e-sim - δεδομένα σε USA

Μηνύματα
3.171
Reaction score
10.462
Έχετε εμπειρία απο e-sim ;

είμαι στην Cosmote σε πρόγραμμα απεριορίστων (σε όλα), σκοπεύω να πάω Β. Αμερική και χρειάζομαι ένα λειτουργικό τηλέφωνο που να επικοινωνεί με Ελλάδα.
κατ ελαχιστον θέλω δεδομένα ( όσο το δυνατόν περισσότερα) κ δευτερευόντως κλήσεις κ sms. Δηλ αν έχω τη δυνατότητα να δέχομαι μεηλ, Viber (μηνύματα κ βιντεοκλήσεις), FaceTime , google maps (για χαρτες κ διαδρομές) και ειδοποιήσεις απο κάμερες, συναγερμούς κλπ , είμαι οκ.

Απο ότι είδα υπάρχουν μερικές εταιρίες που προσφέρουν διαφορα πακέτα.

Το ταξίδι είναι μικρής διάρκειας και το ζητούμενο είναι η σταθερότητα του δίκτυο (ταχύτητες) και η ευκολία χρήσης της εφαρμογής. Επίσης δυνατότητα να αγοράσω επιπλέον GB αν εξαντλήσω τα προαγορασμένα.

το διαθέσιμο τηλέφωνο είναι iPhone 12 mini.

έχετε άποψη ή προσωπική εμπειρία ;
Κάθε γνώμη θα βοηθήσει.

παραθέτω και ένα σχετικό λινκ για βοήθεια

 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.148
Reaction score
20.729
Δηλ αν έχω τη δυνατότητα να δέχομαι μεηλ, Viber (μηνύματα κ βιντεοκλήσεις), FaceTime , google maps (για χαρτες κ διαδρομές) και ειδοποιήσεις απο κάμερες, συναγερμούς κλπ , είμαι οκ.
Αυτά χρειάζονται πρόσβαση στο Internet. Εφ' όσον το τηλέφωνο είναι συμβατό - που είναι - πάρε μια data-only esim να έχεις πρόσβαση στο Internet, και άφησε τη sim της Cosmote στη θέση της, ώστε να έχεις και φωνή μέσω περιαγωγής. Το πιθανότερο είναι πως η περιαγωγή είναι ενεργός. Αν όχι, ενεργοποίησέ την πριν φύγεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.929
Reaction score
28.374
Γιατί δεν ρωτάς την Cosmote τι θα σου κοστίσει να έχεις το πακέτο σου εκεί; Προσφέρουν τέτοια προγράμματα με το ανάλογο κόστος.

Πρόσφατα η σύζυγος ταξίδεψε Ινδία στα εκεί γραφεία της εταιρείας που εργάζεται. Η εταιρεία της της είχε ανοίξει το εταιρικό τηλέφωνο και είχε όλες τις παροχές και εκεί. Έχει unlimited εδώ. Λόγω προορισμού το κόστος ήταν μεγάλο, στα 15€ την ημέρα. Στην Αμερική φαντάζομαι θα είναι φθηνότερο. Αν είναι και λίγες μέρες το ταξίδι ίσως να μην αξίζει το τρέξιμο και το άγχος τι θα δουλέψει σωστά εκεί.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.929
Reaction score
28.374
Κάτσε, το βρήκα. Δυστυχώς και εδώ τόσα είναι. 14.29€ την ημέρα.

 

Μηνύματα
6.730
Reaction score
5.263
Πολιτική Ορθής Χρήσης δεδομένων από 1GB σε 2GB ανά ημέρα.

Άρα δεν είναι unlimited, αλλά έχουν κόφτη 2GB τη μέρα;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.929
Reaction score
28.374
Η σύζυγος με Vodafone δεν είχε θέμα στην Ινδία. Τώρα βέβαια δεν έχω ιδέα πόσα κατανάλωνε. Είχε και WiFi σε ξενοδοχείο και γραφείο.
 

Μηνύματα
6.730
Reaction score
5.263
20GB = 21$

e-sim, την αγοράζεις από τώρα online και μόλις φτάσεις USA την ενεργοποιείς. Διαρκεί 1 μήνα και ανανεώνεται με GB αν καταναλώσεις τα 20.

