Πώς Συμβιώνουν Οι Δικοί Σας Με Το Σύστημά Σας;

Μηνύματα
2.885
Reaction score
50
Παιδιά ανοίξαμε θέμα για το αν ενοχλούμε τους γείτονες... αλλά τι γίνεται με τους δικούς μας; Βασικά πώς τα βολεύετε; Προσωπικά δεν έχω ξεκινήσει ακόμα το σύστημά μου (ελπίζω να μην περιμένω πολύ) αλλά με προβληματίζει ιδιαίτερα αυτό το θέμα. Το "πρόβλημα" είναι ότι συνήθως βρίσκομαι σπίτι αρκετά αργά... και μπορεί να μην έχω πρόβλημα με γείτονες (θα δείξει, αλλά έστω πως αυτούς τους βολεύουμε), με τους άλλους τι γίνετε; Με γονείς, αδέρφια, συζύγους, παιδιά... Αρκεί να βρίσκονται δυο πόρτες πιο πέρα; Γενικά τι προβλήματα έχετε αντιμετωπίσει και πώς τα έχετε ξεπεράσει; Ρωτάω γιατί αρχίζω να σκέφτομαι πχ αν αξίζει να δώσω λεφτά για sub (εννοώ πολλά λεφτά). Προσωπικά μ' αρέσουν πάρα πολύ οι... εκρήξεις και οι χαμηλές γενικότερα. Από την άλλη όμως αν είναι κάθε φορά που το δυναμώνω να μου τη λένε οι δικοί μου δεν είναι και ό,τι καλύτερο και ίσως να μην αξίζει να δώσω όσα σκέφτομαι. Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με τις ιδιαίτερες συνθήκες κάθε σπιτιού (μπορεί πχ να έχετε εξίσου πορωμένη σύζυγο πράγμα βέβαια λίγο... δύσκολο) αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τι κάνετε λοιπόν;
 



Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Στην αρχή αντιδρούν αλλά βλέποντας το πάθος του χομπίστα σιγά σιγά υποχωρούν και αρχίζουν να το αποδέχονται.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μάνο, αν κάνεις το λάθος και με το που φέρεις το 12" στο σπίτι, κάτσεις να δεις δυνατά το "saving private Ryan" τότε σε βλέπω να κάθεσαι στην εξώπορτα με το sub αγκαλιά!

:roll: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Όλα θέλουν τον χρόνο τους........
Όπως και τα αυτιά σου από αυτά που θα ακούσεις στην αρχή..........

Ξεκίνα με χαμηλές εντάσεις και όσο γίνεται λιγότερες ζημιές στον χώρο......

Μια πολύ καλή λύση, είναι να βάλεις την οικογένεια να δουν μαζί σου μια εντυπωσιακή ταινία (αλλά ΟΧΙ σε μεγάλη ένταση)
Σιγά σιγά θα σε καταλάβουν και τα πράγματα θα έρθουν στα ίσια τους! :wink:

Με θυμάμαι πάντως, να "τρυπώνω" sub, ηχεία και ενισχυτές από το.....παράθυρο (ευτυχώς ήταν ισόγειο και το παράθυρό μου έβλεπε στην αυλή.....) και ακόμα γελάω.......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Και ακόμα θυμάμαι ένα βράδυ (αρκετό καιρό μετά το σοκ που είχε πάθει η μητέρα μου όταν άκουγε τα ποτήρια στην κουζίνα να τρίζουν.....) που έβλεπα το "Cast away" ("Ναυαγός")..........
Ήμουν στο δωμάτιό μου με την γυναίκα μου -τώρα, όχι τότε- και δεν πέρασε από το μυαλό μου ότι θα είχε εφέ.
Το είχα δυναμώσει λοιπόν.
Δεν περίμενα όμως την σκηνή με την πτώση του αεροπλάνο............
Σκάει μύτη ο πατέρας μου και μου λέει: "αν είναι να πάμε από καρδιά με τις αηδίες που κάνεις........" :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Βέβαια συνήθισαν..........

Όλα θέλουν τον χρόνο τους!

Ευτυχώς η γυναίκα μου ΔΕΝ έχει πρόβλημα (και σε αρκετά μεγάλες εντάσεις) αν και μέρα παρά μέρα αυξάνω το volume για να της γυμνάσω τα αυτιά (γιατί θέλω όλο και περισσότερο!!) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Στα δικά μου αυτιά μετά από κάποια ένταση σταματάει να γίνεται απολαυση και γίνεται...θόρυβος.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Ευτυχώς η γυναίκα μου ΔΕΝ έχει πρόβλημα (και σε αρκετά μεγάλες εντάσεις) αν και μέρα παρά μέρα αυξάνω το volume για να της γυμνάσω τα αυτιά (γιατί θέλω όλο και περισσότερο!!) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Προόσεχε Γιάννη μην πάρει κι αυτή καμμιά παντόφλα και αρχίζει να σου γυμνάζει την πλάτη!!!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Είναι δεδομένο ότι από τη στιγμή που ασχοληθεί κάποιος με αυτό το χόμπι σοβαρά, έχει μια ισχυρή δόση μούρλας.
Κάποτε όταν προτοξεκινάς να μαζεύεις εξοπλισμό όλοι λένε το παιδί τρελάθηκε κλπ. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο για κάποιον εκτός του χώρου να αποδεχτεί για ποιό λόγο π.χ. δίνει κάποιος 10.000 ευρώ για να αγοράσει ηχεία τη στιγμή μάλιστα που οδηγάει ένα φιατ πάντα :shock:
Και αν ένας φίλος - γνωστός δεν σου λέει κατάμουτρα ότι είσαι μ@λ@κας, οι δικοί σου άνθρωποι είναι λογικό να αντιδράσουν λες και έμπλεξες με ναρκωτικά.

