συνδεση καλωδιων στα ηχεια!

Μηνύματα
400
Reaction score
1.208
ας πούμε έστω κι εκεί, τα περισσότερα δε 'βλεπουν' 20hz ούτε στον ύπνο τους!
για πειτε μου εσεις που ξερετε , εχω και τα ακουστικα sennheiser 800S με απόκριση κατασκευαστή 4 - 51000 Hz (με ενισχυτή λαμπάτο http://eddiecurrent.com/zana-deux/). τι ακούω;;;
Μπορείτε ν' απαντήσετε στην ερώτησή σας ο ίδιος, ύστερα από ένα μικροπείραμα. Ακούστε μουσική με έντονο βαθύ χαμηλό για μισό λεπτό και κατόπιν τεντώστε απότομα τη στέκα απομακρύνοντάς τα από τ' αυτιά σας.
Φυσικά το μπάσο θα εξαφανιστεί. Κι αυτό είναι φυσικό, διότι η συχνότητα συντονισμού των πανάλαφρων διαφραγμάτων τους είναι κάμποσες εκατοντάδες Ηz. Όταν όμως προστεθεί σ' αυτά η μάζα του αέρα μεταξύ διαφράγματος και έξω ακουστικού πόρου του αυτιού (2,5εκ μήκος με 1εκ διάμετρο), η συχνότητα συντονισμού κατεβαίνει και τότε μεταφέρει αρκετή ενέργεια στο μέσο κι έσω αυτί, ώστε ο εγκάφαλος να την εκλάβει ως μπάσο. Φυσικά δεν είναι "ικανοποιημένος" διότι δεν λαμβάνει αντίστοιχα σήματα δονήσεων από το υπόλοιπο σώμα. Για να τον ξεγελάσουμε λίγο περισσσότερο εφηύραμε τα bass-shakers που ενσωματώνουμε στις πολυθρόνες gaming και movie. Κλπ, κλπ, κλπ!
Εν κατακλείδι τα ακουστικά έχουν μηδαμινή απόκριση στις χαμηλές (μπάσο) μακριά από το πτερύγιο του αυτιού και την υπόλοιπη ανατομία της ακοής.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.458
Reaction score
15.222
ας πούμε έστω κι εκεί, τα περισσότερα δε 'βλεπουν' 20hz ούτε στον ύπνο τους!
για πειτε μου εσεις που ξερετε , εχω και τα ακουστικα sennheiser 800S με απόκριση κατασκευαστή 4 - 51000 Hz (με ενισχυτή λαμπάτο http://eddiecurrent.com/zana-deux/). τι ακούω;;;
μπορείς να δοκιμάσεις μόνος σου... σε ακουστικά κ ηχεία...

 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
δε συνεχίζω, ασόβαροι σχολιαστές ως επί το πλείστον, χαβαλές και δόξα τω Θεώ! αφήστε με ν'ακούω στα πικαπάκια μου των 30.000 και τα ψηφιακα μου και ακούτε τα καλύτερα 'ευτελή' δικά σας..... και του χρόνου Καλό Πάσχα!
 

Μηνύματα
12.894
Reaction score
10.125
αν καταφερετε ν'αγορασετε με 500αρικο proac δαπεδου, σας χαριζω και τα δικα μου! ακουστε τα συστηματακια σας του χιλιάρικου (οπως αφηνετε να εννοηθεί) με καλώδια της amazon και να τα χαιρεστε!
Επειδή είσαι εριστικός, πάω στοίχημα ότι το δικό μου του χιλιάρικου παίζει πιο ισορροπημένα από το δικό σου, με μετρήσεις όμως, όχι λόγια του αέρα.
 
Last edited:



Μηνύματα
12.894
Reaction score
10.125
Since 2014 που παρακολουθώ, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως γίνονται (τόσο συχνά) παρεξηγήσεις για τα στέρεα.. :idk:

(Μην πει κανείς κουβέντα γιαταSpendorμ' θα σφαχτούμε.. :O_o:)
Δε λέμε, γιατί εσύ έχεις και άλλα, καλά ηχεία.:gotcha:
 

Μηνύματα
27.600
Reaction score
25.864
Since 2014 που παρακολουθώ, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως γίνονται (τόσο συχνά) παρεξηγήσεις για τα στέρεα.. :idk:

(Μην πει κανείς κουβέντα γιαταSpendorμ' θα σφαχτούμε.. :O_o:)
Γαμιούντε τα SPENDOR
 







Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.240
Reaction score
8.231
Εγκυκλοπαιδικά και μόνο τα ηχεία αυτά, κατεβαίνουν στα 20Ηz, αλλά σε στάθμη (-18dB) χαμηλότερη από τη μέση στάθμη του προγράμματος και με ανεξέλεγκτη κίνηση κώνου, αφού πλέον αυτός δεν υποστηρίζεται από τη δράση του σωλήνα bass-reflex !!!
View attachment 281833
Απόδειξη όλων των παραπάνω είναι το διάγραμμα! Τι αναφέρει με λίγα λόγια? Ότι στην μέτρηση -3 db το ηχείο κατεβαίνει λίγο πάνω από τα 50hz, κατά την ταπεινή μου γνώμη, απόλυτα φυσιολογικό...
 

Μηνύματα
400
Reaction score
1.208
Απόδειξη όλων των παραπάνω είναι το διάγραμμα! Τι αναφέρει με λίγα λόγια? Ότι στην μέτρηση -3 db το ηχείο κατεβαίνει λίγο πάνω από τα 50hz, κατά την ταπεινή μου γνώμη, απόλυτα φυσιολογικό...
Όχι λίγο! Πολύ πάνω από τα 50Ηz. Τα 72Hz είναι 44% πιο πάνω!
κατά την ταπεινή μου γνώμη, απόλυτα φυσιολογικό
Σωστό! Κανείς δεν περιμένει κάτι περισσότερο από μικρό μεγάφωνο 6,5ιντσών σε απλή bass-reflex καμπίνα.
Παρεμπιπτόντως, εξαιρετικό εξωτερικό φινίρισμα!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.248
Reaction score
78.174
δε συνεχίζω, ασόβαροι σχολιαστές ως επί το πλείστον, χαβαλές και δόξα τω Θεώ! αφήστε με ν'ακούω στα πικαπάκια μου των 30.000 και τα ψηφιακα μου και ακούτε τα καλύτερα 'ευτελή' δικά σας..... και του χρόνου Καλό Πάσχα!
καλοπροαίρετος χαβαλές πάντα υπάρχει σε όλα τα νήματα...όπως και αυτοσαρκασμός

καλό Πάσχα με υγεία και καλά μυαλά....με αγάπη


Υ.Γ. Αν έχεις τέτοια ηχητικά περιουσιακά στοιχεία....σε συμβουλεύω να βρεις έναν ειδικό να έρθει στον χώρο σου και να σου προτείνει λύσεις να ακούσεις σωστά....κρίμα να χαντακώνεις τόσο ακριβά πικαπάκια
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.248
Reaction score
78.174
Παρεμπιπτόντως, εξαιρετικό εξωτερικό φινίρισμα!
βγαίνει και σε φέρετρο...εξαιρετικό....δεν αφήνει δαχτυλιές :biggrin:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.874
Μηνύματα
2.879.685
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top