BBQ Weber Spirit and other grills in action

gonis

Luger
Μηνύματα
4.228
Reaction score
11.517
Κάδο εννοείς για λάδι - λίπος;

Το συγκεκριμένο της φωτογραφίας έχει από κάτω ανοξείδωτο (όπως καταλαβαίνω τουλάχιστον) συρτάρι για αυτό το λόγο. Εκεί τα μαζεύει και βγαίνει.
Δεν εννοώ το συρταρι που σε όλες είναι αποσπώμενο αλλά το κυρίως σωμα(κάδο) που είναι οι σχαρες
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.963
Reaction score
41.274
φτιάξε τον πάγκο και τα ντουλάπια και εκεί που θες την ψησταριά άστο λίγο πιο πρόχειρο, ημιτελές ή και καθόλου.
Πάρε μια Weber υγραερίου και δούλεψε τη μερικούς μήνες, να δεις 2 -3 πραγματα πολύ βασικά.
Οπως το μέγεθος που θα καταλήξεις για τα ψησίματος που συνήθως κανείς, η συμπεριφορά της στο ψήσιμο, το καθάρισμα.
Μετά είτε την κρατάς και την προσαρμογείς οσο πιο όμορφα μπορείς ή την πουλάς-πετάς και παίρνεις αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι.
Κάτι τέτοιο εννοώ, έχω μια τέτοια παρόμοια παροπλισμένη, ελα αν θες και πάρτη δοκίμασε τη και μετά αποφασίζεις.

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.426
Reaction score
74.812
Μ' "έψησαν" να πάρω κινεζιά για δοκιμή και ενέδωσα μετά απο χρόνια πίεσης...

Πήγε ο Ηλίαζμου και τηνε πήρε, την έφερε, τη συναρμολόγησε, πήγαμε μετά στην ταβέρνα να φάμε για να μη μου τη λερώσουν (δεν είχαμε και κρέας).

20240406_172452.jpg



Ήρθε σήμερα ο Κωστής και η κερά του με τόμαχωκ και λουκάνικο, τα έψησε, τα φάγαμε, την καθάρισε το Ντολμαδάκι και όλα καλά για την ώρα.

20240407_142616.jpg


20240407_145738.jpg



Μόνο μην τολμήσει κανείς να μου πει να ψήσω ή να καθαρίσω εγώ. ;) :biggrin:


Οι γλυσίνες μου απ' έξω κι απο μέσα:

20240403_194152~2.jpg


20240403_194219.jpg
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.031
Reaction score
6.838
Για να καταλήξει κάπως έτσι. Στο περίπου.
Αν αγοράσεις ένα bbq παρόμοιο με αυτό που πόσταρε ο @Zizik και το βάλεις κολλητά (αφαιρώντας το ένα πλαϊνό ράφι) σε ένα ή δύο τέτοια:


Και κάνα τέτοιο για ομορφιά:


Θα πάρεις το 85% του αισθητικού αποτελέσματος με το 1/6 του κόστους (ή και λιγότερο).

Στο εξωτερικό το πουλάνε και με ενσωματωμένο bbq υγραερίου αλλά στην Ελλάδα φέρνουν μόνο το κάρβουνο δυστυχώς.

Υπάρχει και αυτή η σειρά αλλά λίγο πιο bland αισθητικά:

 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.039
Στην κατασκευη που θα κανεις να αφησεις χωρο να μπαινει μεσα η κανονικη ψησταρια ,ετσι οταν θες να την καθαρισεις διεξοδικα να την πηγαινεις στο σημειο που βολευει !
 

Μηνύματα
1.521
Reaction score
1.876
Αν ρίξεις με το πλυστικό επάνω στην ψησταριά θα πεταχτούν παντού τα καμμένα λίπη.
 

Μηνύματα
15.081
Reaction score
20.899
Πρώτα καίμε τις σχάρες στους 400+ και μετά κάνουμε οτιδήποτε άλλο.
 


Μηνύματα
15.081
Reaction score
20.899
Τόσο πάει η γκαζιερα άμα την αφήσεις δέκα λεπτά μετά το ψήσιμο, σταχτη όλα.
Δεν βγαίνουν καθαρές βέβαια αλλά δεν έχεις λιπαρά να καθαρίσεις, μεγάλη υπόθεση
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.039
Αν ρίξεις με το πλυστικό επάνω στην ψησταριά θα πεταχτούν παντού τα καμμένα λίπη.
Μα δεν ριχνεις απο την αρχη με πλυστικο.
Πρώτα καίμε τις σχάρες στους 400+ και μετά κάνουμε οτιδήποτε άλλο.
Στις Weber το ανωτερο επιτρεπτο ειναι < 300 C ασε που με τα λαδια που εχει ο καδος θα παρει φωτια.

Υπαρχουν πολλα βιντεο στο youtube για το πως γινεται ο καθαρισμος.
 

Μηνύματα
15.081
Reaction score
20.899
κρατάει ο κάδος λάδια στην weber;
δεν έχει ελαιοσυλλέκτη από κάτω;
στην broil king αυτή είναι η προτεινόμενη διαδικασία πάντως.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.039
κρατάει ο κάδος λάδια στην weber;
δεν έχει ελαιοσυλλέκτη από κάτω;
Στο τοιχωμα παραμενει παντα ενα στρωμα λιπους/σωματιδιων, που ειναι λιγο μανουβρα ο τακτικος καθαρισμος.
 

