Πώς τακτοποιούμε τους δίσκους μας

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.070
Reaction score
20.620
Απορία για δυνατούς λύτες no. 2, ιδιαίτερα προς όσους (ήρωες!) έχουν κατατάξει τους δίσκους κάθε συγκροτήματος με χρονολογική σειρά: Έστω ότι ένα συγκρότημα κυκλοφόρησε έναν δίσκο το 1981 και έναν το 1983. Έχω τον δεύτερο στην πρώτη έκδοση και τον πρώτο σε επανέκδοση π.χ. του 2000. Χρονολογικά, ξεκινώντας από αριστερά με τον παλαιότερο δίσκο, ποιον θα κατατάσσατε πρώτο; αυτόν του 1983 ή την επανέκδοση του 2000 του δίσκου του 1981;
 


Μηνύματα
234
Reaction score
109
Έχω υιοθετήσει την ταξινόμηση που κάνουν συνήθως τα δισκάδικα:

1. Rock/Folk
2. New wave/Alternative (το ατυχές 'New Rock' των 90s)
3. Soul
4. Jazz
5. Metal
6. Ελληνικά
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.070
Reaction score
20.620
Εγώ το δεύτερο.
Άρα, δίνετε σημασία στην αρχική χρονολογία κυκλοφορίας του δίσκου κι όχι στην χρονολογία της έκδοσης που έχετε. ΟΚ, φαίνεται λογικό. Θα το δοκιμάσω. Thanks!:thumbsup:
 

Μηνύματα
3.812
Reaction score
2.992
Άρα, δίνετε σημασία στην αρχική χρονολογία κυκλοφορίας του δίσκου κι όχι στην χρονολογία της έκδοσης που έχετε. ΟΚ, φαίνεται λογικό. Θα το δοκιμάσω. Thanks!:thumbsup:
μα αυτή είναι η ουσία , η εποχή κυκλοφορίας χαρακτηρίζει ένα άλμπουμ όχι τα reissues.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.502
Reaction score
50.857
- βλέπω πως αρκετοί ταχτοποιούμε βάσει μουσικού είδους , και ίσως και αλφαβητικά μέσα στις υποκατηγορίες αυτές

- τι κάνουμε όμως με ''ζωηρούς'' καλλιτέχνες οι οποίοι δεν περιορίζονται σε ένα μόνον είδος μουσικής ; ( Eno , Bowie , Bill Laswell . . . κλπ )

- πχ : ENO , δεν μου ''κάθονται' μαζί τα : Here Come the Warm Jets . . . Music for Films . . . Nerve Net , διότι καθ΄ ένα από αυτά τα ακούω σε διαφορετική μουσική διάθεση

- προς στιγμήν επειδή τυχαίνει να έχω σχεδόν δισκογραφίες από τους τρείς προαναφερθέντες καλλιτέχνες ( Eno , Bowie , Bill Laswell ) , τους έχω σε ξεχωριστή-διακριτή θέση ( τον καθ΄ ένα ) , όμως από τον John Zorn ( για παράδειγμα ) έχω μόνον 5 δίσκους από αυτήν την πελώρια και ποικιλόμορφη δισκογραφία . . . John Zorn discography - Wikipedia , οι οποίοι δεν δικαιολογούν ξεχωριστή-διακριτή θέση , από την άλλη μοιράζοντάς τους κατά είδος , θα χαθούν μέσα στους άλλους

- any suggestions ?
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
- μα και αυτά ( ψηφιακά αρχεία ) , έτσι τα ταχτοποιώ :idk: . . . σε υποφακέλους
Εγω παντως που παιζω με το foobar καποια στιγμη συνειδητοποιω πως απο τα 40 (70 ?) περιπου αλμπουμ του M.Davis που εχω μου παιζει μονο 8-9 .
Δεν ξερω αν επρεπε (ει) κατι να κανω με τις ρυθμισεις του (ισως μονο ο CC να ξερει).
Τα ειχα το καθενα στο φακελο του,μεσα σ' εναν φακελο M.Davis,μεσα στον μοναδικο φακελο του σκληρου δισκου του υπολογιστη μου που ειναι αποκλειστικα για μουσικη,
- οοολα τ' αλλα ειναι σε αλλο σκληρο.
Με το που τα εριξα χυμα μεσα στον συγκεκριμενο δισκο - καταργωντας τον φακελο M.Davis- τα διαβασε ολα.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
- μα και αυτά ( ψηφιακά αρχεία ) , έτσι τα ταχτοποιώ :idk: . . . σε υποφακέλους
Η οργάνωση σε υποφακέλους είναι ξεπερασμένη και έχει να κάνει μόνο με τον ψυχαναγκασμό μας για κάποιου είδους οργάνωση.

