Προβλημα με vsx-923(solved)

Μηνύματα
33
Reaction score
1
Απο τη μερα που πηρα τον ενισχυτη συνεχεια το ιδιο προβλημα.
Δοκιμαζω να περασω ηχο 5.1 απο λαπτοπ που υποστηριζει dd & dts και ενω εχω ρυθμισει απο παραμετρους τον ηχο σε 5.1 δεν παιζει surround και στην οθονη του ενισχυτη εμφανιζεται ενα PCM.Δοκιμασα σχεδον ολες τις ρυθμισεις του ενισχυτη και του λαπτοπ και τιποτα.
Το περιεργο ειναι οτι μου κανει το ιδιο και στο ps4 ενω τα παιχνιδια τα παιζει dts μολις βαζω ταινια dvd που υποστηριζει dolby digital μου εμφανιζεται παλι το PCM!!
 

Μηνύματα
33
Reaction score
1
Κανεις ρε παιδια??
Δηλαδη σε κανεναν αλλο που εχει pioneer δε το εκανε?μονο σε μενα?

Σκεφτομαι για media player αλλα πρωτα θελω να δω γιατι το κανει αυτο και μετα να προχωρησω στην αγορα του..
 



Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Έχεις ρυθμίσεις την έξοδο ήχου από HDMI σε bitstream? PCM σημαίνει ότι την αποκωδικοποίηση την κάνει το player και δίνει διακριτά τα 5.1 κανάλια του ήχου από την έξοδο. Για να να ανάψει το λαμπάκι DTS ή Dolby Digital στον ενισχυτή θα πρέπει η πληροφορία να είναι core δλδ αυτούσια και να αναλάβει ο ενισχυτής να κάνει την αποκωδικοποίηση.
Για το PS4 μπορεί στα παιχνίδια να είναι ρυθμισμένο σε bitstream αλλά σε αναπαραγωγή dvd-bluray να είναι PCM.
Έχει διαφορετική ρύθμιση για τις ταινίες. Τουλάχιστον έτσι ήταν στο PS3
Για το Laptop δεν ξέρω αν υπάρχει η ρύθμιση αυτή στις ρυθμίσεις του player η στις ρυθμίσεις του hardware..
 

Μηνύματα
33
Reaction score
1
Ακρη δυσκολα θα βγαλω...με το ps4 οκ δεν τρεχει το youtube σε πολυκαναλο.Ολα καλα με το ps4.
Με μια αναζητηση που εκανα https://www.google.gr/search?q=ati+...l5&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=93&ie=UTF-8
καταλαβα οτι δεν εχω μονο εγω το προβλημα με το pc αλλα πολυς κοσμος.
Κατι γινεται με την Amd και τη realtek και ακρη δεν βγαινει.
θα δω τι θα κανω.παλεβω με drivers προς το παρων.

Αν ειχε οποιοσδηποτε θεμα με κατι τετοιο και βρηκε λυση η βοηθεια του θα ηταν πολυ μεγαλη!!
 

Μηνύματα
29
Reaction score
4
εγω εχω τον vsx-828 που παιζει media player crystal audio συνδεδεμενο με hdmi και ενω οταν ξεκινα η ταινια γραφει dts και αναβει το σημα dts οταν το σταματαω την ταινια γραφει PCM.τι συμβαινει τελικα; η εξοδος hdmi ειναι ρυθμισμενη στο ROW οπως γραφει στο βιβλιαρακι και ηχος στο HD. ξερει κανεις τιποτα;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
4
τελικα δεν εχει αποψη κανεις για το θεμα; μηπως ειναι καποια ρυθμιση στον ενισχυτη ή ασυμβατοτητα με το media player στη δικη μου περιπτωση
 


Μηνύματα
247
Reaction score
75
Ακρη δυσκολα θα βγαλω...με το ps4 οκ δεν τρεχει το youtube σε πολυκαναλο.Ολα καλα με το ps4.
Με μια αναζητηση που εκανα https://www.google.gr/search?q=ati hdmi audio 5.1 not working&rlz=1C1SVED_enGR542GR542&oq=ati hdmi audio 5.1 &aqs=chrome.1.69i57j0l5&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=93&ie=UTF-8
καταλαβα οτι δεν εχω μονο εγω το προβλημα με το pc αλλα πολυς κοσμος.
Κατι γινεται με την Amd και τη realtek και ακρη δεν βγαινει.
θα δω τι θα κανω.παλεβω με drivers προς το παρων.

Αν ειχε οποιοσδηποτε θεμα με κατι τετοιο και βρηκε λυση η βοηθεια του θα ηταν πολυ μεγαλη!!
Κατι αναλογο εχω και εγω !!!!πηρα mp και δεν με απασχολει πλεον!!!
 

