Νέες αξιόλογες κυκλοφορίες/επανεκδόσεις σε CD/SACD/Blu-ray.

TGD

Μηνύματα
7.335
Reaction score
7.332
Μια χαρά είναι και τα ντυσίματα της ...
Κι αν προσέξετε στα πιο πολλά δεν είναι γυμνή η πλάτη ή το ντεκολτέ, αλλά είναι ύφασμα στο χρώμα του δέρματος.
 

Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
H Ιούτσα είναι μια θεά σε όλα τα επίπεδα και ο Λάνγκ ένας δημοσιοσχετίστας καραγκιόζης ... δεν την φτάνει ούτε στο μικρό της δαχτυλάκι .... επειδή έχω πολλούς Κινέζους συνεργάτες, γνωρίζω ότι τα παιδιά τους, σχεδόν όλα, σπουδάζουν πιάνο ... εάν δείτε απλά πεντάχρονα παιδάκια, σε βίντεο, που μου στέλνουν , θα καταλάβετε γιατί τα επόμενα χρόνια θα έχουμε όλο και περισσότερες Ιούτσες ....



Μια χαρά είναι και τα ντυσίματα της ... νέα κοπέλα και κουκλίτσα είναι, με επίγνωση των δυνατοτήτων της ... κάνει και λίγο την πλάκα της ..
Το ότι τα "ντυσίματά" της είναι "μια χαρά" είναι άλλο ζήτημα. Εκείνο που έχει σημασία είναι ότι δεν είναι ό,τι έχουμε δει έως σήμερα, τουλάχιστον σε τέτοια έκταση, από τις τόσες άλλες "νέες κοπέλες", μερικές εκ των οποίων είναι ίσως και πιο..."κουκλίτσες". Η επίγνωση των δυνατοτήτων της δεν δικαιολογεί το συγκεκριμένο dress code, ειδικά όταν με αυτό μπορεί να κάνει την "πλάκα της", ειδικά όταν παίζει σοβαρά έργα υψηλών απαιτήσεων και για τον θεατή/ακροατή, όπως π.χ. τις Etudes του Chopin ή τα Πρελούδια του Rachmaninov κοκ.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.064
Reaction score
748
Αγαπητέ Prince, εγώ ως ακροατής επικεντρώνομαι στο έργο, χωρίς να αποσπά την προσοχή μου το φόρεμα του ερμηνευτή :tongue:
 

Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
Αγαπητέ Prince, εγώ ως ακροατής επικεντρώνομαι στο έργο, χωρίς να αποσπά την προσοχή μου το φόρεμα του ερμηνευτή :tongue:
Ωσαύτως, αγηπητέ Δημοκηδή, αλλά μερικά extraordinary (to say the least) ενδύματα είναι κάπως...distracting. Σε ανύποπτους θεατές/ακροατές το ενδυματολογικό δημιουργεί ενίοτε και κατά περίπτωση "απροσδόκητες" αντιδράσεις...
 

TGD

Μηνύματα
7.335
Reaction score
7.332
Εγώ έχω δει βίντεο στο youtube που δείχνει μόνο τα ψηλοτάκουνα της πιανίστριας στα πεντάλ! Για όλη τη διάρκεια του κομματιού!
 

Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
Από τις νέες αξιόλογες κυκλοφορίες της σημαντικής Alpha και η νέα αυτή έκδοση του λίαν γνωστού κύκλου τραγουδιών Die Schöne Müllerin (H Ωραία Μυλωνού) του σημαντικότερου συνθέτη Lieder, του μοναδικού μελωδιστή (πέραν των άλλων προτερημάτων του) Schubert, αυτή η εξαιρετικά αισθαντική ερμηνεία του Γερμανο-Ρουμάνου βαριτόνου Konstantin Krimmel (στο πιάνο ο πολύ καλός πιανίστας Daniel Heide).
Εδώ έχουμε το πρώτο τραγούδι του κύκλου...(Das Wandern).
 
