Barista Corner

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Η κρέμα και με τα δύο καλαθάκια έχει τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις. Εγώ θα τη περίμενα λιγο πλουσιότερη να σου πω την αλήθεια
Όταν λες σχήμα τι εννοείς;
Θεωρείς πως μπορεί να κάνω κάτι λάθος εγώ και να μην ίδιο αν όχι καλύτερο αποτέλεσμα με το ims έναντι του ascaso;
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Η κρέμα και με τα δύο καλαθάκια έχει τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις. Εγώ θα τη περίμενα λιγο πλουσιότερη να σου πω την αλήθεια
Όταν λες σχήμα τι εννοείς;
Θεωρείς πως μπορεί να κάνω κάτι λάθος εγώ και να μην ίδιο αν όχι καλύτερο αποτέλεσμα με το ims έναντι του ascaso;
Δεν πιστευω οτι το μαμα καλαθι μπορει να πλησιασει την γευση του precision basket που εβαλες,αλλα θελει ψαξιμο στην ποσοτητα του καφε στο κοψιμο ,και καποιες φορες και στα εργαλεια που χρησιμοποιεις.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Η αλήθεια είναι πως τα 19 gr τα χωράει οριακα πλέον. Το ascaso δεν είναι το μαμά Καλαθακι της lelit πιθανόν να είναι όμως για τη μηχανή της εν λόγο εταιρείας
Να δοκιμάσω με 18 γραμμάρια;
Στα εργαλεία τι θα μπορούσα να αλλάξω ώστε ναμε βοηθήσει;
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Να σου πω την αληθεια θα περιμενα το ims να εχει τις περισσοτερες τρυπες, εδω βλεπεις το pesado διπλα στο vst. το ενα εει ομοκεντρους κυκλους ενω το αλλο εχει παραλληλες και καθετες γραμμες.Συνηθως αναφερουν τις ποσοτητες που μπορουν να δεχτουν τα καλαθακια,αν δεν αναφερουν τοτε δοκιμαζεις +-1 γραμμαριο απο αυτο που αναφερουν ονομαστικα. Απο εργαλεια τι χρησιμοποιεις(βελονες ,shacker κλπ)
 

Attachments



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.864
Βαρέθηκα να βλέπω το νερό να επιστρέφει από την καφετέρια πίσω στο ίδιο δοχείο από το οποίο παίρνει νερό.

Μέχρι να βρω μια πιο όμορφη λύση (τρύπα προς αποχέτευση προφανώς), καλό είναι κι ένα μπουκάλι από Θεώνη.

1000011029.jpg


Τι βλακεία είναι αυτή; Μόλις πιάσει τέρμα πίεση, μετά γυρνάει πίσω το νερό στον ίδιο κάδο. Βόλτες θα κάνει το νεράκι πέρα δώθε; Πφχχχχχχχχχ
 

Μηνύματα
48
Reaction score
108
Βάλε μεγαλύτερο σωληνάκι, που μπαίνει μέσα στο μπουκάλι από την επιστροφή, να φτάνει κοντά στον πάτο και έτσι δεν θα βλέπεις ότι κόβει βόλτες ;)
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Βαρέθηκα να βλέπω το νερό να επιστρέφει από την καφετέρια πίσω στο ίδιο δοχείο από το οποίο παίρνει νερό.

Μέχρι να βρω μια πιο όμορφη λύση (τρύπα προς αποχέτευση προφανώς), καλό είναι κι ένα μπουκάλι από Θεώνη.

View attachment 327720

Τι βλακεία είναι αυτή; Μόλις πιάσει τέρμα πίεση, μετά γυρνάει πίσω το νερό στον ίδιο κάδο. Βόλτες θα κάνει το νεράκι πέρα δώθε; Πφχχχχχχχχχ
Το νερο απο την εξοδο της opv ειναι δεν ειναι κατι κακο,η βρώμικο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.864
Το νερο απο την εξοδο της opv ειναι δεν ειναι κατι κακο,η βρώμικο.
Σωστά.
Αν μπορείς μάζεψέ το σε ένα ποτήρι, και δες αν έχει διαφορά στη γεύση με το υπόλοιπο φρέσκο νερό που είναι διαθέσιμο για να γίνει καφές.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
108
μάζεψέ το σε ένα ποτήρι, και δες αν έχει διαφορά στη γεύση με το υπόλοιπο φρέσκο νερό
αυτός είναι ένας από τους λόγους (ο πρώτος) που προτιμώ ΗΧ μηχανές.
Αυτή η διαφορά στην "φρεσκάδα" του νερού με κερδίζει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.864
Ε, αυτή τη διαφορά την πέτυχα με την "πατέντα" που έκανα, καθώς πλέον η καφετιέρα παίρνει μόνον φρέσκο νερό, κι όχι "ανακυκλωμένο".

