Ξερος ηχος στο πικ απ

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Καλησπέρα σε όλους! Νέος στο site! Εδώ και καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, ότι ενισχυτή και αν έχω δοκιμάσει, και με τα τρία Πικ Απ που πέρασαν από μένα είχα πρόβλημα με τον ήχο... Ένας ξερος ήχος σαν να ακούς παλιό τρανζίστορ, το μόνο που δεν έχω αλλάξει είναι τα ηχεία! Αυτήν την στιγμή έχω το jvc jl a3 Πικ Απ, ενισχυτή marrantz pm 68,και ηχεία tannoy senses 1.χαρις ενός φίλου έχω δοκιμάσει ενισχυτές magnum, sansui, guantum ,rotel. Πικ Απ είχα και project p6 και techniks mk2! Το ίδιο πρόβλημα πάντα! Ακούω μουσική μεταλ οπότε οι παραγωγές δεν είναι και οι καλύτερες αλλά παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι δικαιολογειται! Βοήθεια παιδιά!!!
 

ika

News
Μηνύματα
14.232
Reaction score
13.143
Δηλαδή πριν πόσο καιρό, δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα?
Τι κεφαλή έχει το πικαπ?
Τα mid-woofer παίζουν κανονικά?
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Με τις άλλες πηγές πως "παίζει" το σύστημα;
Οι συνδέσεις είναι σωστές;
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Προσωπικά θα κοίταζα μήπως είτε τα βινύλια έχουν πιάσει βρώμα ( δοκιμή με δανεικά βινύλια φίλου ) ή κάτι συμβαίνει με τα ηχεία. Ιδιαίτερη σημασία έχει το παραπάνω ερώτημα αν το κάνει μόνο στο πικάπ ή και σε άλλες πηγές (π.χ. cd, tuner).
 

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Με τις άλλες πηγές πως "παίζει" το σύστημα;
Οι συνδέσεις είναι σωστές;
Με cd player είναι πιο γλυκός ο ήχος, πράγμα που έρχεται σε αντίθεση με την φύση του βινυλίου! Οι συνδέσεις είναι εντάξει και το Πικ Απ ρυθμισμενο! Θεωρείται ότι τα tannoy senses είναι ηχεία που μπορούν να παίξουν μεταλ;
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Post automatically merged:

Δηλαδή πριν πόσο καιρό, δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα?
Τι κεφαλή έχει το πικαπ?
Τα mid-woofer παίζουν κανονικά?
Πάντα υπήρχε! Η κεφαλή είναι καινούρια, nagaoka 110,όπως και το κέλυφος! Στην δεύτερη ερώτηση δεν μπορώ να απαντήσω, υποθέτω πώς ναι.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Post automatically merged:

Προσωπικά θα κοίταζα μήπως είτε τα βινύλια έχουν πιάσει βρώμα ( δοκιμή με δανεικά βινύλια φίλου ) ή κάτι συμβαίνει με τα ηχεία. Ιδιαίτερη σημασία έχει το παραπάνω ερώτημα αν το κάνει μόνο στο πικάπ ή και σε άλλες πηγές (π.χ. cd, tuner).
Post automatically merged:

Με cd player είναι πιο γλυκός ο ήχος, πράγμα που έρχεται σε αντίθεση με την φύση του βινυλίου! Οι συνδέσεις είναι εντάξει και το Πικ Απ ρυθμισμενο! Θεωρείται ότι τα tannoy senses είναι ηχεία που μπορούν να παίξουν μεταλ;
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Post automatically merged:


Πάντα υπήρχε! Η κεφαλή είναι καινούρια, nagaoka 110,όπως και το κέλυφος! Στην δεύτερη ερώτηση δεν μπορώ να απαντήσω, υποθέτω πώς ναι.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Post automatically merged:
Το έκανα και υπήρχαν μόνο μικρό διαφορές στον ήχο λόγω κοπιας ή παλαιοτητας! Η ξεραιλα και το ξύρισμα σταθερά και ειδικά σε ελληνικές κόπιες που είναι και πιο πριμες σε σχέση με αμερικανικές π.χ.
 
