...πικαπ μετα το 2020, σοβαρα?

Μηνύματα
412
Reaction score
274
Επίσης σε πολλά Hi-Res αρχεία, βουίζουν τα αυτιά μου, τα φορτώνουν με "ψεύτικες" συχνότητες.
Το high res μειώνει το παραγόμενο θόρυβο thd+n από το dac γιατί το βοηθάει να χρησιμοποιήσει ένα λιγότερο απότομο reconstruction filter. Δεν προσθέτει συχνότητες
 

Μηνύματα
276
Reaction score
339
Το high res μειώνει το παραγόμενο θόρυβο thd+n από το dac γιατί το βοηθάει να χρησιμοποιήσει ένα λιγότερο απότομο reconstruction filter. Δεν προσθέτει συχνότητες
σωστά, αλλα νομίζω ενωωεί τα Hi-Rez remaster
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Επειδή υπάρχει ακόμα πικαπ μετα το 2020 :tongue: θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για το nosti πλυντήριο δισκων. Έχω καμία 300αρια δίσκους που χρειάζονται φροντίδα αλλά δεν θελω να δώσω πολλά λεφτά αλλά ούτε να παίξω με σαπούνια και νεροχύτες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.169
Reaction score
8.176
Αγαπητοί μου Φίλοι! Τι είναι η ποιότητα κατασκευής, και η σοβαρότητα μιας Εταιρείας που σέβεται τον Πελάτη, και κυρίως την Τέχνη!

Όπως σας έχω αναφέρει στα νεανικά μου χρόνια και όταν πέρασα στην ΑΒΣΠ, θεώρησα ότι παρόλο το διάβασμα, (τότε δεν ήταν υποχρεωτική η παρουσία σε καθημερινή βάση, αρκεί να πέρναγε κανείς το μάθημα και όλα ok), υπήρχε αρκετός ελεύθερος χρόνος, οπότε σκέφτηκα να ανοίξω κατάστημα, και μάλιστα στο χόμπι μου - Κατάστημα Δίσκων -.
Δυστυχώς μετά από κάποια χρόνια και λόγω στράτευσης (2 ετών), η επιχείρηση, πουλήθηκε. Σκέφτηκα τότε και πριν από την σχετική καταμέτρηση, να διαλέξω καμιά εκατοστή δίσκους (αγαπημένους). Οι περισσότεροι ήταν κλασικής μουσικής, και κάποιοι τζαζ και ελληνικού περιεχομένου. Όλα αυτά έγιναν τέλος του 1982, άρα όλοι οι δίσκοι ήταν πριν από αυτήν την περίοδο.

Στο 90% των εταιρειών οι δίσκοι εμφανίζουν μια περίεργη θολούρα η οποία εκτός του ότι είναι εμφανής στο μάτι, είναι ακουστή και κατά την χρήση. Το βινύλιο δηλαδή έχει θολώσει, αλλού έχει κάνει χαρακιές από μόνο του κλπ.
Μία δύο εταιρείες είναι πραγματικά άψογες, και κυρίως Μία η DEUTSCH GRAMMOPHON!!!!! Οι δίσκοι της οποίας ακόμη και σημερα έχουν την ίδια ποιότητα, τα ιδια χαρακτηριστικά ήχου, το ίδιο ποιοτικό εξώφυλο και τα συναυτό!

Κι εταιρείες όπως η Philips, Emi κλπ είναι δράμα. Επίσης ξεχωρίζει και η εταιρεία HUGAROTON Ούκγρικη εταιρεία - έκανα ταξίδια σιχνά τότε για αγορά δίσκων κλασσικής, ήταν χαμηλού τότε κόστους, ποιοτικοί σε ήχο και επεξεργασία και προτιμούσαν οι φανατικοί του είδους.

Ένα δείγμα της δημοφιλούς εταρείας εκδόσεως 1973... Κάνετε μεγέθυνση και θαυμάστε.
IMG_0310.jpeg
 
Last edited:

