Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.297
Reaction score
28.057
H φασολάδα είναι από τα καλύτερα φαγητά, τουλάχιστον για μένα.
Πάντα όμως με συνοδεία, ταραμά, τυρί, ελιές, κάποιο ψαρικό όπως ρέγγα, σαρδέλα, σκουμπρί, καπνιστά βεβαίως, καυτερή πιπεριά και φρέσκο τραγανό ψωμί.
Και τσίπουρο!
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.904
Reaction score
84.129
Ανάμεσα σε ψάρια και φασολάδα, θα διάλεγε το 99,999 % του κόσμου να φάει ψαράκι.

Σαρδέλα παντρεμένη, ελαφρώς ψητή, είναι μούρλια, και πολύ θρεπτική για τον οργανισμό μας.
Βρε κι εγώ τρώω σαρδέλες αλλά μου είναι πολύ εύκολο να αναγουλιάσω. Μόνο ψητές σε κάρβουνα, καθαρισμένες και προμαριναρισμένες.

Στο σπίτι ποτέ ψάρι. Η μυρωδιά πριν και μετά είναι απαγορευτική. Μόνο σολομό μία φορά τον μήνα κι αν.

Αν λοιπόν ήταν σαρδέλες σε ψαροταβέρνα που εμπιστεύομαι θα τις προτιμούσα χίλιες φορές από την καλύτερη φασολάδα του κόσμου. Άσε που έχω να φάω (φασολάδα) πολλά χρόνια, μπορεί και δεκαετίες. :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Άσε που έχω να φάω (φασολάδα) πολλά χρόνια, μπορεί και δεκαετίες. :biggrin:
Α, όχι, εγώ τρώω φασολάδα, τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο, σχεδόν κάθε φορά που ανεβαίνω χειμώνα με χιόνια στα χιονοδρομικά. 😁

Εκεί έχουν σπέσιαλ φασολάδα, πάντα πακέτο με τα κατάλληλα συνοδευτικά (μπριζόλες, πανσετες, λουκάνικα, κλπ). Δηλαδή σφαγή, κανονικά. Κοντοσούβλια, αρνιά, μυαλά, γλώσσες, οτιδήποτε έχουν, συν φασολάδα. Έτσι, ναι. 👍

Πχ εδώ με αρνί, είχε και κοκορέτσι, κι άλλα.
Ε, και φασολάδα, εκεί στο κέντρο κάπου, σα σαλάτα, μαζί με τις άλλες σαλάτες.

1000010129.jpg


Και ωραία γλυκά κουταλιού είχε κει ο μάστορας.

1000010130.jpg


Φασολάδα, φακές, φασόλια φούρνου, γίγαντες κλπ, τα έχω όλα ως σαλάτες, όχι ως κυρίως. Όπως και τη φάβα. Ωραιότατη η φάβα, σε μια γωνία ως σαλάτα, και ποτέ ως "κυρίως πιάτο".😎
τρώω σαρδέλες αλλά μου είναι πολύ εύκολο να αναγουλιάσω. Μόνο ψητές σε κάρβουνα, καθαρισμένες και προμαριναρισμένες.
Ε, ναι. Καθαρισμένες και διπλές, παντρεμένες.
Έτσι τρώγεται το πράμα.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.904
Reaction score
84.129
Α, όχι, εγώ τρώω φασολάδα, τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο, σχεδόν κάθε φορά που ανεβαίνω χειμώνα με χιόνια στα χιονοδρομικά. 😁

Εκεί έχουν σπέσιαλ φασολάδα, πάντα πακέτο με τα κατάλληλα συνοδευτικά (μπριζόλες, πανσετες, λουκάνικα, κλπ). Δηλαδή σφαγή, κανονικά. Κοντοσούβλια, αρνιά, μυαλά, γλώσσες, οτιδήποτε έχουν, συν φασολάδα. Έτσι, ναι. 👍

Πχ εδώ με αρνί, είχε και κοκορέτσι, κι άλλα.
Ε, και φασολάδα, εκεί στο κέντρο κάπου, σα σαλάτα, μαζί με τις άλλες σαλάτες.

View attachment 330444

Και ωραία γλυκά κουταλιού είχε κει ο μάστορας.

View attachment 330445

Φασολάδα, φακές, φασόλια φούρνου, γίγαντες κλπ, τα έχω όλα ως σαλάτες, όχι ως κυρίως. Όπως και τη φάβα. Ωραιότατη η φάβα, σε μια γωνία ως σαλάτα, και ποτέ ως "κυρίως πιάτο".😎

Τη φάβα την τσακίζω. Με λαδάκι, λεμόνι και πολύ κρεμμύδι. Και γίγαντες αλλά μόνο φούρνου, στεγνούς και αραιοαπλωμένους, ώστε να είναι όλοι με κρούστα.

Όπως όμως είπες όλα αυτά είναι συνοδευτικά.
 






bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.742
Reaction score
43.211
Κάτι ψήνεται...

Μαϊμού, τι τσασίτι είναι αυτά τα μακαρόνια?
δεν είχαμε τέτχοια στο χωριόμ :)
 

Μηνύματα
3.146
Reaction score
10.415
Φασολάδα και μια πατέντα, περίσσεψε γέμιση απο τα γιαλαντζί , είχα λίγα αμπελόφυλλα , τα οποία τεμάχισα μαζί με μαρούλι και όλα μαζί τα σιγόβρασα , εμφανισιακά μοιάζει με σπανακορυζο, αλλά έγινε πολύ καλό γευστικά και πιστεύω πως, κρύο θα γίνει ακόμα καλύτερο.
IMG_2611.jpeg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.742
Reaction score
43.211
...λογικο, καθοτι.. νουντλς κινεζικα πραματα...🙈🙉🙊
Το μπακάλικο στο χωριόμ δεν έχει νουντλς...

Εγώ σήμερα δεν πεινούσα πολύ, σκώθκα το πρωί έφαγα 4 αυγά, έβαψα και μερικά για αισθητικούς λόγους, όσο περνούσε η ώρα ένιωσα όμως μια πείνα, αμέσως πέταξα 3 κιλά προβατίνα στο ξυλοφουρνο και μπορώ να πω ότι με έφτασε οριακά, τρώγοντας με ήρθε η όρεξη :biggrin:

IMG_20240509_143553.jpg


1000008580-01.jpeg
IMG_20240509_143628.jpg
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
21.071
για να δώ που πήγες πάλι βόλτα
ντάξει περίμενα να έχεις περισσότερα υψομετρικά για 3 κιλά κρέας αλλά νέος είσαι θα τα κάψεις αύριο
 






Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.755
Μηνύματα
2.874.870
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top