Last edited:

Μηνύματα
122
Reaction score
223
σας χαιρετώ,
θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια ερμηνεία, για τις σουϊτες 1 - 6 για τσέλο του BACH, ιδανικά σε Hybrid SACD.
ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
4.449
....ως ακροατής επικεντρώνομαι στο έργο, χωρίς να αποσπά την προσοχή μου το φόρεμα του ερμηνευτή
Εγώ έχω δει βίντεο στο youtube που δείχνει μόνο τα ψηλοτάκουνα της πιανίστριας στα πεντάλ! Για όλη τη διάρκεια του κομματιού!
Σε ανύποπτους θεατές/ακροατές το ενδυματολογικό δημιουργεί ενίοτε και κατά περίπτωση "απροσδόκητες" αντιδράσεις...

"Ειθε να ζησεις σε ενδιαφεροντες καιρους....."
κατα πως ελεγαν παλια οι Κινεζοι....

Στους καιρους μας, βλεπω την εκθαμβωτικη δεξιοτεχνια και την αγωνια για το πλασαρισμα στο σταρσυστεμ.
Δεν βλεπω παντα την βαθεια κατανοηση.
 

Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
"Ειθε να ζησεις σε ενδιαφεροντες καιρους....."
κατα πως ελεγαν παλια οι Κινεζοι....

Στους καιρους μας, βλεπω την εκθαμβωτικη δεξιοτεχνια και την αγωνια για το πλασαρισμα στο σταρσυστεμ.
Δεν βλεπω παντα την βαθεια κατανοηση.
Well spotted, αλλά υπάρχουν μερικές, ίσως ελάχιστες, εξαιρέσεις, που, όμως δύσκολα θα δουν το λαμπρό φως της δημοσιότητας μέσα στον κυκεώνα κάθε είδους "ταλέντου" και φιλοδοξιών...
Πάντως, πάντα θα υπάρχει...the odd jewel among the dross...(ειδικά στη Μουσική Δωματίου, π.χ. Prazak Quartet, Belcea Quartet, Zemlinsky Quartet a.o.).
 

Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
σας χαιρετώ,
θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια ερμηνεία, για τις σουϊτες 1 - 6 για τσέλο του BACH, ιδανικά σε Hybrid SACD.
ευχαριστώ
Σας χαιρετώ και εγώ και σας εύχομαι όλα τα καλά!
Εάν θα εστιάσουμε το ενδιαφέρον μας στις ερμηνείες που υπάρχουν σε SACD format, μάλλον με δυσκολία θα μπορέσετε να εντοπίσετε ό,τι είναι διαθέσιμο σε παγκόσμια κλίμακα.
- Από τους παλαιούς πολύ σπουδαίους σολίστ, υπάρχουν τρεις πολύ αξιόλογες και ιστορικές, σε ικανό βαθμό, ερμηνείες, αλλά όλες δυσεύρετες σε σχέση με τη χώρα μας, ήτοι:
a) Η εξαίρετη ερμηνεία του Pierre Fournier στην Archiv, την οποία έχει αναπαράγει η Ιαπωνική Universal σε SACD αλλά σε Single Stereo Layer.
b) H όχι τόσο γνωστή αλλά, για τους γνωρίζοντες, σπουδαία ερμηνεία του μεγάλου Γάλλου τσελίστα Andre Navarra, σε πολύ καλή παραγωγή της απελθούσης εταιρείας Phaia Music, σε SACD Hybrid.
c) Η πάντα σοβαρή και σίγουρη ερμηνεία του στιβαρού Janos Starker, στη Mercury Living Presence, σε SACD Multichannel Hybrid.
- Από τους σύγχρονους σολίστ και τις "καθαρές" παραγωγές SACD/Multichannel Hybrid έχω ιδιαίτερη προτίμηση στις demonstration quality productions στις...
a) Την πολύ καλή ερμηνεία του άγνωστου εν πολλοίς αλλά ικανότατου Βρετανού σολίστ Richard Tunnicliffe, σε όργανο εποχής και σε έξοχη παραγωγή της Βρετανικής Linn.
b) Την επίσης εξαίρετη ερμηνεία της διάσημης τουλάχιστον στη χώρα της, την Ολλάνδια, και στις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης, σπουδαία σολίστ Quirine Viersen, η οποία, μετά την πρώτη εντυπωσιακή της ηχογράφηση στην Ολλανδική Globe (το 2011), τις ξαναηχογράφησε στην πολύ μικρή επίσης Ολλανδική εταιρεία BarcaNova (το 2018).
Από τις ανωτέρω ηχογραφήσεις, μόνον εκείνη της Linn αντιπροσωπεύεται στη χώρα μας και μπορεί να βρεθεί σχετικά εύκολα και, αρκετά πιο δύσκολα η δεύτερη ηχογράφηση της Quirine Viersen.
Οι υπολοιπες παραγωγές θα πρέπει να αναζητηθούν στο εξωτερικό.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
223
Σας χαιρετώ και εγώ και σας εύχομαι όλα τα καλά!
Εάν θα εστιάσουμε το ενδιαφέρον μας στις ερμηνείες που υπάρχουν σε SACD format, μάλλον με δυσκολία θα μπορέσετε να εντοπίσετε ό,τι είναι διαθέσιμο σε παγκόσμια κλίμακα.
- Από τους παλαιούς πολύ σπουδαίους σολίστ, υπάρχουν τρεις πολύ αξιόλογες και ιστορικές, σε ικανό βαθμό, ερμηνείες, αλλά όλες δυσεύρετες σε σχέση με τη χώρα μας, ήτοι:
a) Η εξαίρετη ερμηνεία του Pierre Fournier στην Archiv, την οποία έχει αναπαράγει η Ιαπωνική Universal σε SACD αλλά σε Single Stereo Layer.
b) H όχι τόσο γνωστή αλλά, για τους γνωρίζοντες, σπουδαία ερμηνεία του μεγάλου Γάλλου τσελίστα Andre Navarra, σε πολύ καλή παραγωγή της απελθούσης εταιρείας Phaia Music, σε SACD Hybrid.
c) Η πάντα σοβαρή και σίγουρη ερμηνεία του στιβαρού Janos Starker, στη Mercury Living Presence, σε SACD Multichannel Hybrid.
- Από τους σύγχρονους σολίστ και τις "καθαρές" παραγωγές SACD/Multichannel Hybrid έχω ιδιαίτερη προτίμηση στις demonstration quality productions στις...
a) Την πολύ καλή ερμηνεία του άγνωστου εν πολλοίς αλλά ικανότατου Βρετανού σολίστ Richard Tunnicliffe, σε όργανο εποχής και σε έξοχη παραγωγή της Βρετανικής Linn.
b) Την επίσης εξαίρετη ερμηνεία της διάσημης τουλάχιστον στη χώρα της, την Ολλάνδια, και στις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης, σπουδαία σολίστ Quirine Viersen, η οποία, μετά την πρώτη εντυπωσιακή της ηχογράφηση στην Ολλανδική Globe (το 2011), τις ξαναηχογράφησε στην πολύ μικρή επίσης Ολλανδική εταιρεία BarcaNova (το 2018).
Από τις ανωτέρω ηχογραφήσεις, μόνον εκείνη της Linn αντιπροσωπεύεται στη χώρα μας και μπορεί να βρεθεί σχετικά εύκολα και, αρκετά πιο δύσκολα η δεύτερη ηχογράφηση της Quirine Viersen.
Οι υπολοιπες παραγωγές θα πρέπει να αναζητηθούν στο εξωτερικό.
σας ευχαριστώ
 


Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
View attachment 306357

Όλοι οι συντελεστές εξαιρετικοί.
Σύμφωνοι αλλά μια ακόμη ακρόαση σε τόσο πολυ και καλο παιγμένα έργα.
Ναι κυρίως για την Rhapsody on a theme of Paganini.
Another success story για την πάντα εξαιρετική βιρτουόζο Wang Yuza.
Στις ουκ ολίγες καλές πρόσφατες παραγωγές ξεχωρίζει και αυτή η πάντα πολύ καλή και υψηλής ποιότητας έκδοση της τελευταίας ηχογράφησης του θρυλικού Emerson Quartet, με την εξαίρετη σύμπραξη της υψιφώνου Barbara Hannigan και του πιανίστα Bertrand Chamayou, σε ένα μάλλον ασυνήθιστο πρόγραμμα...to make their farewell...Hindemith, Chausson, Berg & Schönberg.
 
