Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Σε αυτά τα χρήματα πάντως και για μεγάλο δαπέδου εγώ είμαι πιο απαιτητικός από τον Κώστα, τουλάχιστον με 10άρι γούφερ. Τα πολλαπλά μικρά κάνουν δουλεία αλλά..
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Να ρωτήσω κάτι παιδιά διότι δε το γνωρίζω ακριβώς: το πόσο χαμηλά θα κατέβει ένα ηχείο, εξαρτάται αποκλειστικά από το μέγεθος του γουφερ, ή από το σχεδιασμό, και την ποιότητα της καμπίνας; Θέλω να πω, ή καμπίνα, αυτή καθ' αυτή, δεν συνεισφέρει στο παραγόμενο αποτέλεσμα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.547
Reaction score
126.265
Να ρωτήσω κάτι παιδιά διότι δε το γνωρίζω ακριβώς: το πόσο χαμηλά θα κατέβει ένα ηχείο, εξαρτάται αποκλειστικά από το μέγεθος του γουφερ, ή από το σχεδιασμό, και την ποιότητα της καμπίνας; Θέλω να πω, ή καμπίνα, αυτή καθ' αυτή, δεν συνεισφέρει στο παραγόμενο αποτέλεσμα;
Είναι λάθος η ερώτηση.
Καθόλου δε μας ενδιαφέρει η απόκριση του δορυφόρου.... Αρκεί να παίζει το δεύτερο μισό της δεύτερης οκταβας.
Το μέγεθος του γούφερ έχει να κάνει με την απόσταση ακρόασης και την μέγιστη στάθμη στην 3η οκτάβα, που μας ενδιαφέρει.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ποίημα του ποιητού και πολύ καλού μου φίλου, το κου Τιμολέοντος Φανφάρα.
Αν ενθυμούμαι καλώς, το εν λόγω ποίημα τιτλοφορειται "Ο σκοταδόψυχος"
Αλλά εσύ ημίθεέ μου με αυτά που γράφεις για τα χαρμπεθ κινδυνεύεις να χαρακτηριστεις από τους λάτρεις τους ως "Ο σκατόψυχος"... :p
 


I

iason

Guest
Σε αυτά τα χρήματα πάντως και για μεγάλο δαπέδου εγώ είμαι πιο απαιτητικός από τον Κώστα, τουλάχιστον με 10άρι γούφερ. Τα πολλαπλά μικρά κάνουν δουλεία αλλά..
Έχεις να προτείνεις τίποτα? Τριδρομο δαπέδου με 10 ίντσες γουφερ.....
Δεν τούς βλέπεις (τους κατασκευαστές ) πώς σφιγγονται. 6ιντσες ,7 ίντσες άντε και κάνα 8ιντσο που και που και τα χιλιάρικα ανεβαίνουν. Χορός τα δεκαχιλιαρα .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.638
Reaction score
12.242
Θλίβομαι πραγματικά όταν διαβάζω τα παραπάνω από κάποιον "κατασκευαστή".. από τη μια ακυρώνετε τις επιχειρηματικές, εμπορικές, σχεδιαστικές, ποιοτικότατες και σωστότατες ηχητικά επιτυχίες ενός ανθρώπου και μιας τεράστιας εταιρίας που την έχει εμπιστευθεί ο αρχαιότερος οργανισμός μουσικής και ενημέρωσης (BBC).. και από την άλλη χλευάζετε τους ανθρώπους που τις προτίμησαν.. και όλα αυτά παραθέτοντας γελοία παραδείγματα για σεισμούς και αυτοκίνητα και τέτοια..
Μας αναλύεις αν θέλεις από που πηγάζει το <<σωστότατες>>. Δεν λέω, καλές είναι οι θεωρίες, αλλά τα ζόρικα αρχίζουν στην ορθολογική αιτιολόγηση.
Αν ήταν στα σχέδια της εταιρίας κάποιο συγκεκριμένο τρίξιμο, περί τέτοιου πρόκειται όσο και αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς, και κατ'επέκταση συγκεκριμένη παραμόρφωση, θα το έκαναν με παρόμοιο τρόπο όλα τους τα μοντέλα.
Είναι έτσι ή όχι;
μοντέλο P3ESR (αποδεκτό τρίξιμο)
810Harfig2.jpg


