Neumann NDH 30

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Είχα υποσχεθεί πριν λίγο καιρό ότι θα αναφερθώ πιο λεπτομερώς στα Neumann NDH 30, κάνοντας παράλληλα και μια μίνι σύγκριση με τα Sennheiser HD 650 (με μετρήσεις). Αν και έχω ήδη γράψει κι έχουμε συζητήσει γι αυτά στα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ χωρίς ανάγκη ισοστάσθμισης , ανοίγω ιδιαίτερο νήμα γιατί είμαι σίγουρος ότι τα NDH 30 θα συζητηθούν πολύ στο μέλλον καθώς συγκεντρώνουν δυσεύρετα χαρακτηριστικά στην κατηγορία τους και ήχο εντελώς απρόσμενο για τα € 639 που κοστίζουν σήμερα. Διακινδυνεύοντας τη γραφικότητα θα γράψω "ανεξαρτήτως κόστους" και θα αφήσω το μέλλον να το δείξει...

Άφησα μια εβδομάδα επιπλέον να περάσει πριν γράψω για να μην παρασυρθώ (πολύ) από τον ενθουσιασμό μου και να έχω σαφέστερη άποψη για τον ήχο τους. Ο ενθουσιασμός μου όμως αυξήθηκε καθώς φαίνεται πως βρήκα εκείνο που έψαχνα χρόνια: ένα ακουστικό που να αποτελεί σημαντική βελτίωση σε σχέση με τα HD 600/650/660 - που τόσο έχουν αγαπηθεί παγκοσμίως και θεωρούνταν χωρίς ανταγωνισμό ως τα € 1.000 τουλάχιστον. Και ταυτόχρονα να μην υπερτονίζουν τις υψηλές συχνότητες, όπως κάνουν για παράδειγμα τα HD-800S, ούτε άλλη συχνοτική περιοχή, με άλλα λόγια να μη χρειάζονται ισοστάθμιση (EQ). Χαρακτηριστικό που δεν το έχουν ακόμη και ακουστικά πολλών χιλιάδων ευρώ.

Ακούγοντας μια εξαιρετική τονική ισορροπία, θέλησα να το επιβεβαιώσω με μια απλή σύγκριση με τα HD-650.
Χρησιμοποίησα ένα ωραίο "παιχνίδι" που είχα από καιρό: το μετρητικό σύστημα miniDSP EARS (€ 200) με software το πολύ γνωστό και αξιόλογο REW (δωρεάν).

1667595178841.png


Φυσικά δεν μπορεί να τα βάλει με μετρητικά συστήματα και dummy heads των χιλιάδων ευρώ, αλλά είναι πολύ χρήσιμο για συγκρίσεις παρόμοιων ακουστικών και για μέτρηση των διαφορών που επιφέρουν αλλαγές στα μαξιλαράκια ή μικρομετατροπές των ακουστικών.

Ορίστε λοιπόν μια πρώτη, απλή σύγκριση (κόκκινο: NDH 30, πράσινο: HD 650):

NDH 30 + HD 650 comp..jpg

(1/6 octave smoothing και χρήση της καμπύλης διόρθωσης "HEQ", μια από τις τρεις που δίνει έτοιμες η MiniDSP).

Όμως δεν είναι πια η άριστη τονική ισορροπία το θαυμαστό σ΄αυτά τα ακουστικά. Είναι ο απίστευτος συνολικός ήχος. Ο εντυπωσιακός έλεγχος και πληροφορία στις χαμηλές συχνότητες, η τρομερή (και πρωτόγνωρη για μένα) φυσικότητα φωνών και οργάνων και - το σημαντικότερο - τα αδιανόητα ποσά πληροφορίας σε κάθε μουσική φράση, αναπνοή, νύξη, φύσημα, χτύπημα. Κι όλα αυτά χωρίς υπερτονισμένες υψηλές στις οποίες καταφεύγουν πολλά άλλα (και πολύ ακριβά) ακουστικά. Κι όμως, παρόλα αυτά, συνέχεια ξεχνιέμαι και θαυμάζω μουσικές και ερμηνευτές, ξενυχτάω απολαμβάνοντας πολλή μουσική και ξαφνιάζομαι από το πόσο σημαντικά καλύτερες είναι οι καλές ηχογραφήσεις και πόσο σημαντικά χειρότερες οι κακές. Ξεχνώντας εντελώς τα ακουστικά που φοράω (περιττό να γράψω πόσο άνετα είναι).

