ξεχωριστα) - αν δεν μπορεις να το ακουσεις δυνατα, μη το ακους καθολου.
 


Μηνύματα
12.775
Reaction score
14.882
Ε, υπάρχουν και είδη μουσικής που δεν ακούγονται χαμηλά όπως το Heavy Metal.

Εάν και φίλοι μου heavy metal - δες απο τα γενοφάσκια τους με διαβεβαιώνουνε (και το ξέρω και προσωπικά κάθως φίλοι είναι συνεχώς μαζί ήμασταν) ακούνε μέταλ και σε χαμηλές εντάσεις και το ευχαριστιούνται. Τόσο πολύ προφανώς γουστάρουν αλλά έχουν εντρυφήσει και σε κάποια βαθιά αξία και νόημα σε αυτήν την μουσική (που εγώ προφανώς δεν βρίσκω ή μου διαφεύγει ή τουλάχιστον ανάλογικα με αυτούς χα χα).

¨Αρα και αυτό υποψιάζομια κάποιος μύθος ή υπερβολή θα είναι διαδεδομένο απο αυτούς που δεν ακούνε τόσο πολύ (όπως εγώ) ή τόσο σε βάθος και θέλουν να μείνουν μόνο στο συναίσθημα που τους δημιουργεί η μέταλ μουσική.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
Εάν ακούγοντας κλασική μουσική απο αναπαραγωγικά μέσα δεν μπορεις να βρείς μια σταθερή θέση στο volume που να ακούς και τα χαμηλά και τα δυνατά περάσματα αλλά πιάνεις τον ευατό σου να το χαμηλώνει ή να το ανεβάζει συνέχεια ανάλογα με τα περάσματα ώστε να ευχαριστηθείς .... yes you guessed it τι θα (ξανά) πω ... Kavourdistiri audio. :D
και μεις που ακούμε κλασσική μουσική μια φορά το εξάμηνο.... γιατί να αγχωνόμαστε;;;
βάζουμε όση ένταση γουστάρουμε... από ψίθυρο μέχρι συναυλία και δεν έχουμε ψυχολογικά :p

στα πιο σοβαρά... ένα sub βοηθάει full σε ακρόαση σε χαμηλή ένταση...
 

Μηνύματα
12.775
Reaction score
14.882
Οι ηχογραφήσεις πολύ μεγάλου δυναμικού εύρους κλασσικής μουσικής, είναι (προφανώς) ο μόνος αξιόλογος δείκτης σωστά αναπαραγόμενης στάθμης αναφοράς και ικανού σεταπ.

Έχουμε διαθέσιμα αρκετά ιμερσιβ (ή απλά πολυκαναλα) μουσικά αρχεία κλασσικής μουσικής, με δυναμικό εύρος 24 έως 27 dB.

Είναι βέβαιο πως θα δοκιμαστούν πολύ άγρια τα σεταπ περιορισμένων δυνατοτήτων αναπαραγωγής SPL εάν κληθούν να αναπαράγουν τέτοια πράγματα. Ευτυχώς να λέτε που είναι πολύ λίγες οι διαθέσιμες ηχογραφήσεις τέτοιου βάναυσου δυναμικού εύρους. 😁😂🤪🤣
Δεν είναι μόνο αυτό. Στην κλασική η σύνθεση η ίδια αλλά και η ενορχήστρωση καθορίζει τα όρια μεταξύ των οργάνων και αποτελεί στην ουσία έτοιμη μίξη (και μελετημένη για την επίπτωσή της στον ακροατή απο τον ίδιο τον συνθέτη ή και απο μεγάλους γνώστες και όχι απο μηχανικούς μιξέρ). Απο αυτή την άποψη είναι η πιο ξεκούραστη δουλειά για αυτόν που κάνει την μίξη. Βασικά δεν κάνει παρέμβαση καμία. Η δυσκολία είναι σε άλλα ζητήματα που αφορούν την ηχοληψία και την διάρθρωση του στούντιο, μεγεθός του κλπ. Αλλά επιρπόσθετα και στην παραγγωγή κλασικής ακολουθείται ολόκληρη και ολοξκληρωμένη μελέτη απο την ενορχήστρωση μέχρι και στα όργανα που δεν επιτρέπει masking.
και μεις που ακούμε κλασσική μουσική μια φορά το εξάμηνο.... γιατί να αγχωνόμαστε;;;
βάζουμε όση ένταση γουστάρουμε... από ψίθυρο μέχρι συναυλία και δεν έχουμε ψυχολογικά :p