μοντέλο 30.2 (πολύ πράμα με επίκεντρο τους 200 Hz)
318harbeth.H302fig2.jpg


μοντέλο Μ40.1 (ο κακός χαμός με επίκεντρο τους 110 Hz)
1008harH40fig2.jpg


Απορρίπτονται λοιπόν πανηγυρικά τα <<περί άποψης>>, καθότι η συμπεριφορά του κάθε ηχείου της είναι εντελώς διαφορετική.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.547
Reaction score
126.265
Εσύ όμως ρε πιτερμενη, μπορείς να φτιάξεις καμπίνα που να τρίζει εκεί; Ε; Μπορείς;
Δε μπορείς, ε;
Ή μήπως ...μπορείς;
:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:

Αφού μωρέ είναι εύηχο το ξύλο που βογκάει στο μπάσο, όπως τα ξύλινα δάπεδα, σιγά την επιστήμη, άντε, φτιάξε ένα να τα δίνει, βάλε ξύλο 4-αράκι να γίνει χαμός. Μόνο να το πιάνεις προσεκτικά με τα 2 χέρια όταν το σηκώνεις μη σου μείνει η καμπίνα στα χέρια.:lol::lol:

Με κάνα πηχακι εσωτερικά στις γωνιές, μια χαρά θα δέσει.

Θυμάμαι πιτσιρικάς έβαζα κάτι 10"-12" γούφερ σκληροκωνα ευαίσθητα και φτηνά σε σκληρή χαρτοκουτα από κάνα ψυγείο ή καμία κουζίνα, και γινότανε χαμός, πολύ μπάσο όλη η καμπίνα η χάρτινη.
Να άποψη. Χαρτί.
 
Last edited:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Μας αναλύεις αν θέλεις από που πηγάζει το <<σωστότατες>>. Δεν λέω, καλές είναι οι θεωρίες, αλλά τα ζόρικα αρχίζουν στην ορθολογική αιτιολόγηση.
Αν ήταν στα σχέδια της εταιρίες κάποιο συγκεκριμένο τρίξιμο, περί τέτοιου πρόκειται όσο και αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς, και κατ'επέκταση συγκεκριμένη παραμόρφωση, θα το έκαναν με παρόμοιο τρόπο όλα τους τα μοντέλα.
Είναι έτσι ή όχι;
μοντέλο P3ESR (αποδεκτό τρίξιμο)
View attachment 125325

μοντέλο 30.2 (πολύ πράμα με επίκεντρο τους 200 Hz)
View attachment 125326

μοντέλο Μ40.1 (ο κακός χαμός με επίκεντρο τους 110 Hz)
View attachment 125329

Απορρίπτονται λοιπόν πανηγυρικά τα <<περί άποψης>>, καθότι η συμπεριφορά του κάθε ηχείου της είναι εντελώς διαφορετική.
Μετά από αυτό οποίος πει κάτι για τα συν των καμπίνων αυτών θα πρέπει να τρώει πρόστιμο :gotcha:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εσύ όμως ρε πιτερμενη, μπορείς να φτιάξεις καμπίνα που να τρίζει εκεί; Ε; Μπορείς;
Δε μπορείς, ε;
Ή μήπως ...μπορείς;
:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:

Αφού μωρέ είναι εύηχο το ξύλο που βογκάει στο μπάσο, όπως τα ξύλινα δάπεδα, σιγά την επιστήμη, άντε, φτιάξε ένα να τα δίνει, βάλε ξύλο 4-αράκι να γίνει χαμός. Μόνο να το πιάνεις προσεκτικά με τα 2 χέρια όταν το σηκώνεις μη σου μείνει η καμπίνα στα χέρια.:lol::lol:

Με κάνα πηχακι εσωτερικά στις γωνιές, μια χαρά θα δέσει.

Θυμάμαι πιτσιρικάς έβαζα κάτι 10"-12" γούφερ σκληροκωνα ευαίσθητα και φτηνά σε σκληρή χαρτοκουτα από κάνα ψυγείο ή καμία κουζίνα, και γινότανε χαμός, πολύ μπάσο όλη η καμπίνα η χάρτινη.
Να άποψη. Χαρτί.
Σε τενεκε από φέτα έχεις δοκιμάσει?
Σιαχνεις ένα διδρομο βάσης μούρλια.. :D:D
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Όχι ρε, στους τενεκέδες βάζεις γαρυφαλλιές και βασιλικό.