Δεν γράφω περισσότερα για την ώρα αλλά είμαι βέβαιος ότι θα πούμε και πολλά περισσότερα. Και μακάρι αυτή η ποιότητα ήχου να αρχίσει να τιμολογείται πιο "σεμνά" όπως έκανε τώρα η Νeumann γιατί τα τελευταία χρόνια οι κατασκευαστές έχουν ξεφύγει εντελώς...

1667599143478.jpeg
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Οι ίδιες καμπύλες όπως πιο πάνω, τοποθετημένες με "ταύτιση" στο 1 kHz. (κόκκινο NDH 30 - πράσινο HD 650). Σημειώνω ότι με αυτό το απλό σύστημα και με χρήση μίας μόνο καμπύλης διόρθωσης για τα χονδρικά χαρακτηριστικά του, τα γραφήματα έχουν κυρίως συγκριτική αξία κι όχι απόλυτη.

30-650.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Είναι ευκολοοδήγητα;
Με τι ενισχυτή τα δουλεύεις;
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Είναι ευκολοοδήγητα;
Με τι ενισχυτή τα δουλεύεις;
Όπως έχω γράψει κι αλλού, ενισχυτής/dac είναι ο Lehmann Linear D II αλλά χρησιμοποιώ σαν εξωτερικό dac και το Chord Qutest.
Τα θεωρώ ευκολοοδήγητα (specs: 120 Οhm, 104 dB/1V, max 200mW, peak 1W). Στην έξοδο του κινητού παίζουν πολύ δυνατά, αβίαστα και απαραμόρφωτα, δεν χρησιμοποιώ όλη την ένταση στις δοκιμές που έκανα. Πρακτικά θέλουν το πολύ λίγες δεκάδες mW για εκκωφαντικές στάθμες. Στον ενισχυτή (5 Οhm εμπέδηση εξόδου) μόνο σπάνια χρειάζεται το ποτενσιόμετρο να περάσει τη μέση παρότι τον χρησιμοποιώ στο χαμηλότερο gain από τα: 0 dB, +10 dB, +20 dB.
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
και γιατι οχι τα ndh20 που εχουν 400 ευρω...?
Είναι κλειστού τύπου (με ό,τι συνεπάγεται αυτό συνήθως) και δεν έχουν το ίδιο καλή τονική ισορροπία. Ίσως βέβαια κάποιοι να τα προτιμήσουν για τα κάπως υπερτονισμένα μπάσα τους.
Η νέα, μαύρη βερσιόν τους είναι αρκετά ακριβότερη, κάτι λιγότερο από € 600!
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τις τελευταίες μέρες ακούω συστηματικά αγαπημένα μου μουσικά έργα με τα Neumann NDH 30. Ένα κάπως υποεκτιμημένο άλμπουμ των Pink Floyd, "The Final Cut" (1983), τυχαίνει να έχει εξαιρετική ηχογράφηση, πλούσια σε ηχοχρώματα, δυναμικές αντιθέσεις, πολλές μικρολεπτομέρειες αλλά και εντυπωσιακή φυσικότητα στη φωνή του Roger Waters και των ακουστικών οργάνων. Ενώ όλα αυτά αποκαλύπτονται άνετα και τα είχα προσέξει έντονα με τα HD 650, η ακρόαση με τα Neumann ήταν ακόμη πιο αποκαλυπτική και απολαυστική! Όλες οι παραπάνω αρετές έγιναν πιο έντονες και προστέθηκαν νέες λεπτομέρειες που πριν δεν είχα προσέξει, παρότι έχω ακούσει το έργο με τα νέα ηλεκτρονικά (Lehmann+Chord) πολλές φορές τα τελευταία δύο χρόνια. Tαυτόχρονα η ακρόαση γίνεται πολύ αβίαστα και συγκεντρωμένα, παραμένω αφοσιωμένος στο άκουσμα χωρίς καμιά προσπάθεια, είμαι παρών στις εκτελέσεις κατά κάποιο τρόπο. Βοηθά σίγουρα και η τρομερή άνεση των ακουστικών, παρά τα 350 γρ. χωρίς το καλώδιο. Ακούω με τις ώρες χωρίς να θέλω να τα βγάλω από το κεφάλι μου για ξεκούραση. Εννοείται πως προσέχω και τις στάθμες, αν και ο πειρασμός είναι μεγάλος, τα ακουστικά αυτά σε προκαλούν για παραπάνω ένταση...

