Υπέρογκη χρέωση NOVA σε σταθερή τηλεφωνία

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.108
Reaction score
77.950
για να μην τα πολυλογώ....μου ήρθε χθες λογαριασμός 200 ευρά στο μαγαζί κ έχω σαλτάρει

είμαι 10 χρόνια συνδρομητής στη wind από την στιγμή που έγινε nova τους τελευταίους 3 μήνες με έχει σκίσει...την πρώτη φορά μου χρέωσε 7 ευρώ για επανασύνδεση (ενώ δεν μου είχε γίνει διακοπή...και δεν είχα υπερβεί την προθεσμία πληρωμής)

δεν καλώ τηλέφωνα που δεν καλούσα όλα αυτά τα χρόνια...έχω απεριόριστα αστικά υπεραστικά και κάποια εκατοντάδες λεπτά σε κινητά που δεν τα υπερβαίνω ποτέ

ο προηγούμενος λογαριασμός ήταν 135 ευρώ....είδα ότι μου χρέωσαν τηλεφώνημα που έκανα στη Microsodt (η οποία αναφέρει ότι είναι αστική χρέωση)
κ χθες είδα λογαριασμό στο μέιλ 200 ευρώ και δεν θυμάμαι να πήρα πουθενά πέραν των εταιριών που καλώ

επειδή ξέρω ότι δεν θα βγάλω άκρη....κ διάβασα χθες ότι ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τον πελάτη όταν υπερβαίνει τκατά 80-100% του λογαριασμού(κάτι που δεν είδα ποτέ και τις 2 φορές) τι επιλογές έχω?
σίγουρα θα πέσει καταγγελία στην ΕΕΤΤ
από εκεί κ μετά μπορώ να πάω σε άλλον πάροχο κ να αφήσω τόγκα ?
 

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.334
Έχει online τον κατάλογο κλήσεων με τη χρέωση κάθε μιας. Θα βρεις άκρη...
 



TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.334
Ας πούμε εμένα μου έτυχε να πάρω ένα πενταψήφιο λάθος και να συνδεθώ σε σύστημα δορυφορικών κλήσεων. Αν εκείνη τη στιγμή ήμουν αφηρημένος και δεν άκουγα το σύντομο μήνυμα ότι ξεκινά χρέωση...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.374
Reaction score
94.179
για να μην τα πολυλογώ....μου ήρθε χθες λογαριασμός 200 ευρά στο μαγαζί κ έχω σαλτάρει

είμαι 10 χρόνια συνδρομητής στη wind από την στιγμή που έγινε nova τους τελευταίους 3 μήνες με έχει σκίσει...την πρώτη φορά μου χρέωσε 7 ευρώ για επανασύνδεση (ενώ δεν μου είχε γίνει διακοπή...και δεν είχα υπερβεί την προθεσμία πληρωμής)

δεν καλώ τηλέφωνα που δεν καλούσα όλα αυτά τα χρόνια...έχω απεριόριστα αστικά υπεραστικά και κάποια εκατοντάδες λεπτά σε κινητά που δεν τα υπερβαίνω ποτέ

ο προηγούμενος λογαριασμός ήταν 135 ευρώ....είδα ότι μου χρέωσαν τηλεφώνημα που έκανα στη Microsodt (η οποία αναφέρει ότι είναι αστική χρέωση)
κ χθες είδα λογαριασμό στο μέιλ 200 ευρώ και δεν θυμάμαι να πήρα πουθενά πέραν των εταιριών που καλώ

επειδή ξέρω ότι δεν θα βγάλω άκρη....κ διάβασα χθες ότι ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τον πελάτη όταν υπερβαίνει τκατά 80-100% του λογαριασμού(κάτι που δεν είδα ποτέ και τις 2 φορές) τι επιλογές έχω?
σίγουρα θα πέσει καταγγελία στην ΕΕΤΤ
από εκεί κ μετά μπορώ να πάω σε άλλον πάροχο κ να αφήσω τόγκα ?
Μόλις βγάλεις άκρη, ενημέρωσέ μας. :tongue:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.108
Reaction score
77.950
Δεν έχεις ανάλυση κλήσεων μέσω του my account?
Δεν παίζει να σε χρέωσαν αυθαίρετα.
Κάτι έχει γίνει που αγνοείς η που δεν γνώριζες τι θα πληρώσεις.

Δες μια τον τιμοκατάλογο από κάτω.

https://nova.gr/upload/editor/timok...wQFnoECA8QAQ&usg=AOvVaw3LJ1UwvHTs9GHfQzVDVo42
αυθαίρετα σίγουρα όχι...αλλά σου λέω ΔΕΝ καλώ εγώ....άλλοι με καλούν...οι δικές μου συνομιλίες περιορίζονται από δευτερόλεπτα έως λεπτά σε σταθερά εταιριών....που ΄καλώ χρόνια ....

