Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
14
Reaction score
30

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.588
Ιδιοκατασκευή για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, και να είναι κατάλληλο για την εκάστοτε χρήση.
Θα κοστίσει ίσως λίγο παραπάνω από τα φθηνά, γνωστά, θέλει λίγες γνώσεις και χέρια που πιάνουν, αλλά είναι καλύτερη λύση.
εννοείς πολύπριζο γενικά ή smart πολύπριζο που ψάχνω;


Πολύμπριζο 3 θέσεων, με ανεξάρτητη χρήση κάθε πρίζας μέσω app κ 2 θύρες usb.


δεν βρίσκω zigbee για αγορά από εδώ,
και αυτό που είχα γράψει από την αρχή (tapo 300) φαίνεται να είναι μονόδρομος για την ώρα
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
Αν δε θέλεις να ελέγχεις τη κάθε θέση ξεχωριστά πάρε ένα τέτοιο BlitzWolf BW-SHP15 και μετά βάλε ένα πολυμπριζο. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Πήρα μερικά και τα περιμένω. Γενικά σε μπριζακια ZigBee δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Τα tapo πολύ καλά αν και είναι wifi αλλά υπάρχει ο "περιορισμός" του cloud
Εγώ έχω 200αρι και τον αισθητήρα τον έχω στις (14:10). όταν ζεσταίνει με ήλιο η απόκλιση είναι λιγότερη από 2 βαθμούς σχεδόν σε όλο το φάσμα, με αντίσταση είναι περίπου στους 7-8 βαθμούς.

και ένα σύνολο αυτοματισμών

View attachment 321223 View attachment 321224
Ποια κάρτα χρησιμοποίησες και έχεις χρώμα στο γράφημα;
Εμένα γιατί είναι έτσι;
 

Attachments


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.946
Reaction score
3.763
Σε Zigbee μονές πρίζες έχω δουλέψει και Sonoff και Coolseer και είμαι ευχαριστημένος. Σε WiFi θα πρότεινα Shelly.
Καμία από τις παραπάνω δεν χρειάζεται cloud/internet. Ειδικά οι Shelly έχουν αρκετές επιπλέον "τοπικές" λειτουργίες.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Οπότε πλέον η αντίσταση του ηλιακού δεν μπορεί να ελεγχθεί από τον πίνακα;
Εγώ έχω βάλει το sonoff κοντά στον ηλιακό μόνο για να κουμπώσει ο σενσορας. Παροχή είχα δεύτερη για την τροφοδοσία του. Και τον έλεγχο τον κάνω απο τον πίνακα με tuya. Zigbee. Σε διαφορετική περίπτωση θα μπορούσε να πάρει απο την παροχή του ηλιακού και να δουλεύει αυτοματισμός αν έμενε μόνιμα ανοιχτός ο διακόπτης στο πίνακα.
1000021329.jpg

Αν δε θέλεις να ελέγχεις τη κάθε θέση ξεχωριστά πάρε ένα τέτοιο BlitzWolf BW-SHP15 και μετά βάλε ένα πολυμπριζο. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Πήρα μερικά και τα περιμένω. Γενικά σε μπριζακια ZigBee δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Τα tapo πολύ καλά αν και είναι wifi αλλά υπάρχει ο "περιορισμός" του cloud

Ποια κάρτα χρησιμοποίησες και έχεις χρώμα στο γράφημα;
Εμένα γιατί είναι έτσι;
type: vertical-stack
cards:
- type: entities
title: Boiler Temp
entities:
- entity: sensor.sonoff_10012a3830_temperature
name: Boiler temperature
- type: custom:mini-graph-card
name: Boiler Temperature
entities:
- sensor.sonoff_10012a3830_temperature
hours_to_show: 48
points_per_hour: 1
color_thresholds:
- value: 30
color: '#0535f7'
- value: 45
color: '#02c405'
- value: 60
color: '#f70505'
 


Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
Όλο αλλαγές είσαι :)
Το Sonoff Zigbee Bridge πού κουμπώνει; Έχεις κανένα Pi μέσα στον πίνακα; 🤔
Εγω θα ρωτούσα αν εχει θέματα με το zigbee σήμα μιας και το usb καλωδιο περνάει δίπλα από καλώδια υψηλής τάσης
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Εγω θα ρωτούσα αν εχει θέματα με το zigbee σήμα μιας και το usb καλωδιο περνάει δίπλα από καλώδια υψηλής τάσης
Όχι κανένα θέμα. έχω τρία σύνολο. Το κεντρικό είναι στο μεσαίο όροφο και έχω σαν router ένα στο ισόγειο και ένα στο δεύτερο. με σύνολο κοντά στις 80 συσκευές.
Όλο αλλαγές είσαι :)
Το Sonoff Zigbee Bridge πού κουμπώνει; Έχεις κανένα Pi μέσα στον πίνακα; 🤔
έχω 2 σε router mode. ¨ενα στο κάθε πίνακα. το κεντρικό είναι πάνω σε ένα dell i5 8ης 16ραμ 512ssd με proxmox.
Screenshot 2024-02-09 160821.png
Screenshot 2024-02-09 163306.png
 



Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
@ankokdog Η επιλογή ήταν καθαρά για το ha η έπαιξε ρόλο και κάτι άλλο; Εγώ ψώνισα eufy
Ναι κατα 70%, αλλά και για όλα τα υπόλοιπα που προσφέρει..!!!!! Τώρα ψάχνω αν θα βάλω και smart lock ή απλά θα κάνω ''smart'' το υπάρχον κυπρί.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
Ήρθαν τα πριζακια που είχα παραγγείλει. Φαίνονται αρκετά καλά ποιοτικά. Το μόνο ψεγάδι που έχω εντοπίσει είναι πως όταν ανάβει το φωτάκια που δείχνει αν είναι ενεργοποιημένη η συσκευή φωτίζει από τα κενά που έχει. Αν υπάρχει επάνω βύσμα δε φαίνεται τπτ. Ο σκοπός της αγοράς ήταν για repeater και δουλεύει μια χαρά οπότε προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος
 

Attachments


Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Ήρθαν τα πριζακια που είχα παραγγείλει. Φαίνονται αρκετά καλά ποιοτικά. Το μόνο ψεγάδι που έχω εντοπίσει είναι πως όταν ανάβει το φωτάκια που δείχνει αν είναι ενεργοποιημένη η συσκευή φωτίζει από τα κενά που έχει. Αν υπάρχει επάνω βύσμα δε φαίνεται τπτ. Ο σκοπός της αγοράς ήταν για repeater και δουλεύει μια χαρά οπότε προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος
Καλορίζικα, βάλε φορτίο να δεις αντέχουν αυτά που λένε. εγώ τα αντίστοιχα που έφερα από Ali σίγουρα δεν αντέχουν 16-20Α που λένε.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.946
Reaction score
3.763
Εντάξει, τα Blitzwolf θεωρούνται "επώνυμα Κινέζικα" :p
Εσύ για αυτά που λες ότι δεν αντέχουν, τι συμπεριφορά έχεις παρατηρήσει;
Εγώ έχω δουλέψει κάποια Shelly 10A κοντά στα ~2KW χωρίς πρόβλημα, και κάποια Sonoff 16Α σε ακόμα μεγαλύτερη ισχύ.
 