Ηχείο αν το κάνεις, θα έχει μεταλλικά μεσαία. Μπλιαχ. Και πρίμα με γιδινες χροιές Λαρίσης.
Δυστυχως ειναι χρονια που πλεον σχεδον λειπουν οι Λαρ'σινες γιδινες χροιες. Περισσοτερο για Εισαγωγικες χροιες τυπου Βουλγαριας, ΒΟΡΕΙΑΣ Μακεδονιας, Αλβανιας , σκονης και κατεψυγμενων, μπορουμε να γευομαστε. Οι εντοπιες δεν επαρκουν για τον λαο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.547
Reaction score
126.265
Δυστυχως ειναι χρονια που πλεον σχεδον λειπουν οι Λαρ'σινες γιδινες χροιες. Περισσοτερο για Εισαγωγικες χροιες τυπου Βουλγαριας, ΒΟΡΕΙΑΣ Μακεδονιας, Αλβανιας , σκονης και κατεψυγμενων, μπορουμε να γευομαστε. Οι εντοπιες δεν επαρκουν για τον λαο...
Αυτά είναι τα δυσάρεστα Λάκη μου...
Σε λίγο θα έχουμε γεμίσει κατασκευαστές καλωδίων, ενισχυτών και ηχείων, και δε θα έχουμε τυράκι της προκοπής να φάμε, αλλά την Ντιάνα την κραλ θα την ακούμε με το νι και με το σίγμα..
Όλοι επιστήμονες και τα κατσίκια είδος προς εξαφάνιση....
Ου. Αισχος.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.955
Reaction score
55.097
Αν ισχύει αυτό που διατυπώνεις,τότε κάποιος άλλος...παλιοχαρακτήρας πρέπει να συμμετείχε σ'εκείνο.:D
...
Καλημέρα vet. Σου οφείλω μία απάντηση, θα είναι όμως και η τελευταία, διότι αρκετά έχει ταλαιπωρηθεί το νήμα με αλλότρια.

Πρώτα απ' όλα δεν είχε κανένα απολύτως λόγο το υπ' όψιν μέλος να εμπλέξει τον Λένδρο και τις τοποθετήσεις του σ' ένα θέμα εντελώς άσχετο με αυτό του παρόντος νήματος. Σου θυμίζω, αφορά μόνο τα Ηarbeth, και καθήκον του ήταν να περιορίσει τη συμμετοχή του μόνο σ' αυτό. Βέβαια, μετά από την παρατήρησή μου, δικαιολογήθηκε, βαπτίζοντάς την ενέργειά του αυτή ως σάτιρα. Φυσικά και δεν ήταν τέτοια. Σκοπός του ήταν να προκαλέσει, είναι άλλωστε προσφιλής του τακτική, το κάνει συχνά, εάν ακτινογραφήσεις την αρθρογραφία του θα το διαπιστώσεις, αρκεί, αν βεβαίως συμβαίνει αυτό, να τον αφαιρέσεις από τη σκέπη στην οποία τον έχεις τοποθετήσει.

Τώρα θα ήθελα να ασχοληθώ με τις αιτιάσεις του. Κατ' αρχήν είναι ενθαρρυντικό το ότι αντικατέστησε, κατόπιν υποδείξεως, τη λέξη στο επίμαχο post του, με την ορθή: "διαφορετικότητα", αντί της λέξεως "ανώτερα" (σκοπίμως η χρήση της πιστεύω εγώ), που χρησιμοποίησε. Το προσμετρώ ως θετικό, έστω και αν έγινε, κατόπιν παρεμβάσεως.

Εκ των υστέρων όμως, και μη αντέχοντας προφανώς την δημόσια αναδίπλωσή του, θεωρώντας τη ίσως ως "στραπατσάρισμα" υπό τα όμματα μάλιστα των μελών που διαβάζουν, ή θα διαβάσουν στο μέλλον το θέμα, έβαλε κάποια Link, που κατά τη γνώμη του αποδεικνύουν τον ισχυρισμό του, ότι δηλαδή ισχύει τελικά η λέξη "ανωτερότητα", και όχι η λέξη "διαφορετικότητα".

Αν και δε με βρίσκει σύμφωνο αυτή του η τακτική, θα τον ακολουθήσω κάνοντας το ίδιο.
O Λέανδρος, μετά την ανοικτή πρόσκληση που απηύθυνε με την υπ' αριθμ. # 289 ανάρτησή του, σχεδόν σ' όλα τα post του πράγματι, μιλάει για διαφορετικότητα, τα παραθέτω αυτούσια. Η υπογραμμίσεις και η εντονότητα των λέξεων που ενδιαφέρουν είναι δικές μου, και έγιναν χάριν διευκολύνσεως της ανάγνωσης.



