Focal ISU-165

Dam

Μηνύματα
120
Reaction score
2
Πηρα Focal για να έχω ποιοτικό ήχο και τα tweeter του Focal ISU-165( ISU165 Universal coaxial kit - Focal | Focal ) έιναι ΑΘΛΙΑ!
Υπερτονίζουν υπερβολικά την περιοχή 12khz μέ 16kHz και προκαλούν πόνο στα αυτιά!
Μακριά από τα συγκεκριμένα!

1673993343556.png
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Το συγκεκριμένο σεταπ έχει δυο επιλογές να συνδέσεις τα τουίτερ, το ένα γράφει display και έχει +3dB στο τελευταίο. Μήπως το έχεις συνδέσει εκεί?
Στο λέω γιατί έχω το ISS200 και είναι φανταστικότατο (έχουν το ίδιο κρος για το τουίτερ).
 


Dam

Μηνύματα
120
Reaction score
2
Πιο πανω ειχα βαλει την απόκριση των tweeter αυτη είναι η απόκριση midrange+tweeter απο τον κατασκευαστή
Screenshot_2023-01-18-12-10-15-55_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
15.083
Reaction score
20.904
θέσεις μεγαφώνων στο αυτοκίνητο; πιο σημαντικό όλων για να δεις τι θα κάνεις μετά.
φωτογραφία καλύτερα και από τις δύο πλευρές
 



Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Το tweeter πρέπει να τοποθετηθεί τέρμα μέσα ώστε να μην δημιουργεί θάλαμο σαν σωλήνα. 3 περιπτώσεις υπάρχουν. Αν είναι οκ μιας και δεν το καταλαβαίνω από τη φώτο, δοκίμασε 3,3mf κι αν επιμένει τότε δοκίμασε να αλλάξεις την πολικότητα του. Τέλος βάλε ένα πηνιάκι στο + του midbass έως 0,5 διότι τα μεγάφωνα με phase plug τονίζουν την υψηλομεσαία περιοχή.
Πάντως για τόσο ωραία δουλειά στην πόρτα ίσως θα έπρεπε να πας σε καλύτερο σετ της focal η ότι άλλο.
 


Μηνύματα
25
Reaction score
38
Η Focal βαράει πολύ τα πρίμα. Οι φίλοι ήδη ανέφεραν επιπλέον πυκνωτή και -3 ή 6dB στο crossover ει δυνατόν. Δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός αν αλλάξεις το σύνολο τελείως με κάποια πιο ισορροπημένη εταιρία!
By the way: ποτέ μη σας καθοδηγούν τα τεχνικά στοιχεία και γραφήματα! :drinks:
 


Μηνύματα
37
Reaction score
0
Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με τον φίλο Dam.

Άλλαξα τα εμπρός μαμά ηχεία του αυτοκινήτου μου (Corsa D) με τα Hertz DSK165.3 και έγινε και εξίσου αντίστοιχη μόνωση στις πόρτες όπως του φίλου παραπάνω. Το πρόβλημα είναι όμως ότι υπερτονίζουν τις υψηλές συχνότητες (δυστυχώς δεν έχω τις ανάλογες γνώσεις για να σας πω ποιες συχνότητες ακριβώς).

Τι θα μπορούσα να δοκιμάσω πέρα από την αλλαγή τους προφανώς;

Η πηγή που χρησιμοποιείται είναι μία Hizpo S5 που ομολογουμένως, πράγμα που δεν περίμενα, βγάζει πολύ καλύτερο ήχο από την μαμά πηγή και προσφέρει πληθώρα επιλογών και tweaks στο κομμάτι του ήχου (πάντα σε σύγκριση με την μαμά πηγή προφανώς).

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.647
Μηνύματα
2.870.601
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top