κουτι για ενισχυτη

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απο που αγοραζουμε κουτια για ιδιοκατασκευη ενισχυτη?Ακουσα το μαγικο κουτακι του Kostas Ear στου Βλασση(συντοπιτες γαρ) και πριζωθηκα για παραγγελια απο Λοξα Ματια.Για τα δικα μου δεδομενα (ταπεινα αλλα οχι σεμνα)ηταν η Αποκαλυψη:139:(του Κωσταυτια οχι του Ιωαννη).Παιδες το μηχανακι παιζει καταπληκτικα για 314 Ε και ισως για πολυ-πολυ περισσοτερα.
Αγορα απο Αθηνα .Θεσσαλονικεις sorry αλλα ειστε λιγο μακρυτερα.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
9
Απάντηση: κουτι για ενισχυτη

Απο που αγοραζουμε κουτια για ιδιοκατασκευη ενισχυτη?Ακουσα το μαγικο κουτακι του Kostas Ear στου Βλασση(συντοπιτες γαρ) και πριζωθηκα για παραγγελια απο Λοξα Ματια.Για τα δικα μου δεδομενα (ταπεινα αλλα οχι σεμνα)ηταν η Αποκαλυψη:139:(του Κωσταυτια οχι του Ιωαννη).Παιδες το μηχανακι παιζει καταπληκτικα για 314 Ε και ισως για πολυ-πολυ περισσοτερα.
Αγορα απο Αθηνα .Θεσσαλονικεις sorry αλλα ειστε λιγο μακρυτερα.
http://www.modu.it/homeeng.html
Αν και τσιμπανε λιγο τα μεταφορικα, αλλα ειναι καλη ποιοτητα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.718
Reaction score
126.902
Απάντηση: κουτι για ενισχυτη

υπονοείς παλιο-εγκάθετε-αναρχικέ ότι δε σ'άρεσε το σούπερ ντούπερ κουτί μου? :143::140:

πρόσεξε μόνο γιατί είμαι βέβαιος πως έτσι όπως το πας θα σου κοστίσει το κουτί διπλάσια χρήματα από τον ενισχυτή....:138:

επίσης, απ'όπου πάρεις το κουτί δες αν μπορούν να σου ανοίξουν τρύπα για να περάσει απ'έξω η ψύκτρα. είναι μεγάλη η τρύπα και με σέγα θα φας κανα δάχτυλο...

αν αφήσεις μέσα στο σασί την ψύκτρα θα χρειαστεί οπωσδήποτε να συνδέσεις ανεμιστήρι στην κατάλληλη έξοδο της πλακέτας, το οποίο θα ξεκινήσει αν και εφόσον ανέβει η θερμοκρασία. αλλιώς υπάρχει περίπτωση βλάβης.

επίσης, το σωστό είναι το κουτί να είναι σχεδόν όσο και η ψύκτρα, όχι μεγαλύτερο, ώστε να έχει μέσα το μίνιμουμ δυνατό μήκος καλωδιώσεων. Διότι οποιοδήποτε καλώδιο κάνει βόλτες εκεί μέσα είναι κεραία παρασίτων. κάτι ξέρω που χρησιμοποίησα το μίνι φτηνό κουτί των ηλεκτρονικών...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: κουτι για ενισχυτη

Απο τι κουτι ξεκινησα και στα HYPEX βρεθηκα.Το κουτακι του SP502 παντως ειναι πολυ πιο μπανικο καρνταση μου.Ακομα το ψαχνω το θεμα καθοσον οι κινεζοι αλλο τους ρωτας αλλο σου απαντουν.4 mail και τιμη ακομη δεν εχω παρει.Μονο απαντησεις με κινεζικο χαμογελο:125::405:
Ενω στην Hypex σε 10 λεπτα τα παντα ολα να'ουμε.Απο το site.
ΥΓ.Αν ο Βλασσης ηταν λιγο του χεριου μου θα του κοπαναγα μια γερη και θα'φευγα με το μηχανακι:405:Αλλα ειναι και πολυ μεγαλο παιδι αδερφε μου
 




Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: κουτι για ενισχυτη

Ενα κινεζικο 2Χ280/8Ω και τα υπολοιπα στο σχετικο topic Ηχεια/τι ενισχυτη να βαλω?
Το κουτι του K Ear εχει αερινες χρειες,σφικτη ατακα και μια φινετσα σαν Ferrari σε look Trabant.Οσοι το εχουν δει ,ξερουν
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Δείτε αυτό το thread.
Από τότε το μόνο extra που μπορώ να προσθέσω είναι τα πολύ καλά αλλά ακριβά κουτιά του audiogd (ό,τι βλέπετε στις κατασκευές του το δίνει και σκέτο).
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: κουτι για ενισχυτη