Μηνύματα
15.081
Reaction score
20.899
στον κάδο που λες πάντως αρνούμαι να καθαρίσω, μέχρι που θα φωνάξω κάποιον για αυτή τη δουλειά.
μια φορά ξεκίνησα στην μπουγάδα αλλά δεν παίζει σε μπαλκόνι, μόνο εξοχή γίνονται αυτές οι δουλειές
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.729
Reaction score
28.099
φτιάξε τον πάγκο και τα ντουλάπια και εκεί που θες την ψησταριά άστο λίγο πιο πρόχειρο, ημιτελές ή και καθόλου.
Πάρε μια Weber υγραερίου και δούλεψε τη μερικούς μήνες, να δεις 2 -3 πραγματα πολύ βασικά.
Οπως το μέγεθος που θα καταλήξεις για τα ψησίματος που συνήθως κανείς, η συμπεριφορά της στο ψήσιμο, το καθάρισμα.
Μετά είτε την κρατάς και την προσαρμογείς οσο πιο όμορφα μπορείς ή την πουλάς-πετάς και παίρνεις αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι.
Κάτι τέτοιο εννοώ, έχω μια τέτοια παρόμοια παροπλισμένη, ελα αν θες και πάρτη δοκίμασε τη και μετά αποφασίζεις.

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου για το project. Όταν έρθει η ώρα και υπάρχει ακόμα το βλέπουμε. :drinks:
Αν αγοράσεις ένα bbq παρόμοιο με αυτό που πόσταρε ο @Zizik και το βάλεις κολλητά (αφαιρώντας το ένα πλαϊνό ράφι) σε ένα ή δύο τέτοια:


Και κάνα τέτοιο για ομορφιά:


Θα πάρεις το 85% του αισθητικού αποτελέσματος με το 1/6 του κόστους (ή και λιγότερο).

Στο εξωτερικό το πουλάνε και με ενσωματωμένο bbq υγραερίου αλλά στην Ελλάδα φέρνουν μόνο το κάρβουνο δυστυχώς.

Υπάρχει και αυτή η σειρά αλλά λίγο πιο bland αισθητικά:

Δεν το θέλω μαύρο ή ότι άλλο σκούρο. Συν ότι δεν θέλω να βλέπω σιδερένια πόδια, κάγκελα, και οτιδήποτε είναι λεπτό και μεταλλικό. Και τα κάγκελα που έχω αμάν κάνω πότε θα έρθει η ώρα να φύγουν. Την φωτογραφία την έβαλα για να δείξω ότι δεν θέλω ένα κλασικό BBQ με πυρότουβλα κλπ. Πιθανά σχέδια θα ήταν κάτι σαν αυτά, χωρίς να είναι απαραίτητο να μπουν όλα όσα έχουν οι φωτογραφίες ή να γίνουν ακριβώς έτσι. Ευχαριστώ πάντως. :)
built-in-stainless-steel-bbq-in-back-yard-bbq-area-2GGBYTT.jpg
ec526962346152f13d4aa4e150d5ff0c.jpg
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.039
στον κάδο που λες πάντως αρνούμαι να καθαρίσω, μέχρι που θα φωνάξω κάποιον για αυτή τη δουλειά.
μια φορά ξεκίνησα στην μπουγάδα αλλά δεν παίζει σε μπαλκόνι, μόνο εξοχή γίνονται αυτές οι δουλειές
Και οπως εχω ανακαλυψει την μεθοδο !!

Σχαρες flavorizer bars εκτος

Με παλια πανια καθαρισμος να πεσουν τα πολλα στο πιατακι .

Αφαιρεση πιατου και αν εχει βασης πιατου ,να μεινει η τρυπα του <σωματος> της ψησταριας.

Ακριβως απο κατω κουβας

Τωρα θες πλαστικη βουρτσα / οδοντοβουρτσα, 2 φορνετ και βραστηρα νερου!

Καυτο νερο , φορνετ , τριψιμο ,αναμονη 10-20 λ, ξεπλημα με καυτο νερο , επι 3-4 φορες.

Αδειασμα κουβα στην τουαλετα ,καθαρισμος τουαλετας ,καθαρισμος κουβα .

Τωρα πια απο την ψησταρια δεν τρεχει λαδοβρωμονερο και δεν υπαρχει φοβος να λερωθει το μπαλκονι.

Πολυ πιο σπαστικο και δυσκολο ειναι ο καθαρισμος σχαρας / bars.........

Ετσι ειναι το πρωτο χερι




#350
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.031
Reaction score
6.838
Πιθανά σχέδια θα ήταν κάτι σαν αυτά, χωρίς να είναι απαραίτητο να μπουν όλα όσα έχουν οι φωτογραφίες ή να γίνουν ακριβώς έτσι.
Επειδή και αυτή την κατεύθυνση την έχω ψάξει πρόσφατα, αφήνω εδώ δύο links σε περίπτωση που σου φανούν χρήσιμα.

Ένα για την περίπτωση που θες να ασχοληθείς λίγο και να γλιτώσεις χρήματα:

Και ένα για την περίπτωση που το θες "με το κλειδί στο χέρι" (έχει πολλά "παραδοσιακά" γιατί προφανώς τα ζητάνε, αλλά έχει και πολλά μοντέρνα και ωραία):
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.228
Reaction score
11.517
Πρέπει να έχεις ήδη ψησταριά υγραερίου,δεν έχει πολυ σημασία η μάρκα,για να καταλάβεις ότι το καθάρισμα είναι το μεγαλύτερο μειονεκτημα !
Εγω βρήκα λυση;)
το κάνει άλλος για μενα8-)
Κάθε πότε γίνεται καθάρισμα;
Ανάλογα τη χρήση
Εγω χοντρικά κάθε 7-8 ψησιματα
Αν έψηνα παϊδάκια θα ηταν συχνότερα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.520
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top