Περί ATC


TGD

Μηνύματα
7.330
Reaction score
7.329
Πουλάνε ηχεία επίσης γιατί έχουν ανταλλακτικά για όλα τα μοντέλα, όσο παλιά κι αν είναι. Επίσης γιατί αν πας σε αυτούς για επαγγελματική εγκατάσταση θα σου φτιάξουν ηχείο αν οι προδιαγραφές δεν καλύπτονται όπως ζητάς.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
1.111
Πουλάνε ηχεία επίσης γιατί έχουν ανταλλακτικά για όλα τα μοντέλα, όσο παλιά κι αν είναι...
Aυτό είναι πολύ θετικό και πρέπει να αποτελεί παράδειγμα για άλλες εταιρείες. Ακόμα και όταν κλείνει κάποια πρέπει να μεριμνά για παράδοση του service & αποθέματος ανταλλακτικών σε τεχνικούς για όσο το δυνατόν γίνεται after sales support.

...Επίσης γιατί αν πας σε αυτούς για επαγγελματική εγκατάσταση θα σου φτιάξουν ηχείο αν οι προδιαγραφές δεν καλύπτονται όπως ζητάς.
Και αυτό θετικό είναι αλλά το θέμα πώληση αφορά δύο διαφορετικές ομάδες: Επαγγελματίες και ιδιώτες. Εγώ πιστεύω ότι πουλάνε γιατί πια είναι μια γνωστή εταιρεία με παράδοση στον ήχο και όπως ειπώθηκε γνωρίζει ο αγοραστής ότι τα ηχεία δε θα βγάλουν προβλήματα, αν βγάλουν είναι καλυμμένος.

Όλα τα παραπάνω δεν αναιρούν ότι πια απευθύνονται μόνο σε εύπορο κοινό, η κοστολόγηση των προιόντων τους είναι παράλογη, ΙΜΟ. Όπως και των περισσοτέρων HiFi & Pro studio εταιρειών, δυστυχώς αυτό δεν είναι προνόμιο της ATC.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Αν ήσουν πολίτης-κάτοικος UK, ή έστω Ευρώπης, θα ήταν πολύ πιο προσιτά και «λογικά» στην τιμή τα ATC.
Εδώ με τα οικονομικά δεδομένα του μέσου πολίτη , όντως είναι ηχεία για γεμάτες τσέπες, ειδικότερα τα μεγαλύτερα μοντέλα τους, με κάποια εξαίρεση τα 7, 11 και ίσως τα 19.
Απο κει και πάνω οι τιμές ξεφεύγουν και νομιζω δεν έχει νόημα ..:geek:
(μόνο σε μτχ)

πήγαν να το παίξουν τρελίτσα και στο US, πήραν τον π@υλο και τελικά έκαναν γενναίες εκπτώσεις για να επιβιώσουν..:biggrin:
 
Last edited by a moderator:

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Πουλάνε ηχεία επίσης γιατί έχουν ανταλλακτικά για όλα τα μοντέλα, όσο παλιά κι αν είναι. Επίσης γιατί αν πας σε αυτούς για επαγγελματική εγκατάσταση θα σου φτιάξουν ηχείο αν οι προδιαγραφές δεν καλύπτονται όπως ζητάς.
σε entry series atc προηγουμενης γενιας δεν ειχαν παντως να μου πουλησουν πριν 2 χρονια μπροστινη σιτα των ηχειων γιατι μου εσπασε το ενα πλαισιο
 



Μηνύματα
972
Reaction score
1.676
Σε ένα θρεντ περί ATC, μόνον βλαμμένα οφείλουν να συμμετέχουν.

Τι δουλειά έχει ο μέσος καταναλωτής με τα ATC ρε;

Ποιον κοροϊδεύετε; Ούτε τον εαυτό σας.

Λες και γέμισε ATC ο Κωτσόβολος της γειτονιάς και τρέχει ο κόζμος να πάρει σαμπ να συνδράμουν στα εντοιχισμένα 300-αρια του.😂

Όσοι νομίζετε πως δεν είστε βλαμμένοι με το audio video, απλώς θα πρέπει να συμμετέχετε μόνον σε θέματα που αφορούν Μαραντζ και ηχόμπαρες, άντε μέχρι σονος ή παθητικά κλιψ, αν είστε ειλικρινείς με τον εαυτό σας.😎

Α, και στα πολιτικά.😁😂
Γειαααα!