Last edited:


Μηνύματα
18
Reaction score
11
με τι phono παίζεις; είναι σωστά ρυθμισμένο το pick up?
Είτε το βάλω στο phono του εκάστοτε ενισχυτή είτε σε ένα nad που έχω είναι το ίδιο και το αυτό όσον αφορά το πρόβλημα! Το Πικ Απ είμαι ρυθμισμενο, βάρος, anti skating, ευθυγραμιση κεφαλής!
 


ika

News
Μηνύματα
14.232
Reaction score
13.143
Αν δεν ήταν έτσι ο ήχος απο την αρχή, τα mid-woofer παίζουνε?
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.166
Reaction score
8.168
Α. Κοίταξε αν έχεις συνδέσει το πικάπ στην σωστή είσοδο στον ενισχυτή.
Β. Την Γείωση,
Γ. Την κατάσταση της κεφαλής - βελόνας, και αν αυτή είναι συνδεδεμένη σωστά στον βραχίωνα.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Ποια κεφαλή έχεις;
Nagaoka 110
Post automatically merged:

Α. Κοίταξε αν έχεις συνδέσει το πικάπ στην σωστή είσοδο στον ενισχυτή.
Β. Την Γείωση,
Γ. Την κατάσταση της κεφαλής - βελόνας, και αν αυτή είναι συνδεδεμένη σωστά στον βραχίωνα.
Όλα αυτά είναι εντάξει...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.143
Reaction score
20.702
Θες να μου το εξηγήσεις αυτό σε παρακαλώ...
Τί να εξηγήσω! Απλό, ευθύ ερώτημα. Ποιος "φωστήρας" σε έχει πείσει πως είναι στη φύση του βινυλίου να είναι γλυκό;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Δεν με έχει πείσει κάποιος, εγώ έχω αυτήν την εντύπωση. Θεωρείς ότι κάνω λάθος και άδικα γκρινιάζω για τον ξερό ήχο και είναι απλά θέμα βινυλίου;
Τί να εξηγήσω! Απλό, ευθύ ερώτημα. Ποιος "φωστήρας" σε έχει πείσει πως είναι στη φύση του βινυλίου να είναι γλυκό;
Post automatically merged:

Αν δεν ήταν έτσι ο ήχος απο την αρχή, τα mid-woofer παίζουνε?
 


Μηνύματα
18
Reaction score
11
Αν δεν ήταν έτσι ο ήχος απο την αρχή, τα mid-woofer παίζουνε?
Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο, τα tannoy είναι ομοκεντρικα, έχουν το woofer και στην μέση του woofer είναι το Twitter και θεωρώ ότι παίζουν κανονικά.
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Το ότι λες πως παίζει σαν τρανζίστορ, είτε αληθεύει και υπάρχει πρόβλημα κάπου στην αλυσίδα, είτε είναι υπερβολή, οπότε είναι θέμα γούστου.
Αν μπορείς, ψάξε στις προδιαγραφές της κεφαλής να βρεις τί έξοδο έχει ( mv ) και αντίστοιχα τα απαιτούμενα mV απο πλευράς του ενισχυτή ή του phono stage. Επίσης, σιγουρέψου ότι δεν έχεις συνδέσει τα καλώδια του πικάπ σε υποδοχή MC ( κινητού πηνίου που έχουν μικρότερη έξοδο, οπότε μια MM κεφαλή θα οδηγούσε σε υπερφόρτωση, προφανώς παραμόρφωση ή / και ζημιά ).
Post automatically merged:

Τσέκαρε επίσης μήπως υπάρχει διακόπτης MM/MC και είναι επιλεγμένη η MC.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.143
Reaction score
20.702
Δε λέω αυτό! Μπορεί να μη γκρινιάζεις άδικα. Αν είναι όντως σωστά ρυθμισμένα όλα, μήπως φταίνε οι δίσκοι; Μήπως είναι τίποτε σύγχρονα ρημάστερ πολύ κακής ποιότητας; Μήπως λέγοντας "ξερό" εννοείς έλλειψη μπάσου που δεν μπορούν να δώσουν τα ηχεία ή και ο ενισχυτής; Μήπως τα ηχεία είναι σε ανάποδη φάση μεταξύ τους; Ή η σύνδεση τηες κεφαλής με τα καλώδια του βραχίονα; Μήπως δεν ταιριάζει η κεφαλή με το βραχίονα; Χίλια δυό "μπορεί"...
 

Μηνύματα
18
Reaction score
11
Άλλο είναι να μην είναι γλυκός ο ήχος και άλλο αυτό που γράφεις εδώ......
Προσπαθώ να το εξηγήσω όσο πιο καλά γίνεται για να καταλάβετε τι εννοώ χωρίς να ακούσετε. Δεν περιμένω να παίξει paradise lost ας πούμε σαν chill out μουσική αλλά ακούγεται πώς να το πω.... Σαν να κουνιεται ένα αλουμινοχαρτο μπροστά από τα ηχεία ενώ οι ρυθμίσεις και οι συνδέσεις είναι εντάξει!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.739
Μηνύματα
2.874.531
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top