Είναι αστείο πάντως να έχεις "υπέροχα" ακουστικά και με ένα νέο ζευγάρι να ανακαλύπτεις πόση σημαντική βελτίωση είναι εφικτή ακόμη! Μου έρχεται συνεχώς μια αναλογία από το πεδίο της εικόνας για να περιγράψω τη διαφορά: Είναι σαν να έχεις μια κορυφαία τηλεόραση Full HD, καλορυθμισμένη και στην σωστή απόσταση για τη βέλτιση λεπτομέρεια και ξαφνικά να μεταβαίνεις σε μια καλορυθμισμένη 4Κ! Σχεδόν τίποτα δεν έλειπε πριν, αλλά η νέα εικόνα είναι ακόμη πιο λεπτομερής, εντυπωσιακή και φυσική.

Φυσικά "τρώγομαι" να συγκρίνω κι ότι dac, ενισχυτές, player έχω, ακόμη και ...interconnect :roflmao::roflmao:
Αλλά προς το παρόν δεν έχω χρόνο για τέτοια... απολαμβάνω πολύ μουσική είτε από τη δισκοθήκη μου είτε από το Tidal. Και θα επανέλθω!
 


Μηνύματα
6.699
Reaction score
5.229
Άμπασο, λεπτόηχο, που θέλει dsp ή/και ζεστό ενισχυτή για να γλυκάνει ο ήχος του;

Άπαπα, μακριά από μένα.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Άμπασο, λεπτόηχο, που θέλει dsp ή/και ζεστό ενισχυτή για να γλυκάνει ο ήχος του;

Άπαπα, μακριά από μένα.
Αυτό το συμπέρασμα είναι τόσο μακριά από την πραγματικότητα που μόνο ως ...τρολιά μπορεί να εκληφθεί! :D
 

Μηνύματα
6.699
Reaction score
5.229
Αυτό συμπέρανα διαβάζοντας το review:

"they are most certainly not going to impact you the same way that a bass heavy design might."

"you might find them to be rather bass shy"

"it would be fair to say that they sound somewhat lean in this part of the range"(lower midrange)

"These are not lush sounding headphones so do not expect overly warm sounding vocals"

"There is a slightly lean quality to female vocals that one can tune with EQ or a warmer sounding amplifier and source."

"These are not headphones that will gloss over poor recordings"

"A warm sounding headphone amplifier will alter the tonal balance adding some body and color to any vocal tracks."
 
Last edited:

K

kimon

Guest
"Quot capita, tot sensus"
"Όσες κεφαλές (δηλαδή αυτιά), τόσες γνώμες"
Από ό,τι έχω καταλάβει, τα συγκεκριμένα ακουστικά πρέπει να είναι υψηλού επιπέδου. Σ' αυτήν την περίπτωση διαφορές επιπέδου 5-10% στην αντιληπτή ποιότητα του ήχου εύκολα ορίζονται ως προσωπικές προτιμήσεις.
Νομίζω πως το ασφαλέστερο κριτήριο είναι η εμπορική τους επιτυχία στο κοινό των "ευαίσθητων" (με ανεπτυγμένο αισθητήριο) ακροατών μουσικής.
Όπως ακριβώς θα ζητούσαμε συμβουλή για ένα καλό βιβλίο από κάποιον του οποίου τα κριτήρια εμπιστευόμαστε.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Αυτό συμπέρανα διαβάζοντας το review:

"they are most certainly not going to impact you the same way that a bass heavy design might."

"you might find them to be rather bass shy"

"it would be fair to say that they sound somewhat lean in this part of the range"(lower midrange)

"These are not lush sounding headphones so do not expect overly warm sounding vocals"

"There is a slightly lean quality to female vocals that one can tune with EQ or a warmer sounding amplifier and source."