Μηνύματα
107
Reaction score
30
Σχετικά με αυτή τη θολούρα τι εννοείς; Ότι λόγω παλαιότητας έχει θολώσει ο ήχος στα παλιά; Αυτό δεν το γνωρίζω, πάντως έχω γνωστούς που έχουν βινύλια της Ελπίδας και της Μπέσσυς Αργυράκη 40-45 χρόνια και είναι πολύ καλά διατηρημένα, παίζουν πολύ καλά (με ελάχιστα clicks κάποια).
Ή ότι οι επανακυκλοφορίες βγαίνουν με θολό ήχο; Αυτό ισχύει και γιατί χρησιμοποιούν digitally remastered αρχεία που τους ανεβάζουν το loudness και με περισσότερα μπάσα, παίρνουν απλά wav που τα επεξεργάζονται όλο και περισσότερο για να φτιάξουν τα βινύλια. Στα πρόσφατα βινύλια που επανακυκλοφόρησε η Minos πχ του Λοίζου (πχ στο Τραγούδια για τη Χαρούλα) είναι πολύ ψεύτικος ήχος. Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενες σελίδες,σε αυτά που έβγαλε για πρώτη φορά η Πανικ, Γαρμπή και Βίσση, που ούτως ή άλλως είναι digital αρχεία, τα οποία έχουν επεξεργαστεί πολύ "ψεύτικα" με τα σημερινά "πρότυπα" παραγωγής.
 

ika

News
Μηνύματα
14.235
Reaction score
13.146
Μάλλον εννοεί πως θάμπωσε και το υλικό ενώ της DG γυαλίζει ακόμα.
Και ο ήχος μαζί.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Μάλλον εννοεί πως θάμπωσε και το υλικό ενώ της DG γυαλίζει ακόμα.
Και ο ήχος μαζί.
Από ότι καταλαβαίνω αυτή η θολούρα μεταφέρεται και στον ήχο. Μήπως τελικά ήταν και ο ήχος τους χάλια όπως το υλικό τους και με μοντέρνα μηχανήματα φαίνονται περισσοτερο οι αστοχίες των παραγωγων τους.
 

Μηνύματα
107
Reaction score
30
Με technics MK2 και βελόνα Audio Technica που έχει γνωστός μου παίζουν μια χαρά τα παλιά, όχι μουντά. Μιλάω για Ελπίδα, Μπέσσυ Αργυράκη από Philips/Polydor, αλλά και κάποια παλιά από Minos. Και επιπλέον είναι καλά διατηρημένα, δεν έχουν σκρατς σχεδόν καθόλου, ούτε αυτό το hum που ακούγονται σε μερικά πικάπ που έχω δει στο youtube στο κενό του κάθε τραγουδιού, ίσως στο κενό πριν παίξει το πρώτο τραγούδι να έχει ένα ανεπαίσθητο σκρατς και λίγα clicks σε ελάχιστα σημεία που μπορεί να έχει φθαρεί το βινύλιο. Επίσης ακούγονται καθαρές οι φωνές των καλλιτεχνών. Από την άλλη, της Αλεξίου αυτό με το Λοίζο στην πρόσφατη επανέκδοση, ακούγονται σαν "γρατζουνισμένα" και πολύ κλειστά τα φωνητικά και σίγουρα είναι θέμα remaster αλλά ίσως και του υλικού που έχει φτιαχτεί το καινούριο βινύλιο.
Όσο για τη μουντάδα θολούρα στα παλιά, εξαρτάται και που βάζει κάποιος το μπάσο και τα πρίμα. Μερικοί επειδή έχουν συνηθίσει τα αυτιά τους στα πολύ έντονα μπάσα, ανεβάζουν τα μπάσα, αλλά ίσως το flat είναι προτιμότερο.
 



Μηνύματα
9.319
Reaction score
12.830
....την επομενη φορα που θα βαλω δισκο,
μη λησμονησω
να τον γυαλισω?!
🐒

Μάλλον εννοεί πως θάμπωσε και το υλικό ενώ της DG γυαλίζει ακόμα.
Και ο ήχος μαζί.
Θαμπώνει το υλικό ένα πράγμα σαν θόλωμα..μοιάζει με βρωμιά αλλά δεν είναι..μερικές φορές σαν άσπρο σαν σκόνη πάνω στον δίσκο
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.244
και αυτο χαικου (για το πονο του αλλου).
-
δε θυμαμαι να με πολυνοιαζει
αν ο δισκος λασπη βγαζει
απο το αυλακι
-και αυτο ειναι χαικου (για μενα, που ειμαι απονος)
 
