Στατικότητα Καλατράβα (ΟΑΚΑ)


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.107
Reaction score
77.947
μεινε στο οτι πηγα και στην πληροφορία που μεταφέρω. Για την δουλεια μου πήγα , πως αλλιώς?
άλλο θέλω να πω.....πήγες για συγκεκριμένα για την στέγη? πήγες κ τα ακουσες ως παρατηρητής? να εκτιμήσεις κόστος επισκευής κλπ?

αν τα είδες όλα αυτά δεν θα έπρεπε να κάνεις αντίστοιχη καταγγελία σε κάποιον αρμόδιο?
 
Last edited:


Μηνύματα
3.146
Reaction score
10.415
Σχετικό άσχετο.
Πριν δεκαετίες , όντας απόφοιτος του Πολυτεχνείου, πήγα για διακοπές στη Βαρκελώνη.
εκεί είδα μια πολυόροφη οικοδομή με πλάκες 10εκ και κολώνες 20χ20, κανένα δοκάρι, κανένα τοιχειο ………. σοκ , όταν ρώτησα , μου είπαν ότι δεν έχουν σεισμούς, επομένως ούτε αντισεισμικό κανονισμό.

κσι λεω τώρα
Όταν σχεδίαζε ο καλατραβα αυτές τις «ντελικατες» κατασκευές (στην αρχή) , οι οποίες για να εφαρμοστούν στην Ελλαδα «αναγκαστικά» τις «φούσκωσε» και τις «Καρδάμωσε» ο αντισεισμικός του 2000 και βγήκε αυτό που βγήκε. Ο άνθρωπος αν και κάτοχος 2 πτυχίων (αρχιτέκτονα κ πολιτικού μηχανικού) θεωρώ οτι παρότι έχει χτίσει σε όλο τον κόσμο , ίσως σχεδιάζει με άλλο σκεπτικό και απλά η κάθε χώρα εφαρμόζει επιπρόσθετα τους δικούς της κανονισμούς. Γι αυτό ξεφεύγει και το κοστολόγιο.
 

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Και 53εκ δεν είναι η συντήρηση του στεγάστρου. Είναι ο προϋπολογισμός συντήρησης όλου του συγκροτήματος του ΟΑΚΑ.
 




Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
άλλο θέλω να πω.....πήγες για συγκεκριμένα για την στέγη? πήγες κ τα ακουσες ως παρατηρητής? να εκτιμήσεις κόστος επισκευής κλπ?

αν τα είδες όλα αυτά δεν θα έπρεπε να κάνεις αντίστοιχη καταγγελία σε κάποιον αρμόδιο?
ωχ παναγια μου....πήγα για ασχετη δουλεια σε σχεση με την συντήρηση του σκεπάστρου ανεβηκα όμως στους διαδρομους του σκεπάστρου και είδα τα χαλια του...δεν πήγα να εκτιμήσω το κόστος συντήρησης . Αλλα άνοιξε κουβέντα κατόπιν των παρατηρήσεων μου...όπως ανοίξε όμως έκλεισε...

τωρα για την καταγγελία το αφηνω ασχολιάστο...για αρχη στείλε μου τον υπεύθυνο και ενα δικηγορικό γραφειο που θα το υποστηρίξεις με δικο σου κοστος...

που να δεις τι γίνεται στους πυλώνες φωτισμού σε όλα τα γήπεδα της χώρας....

...παμε και βλέπουμε...
 

Μηνύματα
7.251
Reaction score
1.252
Και 53εκ δεν είναι η συντήρηση του στεγάστρου. Είναι ο προϋπολογισμός συντήρησης όλου του συγκροτήματος του ΟΑΚΑ.
Νομίζω ότι τα 53 εκ. € είναι το εξαρχής προϋπολογισμένο κόστος συντήρησης του ΟΑΚΑ βάσει του φακέλου που κατατέθηκε στο Ταμείο Ανάκαμψης. Είναι απολύτως άσχετο το ποσό με το κόστος συντήρησης και αποκατάστασης του στεγάστρου Καλατράβα το οποίο είναι ακόμη άγνωστο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.107
Reaction score
77.947
ωχ παναγια μου....πήγα για ασχετη δουλεια σε σχεση με την συντήρηση του σκεπάστρου ανεβηκα όμως στους διαδρομους του σκεπάστρου και είδα τα χαλια του...δεν πήγα να εκτιμήσω το κόστος συντήρησης . Αλλα άνοιξε κουβέντα κατόπιν των παρατηρήσεων μου...όπως ανοίξε όμως έκλεισε...

τωρα για την καταγγελία το αφηνω ασχολιάστο...για αρχη στείλε μου τον υπεύθυνο και ενα δικηγορικό γραφειο που θα το υποστηρίξεις με δικο σου κοστος...

που να δεις τι γίνεται στους πυλώνες φωτισμού σε όλα τα γήπεδα της χώρας....

...παμε και βλέπουμε...
α πες το έτσι...μασάλια μαστοράκων δηλαδή...