Επειδή οι περισσότεροι από εμάς πιστεύω ότι ό,τι κάνουν το κάνουν για τον εαυτό τους και μόνο, με την πάροδο του χρόνου, η επιμονή σε συνδιασμό με ισχυρές δόσεις υπομονής, θα μετατρέψουν την αντίδραση του όποιου περίγυρου, αν όχι σε θαυμασμό σε απλή αποδοχή.

Σε ότι έχει να κάνει με τη σύζηγο, που και που απλά αποπροσανατολίζεις την κατάσταση. Είναι γνωστή η τακτική. Μετά από καιρό αρέσει και σε αυτή και αν το χάσει της λείπει ακόμη κι αν δεν το παραδέχεται.

Κατά τα άλλα... σε όποιον αρέσουμε.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σωστόν διότι στις περισσότερες περιπτώσεις επικρατεί η λογική όχι του να πάρουμε κι εμείς ένα από αυτό που παίζει τόσο ωραία, αλλά να του καεί του κερατά που το έχει ήδη... ή δεν κοιτάει που δεν έχει να φάει μου θέλει και home theater...
 

Μηνύματα
2.885
Reaction score
50
Παιδιά έχετε όλοι δίκιο... σ' αυτά που γράφετε είναι σα να μιλάτε για τους δικούς μου (αν και δεν έχω ακόμα κανένα αξιόλογο σύστημα, αλλά και με τα απλά που διαθέτω για την ώρα με το που το δυναμώνω έτσι αντιδρούν). Ήδη βέβαια, μετά από πολλή κουβέντα έχουν αρχίσει να το αποδέχονται (βέβαια η τελική εφαρμογή θα δείξει στα σίγουρα). Και ναι, Νίκο, και οι φίλοι μου και οι δικοί μου μ' έχουν χαρακτηρίσει μ@λ@κ@ που πάω να "πετάξω" τόσα λεφτά (είχα ανοίξει και σχετικό thread στο παρελθόν).

PS: Γιάννη, καλώς εχόντων των πραγμάτων, πάω για 15''...:)
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Εθίστε τους στα πολλά ντεσιμπέλ προσκαλώντας τους 3-4 φορές στην πρεμιέρα ταινιών και σε λίγο καιρό όταν επικρατεί ησυχία στο σπίτι θα ανησυχούν για την υγεία σας!

Εννοείτε ότι δεν θα ενοχλείτε σε ώρες ησυχίας και ξεκούρασης.

Τώρα αν σας πω πως εγώ ενοχλούμαι περισσότερο όταν παίζει μια άλλη τηλεόραση στο άλλο δωμάτιο δεν θα με πιστέψετε!
 

Μηνύματα
2.885
Reaction score
50
Ε καλά, φυσικά δεν έχω στο μυαλό μου στις 4 το πρωί να βάζω το sub τέρμα! Να είμαστε και λογικοί:) Πάντα για ώρες "μη κοινής ησυχίας" μιλάμε... (αν βέβαια δεν έχουν πρόβλημα και για το βράδυ δε θα τους βάλω ιδέες!).
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
PS: Γιάννη, καλώς εχόντων των πραγμάτων, πάω για 15''...:)
Ωχ,ωχ.................
Βλέπω απεργιακές κινητοποιήσεις στο σπίτι!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Πανό, πλακάτ κ.ο.κ.

[scroll]"ΕΞΩ ΤΑ WOOFER ΑΠ' ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ!!!" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: [/scroll]


Μην τρομάζεις.............
Όλοι στο σπίτι σιγά-σιγά θα αντιδράσουν με βάση το εξής...."αν δεν μπορείς να αποφύγεις τον βιασμό........απόλαυσέ τον!!"
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Προόσεχε Γιάννη μην πάρει κι αυτή καμμιά παντόφλα και αρχίζει να σου γυμνάζει την πλάτη!!!
Χε,χε...... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Σπύρο σου φαίνομαι βλάκας?
Πάντα της παίρνω παντοφλίτσες ΜΑΛΑΚΕΣ.
Όπως αυτές τις χνουδωτές με τα ζωάκια..........
ΟΧΙ σκληρή σόλα, ΟΧΙ τακούνι και ΠΟΤΕ τσόκαρα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




Μιχάλης said:
Στα δικά μου αυτιά μετά από κάποια ένταση σταματάει να γίνεται απολαυση και γίνεται...θόρυβος.
Ναι, καλά...........
Πες μας ότι χαλιέσαι κιόλας!!!
(χώρια που δεν παίζω και τόοοοοσο δυνατά.........)
(και ΔΕΝ αποκοιμούνται οι γυναίκες :wink: :mrgreen: )
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Γιάννη πρόσεχε και για τηγάνια, κατσαρόλες, πλάστη και άλλο οικιακό εξοπλισμό...

αυτά δεν βγαίνουν σε μαλακά...
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.758
Μηνύματα
2.874.916
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top