  • Like
Reactions: vet

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.169
Reaction score
8.176
Θα ανεβάσω φωτογραφία.
Προσπάθησα με νεράκι η και με αυτό που καθαρίζουμε τις οθόνες των υπολογιστών. Δεν έγινε τίποτα.
Αν βάλω κάποια ειδική αλοιφή, ίσως κάτι να γίνει…
Οι παλιές εγγραφές ειδικά αν είναι εισαγωγής, δεν έχουν καμία σχέση με τις σημερινές. Για να μην αδικήσουμε και τους δικούς μας, υπήρχαν εταιρείες που έβγαζαν διαμάντια. Ως επι το πλείστον όμως και ειδικά στο ξένο ρεπερτόριο γινόντουσαν πολλές πολλές προχειρότητες.
Φυσικά τότε πολύ λίγοι μπορούσαν να έχουν αξιοπρεπή μηχανήματα ώστε να καταλάβουν το πρόβλημα. Οι περισσότεροι είχαν φορητά πικαπ με το μεγάφωνο στο καπάκι ή κόμπακτ οικονομικά μηχανήματα… με βελόνες τύπου καρφίτσας :)
Οι Ελληνικές εταιρείες τότε δεν έκαναν εισαγωγές. Το 90% και άνω του ξένου ρεπερτορίου ήταν αντίγραφο κατασκευασμένο εδώ. Πρώτες Ύλες, εξώφυλλα , κλπ εσώκλειστα ήταν τελείως πρόχειρα ή ελλιπή. Έτσι μοναδική λύση για τον τότε ασχολούμενο με τον ποιοτικο ήχο ήταν να ταξιδέψει στο εξωτερικό ή να βρει κανένα μεταχειρισμένο Lp .
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.235
Reaction score
13.146
.
Οι Ελληνικές εταιρείες τότε δεν έκαναν εισαγωγές. Το 90% και άνω του ξένου ρεπερτορίου ήταν αντίγραφο κατασκευασμένο εδώ. Πρώτες Ύλες, εξώφυλλα , κλπ εσώκλειστα ήταν τελείως πρόχειρα ή ελλιπή. ...
Μην ξεχνάς και τα LP με παράκεντρη την τρύπα, μην θυμηθώ και τα σκεβρωμένα που κυμάτιζε ο βραχίονας.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.244
μια φορα εχω πλυνει δισκο... (επειδη μαλλον ειχε χυθει ποτο στη καλητερη πανω του,μεταχειρισμενος-αλλα δισκαρα, fad gadget <3) 🐒
μην θυμηθώ και τα σκεβρωμένα που κυμάτιζε ο βραχίονας.
... επισης Mute - barry adamson - χοροπηδαγε !(κυριολεκτικα σηκωνοταν στον αερα!) μπορει κανεις να πει οτι κυριολεκτικα την απογειωνε τη νεκροκεφαλη ο δισκος!
 
Last edited:
  • Wow
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
14.235
Reaction score
13.146
μια φορα εχω πλυνει δισκο... (επειδη μαλλον ειχε χυθει ποτο στη καλητερη πανω του,μεταχειρισμενος-αλλα δισκαρα, fad gadget <3) 🐒

... επισης Mute - barry adamson - χοροπηδαγε !(κυριολεκτικα σηκωνοταν στον αερα!) μπορει κανεις να πει οτι κυριολεκτικα την απογειωνε τη νεκροκεφαλη ο δισκος!
Δεν είχα φτάσει σε τόσο βαθμό πηδήματος, μάλλον βοηθούσε ο SME S3 σ' αυτό που ήταν πούπουλο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.144
Reaction score
20.711
Οι παλιές εγγραφές ειδικά αν είναι εισαγωγής, δεν έχουν καμία σχέση με τις σημερινές.
Δεν φταίει το τελικό, αλλά το ενδιάμεσο μέσο, που εγγενώς υποφέρει από απώλεια μαγνήτισης σε συνάρτηση με το χρόνο, η οποία επηρεάζει πρωτίστως τις υψηλές συχνότητες, εξ ου τα βουτυρωμένα πιατίνια. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Abraxas.

Πέραν αυτών, τί περίμενες! Να ανταγωνισθεί η εγχώρια EMI Columbia και η Minos (δεν θυμάμαι αν η Minos πρέσσαρε σε δικό της εργοστάσιο) με τα τιράζ των 500 ή 1000 κομματιών την DG; 190 δραχμές η Εκδίκηση της γυφτιάς, 1600 η Ηρωική με τον Κάραγιαν.

Σε β' πρόσωπο: Μην τρέφετε αυταπάτες. Αν όλα γίνουν σωστά, τον καλύτερο ήχο θα τον δώσει δίσκος προελθείς από ψηφιακή εγγραφή, κι ας είναι μονάχα 16-44. Αν είναι 24-96, ακόμα καλύτερα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.752
Μηνύματα
2.874.752
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top