Απο που αγοραζουμε κουτια για ιδιοκατασκευη ενισχυτη?Ακουσα το μαγικο κουτακι του Kostas Ear στου Βλασση(συντοπιτες γαρ) και πριζωθηκα για παραγγελια απο Λοξα Ματια.Για τα δικα μου δεδομενα (ταπεινα αλλα οχι σεμνα)ηταν η Αποκαλυψη:139:(του Κωσταυτια οχι του Ιωαννη).Παιδες το μηχανακι παιζει καταπληκτικα για 314 Ε και ισως για πολυ-πολυ περισσοτερα.
Ειναι παλιο project η καινουργιο ? Που ειναι το αντιστοιχο thread ?:136::137:
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.284
Reaction score
1.364
Κωστα Φ. εσυ που εχεις ακουση και ta Hypex, τι λενε σε σχεση μ΄αυτα?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Κωστα Φ. εσυ που εχεις ακουση και ta Hypex, τι λενε σε σχεση μ΄αυτα?
Στις δικές μας ακροάσεις είχαν αδικηθεί τα κινέζικα γιατί παίζαμε χωρίς ενεργό Προ ή έστω κάποιο buffer.
Γενικότερα πάντως, άλλος ήχος, άλλες τιμές. :126:
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Εγω που τα ακουσα α-β με τους hypex 700 st με αναλογικα τροφοδοτικα, μου αρεσαν περισοτερο απο τους hypex.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Α, δε γνωρίζω τι λένε τα φθηνά Hypex.
Μόνο από τα HG με τα HxR έχουμε εμπειρία.
Τα άλλα έχουν σημαντικές εκπτώσεις σε υλικά, είσοδο κλπ οπότε δεν το ρισκάραμε ποτέ.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.284
Reaction score
1.364
Αρα τα θεωρεις καλυτερα απο τα Hypex, και ειναι και φθηνοτερα.
Τι αλλο να ζητησουμε τοτε απο εναν ενισχυτη.





Πολλα βατ ομως ρε παιδι μου, τιποτα πιο μικρο, π.χ. σε 2χ50/8Ω δεν εχει? :142::142::142::142:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Αρα τα θεωρεις καλυτερα απο τα Hypex, και ειναι και φθηνοτερα.
Δε με κατάλαβες βρε...
Τα Hypex ήταν πολύ καλύτερα αλλά πρώτον παίζαμε με παθητικούς ή χωρίς καθόλου Προ (Τα κινέζικα θέλουν ενεργό Προ ή έστω ένα buffer για να παίξουν) και δεύτερον ξεφεύγει η τιμή τους κατά πολύ προς τα πάνω.
Για τα ανάλογα watt, ο Hypex κοστίζει 4-5+ φορές επάνω!

Πολλα βατ ομως ρε παιδι μου, τιποτα πιο μικρο, π.χ. σε 2χ50/8Ω δεν εχει?
Άσε, μεγάλο πρόβλημα κι αυτό!
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Τα πολα βατ παντα δεν έβλαψαν ποτε κανέναν.

Αλλά λέτε να υπάρχει τοσο μεγαλη διαφορα απο τα hypex st σε hg-HxR ?



Και βεβαια ο ηχος τους θελει ακομα πολύ δρόμο για να γίνει ............... Hi End.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Αλλά λέτε να υπάρχει τοσο μεγαλη διαφορα απο τα hypex st σε hg-HxR ?
Στα υλικά είναι τεράστια η διαφορά (π.χ. opamps εισόδου και πυκνωτές).
Το 180ST κοστίζει 60 ευρώ και το αντίστοιχο HG-HxR κοστίζει 165 ευρώ.
Το 400ST κοστίζει 100 ευρώ και το αντίστοιχο HG-HxR κοστίζει 210 ευρώ.
Τι να λέμε...

Για διαφορές στον ήχο δεν ξέρω αλλά αν λες ότι σου άρεσε καλύτερα το κινέζικο πρέπει να έχουν τεράστιες. :116:

Πάντως όταν με ρωτάνε με ΠΜ σε όλους λέω ότι μόνο τα HG-HxR μπορώ να προτείνω. Τα άλλα δεν τα έχω ακούσει και Δεν Ξέρω/Δεν Απαντώ.
Προσωπικά τα φθηνότερα θα τα αγόραζα μόνο αν ήθελα να στήσω πολυκάναλο για Home-Cinema.

Και βεβαια ο ηχος τους θελει ακομα πολύ δρόμο για να γίνει ............... Hi End.
Hi End προφανώς (και ευτυχώς) δεν είναι.
Εδώ συζητάμε για ενισχυτές που έχουν σχεδιαστεί από σοβαρούς και ταλαντούχους μηχανικούς. :126:
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.284
Reaction score
1.364
θα με τρελανεις..........

1) το κινεζικο θελει ενεργο προ, λογω μεγαλης ευαισθησιας εισοδου? π.χ. πανω απο 1-1,5ν ? ή απλα γιατι χωρις προ παιζει "ασχημα".

2) αν ικανοποιηθουν οι απαιτησεις σε συνοδα και των δυο, (κινεζικος και Hypex HG-HxR) σαν ποιοτητα ηχου και μονο, (ασε τη διαφορα χρηματων) πιο παιζει καλυτερα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.868
Μηνύματα
2.879.553
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top