οκ αυτάαααα...... :biggrin:
 

Μηνύματα
7.251
Reaction score
1.252
Εντωμεταξύ διαβάζω σε διπλανό νήμα αυτό:

Οι U2 ήταν οι πρώτοι που στις 29 Σεπτεμβρίου εγκαινίασαν αυτόν τον καινοτόμο χώρο που έχει ύψος 115 μέτρων, μπορεί να φιλοξενήσει έως και 20.000 θεατές και το κόστος του ξεπερνά τα 2,3 δισεκατομμύρια δολάρια.

Την ημέρα θα αποτελεί μία τουριστική ατραξιόν, μία πρωτόγνωρη IMAX εμπειρία με 164.000 ηχεία με προβολές που θα περιλαμβάνουν περιβαλλοντικά εφέ, από αέρα και αλλαγές θερμοκρασίας, μέχρι καθίσματα και 4D αρώματα που θα γεμίζουν το χώρο. Το βράδυ θα φιλοξενεί μουσικά σχήματα και event για μεγάλα χρονικά διαστήματα, μία μοναδική εμπειρία εικονικής πραγματικότητας χωρίς «καταραμένα γυαλιά».
Βάσει όσων διαβάζουμε αυτό κόστισε ΟΛΟ μαζί 2,3 δις δολάρια, ενώ MONO τα Η/Μ του ΟΑΚΑ (χωρίς 164.000 ηχεία, ΙΜΑΧ, 4D αρώματα, κλπ) κόστισαν 250 εκ. $ σε τιμές 2023 (1.24 η μέση ισοτιμία ευρώ δολαρίου το 2003, και 1.6 δολάρια του 2023 το 1 δολάριο του 2003, δηλαδή 1 € του 2003 μας κάνει 2,02 $ του 2023) και πιθανώς 800 εκ. δολάρια όλο το ΟΑΚΑ. Και αυτές είναι όχι οι τελικές υπερκοστολογημένες τιμές, αλλά οι αρχικές εκτιμήσεις των μηχανικών για τον προϋπολογισμό, που τις έκρυψαν από τη Βουλή για να υπερψηφιστεί η κατασκευή των έργων.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
α πες το έτσι...μασάλια μαστοράκων δηλαδή...

οκ αυτάαααα...... :biggrin:
Αυτό κατάλαβες; εγώ μαστορακος και εσύ φαντάζομαι πανεπιστημονας!
Γιατί όχι ότι δηλωσει κανεις...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.906
Reaction score
84.132
Νομίζω ότι τα 53 εκ. € είναι το εξαρχής προϋπολογισμένο κόστος συντήρησης του ΟΑΚΑ βάσει του φακέλου που κατατέθηκε στο Ταμείο Ανάκαμψης. Είναι απολύτως άσχετο το ποσό με το κόστος συντήρησης και αποκατάστασης του στεγάστρου Καλατράβα το οποίο είναι ακόμη άγνωστο.
Το είχα βάλει εδώ.

Πράγματι η συντήρηση δεν περιλάμβανε την επισκευή των στεγάστρων. Ήταν μόνο για γενικό φρεσκάρισμα. :biggrin:
Είχα επίσης γράψει ότι το στέγαστρο εκ κατασκευής απαιτεί 2 εκ. ευρώ ετησίως για συντήρηση ώστε να μη φτάσουμε στη σημερινή κατάσταση.
 

Μηνύματα
7.251
Reaction score
1.252
Σκέφτομαι τώρα το άλλο.

Κάποια στιγμή, τότε βαθιά στην κρίση, είχε κάνει μία "μελέτη" το ΥΠΟΙΚ, σε συνέχεια σχετικής επερώτησης στη Βουλή, και ανέφερε το συνολικό κόστος των Ολυμπιακών Αγώνων να ανέρχεται στα 8,5 δις €.

Αναρωτιέμαι, τα 8,5 δις € είναι με τα Η/Μ του ΟΑΚΑ στα 125 ή τα 65 εκ. €;
 



Μηνύματα
19.815
Reaction score
13.886
Τελικά μάλλον θα ήταν καλύτερο να φτιάξουν νέο στάδιο... και σύγχρονο θα είναι (να μην ζηλεύουν όλοι της... ΑΕΚ) και λιγότερο θα κοστίσει... τώρα εντωμεταξύ... έτσι κι αλλιώς χρόνια θα πάρει να είναι έτοιμο ειτε νέο, είτε οι επισκευές...
 

Μηνύματα
3.146
Reaction score
10.415
Τι μου θύμισε αυτό

το κλείσιμο της Ολυμπιακής

ήταν συμφερότερη λύση να κλείσει και να πληρώνουν/αποζημιώσουν τους εργαζόμενους για χρόνια, (μετά τους απορρόφησαν ολους στο δημόσιο με μονιμότητα), παρά να τους κρατάνε και να λειτουργεί (όπως λειτουργούσε :whistling: :confused: )

Ένα στέγαστρο είναι, δεν είναι δα και η Ακρόπολη !

Εξάλλου λεφτά υπάρχουν, θα κάνουμε άλλο. 😂
 

Μηνύματα
19.815
Reaction score
13.886
Ας κρατάνε ομπρέλες (ήλιου και βροχής, ανάλογα την εποχή) εξάλλου... θέλουν και σκέπαστρο οι κακομαθημένοι (είχαν και τα γήπεδα του παππού τους σκέπαστρο; ) ουφ πχχιαα... :geek: :lolsign:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.757
Μηνύματα
2.874.902
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top