Amplifier switch box

Μηνύματα
244
Reaction score
52
Σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχει η ανάγκη να εναλλάσουμε δύο διαφορετικούς ενισχυτές χρησιμοποιώντας ένα κοινό ζευγάρι ηχείων.

Για παράδειγμα μπορούμε να συγκρίνουμε ηχητικά τους diy ενισχυτές μας ή (όπως στην δική μου περίπτωση) έναν diy ενισχυτή με έναν commercial. Η, όταν βαρεθούμε τον έναν, μπορούμε να γυρίζουμε εύκολα στον άλλο, χωρίς να εναλλάσουμε καλώδια.

Για το σκοπό αυτό υπάρχουν έτοιμα switch, αλλά μπορούμε, σχετικά εύκολα, να κατασκευάσουμε ένα δικό μας.
Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορούμε να επιλέξουμε εμείς την ποιότητα των υλικών και πιθανώς να μειώσουμε το κόστος.
Προτίμησα να ακολουθήσω ώς υλοποίηση, κάτι δοκιμασμένο από τον γνωστό Elliott (A-B Switch Box For Amplifier Comparisons)

Τα υλικά που χρησιμοποιήσα κάθε άλλο εκτός από εξωτικά θα μπορούσε να τα πεί κανείς
Κουτί, ρελέ, διακόπτη και led από την ελληνική αγορά, μπόρνες, καλή κόλληση με λίγο ασήμι και μπανάνες από audiophonics.

Το κύκλωμα τροφοδωτείται από ένα κοινό 12v 2a switching πακάκι που είχα από κάποιο router η switch (δεν θυμάμαι)

Τα ρελε είναι 12v 8Α DPDT με επαφές από κράμα που περιέχει ασήμι, αλλά έχω χρησιμοποιήσει 2 και έχω ενώσει τα ζευγάρια των επαφών για καλύτερα ρεύματα.

Relay.jpg

Τα αρνητικά έχουν ενωθεί όλα μαζί σε ένα χονδρό μονόκλωνο αγωγό χαλκού όπως φαίνεται στην φωτό. Γενικά θα χρειαστείτε ένα κολητήρι με αρκετά watt (τουλάχιστον 60). Ο κίνδυνος είναι να λειώσουν τα πλαστικά στις μπόρνες. Αυτό που έκανα και ίσως βοήθησε είναι, όταν κολούσα, να έχω και τις μπανάνες συνδεμένες (γυμνές) για να υπάρχει μια σχετική απαγωγή θερμότητας στο πίσω μέρος.

Copper.jpg


Η συνδεσμολογία είναι σχετικά εύκολη και φαίνεται στην παρακάτω φωτό.
Πριν κάνουμε τις τελικές κολήσεις των θετικών στις μπόρνες, καλό είναι να ελέγξουμε το κύπλωμα με ένα πολύμετρο


Connections.jpg

Το τελικό αποτέλεσμα θεωρώ ότι είναι πολυ καλό. Εχω 2 πηγές και όταν πχ παίζω ταυτόχρονα internet radio και κάνω match την ένταση, μπορώ να εναλλάσω τους ενισχυτές χωρίς να ακούγεται κάποιος ήχος κατά την εναλλαγή. Επίσης θεωρώ ότι δεν υπάρχει ακουστή αλλοίωση στο ηχητικό αποτέλεσμα.

Back.jpg


Front.jpg


Τα 2 συστημάτα που χρησιμοποιήθηκαν για την συγκριση:
- pre B1 και amp dual mono fetzilla ( both diy )
- Magnat MA 900

Να σημειωθεί ότι το switch δεν είναι κατάλληλο για ενισχυτές BTL !
 

Μηνύματα
400
Reaction score
1.208
Τα ρελε είναι 12v 8Α DPDT με επαφές από κράμα που περιέχει ασήμι, αλλά έχω χρησιμοποιήσει 2 και έχω ενώσει τα ζευγάρια των επαφών για καλύτερα ρεύματα.
Πολύ σωστή η πρακτική που ακολουθήσατε!
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.030
Reaction score
1.484
Το θέμα έχει ξανασηζητηθεί και άλλες φορές:
Παρατηρήσεις:
- Δεν είναι καλό οι γειώσεις να είναι όλες μαζί.
- Οι ρελέδες είναι μικροί. Μην βασίζεστε στα στοιχεία που λένε στο κουτί τους
- Προτιμάτε ρελέδες αυτοκινήτου ή ΟΚΤΑΛ (χωρίς βάση) λόγω ικανότητας διαχείρισης μεγάλων ρευμάτων άρα καλών
και μεγάλων επαφών
- Σε περίπτωση που "ακουμπήσουν" τα θετικά των εξόδων μεταξύ τους θα κάνετε ζημιά και στους δύο ενισχυτές. Καλό
είναι να υπάρξει ένα κύκλωμα καθυστέρησης μεταξύ της ενεργοποίησης του κάθε ζεύγους ρελαί
- Και άλλες μικροβελτιώσεις...
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.875
Μηνύματα
2.879.801
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top