στα πιο σοβαρά... ένα sub βοηθάει full σε ακρόαση σε χαμηλή ένταση...
Εσεις που δεν ακούτε όπως έχω ξαναοπεί .... κανένα (μεγάλο τουλάχιστον) πρόβλημα ώστε να κάθεστε να ασχολείστε ή να αξίζει (ή να δικαιολογείται) υπερβολικό έξοδο για το audio. ¨Εχω πει και maximum τμές (εντάξει ενδεικτικά, δεν είμαι ειδικός , ούτε κάν) σε άλλο νήμα κάπου. Είστε οι καλύτεροι του χωριού που λένε. (no joke).
 
Last edited:

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Δεν θυμάμαι ποιος, από την audio βιομηχανία νομίζω πάντως, και μάλλον Άγγλος,, παρομοίαζε το ποντεσιόμετρο έντασης του ενισχυτή με το δαχτυλίδι εστίασης του φωτογραφικού φακού κάτι που συνεπώς σημαίνει πως μια ορισμένη θέση είναι πάντα εκείνη μας κάνει να "βλέπουμε" εστιασμένη την μουσική, και βέβαια ανάλογα την εγγραφή αυτή θα ποικίλει.
Και σε χαμηλές εντάσεις πάντως, ιδιαίτερα τα βράδια που η ακοή γίνεται πιο ευαίσθητη, ενώ επικρατεί και ησυχία στο περιβάλλον, είναι απολαυστική η ακρόαση.
 

Μηνύματα
12.775
Reaction score
14.882
και μεις που ακούμε κλασσική μουσική μια φορά το εξάμηνο.... γιατί να αγχωνόμαστε;;;
βάζουμε όση ένταση γουστάρουμε... από ψίθυρο μέχρι συναυλία και δεν έχουμε ψυχολογικά :p

στα πιο σοβαρά... ένα sub βοηθάει full σε ακρόαση σε χαμηλή ένταση...
Επίσης και για αυτό βλέπεις ότι το compression αλλά και το DR είναι ακριβώς εκεί που πρέπει και ΣΩΣΤΟ. Και ας γκρινιάζουν θεωρητικά γιατί είναι άσχετοι οι audio people (και οι υποστηρικτές του ενός στρατοπέδου (όχι συμπίεση κλπ) και του άλλου). Η ίδια η μουσική και το είδος της "καθορίζει" στον μηχανικό τι απαιτείται για να δημιουργήσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Οπότε και απο αυτήν την άποψη είστε καλυμμένοι χα χα
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.255
Reaction score
19.381
Ε, υπάρχουν και είδη μουσικής που δεν ακούγονται χαμηλά όπως το Heavy Metal.
Πιο παλιά είχα την εντύπωση πως δεν μου άρεσε τόσο να ακούω δυνατά τέτοιες μουσικές επειδή απλά δεν μπορούσε το σύστημα.. ;)
Όταν άκουσα κάποιες φορές από συστήματα πολύ πιο ικανά από το δικό μου ανακάλυψα πως σε γενικές γραμμές προτιμώ να ακούω ακόμα και αυτά τα είδη σε μέσες στάθμες (όπως και άλλα) με ισοστάθμιση + sub.. 8-)

Άλλο στο τσακίρ κέφι + ξύδια έτσι?
Εκεί ακόμα και την ''ξινή'' τσίτα να ουρλιάζει τη θέλω.. :tongue:

Νομίζω όπως περίπου λέει κι ο Dec.. παραπάν' πέρα απ' το σύστημα αφορά και την ιδιοσυγκρασία του ατόμου.. ;)
Όπως και με την αδρεναλίνη, κάποιοι για να νιώσουν ένταση - ζωντάνια κάνουν extreme sports, ενώ για άλλους είναι overwhelming..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.837
Reaction score
28.253
Σχετικά με θέματα calibration, στάθμης αναφοράς κλπ μανταλάκια.