Last edited:

Μηνύματα
148
Reaction score
209
Πως θα ξοδεύατε τα πλούτη σας αν ήταν αμέτρητα?
Ερωτώ αν και δεν νομίζω ότι κάποιος από εσάς έχει αντίστοιχη εμπειρία.
Σε αυτή την κατάσταση βρίσκεται ενίοτε ο σύγχρονος ακροατής κλασσικής μουσικής.

Παραθέτω πέντε πρόσφατες θαυμάσιες εκτελέσεις-ηχογραφήσεις της <Ωραίας Μυλωνούς>. Άντε η μία είναι με τον Bostridge που είναι τενόρος αλλά οι άλλες τέσσερις είναι με βαρύτονο και η μια είναι καλύτερη από την άλλη. Ας είναι τέτοια τα προβλήματα.

Bostridge.jpg


Τις παραθέτω με σειρά προτίμησης μου αλλά οποιαδήποτε ανατροπή της δεκτή.

Hasselhorn.jpg
Schuen.jpg
Finley.jpg
Krimmel.jpg
 

Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
Πως θα ξοδεύατε τα πλούτη σας αν ήταν αμέτρητα?
Ερωτώ αν και δεν νομίζω ότι κάποιος από εσάς έχει αντίστοιχη εμπειρία.
Σε αυτή την κατάσταση βρίσκεται ενίοτε ο σύγχρονος ακροατής κλασσικής μουσικής.

Παραθέτω πέντε πρόσφατες θαυμάσιες εκτελέσεις-ηχογραφήσεις της <Ωραίας Μυλωνούς>. Άντε η μία είναι με τον Bostridge που είναι τενόρος αλλά οι άλλες τέσσερις είναι με βαρύτονο και η μια είναι καλύτερη από την άλλη. Ας είναι τέτοια τα προβλήματα.

View attachment 306630

Τις παραθέτω με σειρά προτίμησης μου αλλά οποιαδήποτε ανατροπή της δεκτή.

View attachment 306631 View attachment 306632 View attachment 306633 View attachment 306634
Όντως αξίζει κανείς να γνωρίζει πως να ξοδέψει τα χρήματά του όταν υπάρχουν τόσες άξιες ερμηνείες σε υψηλού επιπέδου παραγωγές.
Από τους ανωτέρω εξαίρετους Lieder βαρύτονους, μόνον ο Finley έχει ηχογραφήσει και του τρεις μεγάλους κύκλους τραγουδιών του Schubert (Ωραία Μυλωνού, Το Ταξίδι του Χειμώνα και το Κύκνειο Άσμα), λίαν ικανός και εκφραστικός και στους τρείς.
O Andre Schuen έχει ηχογραφήσει και μία σπουδαία ερμηνεία στο "Κύκνειο Άσμα (Schwanengesang)", πάλι στην DG και πάλι με τον D. Heide, ενώ έχει και ένα ακόμη ενδιαφέρον CD, με τραγούδια του Schubert, εμπνευσμένα από το θέμα του...Wanderer, σε πολύ ικανοποιητική παραγωγή της Avi-music και τον ίδιο πιανίστα.
Ο Krimmel δεν έχει ακόμη ηχογραφήσει άλλον κύκλο, αλλά, ως είναι αρκούντως δραστήριος και στις ηχογραφήσεις του, σίγουρα κάποτε, ίσως σύντομα, να μας παρουσιάσει τη δική του ερμηνεία στους άλλους δύο κύκλους.
Ο Hasselhorn έχει ηχογραφήσει στην Harmonia Mundi ένα ακόμη πολύ ενδιαφέροντα και αξιόλογο CD με τραγούδια του συνθέτη, με θεματική..."Glaube, Hoffnung, Liebe" (Πίστη, Ελπίδα, Αγάπη).
Από τους ανωτέρω τέσσερις βαρύτονους (οι τενόροι δεν μου "πάνε" στα έργα αυτά, με ελάχιστες εξαιρέσεις, στις οποίες ο Bostridge δεν ανήκει...), η χροιά της φωνής του Schuen με γοητεύει ιδιαίτερα και η πάντα στιβαρή ερμηνεία του.
Ο Hasselhorn για τη δύναμη και το "βάθος" της φωνής του συν τις ερμηνευτικές του δυνατότητες.
Ο Finley για την εμπειρία και την εις βάθος ερμηνεία του, ενώ ο Krimmel μου φαίνεται ο πιο "γοητευτικός" φωνητικά για βαρύτονος.
Από τους πιανίστες accompagnateur προτιμώ τον πολύ έμπειρο J. Drake και τον πολύ σταθερό και εκφραστικό D. Heide.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
209
..............................................................................................................................................................
O Andre Schuen έχει ηχογραφήσει και μία σπουδαία ερμηνεία στο "Κύκνειο Άσμα (Schwanengesang)", πάλι στην DG και πάλι με τον D. Heide, ενώ έχει και ένα ακόμη ενδιαφέρον CD, με τραγούδια του Schubert, εμπνευσμένα από το θέμα του...Wanderer, σε πολύ ικανοποιητική παραγωγή της Avi-music και τον ίδιο πιανίστα.
..............................................................................................................................................................................
...................................................... η χροιά της φωνής του Schuen με γοητεύει ιδιαίτερα και η πάντα στιβαρή ερμηνεία του.
...................................................................................................................................................................
Υπέροχος ο Schuen. Σπουδαία η ερμηνεία του και στο Schwanengesang.

