Hawkwind78's Multichannel System

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.930
Καλημέρα δεν έχω ακόμα κατάφερει να βγάλω το 8αρακι το κινέζικο και να βάλω το SVS αλλά μόλις το κάνω θα σας ενημερώσω με εντυπώσεις. Καλή βδομάδα να χούμε και υγεία.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.930
Καλημερα σε ολους. Το setup έχει σχεδόν ολοκληρωθεί και μένουν δυο στοιχεία. Αναφορικά για μπροστά έχουμε 2 tannoy gold 8, surround έχουμε 2 tannoy gold 7, subwoofer svs sb1000 pro το οποίο θα γίνει διπλό στο εγγύς μέλλον. Αυτό που έχει μείνει είναι το κεντρικό. Αυτή την στιγμή έχω το Klipsch R-52C το οποίο το έχω βάλει αγγελία να πωληθεί λόγω ότι πέφτει μικρό για το σαλόνι. Σκεφτόμουν μήπως παρω άλλο ένα tannoy gold 8 η 7 για να είναι ομοιόμορφα αλλά σκεφτόμουν και την αγορά ενός Klipsch RP-404C που μου ταιριάζει και στο ράφι του επίπλου. Αναμένω συμβουλές και άλλες απόψεις με τιμή τοπ τα 500 ευρώ. Θέλω το κεντρικό να κάνει την διαφορά και να έχει την βαρυτητα που του αρμόζει.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.597
Αν ψαχνεις για ενεργο πρωτείνω αυτο, ειναι εταιρια που παιρνεις περισσοτερο ηχο απο αυτο που πληρωνεις. Υποθετικα θα πρεπει να παρεις ιδιο με αυτα που έχεις ,εχεις δει αν υπαρχει περιθωριο για οριζόντια τοποθέτηση(ομοαξονικο ειναι οποτε λογικα θα ειναι οκ αλλα ρωτω).
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.930
Αν ψαχνεις για ενεργο πρωτείνω αυτο, ειναι εταιρια που παιρνεις περισσοτερο ηχο απο αυτο που πληρωνεις. Υποθετικα θα πρεπει να παρεις ιδιο με αυτα που έχεις ,εχεις δει αν υπαρχει περιθωριο για οριζόντια τοποθέτηση(ομοαξονικο ειναι οποτε λογικα θα ειναι οκ αλλα ρωτω).
Μπορω να παρω tannoy gold 8 απλά δεν ξέρω αν χάνω κάτι αν δεν είναι pure center speaker.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.597
Μπορω να παρω tannoy gold 8 απλά δεν ξέρω αν χάνω κάτι αν δεν είναι pure center speaker.
Μην σου πω να βαλεις δυο το ενα διπλα στο αλλο,ξαπλα.Δεν χανεις τιποτα απολυτως μονον κερδίζεις.
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.930
Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους. Μετά από άπειρες δοκιμές ακουστικές κατέληξα στην αποκλειστική χρήση του Marantz Cinema 60 ως ενισχυτή και χρήση dac τα εσωτερικά dac του ενισχυτή. Αφαιρέθηκε ο Parasound P5 που είχε μπει αναμεσα από τον Marantz και τα μπροστινά Tannoy Gold 8. Αφαιρέθηκε το dac της Smsl και οποιαδήποτε άλλη στερεοφωνική παρεμβαση. Πηγές παραμενουν το Shield TV Pro, το PS3 για τα blue ray και ένα Pioneer DV-600AV που το αγόρασα για κάποια SACD που έχω. Αμφότερα όλα με HDMI συνδεση αυστηρά. Τέλος έχει μείνει και το SL1600MK2 το μοναδικό στοιχείο από την στερεοφωνια.

Μετά και από την ρυθμιση με την εφαρμογή της Audissey μέσω ταμπλετ και όχι μέσω του ενισχυτή το συστημα έχει μια πολυ ομοιόμορφη, σωστή για τα αυτιά μου ηχητική απόδοση που με την στερεοφωνια δεν την έχω. Τελευταίες προσθηκες στο μέλλον θα είναι πρωτα το κεντρικό Tannoy Gold 8 και δευτερο άλλο ένα SVS SB1000 PRO.

Το συμπέρασμα από όλα αυτά είναι ότι καθαρά ηχητικά και όχι υποκειμενικά το συστημα έτσι όπως είναι παιζει άψογα και καλυτερα από κάθε άλλη προσπαθεια. Σκεφτείτε να μπει και ειδικός να το ρυθμίσει. Όσο και να με λυπεί έχουμε πολυφωνια vs στερεοφωνια: 1 - 0. Είναι η υποκειμενική ακουστική μου άποψη για το συστημα μου και τις ιδιατερότητες του χώρου μου. Όποτε τέρμα τα dac, τέρμα οι δοκιμές τέρμα τα προσθετα συστήματα για βελτίωση του ήχου. Ο Marantz είναι εργοστάσιο παραγωγης ήχου και για τα αυτια μου μετράει άψογα.

Μόλις τελειώσει και η προσθήκη των υπολοίπων θα παρει μπρος το umik να δουμε και με το REW τι έχω κάνει.

P.S. Με την στερεοφωνια δεν έχω τελειώσει ακόμα καθότι αναπαλαιώνω το vintage συστημα του μπαμπά για συναισθηματικούς λόγους.
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.930
Καλησπερα σε όλους. Σκέφτομαι να βάλω τα αγαπημένα μου Tannoy Gold 8 τρία στο συνολο μπροστά και 2 Tannoy Gold 7 σε επιτυχίες βάσεις. Έχετε να προτείνετε κάτι καλό και γέρο καθότι έχουν τα κιλάκια τους τα άτιμα.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.930
Καλησπέρα. Έχω στην κατοχή μου τον Marantz Cinema 60 και σκέφτομαι να τον δώσω και να πάω στον Marantz Cinema 50 λόγω Dirac. Να δώσω δηλαδή όλα τα ενισχυτικά μου (Marantz Cinema 60 και Parasound P5) για τον Marantz Cinema 50. Πιστεύεται αξίζει η επένδυση/αλλαγή;
 




n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.970
Reaction score
12.724
Καλησπέρα. Έχω στην κατοχή μου τον Marantz Cinema 60 και σκέφτομαι να τον δώσω και να πάω στον Marantz Cinema 50 λόγω Dirac. Να δώσω δηλαδή όλα τα ενισχυτικά μου (Marantz Cinema 60 και Parasound P5) για τον Marantz Cinema 50. Πιστεύετε αξίζει η επένδυση/αλλαγή;
Ναι.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.930
και αξίζει και ακούγεται και πας σε immersive και auro3d και dirac.
ΑΛΛΑ ΚΟΛΠΑ
Αυτός είναι ο σκοπός αλλα πρέπει να φύγουν οι υπάρχοντες ενισχυτές πρώτα. Καλώς ή κακώς είναι ωραία η νοσταλγία του στέρεο αλλά προχωράμε μπροστά και αξίζει να προχωρήσουμε με τα σωστά βήματα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.757
Μηνύματα
2.874.900
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top