Χρωμα τοιχου σε Home Cinema

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Καλησπερα
Μιας και εφτιαξα ενα δωματιο μονο για εμενα θα ηθελα την βοηθεια σας για την επιλογη χρωματος για τους τοιχους που δεν θα βαλω τις ταπετσαριες που εχω παρει
Εχω κανει παραγγελια για 3 ταπετσαριες και θελω την αποψη σας για τους τοιχους που μενουν
Σας ανεβαζω και ενα προχειρο σχεδιο για να δειτε που θα μπουν αυτες που εχω παραγγείλει
Επισεις δεξια και αριστερα υπαρχουν στα 2,2 μετρα 2 δοκαρια που τρεχουν σε ολο το μήκος του δωματιου
Το πανι θα ειναι απέναντι απο την πορτα εκει που θα μπει μια ταπετσαρια πορτας (the last of us)
Eυχαριστω
 

Attachments


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.373
Reaction score
94.178
Γενικά σε hc προτιμούμε σκούρα χρώματα, συνήθως σε ουδέτερες αποχρώσεις. Το γκρι είναι μια καλή επιλογή.

 


Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
το μαυρο ειναι το ευκολο
Ελεγα μιας και οι 3 ταπετσαριες ειναι μαυρες να μην εβαζα ξανα μαυρο στους υπόλοιπους τοιχους και το κανω παρα πολύ σκοτεινά
Αν εβαζα ταπετσαρια σε μορφη πετρας?
Το ταβανι τι χρωμα?
Τα δοκαρια?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.547
Reaction score
5.766
Μπορείς να κάνεις ένα κάρο συνδυασμούς.
Εξαρτάται από το πόσο σημασία (weighting) δίνεις στην αισθητική και πόσο στο να πάρεις το μέγιστο από την εικόνα σου.
Μαύρο, αρκετά σκούρο γκρι, μέτριο γκρι = πολύ καλά για την εικόνα.
Σκούρο μπλε, σκούρο κόκκινο (dark bordeaux, dark burgundy) = ωραία αισθητική, όχι τέλεια για την εικόνα, αλλά ούτε κακά.

Μπορείς να παίξεις και με συνδυασμούς, π.χ. μαύρο το τοίχο της οθόνης και ένα μικρό bleed στους γύρω τοίχους + ταβάνι, και να βάλεις σκούρο μπλε/κόκκινο στους λοιπούς τοίχους σημεία.
Μπορείς να κάνεις και star skylight στο ταβάνι.

Αν βάλεις και ακουστική φροντίδα στο παιχνίδι μπορείς να παίξεις και με συνδυασμούς χρωμάτων και patterns.
Αυτό το καιρό σε πελάτη ετοιμάζω ένα χώρο με theme dark blue + gold με μαύρο ταβάνι + τοίχο οθόνης + μπλε μοκέτα + μπλε και χρυσά πάνελς.

Είναι θέμα προσωπικής αισθητικής.

Στην χειρότερη, κλέψε ιδέα από άλλον :D
Τσέκαρε μερικά αμερικάνικα home theater gallery :D
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.874
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top