 

evl

Μηνύματα
281
Reaction score
431
Η συζυγος έβαλε τέτοια τα Χριστούγεννα που ειχαμε παει στην Αμερική. Πήγαμε σε ένα T-mobile μαγαζί και της πέρασε μια esim για data αν δεν κάνω λάθος. Ειχαν διάφορα προγράμματα από απεριόριστα σε όλο τον κόσμα τηλεφωνο + data μέχρι data only. Πλήρωσε ενα πενηντάρι νομίζω για data (πόσα?) και διάρκεια ενα μήνα. Θα τη ρωτήσω λεπτομέρειες αν ενδιαφερεσαι το απόγευμα. Το δικτυο της T-Mobile δούλεψε καλά (California + British Columbia)
 

Μηνύματα
3.171
Reaction score
10.462
Αυτά χρειάζονται πρόσβαση στο Internet. Εφ' όσον το τηλέφωνο είναι συμβατό - που είναι - πάρε μια data-only esim να έχεις πρόσβαση στο Internet, και άφησε τη sim της Cosmote στη θέση της, ώστε να έχεις και φωνή μέσω περιαγωγής. Το πιθανότερο είναι πως η περιαγωγή είναι ενεργός. Αν όχι, ενεργοποίησέ την πριν φύγεις.
έτσι σκέφτομαι , μια άυλη esim
Μου είπαν δεν συμφέρει η cosmote εκεί :errwhat:
Την περιαγωγή την έχω ενεργοποιημένη παντα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.437
Reaction score
94.412
Ερώτηση άσχετου: Μπορούν να δουλέχουν Sim & eSIM στο ίδιο κινητό ταυτόχρονα; SIM για τηλεφωνία και eSIM για data;

Edit: το βρήκα
 
Last edited:

Μηνύματα
3.171
Reaction score
10.462
@Artemios σκέφτεσαι για αγορά eSim στην Αμερική;
Απο εδώ θα την έπαιρνα πχ για ένα μήνα (χρειάζομαι για μια βδομάδα) και θα την ενεργοποιούσα πριν προσγειωθω.
20GB = 21$

e-sim, την αγοράζεις από τώρα online και μόλις φτάσεις USA την ενεργοποιείς. Διαρκεί 1 μήνα και ανανεώνεται με GB αν καταναλώσεις τα 20.

Το ερώτημα είναι : τα 20gb είναι πολλά , λίγα, δε ξέρω. Με τα απεριόριστα , έχουμε κακομάθει και δεν έχουμε αίσθηση του τι καταναλώνουμε !!

γενικά σε τετοια λύση προσανατολιζομαι.

Για εταιρία ;;; Τι λέτε ;
Η συζυγος έβαλε τέτοια τα Χριστούγεννα που ειχαμε παει στην Αμερική. Πήγαμε σε ένα T-mobile μαγαζί και της πέρασε μια esim για data αν δεν κάνω λάθος. Ειχαν διάφορα προγράμματα από απεριόριστα σε όλο τον κόσμα τηλεφωνο + data μέχρι data only. Πλήρωσε ενα πενηντάρι νομίζω για data (πόσα?) και διάρκεια ενα μήνα. Θα τη ρωτήσω λεπτομέρειες αν ενδιαφερεσαι το απόγευμα. Το δικτυο της T-Mobile δούλεψε καλά (California + British Columbia)
Αλλάζει κάτι απο πολιτεία σε πολιτεία ;

παω βοστωνη
Ερώτηση άσχετου: Μπορούν να δουλέχουν Sim & eSIM στο ίδιο κινητό ταυτόχρονα; SIM για τηλεφωνία και eSIM για data;
Απο ότι διάβασα
Συνυπάρχουν καθοτι η μια είναι άυλη (υπάρχουν και φυσικές σιμ, αν έχεις δίκαρτο τηλέφωνο) απλα κάπου διάβασα ότι πρέπει να ενημερώσεις την Cosmote , ίσως για να μην μπλοκάρει την δεύτερη.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.730
Reaction score
5.263
20 GB για μια βδομάδα θα σου φτάσουν ως ταξιδιώτης.
Αλλά αφού ανανεώνεται η κάρτα, αγοράζεις data online αν τελειώσουν, οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Αν όμως για τον α ή β λόγο θέλεις να μην το σκέφτεσαι, μπαίνεις σε ένα κινητάδικο εκεί και αγοράζεις μια esim με unlimited data με 65 δολάρια. Στα αεροδρόμια διαβάζω δεν διατίθενται, οπότε πρέπει να πας σε εξειδικευμένο κατάστημα.

Για να μην τρέχεις λοιπόν να ψάχνεις κατάστημα με το που πας, καλύτερα εξοπλίσου με την 20GB από τώρα.
 


evl

Μηνύματα
281
Reaction score
431
Υπάρχει προτεινόμενος πάροχος ;
φυσικά to coverage αλλάζει ανάλογα με την πολιτεία, αλλά στη Βοστώνη δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Οι μεγάλοι πάροχοι AT&T, Verizon, T-mobile, Sprint είναι γενικά οι ασφαλέστεροι.

και φυσικά μακρυα από Cosmote ( η οποία αν δεν κάνω λάθος δουλεύει μέσω AT&T, αλλά ξεφευγει σε τιμολόγηση!)
 

Μηνύματα
1.281
Reaction score
2.122
Αν ταξιδευεις συχνα εξωτερικο δες μηπως σε συμφερει να βγαλεις μια καρτουλα planetsim.

Επισης

 





Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.853
Μηνύματα
2.878.613
Members
37.954
Νεότερο μέλος
pikoulou
Top