α. Δε λέω ότι ντε και καλά ένα ακριβό καλώδιο θα παίξει καλύτερα από το στοκ καλώδιο, ή κάποιο άλλο aftermarket καλώδιο, σίγουρα όμως θα παίξει διαφορετικά. Τώρα αν αυτό το διαφορετικό, ταιριάζει στα γούστα σου, ή βελτιώνει το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα είναι κάτι που μόνο με δοκιμές θα το δεις.

β. Παίδες, τα πράματα είναι απλά!
Βαζω το σπίτι, το σύστημα μου κι ακούμε 5 διαφορετικά καλώδια ρεύματος που ήδη έχω ή και όποιο εσείς φέρετε και άλλα 10 stock καλώδια ρεύματος προς δοκιμή.
Δε λέω ποιο θα ακουστεί καλύτερα, λέω εγώ όμως ότι ΚΑΙ στα 5 θα ακούσετε διάφορες!
Όσοι θέλετε στείλτε πμ να βρεθούμε

γ. πίστεψε με, οι διαφορές είναι τόσο μεγάλες μεταξύ τους, που ακόμα...κι ο beethoven θα τις άκουγε
, οπότε.. δεν τίθεται θέμα ¨δεν ακούω¨!!

δ. αντιθέτως, είπα ότι ανάμεσα από τα 5 διαφορετικά που διαθέτω και τα stock ή όποια φέρεται μαζί, θα καταλάβουμε διαφορές.
Σε κάποιον μπορεί να αρέσει περισσότερο ο ήχος με το stock καλώδιο(περί ορέξεως κολοκυθόπιτα), κάποιος άλλος με το τάδε, κάποιος με το δείνα.
Είπα ότι τα καλώδια ρεύματος ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ τον ήχο. Δε θέλω να πείσω κανένα για το πιο καλώδιο είναι καλύτερο απ το άλλο.

ε. Για να ακούσουμε ΑΝ υπάρχουν διαφορές απλά, δε νομίζω ότι θα χρειαστεί κάποια 3μελής επιτροπή.

στ. Με άλλα λόγια,ο εντοπισμός διαφοροποιήσεων ανάμεσ σε καλώδια ρεύματος δεν μας βελτιώνει ως ακροατές, τουναντίον μας οπισθοδρομεί την κριτική ικανότητα.

ζ. αν δεν υπάρξει 80% και πάνω συμφωνία ότι υπάρχουν διαφορές, τότε ευχαρίστως να κάνω το σαλόνι μου

η. Κάνεις δεν είπε ότι είπε ότι είναι η βέλτιστη λύση αγαπητέ, είπαμε απλά ότι ένα καλώδιο τροφοδοσίας σε σχέση με καποιο άλλο ακούγεται διαφορετικά, αν αυτό το διαφορετικό τώρα μας αρεσει κιολας ειμαστε οκ.

θ. το βασικό ερώτημα είναι αν δύο διαφορετικά καλώδια ρεύματος, είναι υπεύθυνα για δύο διαφορετικά ηχητικά αποτελέσματα στην ίδια συσκευή.
το ερώτημα ΔΕΝ είναι πιο παίζει καλύτερα, αλλά αν παίζει διαφορετικά

ι. σε προσκαλώ σ ένα τεστ, που αν δεν ακούσεις τις χαοτικές διαφορές που σου λέω, θα στο κάνω με ΟΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟ

ια. Οι διαφορές υπάρχουν, ακούγονται, αλλά δεν μπορούμε με το δικό μας εξοπλισμό να τις μετρήσουμε, άρα κακώς τις ακούμε??

ιβ. Η όλη ιδέα είναι ΑΝ υπάρχουν εύκολα αντιληπτές διαφορές από το σύνολο των παρευρισκομένων μεταξύ ενός stock καλωδίου κι ενός άλλου ακριβότερης κατηγορίας.

ιγ. Όχι ποιό μας αρέσει καλύτερα, αλλά αν είναι ακουστές οι διαφορές επαναλαμβάνω,

ιδ. Αν εδώ που είναι το 70-90% των σπιτιών που χρησιμοποιούν οι φίλοι για ακροάσεις, ακουστεί διαφορά, θα ακουστεί και σε κάθε άλλο σπίτι - σύστημα,

ιε. Δε προσφέρθηκε κανείς όμως να βάλει το σπίτι του, το σύστημα του για να αποδέίξει ότι ΔΕΝ ακούγονται διαφορές.

