Το καφενείο των φιλόζωων

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.064
Reaction score
31.659
Δεν της χάριζες τα γερμανικά βιβλία σεξουαλικής αγωγής μπας και ξεθυμάνει
 

Μηνύματα
29.475
Reaction score
23.607
Ειναι στειρωμενα τα ζωα που ταιζετε ?
ΟΧΙ....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΙΑΣΤΟΥΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.
Δεν της χάριζες τα γερμανικά βιβλία σεξουαλικής αγωγής μπας και ξεθυμάνει
ΑΜ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΑ.....ΘΑ ΤΗΣ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΑ LIVE ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ!! :p :D
 




spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.679
Reaction score
31.213
Ναι, γιατί;
Γιατι αλλιως δημιουργειται μια μαζικη παραγωγη γατιων για πατημα απο αυτοκινητα.

Προφανως δεν θα βγει σε κανενα σε κακο απλα ειναι ζωοφιλια του κωλου αυτη που εξαντλειται στο ταισμα.
Στην περιπτωση της φωτο, ειναι μαλιστα : το ταισα, δεν παν να παγωσει εξω μεσα στο χιονι....
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.679
Reaction score
31.213
Γιατί αν δεν είναι στειρωμένα πρέπει να τ' αφήσουμε νηστικά.
Θελει πολυ φαντασια και ειναι μεγαλο το νοητικο αλμα να σκεφτει κανεις, ποσα γατια θα πραγει ενα καλοζωισμενο ζευγαρι γατιων που θα ειναι συνεχως σε οιστρο μεσα σε ενα χρονο?
 


Μηνύματα
29.475
Reaction score
23.607
Αυτά που είναι λίγο ''λοξά'' με βλέμμα.. περίεργο, να τα ταΐζουμε ή θα μας βγει σε κακό? :whistling:



View attachment 317124
ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΚΡΙΦΟΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΒΛΕΜΜΑ ΚΑΘΟΤΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ

ΚΑΙ ΠΑΜΠΟΝΗΡΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ. ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ. ΕΙΤΕ ΧΑΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ

ΑΜΟΛΥΜΕΝΟ. ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ?
Δηλαδη μιλησες με φιλοζωικο σωματειο και σου ειπε : ειναι αδυνατο να πιαστουν?
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΑ ΕΚΕΙ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΛΩ ΣΕ ΚΛΟΥΒΙ

ΑΛΛΑ ΑΤΥΧΗΣΑ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ ΠΑΡΟΤΙ ΦΙΛΙΚΗ.

ΛΟΓΩ ΜΕΣΗΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟ ΤΑΙΣΜΑ ΓΙΑΤΙ

ΑΝΕΛΑΒΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΤΙΑ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΜΟΥ.

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΠΙΤΩΣΩ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΖΙΦΟΣ.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.303
Reaction score
19.515
ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΚΡΙΦΟΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΒΛΕΜΜΑ ΚΑΘΟΤΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ

ΚΑΙ ΠΑΜΠΟΝΗΡΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ. ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ. ΕΙΤΕ ΧΑΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ

ΑΜΟΛΥΜΕΝΟ. ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ?
Δεν είναι Γκριφόν, είναι Lagotto Romagnolo..
Η δικιά μου είναι όταν ήταν ακόμα μικρή και τρελαμένη.. :p
Ήταν η πρώτη φορά που είδε χιόνι κι έκανε τούμπες.. :biggrin:
Έχω και ένα Γκριφόν.. :tongue:
 

Μηνύματα
29.475
Reaction score
23.607
Δεν είναι Γκριφόν, είναι Lagotto Romagnolo..
Η δικιά μου είναι όταν ήταν ακόμα μικρή και τρελαμένη.. :p
Ήταν η πρώτη φορά που είδε χιόνι κι έκανε τούμπες.. :biggrin:
Έχω και ένα Γκριφόν.. :tongue:
ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣΙΑΡΙΚΑ.

ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

ΝΑ ΤΑ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.682
Reaction score
126.752
Γιατι αλλιως δημιουργειται μια μαζικη παραγωγη γατιων για πατημα απο αυτοκινητα.

Προφανως δεν θα βγει σε κανενα σε κακο απλα ειναι ζωοφιλια του κωλου αυτη που εξαντλειται στο ταισμα.
Στην περιπτωση της φωτο, ειναι μαλιστα : το ταισα, δεν παν να παγωσει εξω μεσα στο χιονι....
👍👍👍👍👍👍

Όποιος θεωρεί εαυτόν ζωόφιλο, θα πρέπει πρωτίστως να στειρώνει οτιδήποτε αδέσποτο κυκλοφορεί εκεί έξω, και μετά τα υπόλοιπα (χάδια, τάισμα, κλπ).

Είμαστε τριτοκοσμικοί σε αυτό το θέμα, χειρότεροι από την Αλβανία. Κυκλοφορούν παντού ένα σωρό αδέσποτα γατιά και σκυλιά, σε σημείο που να το θεωρούμε "φυσιολογικό" να καθόμαστε σε ένα εστιατόριο και να περνούν γύρω μας όλα αυτά, ενώ δεν είναι καθόλου "φυσιολογικό" για κανένα πολιτισμένο κράτος.

Στείρωση λέμε. Νόμος έχει γίνει, και μέχρι και ο δικηγόρος δε το δέχεται, λες κι είναι θέμα που άπτεται της διακριτικής ευχέρειας του καθενός εάν θα γίνει σεβαστό.

Ούτε Αλβανία.
 