"These are not headphones that will gloss over poor recordings"

"A warm sounding headphone amplifier will alter the tonal balance adding some body and color to any vocal tracks."
Δεν μπoρώ εύκολα πια να βασιστώ σε reviews για κανένα προϊόν. Ιδίως όταν προέρχονται από εμπορικά media (δηλ. κερδοσκοπικά) που πρέπει να τηρούν ισορροπίες με τους πελάτες τους (διαφημιζόμενους) και να μην "χαλάνε την πιάτσα" ούτε να "ανατρέπουν" τις κατηγορίες τιμών.
Oι reviewers έχουν πολύ συγκεκριμένη και δύσκολη δουλειά να κάνουν: Να συμβαδίσουν με το συμφέρον και τις επιταγές του μέσου για το οποίο εργάζονται χωρίς να καταφεύγουν σε μεγάλες ανακρίβειες. Αυτό τους υποχρεώνει κάποτε σε υπερβολικά θερμές εκφράσεις (για πολύ ακριβά προϊόντα που δεν έχουν ανάλογη ηχητική ποιότητα) ή σε άδικα χλιαρές εντυπώσεις (για οικονομικά προϊόντα που ηχούν πολύ καλύτερα από άλλα ακριβότερα). Δυο λάθος λέξεις μπορούν να χαλάσουν μεγάλες εμπορικές συμφωνίες.

Στο παραπάνω review βλέπω πως έγινε μια φιλότιμη προσπάθεια για πληροφορία "ανάμεσα στις γραμμές" (between the lines) αλλά με μέτριο αποτέλεσμα λόγω συνεχών παλινδρομήσεων, για παράδειγμα:

" Bass notes have good extension and definition but they are most certainly not going to impact you the same way that a bass heavy design might. The NDH-30 deliver bass notes with speed and texture and the focus is on accuracy.

Depending on the source material, you might find them to be rather bass shy — but then you listen to something like Dvořák’s “Symphony No. 9 in E Minor, Op. 95” and suddenly they rattle your teeth.

Ωστόσο απλά γράφει τι δεν κάνει σε σχέση με ένα "bass heavy" ακουστικό και επανέρχεται γράφοντας ότι το μπάσο τους θα κάνει "τα δόντια σας να χτυπάνε" (rattle your teeth)...

Αν κρίναμε μόνο από τα review θα μας αρκούσε η διαπίστωση ότι για κάθε "έτσι κι έτσι" review υπάρχουν άλλα τρία από έκπληκτους reviewer και κάποια που δεν δίστασαν να γράψουν ευθέως (ή να πουν στο youtube), πράγματα που πραγματικά "χαλάνε την πιάτσα". Επειδή όμως οι πωλήσεις βασίζονται σημαντικά στα reviews (γι αυτό γίνονται και πληρώνονται άλλωστε), θα υπάρξει και άμεση "αντεπίθεση" - όπως και για κάθε προϊόν εκπληκτικό για την τιμή του.

Εγώ διάλεξα άλλο δρόμο, που τον περιέγραψα πιό πάνω: Οπωσδήποτε ακρόαση και εκτεταμένη σύγκριση με τα HD 650 πριν την αγορά, με αξιόλογα μηχανήματα. Κατόπιν μετρήσεις με τα δικά μου μέσα (για αυτό αγόρασα το miniDSP EARS πριν ένα χρόνο), τις οποίες μετέφερα πιο πάνω.

Δεν θα μπορούσα τελικά να μην αγοράσω ένα ακουστικό που "πάτησε κάτω" τα αγαπημένα μου HD 650 (έχω δύο και ηχούν υπέροχα) και κοστίζει μόνο € 640. Φυσικά και θα το συγκρίνω μελλοντικά με ακουστικά πολύ ακριβότερα και δεν θα διστάσω να γράψω "καλά τα NDH 30 αλλά φτάνουν μέχρι εκεί..." Άλλωστε και τα καλύτερα έχουν ένα όριο...
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Δυό ωραίες ¨γκάφες" μου από την ημέρα που τα προωτοάκουσα: :redface:

1) Ταξιδεύοντας προς στην Αθήνα με το τραίνο για την (πρώτη) έκθεση και για προσπάθεια ακρόασης των NDH 30 (και άλλων) σε κατάστημα, είπα να πάρω μετά από πολύ καιρό ένα τεύχος του hxosplus για να χαζέψω στη διαδρομή. Αλλά κουρασμένος "λαγοκοιμήθηκα", χώρια που οι 5-6 ώρες ταξιδιού που είχα συνηθίσει ως φοιτητής έγιναν πλέον 2,5-3. Λίγο πριν κατεβώ από το τραίνο ξεφύλλισα το περιοδικό και "πήρα είδηση" ότι υπήρχε δοκιμή τους (τεύχος Σεπτεμβρίου)!