κοπάνα τη και πήγαινε cosmote.
δε λέω ότι είναι perfect , αλλά βγάζεις άκρη μαζί τους. :geek:
το θέμα είναι αν μπορώ να φύγω χωρίς να πληρώσω μέχρι να βγει άκρη...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.108
Reaction score
77.950
έχω 5 ώρες προς κινητά

Κλήσεις προς κινητά NOVA & Q 10 00:15:52 00:23:00
Κλήσεις προς άλλα δίκτυα κινητής 119 03:34:44 04:37:00

στον λογαριασμό μου γράφει κλήσεις εκτός παγίου

Κλήσεις προς κινητά NOVA & Q 4 00:02:46 00:06:00 4,33 €
Κλήσεις προς άλλα δίκτυα κινητής 77 02:11:02 02:56:00 127,07 €


το ότι έχω εκτροπή το σταθερό στο κινητό επηρεάζει την χρέωση? το ρωτάω γιατί πριν την κάνω...είχα ρωτήσει στο κατάστημα κ μου είπαν πως όχι
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
το ότι έχω εκτροπή το σταθερό στο κινητό επηρεάζει την χρέωση?
Γενικά (άσχετα από εταιρεία) χρεώνεσαι κλήση από σταθερό σε κινητό....
Τώρα αν έχεις κάποιο "δωρεάν" χρόνο σε κινητά, θα χρεωθείς εφόσον τελειώσει
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.108
Reaction score
77.950
Γενικά (άσχετα από εταιρεία) χρεώνεσαι κλήση από σταθερό σε κινητό....
Τώρα αν έχεις κάποιο "δωρεάν" χρόνο σε κινητά, θα χρεωθείς εφόσον τελειώσει
στο κινητό είμαι με κάρτα vodafone
 

Μηνύματα
2.431
Reaction score
3.677
έχω 5 ώρες προς κινητά

Κλήσεις προς κινητά NOVA & Q 10 00:15:52 00:23:00
Κλήσεις προς άλλα δίκτυα κινητής 119 03:34:44 04:37:00

στον λογαριασμό μου γράφει κλήσεις εκτός παγίου

Κλήσεις προς κινητά NOVA & Q 4 00:02:46 00:06:00 4,33 €
Κλήσεις προς άλλα δίκτυα κινητής 77 02:11:02 02:56:00 127,07 €


το ότι έχω εκτροπή το σταθερό στο κινητό επηρεάζει την χρέωση? το ρωτάω γιατί πριν την κάνω...είχα ρωτήσει στο κατάστημα κ μου είπαν πως όχι
Αυτή είναι ανάλυση λογαριασμού.

Εγώ λέω ανάλυση κλήσεων, μια προς μια τι χρεώθηκες.

Αυτο με την εκτροπή βρωμάει λιγάκι.
Ίσως σου είπαν δεν χρεώνεσαι ως υπηρεσία...
Για τις κλήσεις όμως??
 

D

Deleted member 50795

Guest
νομίζω με μια επικοινωνία με την εταιρεία ή μια βόλτα από το μαγαζί τους , θα σου λύσει αυτές τις απορίες.
 


Μηνύματα
1.737
Reaction score
1.010
Αν δεν κανω λαθος η Nova επικοινωνει μονο με mail δεν απαντανε στα τηλεφωνα Χρειαζεται υπομονη γιατι καθυστερουν στις απαντησεις τους
Οταν παρεις τον αναλυτικο λογαριασμο με τις κλησεις θα δεις τι σε χρεωσαν και πραττεις αναλογως
Σε δικες μας περιπτωσεις σε Cosmote παρολο που ειχαμε υπερογκες χρεωσεις επειτα απο επικοινωνια μας τις εσβηναν είτε μας χρεωναν πιο λίγα . Ειναι και θεμα πολιτικής στις εταιρειες
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.108
Reaction score
77.950
Αυτή είναι ανάλυση λογαριασμού.

Εγώ λέω ανάλυση κλήσεων, μια προς μια τι χρεώθηκες.

Αυτο με την εκτροπή βρωμάει λιγάκι.
Ίσως σου είπαν δεν χρεώνεσαι ως υπηρεσία...
Για τις κλήσεις όμως??
με ενημέρωσαν ότι δεν χρεώνομαι

τώρα στο σημείο που της ανέφερα ότι είναι υποχρεωμένοι να με ενημερώσουν αν υπερβώ το 80-100% του πακέτου...εκεί μετά από κάποια λεπτά με ενημέρωσε ότι όντως δεν ενημερώθηκα αλλά μου πέταξε κ ότι αυτό ισχύει για την κινητή....

της κοτσάρω τον κανονισμό από ΕΕΤΤ ότι η ενημέρωση ισχύει και για κινητά και για σταθερά και μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε αίτημα αμφισβήτησης της χρέωσης απ όπου θα προκύψει πίστωση....χρόνος 2-3 μέρες...για να δούμε>:(
 



Μηνύματα
2.325
Reaction score
368
Πάντως για το γνωρίζουν και οι ενδιαφερόμενοι, ασχέτως αν έχεις δωρέαν κλήσεις προς κινητά, η εκτροπή σε κινητό πάντα χρεωνόταν και συνεχίζει να χρεώνεται.
Για να συνεχίζουν να το χρεώνουν οι άλλοι πάροχοι, λογικά θα το χρεώνει και η Nova
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.758
Μηνύματα
2.874.916
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top