Σήμερα που - λόγω της ημέρας - με πιάσαν τα ψυχολογικά μου, έτοιμος είμαι να παραγγείλω τα 50άρια τα παθητικά.

Στο χρώμα κολλάω, μαύρα ή walnut;


ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ!!
 



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.966
Reaction score
12.719
Το καλύτερο φάρμακο για την ψυχολογία:


:whistling:
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
1.111
Γειαααα!

Σήμερα που - λόγω της ημέρας - με πιάσαν τα ψυχολογικά μου, έτοιμος είμαι να παραγγείλω τα 50άρια τα παθητικά.

Στο χρώμα κολλάω, μαύρα ή walnut;


ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ!!
Pippy oak η προτίμηση μου αλλά τα παιρνα σε οποιοδήποτε χρώμα.

50.jpg


Πάντως αν δεν είναι οικονομικό το θέμα, τα ATC είναι το κατεξοχήν ηχείο που το παίρνεις ενεργό.

Καλή χρονιά με ATC όπως και να'ναι.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Eγώ για τα 20άρια ήμουν σαφέστατα ανάμεσα σε oak και blackash.
Βάζοντας ως παράμετρο και το χώρο στον οποίο θα έπαίζαν, προτίμησα τελικά τα oak ε την λογική ότι ήδη υπήρχαν αρκετά μαύρα στοιχεία στο σαλόνι μου και ο δρυς θα κόλαγε πολύ ωραία οπτικά με το χράμμα της ωχρας που είχε βαφτεί ο τοίχος.
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Γειαααα!

Σήμερα που - λόγω της ημέρας - με πιάσαν τα ψυχολογικά μου, έτοιμος είμαι να παραγγείλω τα 50άρια τα παθητικά.

Στο χρώμα κολλάω, μαύρα ή walnut;


ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ!!
Γειαααα!

Σήμερα που - λόγω της ημέρας - με πιάσαν τα ψυχολογικά μου, έτοιμος είμαι να παραγγείλω τα 50άρια τα παθητικά.

Στο χρώμα κολλάω, μαύρα ή walnut;


ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ!!
Walnut με χίλια
 




Μηνύματα
1.672
Reaction score
1.509
Πάντως πριν δώσω τόσα λεφτά θα πήγαινα να ακούσω και κανένα τούμπανο focal στα χρήματα αυτά, κανένα revel 226 (μη σου πω 228) και κανένα kef reference. Έτσι για μέτρο σύγκρισης. Ειδικά στα kanta έλα να ξανασυζητησουμε για χρώμα.
 

Μηνύματα
972
Reaction score
1.676
Πάντως πριν δώσω τόσα λεφτά θα πήγαινα να ακούσω και κανένα τούμπανο focal στα χρήματα αυτά, κανένα revel 226 (μη σου πω 228) και κανένα kef reference. Έτσι για μέτρο σύγκρισης. Ειδικά στα kanta έλα να ξανασυζητησουμε για χρώμα.
Εμείς με τα ATC έχουμε μπόλικα «θέματα»:

Focal είχα βάλει κάτι παλιομεγάφωνα σε ένα χρέπι autobianchi που είχα όταν ήμουν φοιτητής και πέφτανε όποτε έκλεινα την πόρτα του αμαξιού.

Kef είχα πάρει όταν τελείωνα το Λύκειο από τον «Θείο» και ήταν της πλάκας.

Revel: με την καμία (μου θυμίζει μια κομμώτρια που ήμουν καψούρης πιτσιρικάς και χρησιμοποιούσε βαφές Revlon!!)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Καλημέρα,

Σε ένα παλιότερο σου post είδα δυο hi-fi racks με εναν luxman, σωστά;

Πιο μοντέλο ειναι και με αυτόν έχεις σκοπό να τα οδηγήσεις; Αν ναι, είμαι πάρα πάρα πάρα πολύ περίεργος να μάθω πως ταίριαξαν αυτά τα δύο. Οταν έψαχνα ενισχυτή για τα προηγούμενα ΑΤC μου ήθελα σαν τρελός να πάρω luxman αλλά δεν υπήρχε η δυνατότητα να τον ακούσω με τα ηχεία μου πριν αποφασίσω και δεν το τόλμησα οπότε πήγα σε πιο ασφαλή επιλογή, αλλά όπως και να ‘χει μου έχει μείνει αποθυμένο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.745
Μηνύματα
2.874.626
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top