2) Στο κατάστημα, αφού άκουσα/σύγκρινα προσεκτικά για 1,5 ώρα, ζήτησα άδεια να βγάλω από την τσάντα μου το miniDSP Ears και το laptop μου για μετρήσεις. Προς τιμήν τους δεν είχαν καμμία αντίρρηση. Ε, δεν δούλεψε το ρημάδι! Δούλευε ένα χρόνο και εκείνη την ημέρα δεν... Το πάλεψα για 20 λεπτά, μονίμως το ίδιο error έβγαζε, το ξαναμάζεψα ντροπιασμένος. Ακόμα θα γελάνε τα παιδιά στον Φ. ΝΑΚΑ με το γραφικό Σαββατιάτικο επισκέπτη! Χώρια που έχασα πολύτιμο χρόνο από την κατοπινή ακρόαση των Focal Clear MG και δεν πρόλαβα να βγάλω βέβαιο συμπέρασμα!
(Μετά από μέρες βρήκα τι είχα κάνει: είχα τικάρει ένα λάθος κουτάκι ανάμεσα στις πολλές ρυθμίσεις που είχε να κάνει με κάποιο time reference. Πάντως αν είχε δουλέψει, μάλλον θα τα αγόραζα επιτόπου κι όχι μετά από ...δύο μέρες!)
 
Last edited:

Μηνύματα
6.699
Reaction score
5.229
Ε, κι εσύ, περίμενες από Neumann να μη μετράει καλά; Και κουβάλησες και μετρητικά στον Νάκα;

Το θέμα είναι να σου αρέσει το μονιτορέ άκουσμα. Αφού φαίνεται πως σου αρέσει, βρήκες αυτό που ήθελες.

Προσωπικά, αυστηρά ακουστικά δεν ξαναπλησιάζω, μετά από 10ετή εμπειρία με Sennheiser HD800, και πρόσφατα με HD820. Πιέζοντας-βεντουζάροντας τα 820 περιμετρικά από τα αυτιά, κάτι γινόταν ως προς το μπάσο.

Ότι τα ανοιχτά NDH30 είναι ικανά να "rattle the teeth" δεν χρειάζεται να τα ακούσω για να το αποκλείσω.
Αν ακούγονται σαν μόνιτορ μικρά ηχεία χωρίς σαμπ ή με 6ιντσο σαμπάκι, απλά δεν μου κάνουν.

Κι αν "φωνάζουν", και να πρέπει να καταφεύγω σε DSP να μη τρυπάν τα αυτιά σε μέτριες ηχογραφήσεις, επίσης δεν αντέχω.

Κατά τη γνώμη μου, τα ακουστικά επιβάλλεται να ωραιοποιούν για να είναι απολαυστικά.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ε, κι εσύ, περίμενες από Neumann να μη μετράει καλά; Και κουβάλησες και μετρητικά στον Νάκα;

Το θέμα είναι να σου αρέσει το μονιτορέ άκουσμα. Αφού φαίνεται πως σου αρέσει, βρήκες αυτό που ήθελες.

Προσωπικά, αυστηρά ακουστικά δεν ξαναπλησιάζω, μετά από 10ετή εμπειρία με Sennheiser HD800, και πρόσφατα με HD820. Πιέζοντας-βεντουζάροντας τα 820 περιμετρικά από τα αυτιά, κάτι γινόταν ως προς το μπάσο.

Ότι τα ανοιχτά NDH30 είναι ικανά να "rattle the teeth" δεν χρειάζεται να τα ακούσω για να το αποκλείσω.
Αν ακούγονται σαν μόνιτορ μικρά ηχεία χωρίς σαμπ ή με 6ιντσο σαμπάκι, απλά δεν μου κάνουν.