Μηνύματα
4.883
Reaction score
3.996
Η στειρωση σε αδεσποτες γατες δεν ειναι ευκολη υποθεση. Τα σκυλια πιο ευκολα τα πιανεις, τις γατες (που ειναι και υπερβολικα περισσοτερες) δεν τις ξεγελας ευκολα. Αν σ ενα καδο σκουπιιων συχναζουν καμμια 15-20, πιασεις τις παραπανω απ τις μισες, παλι δεν κανεις τιποτα. Να τις πιασεις ολες το βρισκω απιθανο σεναριο.

Αντε ας υποθεσουμε οτι εχει εκπονηθει ενα σχεδιο φιλοδοξο για στειρωση. Για να ολοκληρωθει θα περασουν καποια χρονια. Ποιο ναι το λεπτο σημειο. Αυτες που δεν ειναι αδεσποτες, και δεν ειναι στειρωμενες, ενα μερος αυτων (κατα κυριο λογο οι θηλυκες) θα γινουν καποτε αδεσποτες και θα ξαναρχισει ο φαυλος κυκλος. Απ οσα γνωριζω οι θηλυκες γατες (οι οικοσιτες) οταν ερχεται η εποχη του ζευγαρωματος φευγουν απ το σπιτι και καποιες απ αυτες δεν ξαναεπιστρεφουν.

Αρα γενικα στειρωνουμε οσο περισσοτερο μπορουμε και τελος παντων κραταμε λιιιιγο υπο καποιο ελεγχο την κατασταση. Δε νομιζω να εχεις αλλη επιλογη.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.486
Reaction score
75.038
Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα οτι έχουμε δικαίωμα ή και υποχρέωση να αποφασίζουμε για το μέλλον άλλων ειδών όταν συνήθως εμείς δε δεχόμαστε κανέναν περιορισμό.

Ο λόγος που στειρώνω τα ζώα μου είναι το δικό μου βόλεμα.
Οι "φιλοζωικές" θεωρίες είναι υποκριτικές και του κwλου. :p
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.679
Reaction score
31.213
Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα οτι έχουμε δικαίωμα ή και υποχρέωση να αποφασίζουμε για το μέλλον άλλων ειδών
Γιατι το ταισμα δεν ειναι εξωγενης παρεμβαση?

Ο λόγος που στειρώνω τα ζώα μου είναι το δικό μου βόλεμα.
Για τα αδεσποτα μιλαμε, και τουλαχιστον στις μεγαλες πολεις για τις Γατες.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.303
Reaction score
19.515
Γιατι αλλιως δημιουργειται μια μαζικη παραγωγη γατιων για πατημα απο αυτοκινητα.
Να μην παίρνετε πολλά αυτοκίνητα, υπάρχουν και τραίνα.. :rolleyes:

ειναι ζωοφιλια του κωλου αυτη που εξαντλειται στο ταισμα.
Στην περιπτωση της φωτο, ειναι μαλιστα : το ταισα, δεν παν να παγωσει εξω μεσα στο χιονι....
Οπότε αν ταΐζουμε - βοηθάμε κατά περίπτωση ή αν δεν έχουμε δυνατότητα να φιλοξενήσουμε ότι βλέπουμε στο δρόμο τζίφος ε?
Καλύτερα να απέχουμε..
Αυτές οι ασπρόμαυρες οπτικές δίνουν άραγε ποτέ λύσεις ή μήπως δημιουργούν απλά περισσότερες αγκυλώσεις?
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.679
Reaction score
31.213
Οπότε αν ταΐζουμε - βοηθάμε κατά περίπτωση ή αν δεν έχουμε δυνατότητα να φιλοξενήσουμε ότι βλέπουμε στο δρόμο τζίφος ε?
Δεν εχω πει τιποτα για φιλοξενια.
Το ταισμα στον δρομο προυποθετει μετρα για να μην δημιουργηθουν χιλιαδες γατια που δεν τα βλεπουμε γιατι τα πατανε τα αυτοκινητα. Αλλιως δεν ειναι φιλοζωικη πραξη .
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.329
Reaction score
28.153
Δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί η παραγωγικότητα των γατιών καθώς είναι και πολύ καρπερές όλες τους.
Κάνουν ότι τις προστάζει η φύση.
Είναι τόσες πολλές, είναι παντού και δεν μπορεί κανένας να τις πιάσει όλες.
Αν υποθέσουμε ότι τις πιάνουμε όλες, τι χρειάζεται για να στειρωθούν;
Νομίζω ότι η στείρωση είναι μια χειρουργική επέμβαση, έτσι;
Πόσος χρόνος χρειάζεται, πόσοι κτηνίατροι, τι υποδομές και τι χρήμα;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.303
Reaction score
19.515
Δεν εχω πει τιποτα για φιλοξενια.
Το ταισμα στον δρομο προυποθετει μετρα για να μην δημιουργηθουν χιλιαδες γατια που δεν τα βλεπουμε γιατι τα πατανε τα αυτοκινητα. Αλλιως δεν ειναι φιλοζωικη πραξη .
Δεν αναφέρομαι στις γάτες, για την εικόνα με το σκύλο νομίζω το ΄γραψες.. Αλλά όπως και να 'χει τι.. θάνατος μέσω ασιτίας είναι η πρόταση για να μην πολλαπλασιάζονται και τις πατούν οι Καγιέν? :tongue:
Δεν έχουμε αφήσει χώρο για τίποτα, εμείς χρειαζόμαστε στείρωση.. :whistling:

:lolsign:

Anyway, καλή μας χρονιά.. :drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.855
Μηνύματα
2.878.881
Members
37.957
Νεότερο μέλος
polukarpos
Top