Μηνύματα
27.447
Reaction score
25.594
Τα 16Α είναι 3680 watts.
Είναι μάλλον πολλά για τις περισσότερες οικιακές γραμμές.
Τα 10Α είναι αρκετά συνήθη για τις περισσότερες επίσης. 10Α=2300watts , με 230vac .
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Εντάξει, τα Blitzwolf θεωρούνται "επώνυμα Κινέζικα" :p
Εσύ για αυτά που λες ότι δεν αντέχουν, τι συμπεριφορά έχεις παρατηρήσει;
Εγώ έχω δουλέψει κάποια Shelly 10A κοντά στα ~2KW χωρίς πρόβλημα, και κάποια Sonoff 16Α σε ακόμα μεγαλύτερη ισχύ.
έχω και καλά τα 20Α και έχω πάνω ένα αερόθερμο τοίχου 2000w και ένα πληντυριο Samsung 11kg


σε κάποιες φάσεις που δουλεύουν μαζί, κλείνει η πρίζα.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.170
Δε με ενδιαφέρει πόσα watt αντέχει οπότε δε θα ασχοληθώ. Για το μεγάλο κλιματιστικό αν έβρισκα 20A θα το τέσταρα γιατί το καλοκαίρι έχει ξεπεράσει τα 3680watt(σε κάυσωνα τη στιγμή που το άνοιξα)που αντέχει το tplink
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.063
Reaction score
6.899
Έχω ξεκινήσει τη (δοκιμαστική) μετάβαση σε Home Assistant.

Εξαιρώντας τα αισθητικά θέματα/UI customization που θα ασχοληθώ αργότερα, έχω στήσει τα περισσότερα πράγματα, έχω φτιάξει και τα automations που είχα για το HiFi κλπ., αυτό που μου μένει είναι το automation για τον ηλιακό.

Απ'ότι είδα το HA δεν υποστηρίζει (χωρίς addons) τη δημιουργία automations με κώδικα, μόνο από το interface ή με YAML. Οπότε δεν μπορώ να περάσω το δικό μου rule αυτούσιο, γιατί είναι κάπως περίπλοκο.

Ποιό καλό παιδί (@ankokdog μάλλον για σένα χτυπάει η καμπάνα 😄) θα μου στείλει το δικό του setup; Μήπως ξεκινήσω κι εγώ με φρέσκια λογική (και για να πάρω και επιπλέον) ιδέες;
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Έχω ξεκινήσει τη (δοκιμαστική) μετάβαση σε Home Assistant.

Εξαιρώντας τα αισθητικά θέματα/UI customization που θα ασχοληθώ αργότερα, έχω στήσει τα περισσότερα πράγματα, έχω φτιάξει και τα automations που είχα για το HiFi κλπ., αυτό που μου μένει είναι το automation για τον ηλιακό.

Απ'ότι είδα το HA δεν υποστηρίζει (χωρίς addons) τη δημιουργία automations με κώδικα, μόνο από το interface ή με YAML. Οπότε δεν μπορώ να περάσω το δικό μου rule αυτούσιο, γιατί είναι κάπως περίπλοκο.

Ποιό καλό παιδί (@ankokdog μάλλον για σένα χτυπάει η καμπάνα 😄) θα μου στείλει το δικό του setup; Μήπως ξεκινήσω κι εγώ με φρέσκια λογική (και για να πάρω και επιπλέον) ιδέες;
τα automations για τον ηλιακό και εμένα μου τα έστειλαν από group στο discord. έχεις discord? θέλεις να σε βάλω στην ομάδα? τα yaml φυσικά να στα στείλω. πρέπει να φτιαχτούν και κάποια boolean για να λειτουργήσει.
Απ'ότι είδα το HA δεν υποστηρίζει (χωρίς addons) τη δημιουργία automations με κώδικα, μόνο από το interface ή με YAML. Οπότε δεν μπορώ να περάσω το δικό μου rule αυτούσιο, γιατί είναι κάπως περίπλοκο.
δεν σε κατάλαβα, μπορείς να φτιάξεις ότι automation θέλεις με interface χωρίς yaml. χωρίς extra addon
που έστησες home assistant και τι έκδοση? τρίτη επιλογή. πολλά ωραία άρθρα και οδηγίες θα βρεις εδώ

το ποιο βασικό σε HA να βάλεις HACS


πχ εύκολος τρόπος με μια εντολή να στηθεί proxmox και home assistant.


Screenshot 2024-02-21 182226.png
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.874
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top