ιστ. εδώ θα προσπαθήσουν να σε πείσουν ότι τις διαφορές που επικαλέισαι ότι ακούς(και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου), δεν τις ακούς, απλά νομίζεις ότι τις ακούς

ιζ. Το ερώτημα μου όμως παρέμεινε αναπάντητο!
έχεις ακούσεις διαφορές απο καλώδια ρεύματος?

Σε ερωτώ λοπόν Vet, γιατί το συγκεκριμένο μέλος κατέδειξε συγκεκριμένες εκφράσεις του Λένδρου, και όχι το σύνολο αυτών, που τελικά δείχνουν το ακριβώς αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεται;

Ποιος τελικά πρέπει να ζητήσει συγνώμη, που, το έχω ξαναγράψει, είναι πράξη γενναιότητος, και όχι ταπείνωσης; Εγώ και ο Λένδρος, ή το μέλος Bhutia;


"Ω! Τι κόσμος μπαμπά" (του αείμνηστου Κώστα Μουρσελά)...
Να ρωτήσω κάτι παιδιά διότι δε το γνωρίζω ακριβώς: το πόσο χαμηλά θα κατέβει ένα ηχείο, εξαρτάται αποκλειστικά από το μέγεθος του γουφερ, ή από το σχεδιασμό, και την ποιότητα της καμπίνας; Θέλω να πω, ή καμπίνα, αυτή καθ' αυτή, δεν συνεισφέρει στο παραγόμενο αποτέλεσμα;
Τουλάχιστον οι παράμετροι Thiele-Small δεν ερμηνεύονται όπως θα βόλευε καθέναν εξ ημών...
https://www.avsite.gr/forum/threads/Το-κατά-Απόσβεσιν-Ευαγγέλιον.170865/#post-2409472

Κυρίαρχος παράγοντας και ο πρώτος που οφείλει να επιλεγεί σε μια ηχειακή υλοποίηση θα είναι οι διαστάσεις και η αρχιτεκτονική της καμπίνας.Όλα τα υπόλοιπα διαμορφώνονται πάνω στον πρωταρχικό παράγοντα.

Και είναι δυνατόν ακόμα κι ένα 5ιντσο μεγάφωνο εφηρμοσμένο σε μικρή καμπίνα να εμφάνιζαν απόκριση από την πρώτη οκτάβα.Μπορούμε να το καταφέρουμε αυτό με εφαρμογή ισοστάθμισης σε ποικιλία τυπικών υλοποιήσεων,αρκεί να διακρίνονταν εκείνες από υψηλή ποιότητα απόσβεσης κατά το θεμελιώδη τους συντονισμό.

Το ζήτημα όμως τότε θα ήταν σε ποιο εύρος στάθμεων,απόσταση ακρόασης - για να ήταν ωφέλιμη η απόκριση - και υπό ποια ποσοστά παραμορφώσεων σε συνάρτηση κιόλας με τη δυνατότητα διαχείρισης στην απαιτούμενη ισχύ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.142
Reaction score
20.702
Δυστυχως ειναι χρονια που πλεον σχεδον λειπουν οι Λαρ'σινες γιδινες χροιες. Περισσοτερο για Εισαγωγικες χροιες τυπου Βουλγαριας, ΒΟΡΕΙΑΣ Μακεδονιας, Αλβανιας , σκονης και κατεψυγμενων, μπορουμε να γευομαστε. Οι εντοπιες δεν επαρκουν για τον λαο...
Η φέτα των Αβραμούληδων είναι σούπερ γαμάουα. Έχουν βρει τη χρυσή τομή μεταξύ της πιπεράτης χωριατογιδίλας και της ελαφρής γεύσης που δίνει το πρόβειο γάλα. Παρκάρεις κανα τέταρτο στο πιάτο μαζί με ελιές, τσιτσίραβλα και μισό μπουκάλι Τσιλιλή κι εκεί να δεις χροιές...
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Η φέτα των Αβραμούληδων είναι σούπερ γαμάουα. Έχουν βρει τη χρυσή τομή μεταξύ της πιπεράτης χωριατογιδίλας και της ελαφρής γεύσης που δίνει το πρόβειο γάλα. Παρκάρεις κανα τέταρτο στο πιάτο μαζί με ελιές, τσιτσίραβλα και μισό μπουκάλι Τσιλιλή κι εκεί να δεις χροιές...
Αλήθεια; Πίνεις αυτό το πράγμα ή το έγραψες έτσι για την ποίηση;:o:D
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.739
Μηνύματα
2.874.501
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top