Μηνύματα
29
Reaction score
4
καλημερα mp εννοεις media player; εμενα στο crystal audio apstreamer βγαζει pcm.Το θεμα ειναι αυτο που ακουω ειναι σιγουρα dts κ.λπ.; αλλα εφοσον αναβει η ενδειξη dts dolby κ,λπ. ακουω dts σωστο ή λαθος;
 

Μηνύματα
33
Reaction score
1
Κατι αναλογο εχω και εγω !!!!πηρα mp και δεν με απασχολει πλεον!!!
Με το med600x3d μου γραφει στο pause stereo,αλλα δε με απασχολει αφου οταν πατησω πλει συνεχιζει σε dts-dd κλπ
 

Μηνύματα
29
Reaction score
4
επομενως ειμαστε οκ.αυτο το media player που χρησιμοποιεις εισαι ικανοποιημενος; παιζει και 1080 mkv;να σε ρωτησω και κατι αν ξερεις εχω τον vsx-828 κανεις ρυθμισεις στον ηχο ή αφηνεις οτι βγαζει π.χ.dts dolby digital dts-hd;
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς?
(αν θέλεις κατέβασε το media player classic home cinema...πήγαινε options->internal filters->double click dts στην δεξιά στήλη κ παίξε με τις ρυθμίσεις εκεί,τις έχουν αλλάξει τελευταία κ δεν τις θυμάμαι απ'έξω αλλά θέλεις use spidif για τα DD dts κτλ.μετά από κάθε αλλαγή που κάνεις να κλείνεις κ να ξανανοίγεις το πρόγραμμα)
 

Μηνύματα
29
Reaction score
4
δε καταλαβα τι εννοεις με το προγραμμα.Εγω κατεβαζε ταινιες απο νετ σε 720 ή 1080 και τις παιζω με c.a.apstreamer συνδεδεμενο με hdmi στον ενισχυτη και απο κει στην tv με hdmi. αλλα μερικες φορες οταν παω να αλλαξω την αναλυση πανω απο 720 στο c.a. ή βαλω auto κολλαει.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
εννοούσα κυρίως για τον kostastheo κ το laptop του.
εσένα αφού όταν παίζει η ταινία ο ενισχυτής γράφει dts κτλ είσαι οκ,σημαίνει οτι παίρνει αυτούσια την πληροφορία κ κάνει την αποκωδικοποίηση ο ίδιος.
για αυτό που λες για την ανάλυση δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
1
επομενως ειμαστε οκ.αυτο το media player που χρησιμοποιεις εισαι ικανοποιημενος; παιζει και 1080 mkv;να σε ρωτησω και κατι αν ξερεις εχω τον vsx-828 κανεις ρυθμισεις στον ηχο ή αφηνεις οτι βγαζει π.χ.dts dolby digital dts-hd;
Παιζει τα παντα και 3d iso 40gb+ που δοκιμασα ουτε ενα σπασιμο δε μου εκανε.
Ρυθμισεις κανω απο το κινητο γιατι ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολα τα πραγματα εκει.
Η μονη αλλαγη που κανω ειναι οταν παιζω ps4 και επιλεγω το advance game μου ακουγεται καλυτερα (εννοειται οτι ο ηχος εξακολουθει να ειναι dts αλλα αναγραφει την επιλογη μου)
ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς?
(αν θέλεις κατέβασε το media player classic home cinema...πήγαινε options->internal filters->double click dts στην δεξιά στήλη κ παίξε με τις ρυθμίσεις εκεί,τις έχουν αλλάξει τελευταία κ δεν τις θυμάμαι απ'έξω αλλά θέλεις use spidif για τα DD dts κτλ.μετά από κάθε αλλαγή που κάνεις να κλείνεις κ να ξανανοίγεις το πρόγραμμα)
Το προβλημα δε μπορουσα να το λυσω και με την αγορα ενος media player ησυχασε το κεφαλι μου.Ευχαριστω αν και το ειχα δοκιμασει.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Με το med600x3d μου γραφει στο pause stereo,αλλα δε με απασχολει αφου οταν πατησω πλει συνεχιζει σε dts-dd κλπ
Μα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!!
Για να γυρίσει ο ενισχυτής σε dolby digital ή σε dts πρέπει να δέχεται σήμα ανάλογης κωδικοποίησης.
Την ώρα που πατάς pause ή stop στο media player αυτό σταματάει να στέλνει data ήχου στον ενισχυτή και εκείνος γυρνάει σε pcm (stereo) μέχρι να ξαναλάβει πάλι σήμα dts ή dolby d;igital.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
75
καλημερα mp εννοεις media player; εμενα στο crystal audio apstreamer βγαζει pcm.Το θεμα ειναι αυτο που ακουω ειναι σιγουρα dts κ.λπ.; αλλα εφοσον αναβει η ενδειξη dts dolby κ,λπ. ακουω dts σωστο ή λαθος;
Ναι εχω WDTV LIVE gen3 με Yamaha rx775!!Για πιονιερο δεν ξερω αλλα στον Yamaha πατας straight και ότι του δινεις παιζει !!Με το pc (μαλλον λογο καρτας)δεν μπορουσα να του δωσω dts και εκανε την αποκωδικοποιηση ιδιος!!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.694
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top