Ενας σωστός software music player , όπως το MUSIChi για παράδειγμα, πρέπει να σου δίνει όλα τα εργαλεία έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις sort την μουσική σου όπως επιθυμείς, καθώς και την διαχείρηση πολλαπλών βιλβιοθηκών.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.070
Reaction score
20.620
- βλέπω πως αρκετοί ταχτοποιούμε βάσει μουσικού είδους , και ίσως και αλφαβητικά μέσα στις υποκατηγορίες αυτές

- τι κάνουμε όμως με ''ζωηρούς'' καλλιτέχνες οι οποίοι δεν περιορίζονται σε ένα μόνον είδος μουσικής ; ( Eno , Bowie , Bill Laswell . . . κλπ )

- πχ : ENO , δεν μου ''κάθονται' μαζί τα : Here Come the Warm Jets . . . Music for Films . . . Nerve Net , διότι καθ΄ ένα από αυτά τα ακούω σε διαφορετική μουσική διάθεση
[...]
- any suggestions ?
Νεαρέ, επαναλαμβάνεσαι!:D

Είχες σχολιάσει στην 1η σελίδα του thread:

παρόμοιο μπέρδεμα παθαίνω και με την δισκογραφία του brian eno
και είχα απαντήσει:

Σε τέτοιες περιπτώσεις, σαν αυτή του Brian Eno, προσπαθώ να κατηγοριοποιήσω το συγκρότημα βάσει του γενικότερου ύφους της δισκογραφίας του. Εάν π.χ. 8 στους 10 δίσκους είναι rock και σε 2 αποφάσισε να παίξει jazz, ε, θα το βάλω στο "Rock" με μια "υποσημείωση" στο "πίσω μέρος" του μυαλού μου ότι αυτοί οι δύο δίσκοι αποτελούν "εξαιρέσεις".:)
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.502
Reaction score
50.857
Η οργάνωση σε υποφακέλους είναι ξεπερασμένη και έχει να κάνει μόνο με τον ψυχαναγκασμό μας για κάποιου είδους οργάνωση.

Ενας σωστός software music player , όπως το MUSIChi για παράδειγμα, πρέπει να σου δίνει όλα τα εργαλεία έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις sort την μουσική σου όπως επιθυμείς, καθώς και την διαχείρηση πολλαπλών βιλβιοθηκών.
- όχι , έχει να κάνει με το γεγονός πως σε κάποια στιγμή ενώ ξέρω τι είδος θέλω να ακούσω δεν μού έρχεται κατά νου κάποιος συγκεκριμένος τίτλος , οπότε απλά ψάχνοντας μέσα στην συγκεκριμένη κατηγορία ( garage rock πχ ) , δεν θέλω ανάμεσά τους να βρώ ( jazz πχ )

- ναι ισχύει αυτό αλλά στα άυλα αρχεία . . . το μεγαλύτερο όμως μέρος της δισκοθήκης μου είναι σε υλική μορφή
 

Μηνύματα
184
Reaction score
5
Τα mp3 σε φακέλους ανά είδος (χωρίς υποείδη)
Tα βινύλια και τα cd (γύρω στα 2500) ψιλοχύμα.
 

Μηνύματα
158
Reaction score
137
Καλησπέρα,
Με ποιόν τρόπο οργανώνετε μία μικρή δισκοθήκη;
Με βάση το όνομα; Το είδος; Κάτι άλλο;
 


Μηνύματα
1.413
Reaction score
1.146
Ανά είδος πρώτα
Αλφαβητικά οι μπάντες στο κάθε είδος
Χρονολογικά βάση κυκλοφορίας τα άλμπουμ της κάθε μπάντας
 

Μηνύματα
158
Reaction score
137
Ανά είδος πρώτα
Αλφαβητικά οι μπάντες στο κάθε είδος
Χρονολογικά βάση κυκλοφορίας τα άλμπουμ της κάθε μπάντας
Μου αρέσει! Κοιτάζω μήπως το discogs μπορεί να κάνει μία ομαδοποίηση ανά είδος.
Αλφαβητική και χρονολογική σειρά βλέπω ότι το κάνει.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
618
Μου αρέσει! Κοιτάζω μήπως το discogs μπορεί να κάνει μία ομαδοποίηση ανά είδος.
Αλφαβητική και χρονολογική σειρά βλέπω ότι το κάνει.
Είναι η καλύτερη λύση για καταχώρηση και ταξινόμηση μιας δισκοθήκης. Κάνει διαφορετικά είδη ταξινόμησης.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.853
Μηνύματα
2.878.613
Members
37.954
Νεότερο μέλος
pikoulou
Top