Schuen.jpg


Και εδώ όμως βγήκε πρόσφατα η ηχογράφηση ενός μπάσου που γίνεται και βαρύτονος και που διαθέτει μια απίστευτη χρωματική παλέτα και μια ευλυγισία που δεν θα περίμενες από μια τέτοια φωνή.

kanabas.jpg
 

Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
Υπέροχος ο Schuen. Σπουδαία η ερμηνεία του και στο Schwanengesang.

View attachment 306671

Και εδώ όμως βγήκε πρόσφατα η ηχογράφηση ενός μπάσου που γίνεται και βαρύτονος και που διαθέτει μια απίστευτη χρωματική παλέτα και μια ευλυγισία που δεν θα περίμενες από μια τέτοια φωνή.

View attachment 306673
Εξαίρετος και ο Mr. Kanabas, αν και στους βαθύφωνους προτιμώ τους πιο "καθαρούς" και παλαιότερου στυλ, όπως ο μεγάλος Hans Hotter και ακόμη πιο εμφατικά ο Martti Talvela ή και ο Kurt Moll.
Τον Kanabas τον θαύμασα και στο Οπερατικό δισκογραφικό ντεμπούτο του με Άριες Ιταλικού Γερμανικού και Ρωσικού ρεπερτορίου, στην πολύ καλή παραγωγή της Oehms (Love and Despair).
 


Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
Ομοίως είχα θαυμάσει τον Krimmel σε αυτή την ηχογράφηση.

View attachment 306729
Είναι πράγματι αξιοθαύμαστος και για βαρύτονο εξαιρετικά γοητευτική φωνή. Εξαίρετο παράδειγμα η εκπληκτικά αισθαντική ερμηνεία του και στα τραγούδια του...Sylvestrov, στο θαυμάσιο αυτό CD με την εξίσου θαυμαστή Helene Grimaud (DG).
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TGD

Μηνύματα
148
Reaction score
209
Ανακοίνωση στην εφημερίδα της Βιέννης το 1788. Διατίθενται τρία όμορφα και σωστά γραμμένα κουιντέτα. Τιμή 4 δουκάτα και 18 φιορίνια. Επρόκειτο για τα Κ.406, Κ.515, Κ516.

Ta κουιντέτα του Mozart Κ.515 και Κ.516 σε πολύ καλές εκτελέσεις από το Γαλλικό κουαρτέτο Ebene με δεύτερη βιόλα τον επίσης Γάλλο Antoine Tamestit. Κουαρτέτο που θα έχω την χαρά να ακούσω ζωντανά στις 16 Νοεμβρίου στην Αθήνα.

folder.jpg


Πρόκειται για δύο θαύματα, δύο δώρα του Mozart στην ανθρωπότητα.
Το Κ.515 ένα από τα σπουδαιότερα έργα μουσικής δωματίου που όπως έλεγε ο Einstein είναι at once godlike and childlike.
To K.516 ένα από τα ποιο παθιασμένα, θλιμμένα (εκτός χαρούμενου φινάλε) έργα του συνθέτη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.752
Μηνύματα
2.874.766
Members
37.944
Νεότερο μέλος
TasosXalandri
Top