Προσωπικά δοκίμασα να πιω από το νερό που μαζεύει το πλαστικό μπουκάλι, και προφανώς έχει "γεύση" μηχανής, κι όχι φρέσκου νερού βρύσης.

Μόλις βρω χρόνο και διάθεση, θα συνδέσω την έξοδο νερού της καφετέριας με την αποχέτευση, που είναι εύκολα προσβάσιμη κάτω από τον πάγκο, οπότε θα μείνει μόνο το δοχείο νερού να παίρνει φρέσκο νερό βρύσης.

Μειονέκτημα (ιδίως με τη χρήση blooming στο preinfusion) είναι ότι αδειάζει πολύ πιο γρήγορα το 2-λιτρο δοχείο νερού. Επειδή όμως είναι εξωτερικό το δοχείο, δεν είναι δύσκολο να χρησιμοποιήσω ένα δοχείο κάτω από τον πάγκο της κουζίνας, και μεγάλης χωρητικότητας (5-λιτρο σκέφτομαι) και άμα έχω κέφια, βάζω και ένα μικρό φλοτεράκι συνδεδεμένο με τη βρύση και άντε γεια. 🤪

Η καφετιέρα που έχω, με το εξωτερικό δοχείο νερού, δίνει αρκετές δυνατότητες.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Να σου πω την αληθεια θα περιμενα το ims να εχει τις περισσοτερες τρυπες, εδω βλεπεις το pesado διπλα στο vst. το ενα εει ομοκεντρους κυκλους ενω το αλλο εχει παραλληλες και καθετες γραμμες.Συνηθως αναφερουν τις ποσοτητες που μπορουν να δεχτουν τα καλαθακια,αν δεν αναφερουν τοτε δοκιμαζεις +-1 γραμμαριο απο αυτο που αναφερουν ονομαστικα. Απο εργαλεια τι χρησιμοποιεις(βελονες ,shacker κλπ)
Μπορεί να κάνει διαφορά ο τροπος κατανομής των οπών στο καλαθάκι η είναι άλλο ένα παιχνίδιτου marketing;
Πλέον βάζω 18gr έναντι των 19 που έβαζα. Εχει πλησιάσει αυτό που έπινα αλλά δε το έχει φτάσει ακόμα
Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ οπότε μάλλον το εχω συνηθίσει κιόλας
Να μειώσω άλλο τα γραμμάρια δε ο δοκιμάζω γιατί μετά θα πρέπει να μειώσω τη ποσότητα του καφέ που βγάζω που είναι έτσι κι αλλιώς λίγος
Από εργαλεία έχω ταμπερ που με το νέο καλαθάκι δε χρησιμοποιώ, αρκεί το πάτημα του ισοκατανεμιτη και βελόνες.
Το νερο απο την εξοδο της opv ειναι δεν ειναι κατι κακο,η βρώμικο.
Και γω κάθε βδομάδα που κάνω καθαρισμο το έβαζα σε ένα άλλο ποτήρι γιατί φοβόμουν μη γυρίζει στο μέσα στο δοχείο καφιζα και θα ηθελε μετά περισσότερο προσοχή στο ξέπλυμα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.864
Last edited:

Μηνύματα
48
Reaction score
108
Και γω κάθε βδομάδα που κάνω καθαρισμο
Το μόνο υλικό που χρησιμοποιώ για καθαρισμό (αλάτων) είναι το ξυνό,
αυτό που βάζουμε και σε συνταγές μαγειρικής.
Βέβαια έχω ΗΧ και φεύγει εύκολα.
Και του costas EAR καθαρίζει εύκολα (αν και μονού boiler) γιατί έχει βρυσάκι από κάτω.
Κανένα άλλο δεν χρησιμοποιώ. Όταν θα καθαρίσω για βρωμιές, θα τα ξεβιδώσω και θα τα πλύνω στο νεροχύτη με υγρό πιάτων.
Αλλιώς απλό νεράκι, χαρτοπετσέτα και backflush.
Με καλή σίτα στο γκρουπ, τον δίμηνο καθαρισμό τον λες και υπερβολή.

