Oppenheimer (2023)



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.624
Reaction score
31.114
Καλο αλλα για ειδικο κοινο. Θα προτιμουσα ενα εργο εστιασμενο στο Manhatan project
βασισμενο στο καταπληκτικο βιβλιο The Making of the Atomic Bomb .

8/10 για εμενα ,αλλα ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι που θα το δουν θα βαρεθουν 😐

Μαζι με το παραπανο βιβλιο αλλα δυο με τους φυσικους που βλεπουμε στο εργο
Big Bang , Entanglement
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.364
Reaction score
94.138
8,5/10 κι από μένα.

Μόλις γύρισα από την Sphera, όπου δεν έπεφτε καρφίτσα. Σε εμένα πάλι άρεσε η οπτική του Nolan, που χρωμάτισε τις οπτικές των πρωταγωνιστών αλλά και τις χρονικές αναφορές με 3 διαφορετικές χρωματικές απεικονίσεις.

Σίγουρα θα την απολαύσω περισσότερο την δεύτερη φορά, γιατί σε ταινία Nolan μια φορά δεν είναι ποτέ αρκετή.
 


TGD

Μηνύματα
7.323
Reaction score
7.325
Παλιότερα στις μεγάλες ταινίες έκαναν διάλειμμα για να αλλάξουν καρούλι. Τώρα γιατί δεν κάνουν το ίδιο;
1. Οι καλοί κινηματογράφοι είχαν δύο μηχανές. Οπότε μόλις τελείωνε το πρώτο καρούλι έπαιρνε μπροστά η δεύτερη με το άλλο.
2. Θυμάμαι να πηγαινοφερνει μηχανάκι το καρούλι από τον ένα κινηματογράφο στον άλλον, και να έχει ατύχημα... Και το διάλειμμα κράτησε παααααρα πολύ.
3. Τώρα πια δεν υπάρχουν καρούλια, η προβολή είναι ψηφιακή. Εξαιρέσεις υπάρχουν, αλλά έτσι κι αλλιώς imax στην Ελλάδα δεν έχει.
 


Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.597

View attachment 298605

Ο Christopher Nolan αποκάλυψε ότι η νέα ταινία του, Oppenheimer, είναι τόσο μεγάλη σε διάρκεια που σχεδόν δεν χωρούσε στους προτζέκτορες του IMAX. ...
... Ωστόσο, η νέα ταινία του Nolan έφτασε το φιλμ στα όριά του μιας και ζύγιζε σχεδόν 272 κιλά και είχε τεράστιο όγκο.





Μας βλέπω στα Village με πάνα ακράτειας...:laugh:
Αυτο που φαινεται στην φωτογραφια λεγεται τραπεζι. Εκει μπαινουν ολες οι πραξεις της ταινιας(5~7 αυτα τα καρουλια που τα μετεφεραν καποτε με μηχανακια)μαζι αφου πρωτα τις ενωσουν οι μηχανικοι.

Παλιότερα στις μεγάλες ταινίες έκαναν διάλειμμα για να αλλάξουν καρούλι. Τώρα γιατί δεν κάνουν το ίδιο;
Το εκαναν για να υπαρχει διαλειμμα,απο την στιγμη που δεν θελουν διαλειμματα στις περισσοτερες αιθουσες παιζουν την ταινια ολοκληρη.
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
Το είδα. Σίγουρα μπορούσε να είναι μικρότερο σε διάρκεια αν δεν είχε κάποια κομμάτια μέσα.
Γρήγορο σε πλοκή.
Πολλοί οι χαρακτήρες, ευτυχώς τους περισσότερους τους ήξερα από βιβλία φυσικής.
Ήθελα μεγαλύτερο το ρόλο του νομπελίστα Richard Feynman, αν και όταν εμφανίζεται είναι χαρακτηριστικός (σε όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία του)
Πολύ δικαστικό δράμα όμως...

Καλύτερη για εμένα η ταινία Fat Man and Little Boy (1989). Όσοι την έχουν δει, δεν είναι δυνατόν να μην τους λείψει η δοκιμή μέσα στο εργαστήριο, που λείπει από την ταινία του Νόλαν.
 




Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.894
Reaction score
34.364
Μπα, θα μαι απ τους ελαχιστους που δε μου κανε κλικ...
δε ξερω, δε τρελλαθηκα, δε με κρατησε... πολυ μπρος πισω, θελει μαλλον πααρα πολυ προσοχη, και γενικα δεν με ενθουσιασε ωστε να μεινω εκει τσιτα...