Κι αν "φωνάζουν", και να πρέπει να καταφεύγω σε DSP να μη τρυπάν τα αυτιά σε μέτριες ηχογραφήσεις, επίσης δεν αντέχω.

Κατά τη γνώμη μου, τα ακουστικά επιβάλλεται να ωραιοποιούν για να είναι απολαυστικά.
Η έκφραση "but... ...rattle your teeth" εκεί που γράφτηκε έδωσε την αντίθεση σε σχέση με την προηγούμενη πρόταση. Σημαίνει βαθύ και ισχυρό μπάσο (σείεται το κρανίο σου, ελληνιστί). Δεν τίθεται το παραμικρό θέμα μπάσου σ' αυτά τα ακουστικά. Δεν έχουν καμία σχέση με το αναιμικό μπάσο των HD800 ή άλλων ακουστικών που χρησιμοποιούνται ως μόνιτορ αλλά μόνο μόνιτορ δεν είναι όταν υπερτονίζουν τις υψηλές και λείπουν τα χαμηλά. Αυτό το είδος ήχου ...δεν το βάζω στο σπίτι μου! :biggrin:

Δεν υπάρχει καλύτερη "ωραιοποίηση" από την ακρίβεια και τη γραμμικότητα. Επίπεδη απόκριση από άκρο σε άκρο του φάσματος σημαίνει ότι θα ακούσεις τη μουσική όπως πρέπει/είναι, όχι λειψή ή αναιμική. Αλλιώς έχουν γίνει λάθη στην ηχογράφηση ή το mastering. Ο ηχολήπτης δεν έχει κανένα λόγο να "κρατήσει το χέρι του" στις χαμηλές συχνότητες, δεν είμαστε στην (πρώτη) εποχή του βινυλίου. Η επίπεδη απόκριση σημαίνει έναν συχνοτικά άψογο μετατροπέα, όχι λειψό ή αδιάφορο ή ..."μονιτορέ". Αν σου αρέσουν τα μπάσα πιο πολύ από τις άλλες περιοχές, αύξησέ τα, δεν χρειάζεται να τα αγοράσεις φουσκωμένα και να χαλάς κάθε καλή ηχογράφηση.
Ακρίβεια και γραμμικότητα σημαίνει πληρότητα όχι "οικονομία"!

(Και φυσικά αυτά τα ακουστικά ...δεν φωνάζουν. Αν είναι δυνατόν να άνοιγα νήμα για ακουστικά που ενοχλούν με κάποιο τρόπο! Κάποια στιγμή όμως θα τα ακούσεις και ο ίδιος...)
 


Μηνύματα
6.699
Reaction score
5.229
“The headphone responds to EQ as well and I really didn’t hear anything distorting when I increased both the sub-bass and the treble. Having said that, increasing the quantity didn’t really improve the perceived clarity of those frequencies. The bass was still soft, and the treble, was still too smoothed out.”

 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
“The headphone responds to EQ as well and I really didn’t hear anything distorting when I increased both the sub-bass and the treble. Having said that, increasing the quantity didn’t really improve the perceived clarity of those frequencies. The bass was still soft, and the treble, was still too smoothed out.”

Συγχαρητήρια που βρήκες την πιο αστεία κριτική από τις πολλές δεκάδες που έχουν δημοσιευτεί. Εκεί που όλοι ψάχνονται από που έπεσε αυτό το ακουστικό και κανονίζουν να το ακούσουν πλάι-πλάι με καθιερωμένα "τέρατα" αναφοράς, ο πιτσιρικάς από τις Φιλιπίννες έδωσε την ιεράρχησή του (σπαρταριστό και το βιντεάκι): Χειρότερα τα NDH 30, πιο πάνω τα ΗD 400 pro (€ 217) και σημαντικά πιό πάνω η σειρά HD 600/650. Έγραψε!!!

Το σημαντικό είναι ότι ψάχνοντας όλα τα review για το χειρότερο, κατάλαβες καλά και για τι μιλάμε!
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.755
Μηνύματα
2.874.869
Members
37.944
Νεότερο μέλος
TasosXalandri
Top