δοκίμασα να πιω από το νερό που μαζεύει το πλαστικό μπουκάλι, και προφανώς έχει "γεύση" μηχανής
Άλλαξα το λαστιχάκι του εμβόλου της OPV εσωτερικά, σε τεφλόν και είδα διαφορά ;)
χωρίς να αλλάξει η λειτουργικότητα της.
Περιττό να πω ότι όλοι οι σωλήνες εσωτερικά της μηχανής είναι από τεφλόν και αυτοί.
Άντε και χαλκού.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Το μόνο υλικό που χρησιμοποιώ για καθαρισμό (αλάτων) είναι το ξυνό,
αυτό που βάζουμε και σε συνταγές μαγειρικής.
Βέβαια έχω ΗΧ και φεύγει εύκολα.
Και του costas EAR καθαρίζει εύκολα (αν και μονού boiler) γιατί έχει βρυσάκι από κάτω.
Κανένα άλλο δεν χρησιμοποιώ. Όταν θα καθαρίσω για βρωμιές, θα τα ξεβιδώσω και θα τα πλύνω στο νεροχύτη με υγρό πιάτων.
Αλλιώς απλό νεράκι, χαρτοπετσέτα και backflush.
Με καλή σίτα στο γκρουπ, τον δίμηνο καθαρισμό τον λες και υπερβολή.


Άλλαξα το λαστιχάκι του εμβόλου της OPV εσωτερικά, σε τεφλόν και είδα διαφορά ;)
χωρίς να αλλάξει η λειτουργικότητα της.
Περιττό να πω ότι όλοι οι σωλήνες εσωτερικά της μηχανής είναι από τεφλόν και αυτοί.
Άντε και χαλκού.
Το ξυνό το χρησιμοποιείς για αφαλάτωση. Νομίζω απο όσα γράφετε εδώ και έχω παρατηρήσει για οικιακή χρήση μια φορά το χρόνο είναι οκ
Εγω μιλάω για καθαρισμό απο υπολείμματα καφέ
Αν αλλάξω shower screen θα χρειάζεται καθαρισμό ανα 2μηνο; Υπερβολικά μεγάλο διάστημα δεν είναι σε σχέση με το κάθε εβδομάδα που κάνω τώρα;
Στην αρχή όταν έφτιαχνα τον καφέ έβαζα και έτρεχε νερό και μετά σκούπιζα με χαρτοπετσέτα ότι έμενε.Πλέον κάνω backflush και όντως μένουν πολύ λιγότερα υπολείμματα αλλά υπάρχουν
Στις μηχανές με e61 group head πρέπει να μπαίνει γράσο απο όσο ξέρω. Οπότε η γεύση μηχανής πιθανότερο είναι να προέρχεται απο αυτό και όχι απο τα orings που είναι ακόμα καινούρια στη μηχανή του Κώστα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.864
Με 2 έως 3 καφέδες την ημέρα, με νερό που δεν έχει άλατα (περνάει από αφαλάτωση) και με backflash 3 φορές μετά από κάθε καφέ (και καλό shower screen συν τα pack screens) δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνω καθάρισμα καφετιέρας πριν το 6-μηνο.

Άκου κει κάθε βδομάδα.. Ούτε για πλάκα.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
108
Εγω μιλάω για καθαρισμό απο υπολείμματα καφέ
Όταν θα καθαρίσω για βρωμιές, θα τα ξεβιδώσω και θα τα πλύνω στο νεροχύτη με υγρό πιάτων.
Αλλιώς απλό νεράκι, χαρτοπετσέτα και backflush.
ρίχνω νερό αρκετό και καθαρίζω με χαρτί κουζίνας, backflush και πάλι να τρέξει νερό.

backflash 3 φορές μετά από κάθε καφέ (και καλό shower screen συν τα pack screens) δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνω καθάρισμα καφετιέρας πριν το 6-μηνο.
τα ίδια χρονικά όρια και εγώ, αν και τα backflush τα βάζω τελευταία σε προτεραιότητα.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ανα 6 μηνες λοιπόν και είχα αρχίσει να βαριέμαι :p
Pullman καλαθάκι 57mm υπάρχει. Το site τους δεν έχει πολλές λεπτομέρειες.Υπάρχει άλλη λύση για εμένα που να χωράει 19gr και να είναι γεμάτο τρύπες και στο πλάι :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.864
Ανα 6 μηνες λοιπόν και είχα αρχίσει να βαριέμαι :p
Pullman καλαθάκι 57mm υπάρχει. Το site τους δεν έχει πολλές λεπτομέρειες.Υπάρχει άλλη λύση για εμένα που να χωράει 19gr και να είναι γεμάτο τρύπες και στο πλάι :p
Άμα πάρεις πούλμαν, πες μου και μένα.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
1.393
Ανα 6 μηνες λοιπόν και είχα αρχίσει να βαριέμαι :p
Pullman καλαθάκι 57mm υπάρχει. Το site τους δεν έχει πολλές λεπτομέρειες.Υπάρχει άλλη λύση για εμένα που να χωράει 19gr και να είναι γεμάτο τρύπες και στο πλάι :p
Μπορείς να μου στείλεις ένα λινκ ? Δεν έχω καταφέρει να βρω pullman καλαθάκι για την lelit (57.3mm)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.507
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top