αυτος ο @xfader που ειναι ???
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.026
Reaction score
20.572
Μπα, θα μαι απ τους ελαχιστους που δε μου κανε κλικ...
δε ξερω, δε τρελλαθηκα, δε με κρατησε... πολυ μπρος πισω, θελει μαλλον πααρα πολυ προσοχη, και γενικα δεν με ενθουσιασε ωστε να μεινω εκει τσιτα...

αυτος ο @xfader που ειναι ???
Μάλλον κοιμήθηκε κατά την προσπάθεια θέασης (εάν υποθέσουμε ότι έκανε έστω και μία :biggrin: ), οπότε, τι να γράψει; Για τα όνειρα που είδε; :roflmao:
 
Last edited by a moderator:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.364
Reaction score
94.138
Μπα, θα μαι απ τους ελαχιστους που δε μου κανε κλικ...
δε ξερω, δε τρελλαθηκα, δε με κρατησε... πολυ μπρος πισω, θελει μαλλον πααρα πολυ προσοχη, και γενικα δεν με ενθουσιασε ωστε να μεινω εκει τσιτα...

αυτος ο @xfader που ειναι ???
Ταινία του Nolan ισούται με χρονικές μεταφορές. Με διάσπαση προσοχής, αντίο. Interstellar, Inception, Memento είναι κλασικά παραδείγματα.

Ευτυχώς στο Oppenheimer οι χρωματικές διαφορές βοηθούσαν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.894
Reaction score
84.104
Μπα, θα μαι απ τους ελαχιστους που δε μου κανε κλικ...
δε ξερω, δε τρελλαθηκα, δε με κρατησε... πολυ μπρος πισω, θελει μαλλον πααρα πολυ προσοχη, και γενικα δεν με ενθουσιασε ωστε να μεινω εκει τσιτα...

αυτος ο @xfader που ειναι ???
O Nolan εκπροσωπεί την κουλτουριάρικη πλευρά του pop κινηματογράφου. Άρα έχει x από τα αποδυτήρια.

Τη ζωή του Oppenheimer την ξέρω απέξω λόγω τρέλας με τη Φυσική. Τώρα, να κάτσω να δω τρίωρη ταινία, όσο ρεαλιστική κι αν είναι, που ο δημιουργός θα επιδιώκει να περάσει το "Εδώ είμαι κι εγώ!" και θα ασχολείται με τα πιο βιογραφικά στοιχεία (δηλαδή τα όχι επιστημονικά) του χαρακτήρα, το θεωρώ βασανιστήριο της σταγόνας.

Μπορεί κάποια στιγμή να το τρέξω στα γρήγορα για να λέω ότι προσπάθησα.
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.894
Reaction score
34.364
Ταινία του Nolan ισούται με χρονικές μεταφορές. Με διάσπαση προσοχής, αντίο. Interstellar, Inception, Memento είναι κλασικά παραδείγματα.

Ευτυχώς στο Oppenheimer οι χρωματικές διαφορές βοηθούσαν.
Τα υπολοιπα και προηγουμενα του, ηταν αρκετα πιο ανεκτα και πιο ενδιαφερουσες σαν ταινιες.
Με το ζορι εφτασα στη μεση, κι αυτο γιατι διαβασα οτι διαβασα…
Ενταξει δεν ειμαι της κουλτουρας σιγουρα, αλλα το παρακανε.

ραμπο το πρωτο αιμα θελω.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.597
Ειναι σιγουρα κουραστικο το πρωτο μισο,με απεραντη πολυλογια και αργη ροη,αλλα ειναι αναγκαιο για το δευτερο καταιγιστικο μισο.Αψογες ερμηνιες ,η εικονα και ο ηχος αψογος,ειδικα στην εικονα αυτο που ειχε πει εδω ενα μελος(εικονοληπτης)για την ανωτεροτητα του φιλμ στην τρισδιαστατη αποτυπωση του προσωπου εδω φαινοταν 100%. Πολυ καλη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.825
Reaction score
28.227
ειδικα στην εικονα αυτο που ειχε πει εδω ενα μελος(εικονοληπτης)για την ανωτεροτητα του φιλμ στην τρισδιαστατη αποτυπωση του προσωπου εδω φαινοταν 100%.
Εγώ είμαι αυτός. Δεν είμαι εικονολήπτης. 🙂
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.255
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top