Πρόταση παθητικών ηχείων για πίσω και ταβάνι.

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Μιας και ο αδερφός μου έκανε ανακαίνιση και αγόρασε τον denon 1700, ψάχνει ένα ή 2 ζευγάρια παθητικά ηχεία για περιφερειακά και ταβανιού άτμος.
Θέλει να δώσει κάτω από 400 ευρώ το ζευγάρι.
Απόσταση ακρόασης κάτω από 2 μέτρα.
Ακούω προτάσεις.
Ξέχασα να πω ότι και με τα jbl one pro θα ήταν ευχαριστημένος, αλλά εγώ δεν τα προτιμώ λόγω μετρήσεων και πολύ μικρού γούφερ.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Ναι, ξέρω. Σιχαμένα παθητικά ηχεία εν έτη 2022. Αλλά δε φταίω εγώ κύριε πρόεδρε! Ο αδερφός μου δεν ήταν έτοιμος να δώσει 1600 ευρώ για το μοντέλο με pre-outs. Είναι και οι κατασκευαστές που δε φτιάχνουν φτηνούς AV preamps.
Αλλιώς θα παίρναμε 4 JBL 305 ή 306 ή 308 ή τίποτα ομοαξονικά και θα τελείωνε η ιστορία και πιο ποιοτικό ήχο θα είχαμε.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.259
Reaction score
19.385
Εγώ εστίασα στο μπάτζετ και λέω δεν μπορεί, υπάρχουν ηχειάκια που έχουν ενδιαφέρον εκεί κοντά..
Μπήκα να δω τι παίζει και ξενέρωσα λίγο.. :biggrin:
Έχουν ''τσιμπήσει'' οι τιμές ή μου φαίνεται?
Τα είχα αφήσει νομίζω πιο χαμηλά..
Και τα Q3030i και τα Kef και άλλα 1-2 με 6,5 γούφερ πάνω από 500 το ζεύγος.. :rolleyes:
Μόνο με 5'' γούφερ βρίσκεις παρακάτω :idk:

Εγώ εκτιμώ και τα παθητικά (δεν ζητάω και εντάσεις) αλλά σε αυτές τις τιμές..
Πες στον αδελφόσ' να τα δώσει όλα και να ''σχεδιάσει'' απ' την αρχή.. :whistling:

Μόνο αυτά βλέπω σε καλή τιμή με ''μεγάλο'' γούφερ..
https://www.skroutz.gr/s/27265578/Magnat-Tempus-33-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Βιβλιοθήκης-85W-2-Δρόμων-Π20xΒ27xΥ34-5εκ-Μαύρα.html
Καλά παίζ'νε (τα είχα), λίγο ''φωτεινά'' αλλά οκ.
Μετρήσεις δεν έχω δει.
Το look και το μέγεθος είν' ένα θέμα..
 
Last edited:

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
Ποιά να δώσει; Τον ενισχυτή τώρα τον πήρε και άλλα ηχεία δεν έχει, κενές είναι οι θέσεις αυτή τη στιγμή. (ακούμε δικάναλα, εμετούλης)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.259
Reaction score
19.385
Πάρε 5'' βρε παιδίμ' κι εσύ..
Τα Q ωραία ηχειάκια είναι με καλή καμπίνα (και στο μάτ' ;)).
Ποιά να δώσει; Τον ενισχυτή τώρα τον πήρε και άλλα ηχεία δεν έχει, κενές είναι οι θέσεις αυτή τη στιγμή. (ακούμε δικάναλα, εμετούλης)
Σιγά βρε..
Εμετούλης.. :rolleyes:
Κακομάθαμε..?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
Πάρε 5'' βρε παιδίμ' κι εσύ..
Τα Q ωραία ηχειάκια είναι με καλή καμπίνα (και στο μάτ' ;)).
από ομορφιά ειναι τοπ, καλά παίζνε... μπασο δεν εχουν αλλα οκ... σφου θα υπαρχει λογικα sub
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.259
Reaction score
19.385
Και με απόσταση ακρόασης κάτω από 2μ. παλεύεται..
Μόνο για ευαισθησία δεν ξέρω..
Νομίζω είναι λίγο.. αναισθητούλια?
 



Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.095
από ομορφιά ειναι τοπ, καλά παίζνε... μπασο δεν εχουν αλλα οκ... σφου θα υπαρχει λογικα sub
Θα σας πω άλλη φορά την ιστορία με το sub, να γελάσουμε παρέα! Δεν έχει, αλλά θέλει να πάρει, στο μέλλον ίσως το συζητήσουμε και αυτό.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.127
Μιας και ο αδερφός μου έκανε ανακαίνιση και αγόρασε τον denon 1700, ψάχνει ένα ή 2 ζευγάρια παθητικά ηχεία για περιφερειακά και ταβανιού άτμος.
Θέλει να δώσει κάτω από 400 ευρώ το ζευγάρι.
Απόσταση ακρόασης κάτω από 2 μέτρα.
Ακούω προτάσεις.
Ξέχασα να πω ότι και με τα jbl one pro θα ήταν ευχαριστημένος, αλλά εγώ δεν τα προτιμώ λόγω μετρήσεων και πολύ μικρού γούφερ.
Ας δούμε πώς θα το είχα σκεφθεί ο ίδιος έστω κι έχοντας τον 3800 στη θέση του 1700... Για περιφερειακά ηχεία επί δαπέδου είχα ήδη στη διάθεσή μου τόσο παθητικά όσο κι ενεργά οπότε δεν με απασχόλησε αυτός ο τομέας.

Περνώντας τώρα στα ηχεία οροφής εφόσον ο αδελφός σου έχει ασθενέστερα σε ισχύ τα επιμέρους κανάλια συνεπώς δεν θα φιλοδοξούσε να φτιάξει setup για υψηλές στάθμες θα μπορούσε να πάρει για οροφής ή surround το επόμενο :

 



Μηνύματα
27.454
Reaction score
25.618
Q acoustics τα έχει φίλος συνφορουμίτης και ακούει stereo και του αρέσουν πολύ .
Δεν θυμάμαι μοντέλο , 1030 κάτι τέτοιο .
Πες bello @wnet
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.259
Reaction score
19.385
Τα Q είναι ωραία το είπα κι εγώ και ο wnet αλλά το 6,5ρακι τους το δίνουν 500+ (ξεψαρωσαν κι αυτοί :biggrin: ).
Ανεβαίνει αρκετά το μπατζετ.. :idk:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.259
Reaction score
19.385
Ελα ρε Μήτσε , 500 + για σοβαρά 6,5άρια είναι σοβαρή τιμή , νορμαλ θα έλεγα.
Δεν διαφωνώ, απλά (αν δεν κάνω λάθος) ήταν αρκετά φθηνότερα και ανέβηκαν απότομα, τα Elac από ότι ακούω διαβάζω είναι κι αυτά καλά και σε πιο λογική τιμή και στη συγκεκριμένη περίπτωση το μπατζετ είναι max 400 το ζεύγος.
Έχω Q, (τα πιο παλιά) και είναι αξιοπρεπή και όμορφα αλλά.. :idk:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.762
Μηνύματα
2.875.029
Members
37.946
Νεότερο μέλος
evans1831
Top