Έχω κάτσει σε αίθουσα κινηματογραφικού mastering Χ φορές. Η αίθουσα ακουστικά όπως και το σύστημα ήταν state of the art, με συγχαρητήρια από την Dolby. Έχω κάτσει να δω masters την ώρα που πίσω μου είχα την Dolby να γράφει το πολυκάναλο τότε 7.1 master.

ΔΕΝ αντέχεται αυτό το πράγμα. Έκανα προσπάθεια να κάτσω. Λόγω δουλειάς.

Μπορεί να ακούω πολύ καλά, δεν ξέρω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.561
Reaction score
126.316
Άλλο στο τσακίρ κέφι + ξύδια έτσι?
Εκεί ακόμα και την ''ξινή'' τσίτα να ουρλιάζει τη θέλω.
Άμα πίνεις καθημερινά, θα μπεις στο σωστό δρόμο.
 

Μηνύματα
12.775
Reaction score
14.882
Πιο παλιά είχα την εντύπωση πως δεν μου άρεσε τόσο να ακούω δυνατά τέτοιες μουσικές επειδή απλά δεν μπορούσε το σύστημα.. ;)
Όταν άκουσα κάποιες φορές από συστήματα πολύ πιο ικανά από το δικό μου ανακάλυψα πως σε γενικές γραμμές προτιμώ να ακούω ακόμα και αυτά τα είδη σε μέσες στάθμες (όπως και άλλα) με ισοστάθμιση + sub.. 8-)

Άλλο στο τσακίρ κέφι + ξύδια έτσι?
Εκεί ακόμα και την ''ξινή'' τσίτα να ουρλιάζει τη θέλω.. :tongue:

Νομίζω όπως περίπου λέει κι ο Dec.. παραπάν' πέρα απ' το σύστημα αφορά και την ιδιοσυγκρασία του ατόμου.. ;)
Όπως και με την αδρεναλίνη, κάποιοι για να νιώσουν ένταση - ζωντάνια κάνουν extreme sports, ενώ για άλλους είναι overwhelming..
Αυτό που ότι λές μου ακούγεται πάντα σωστό ... πρέπει να το κοιτάξω κάποια στιγμή. :D 😍

Ο Δεκέμβριος δεν ξέρω τι λέει και απο ποιά οτπική το λέει .... αλλά όταν εσύ το εντάσεις (ακριβώς το ίδιο πράγμα) στην δική σου αναλυτική, λογική ματιά και το ενωματώνεις στον λόγο σου για κάποια περίεργο λόγο είναι σωστό (ακόμη και εάν διαφωνούσα με την αρχική "τη συλλήψη" της ιδέας). Προφανώς μετράει και άλλο πράγμα στον λόγο και στην πρόθεση αλλά και πνεύμα με το οποίο λέει κάποιος το ίδιο ακριβώς πράγμα όπως και απο το spin που του δίνει.
κλπ μανταλάκια.
:D:D😍
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.255
Reaction score
19.381
Άμα πίνεις καθημερινά, θα μπεις στο σωστό δρόμο.
Κρίμα όμως που ακόμα κι αν το κάμω αυτό τα extreme sports (που θα ήταν πραγματικά ξεχωριστή εμπειρία) απαιτούν νηφαλιότητα.. :thumbsdown:
(Εκτός αν επιλέξω την one time experience και μετά off.. :cry:)

Εγώ απλά θα καταλήξω να αιμοραγώ οικονομικά στα μασίνια και ν' αγκαλιάζω αφίσες της ξινής..:p

(not so good) :fuckyou:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.245
δια την κατανοηση του θεματως.
-ενταξη (ας δεκτουμε οτι) καποιες γυναικες ειναι απολαυστικες και μονο στη θεα (ή μια αισθηση).
-καποιες αλλες (ας παραδεκτουμε) ειναι απολαυστικες οσο πιο βαθια πεφτεις στο βουρκο (των παραισθησεων).
-
αλλη ερωτηση-τωρα που εχω φαει μακαρονια- :king: :angel:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.255
Reaction score
19.381
Πάολα να βάλεις.
Νομίζω είχε βάλει κάποιος αιφνιδιαστικά κάτι απ' αυτήν σε μια συγκέντρωση φίλων που είχα κάμει.. :rolleyes:
Τον έστειλα να πάρει μπύρες.. :cry:

(είχα)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.757
Μηνύματα
2.874.899
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top