Power Plus HT1700 HDMI - τηλεχειριστήριο

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
635
Reaction score
106
Έχουμε μια τηλεόραση 720p philips αρκετά παλιά δηλαδή (βασικά είναι monitor).
Διαθέτει scart και dvi όπου έχω συνδέσει με καλώδιο hdmi to dvi έναν mpeg4 δέκτη Power Plus HT1700.

Το θέμα: το αρχικό χειριστήριο του Power Plus είχε χαλάσει και είχα καταφύγει σε συμβατά TELE.
Το άλλο θέμα: έχουμε αλλάξει 4-5 χειριστήρια όλον αυτό τον καιρό γιατί χαλάνε με το παραμικρό.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν συμβατά χειριστήρια για Power Plus HT1700 καλύτερης ποιότητας από της TELE (πχ που να διαθέτουν database με πρόγραμμα στον υπολογιστή που να περιλαμβάνει το HT1700) ώστε να αγοράσω και να ξεφύγουμε από τα TELE ή αν διαθέτει κανείς το συγκεκριμένο χειριστήριο να κάνουμε συναλλαγή. :)
 

ika

News
Μηνύματα
14.241
Reaction score
13.145
Έχω αυτό για την TV εδώ και 10 χρόνια και παίζει σαν καινούργιο. Είναι προγραμματιζόμενο για εως 4 συσκευές και θα χρειαστείς το μάτι προγραμματισμού που κάνει άλλα 5-10€.

Κοίταξα τις συσκευές που έχουν στον κατάλογο και έχει το ΗΤ1700 (βλ screenshot).
Στο site τους JollyLine (gbs-elettronica.it) έχουν και με προγραμματισμό για λιγότερες συσκευές και κάποια που είναι WEB programmed.

Ρίξτους αν θες μιά ματιά.
 

Attachments

Last edited:

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
635
Reaction score
106
Έχω αυτό για την TV εδώ και 10 χρόνια και παίζει σαν καινούργιο. Είναι προγραμματιζόμενο για εως 4 συσκευές και θα χρειαστείς το μάτι προγραμματισμού που κάνει άλλα 5-10€.

Κοίταξα τις συσκευές που έχουν στον κατάλογο και έχει το ΗΤ1700 (βλ screenshot).
Στο site τους JollyLine (gbs-elettronica.it) έχουν και με προγραμματισμό για λιγότερες συσκευές και κάποια που είναι WEB programmed.

Ρίξτους αν θες μιά ματιά.
Ευχαριστώ για την απάντηση και τη μαρτυρία ότι τα Jolly Line δεν έχουν το χάλι των TELE :p

Το θέμα είναι ότι αν δώσω 10 ευρώ για τηλεχειριστήριο και άλλα 10 για τον IR προγραμματιστή (τον βρήκα στο e-shop.gr), με τα ίδια χρήματα (20 EUR) βρίσκω σε αγγελίες δέκτες mpeg4 (ειδικά τώρα που έχουν απαξιωθεί).

Έλεγα μήπως υπήρχε κάποιο καλό τηλεχειριστήριο, έστω και της Jolly Line που με 10 - μαξ 15 ευρώ να κάνω τη δουλειά μου (πχ να προγραμματίζεται με usb ή άλλον τρόπο που δε θα αναγκαστώ να πάρω με 10 ευρώ τον IR προγραμματιστή ο οποίος μετά θα πεταχτεί σε μια γωνία). :)

ΥΓ: Έχω τον IR-50 προγραμματιστή της TELE, εμφανησιακά είναι ίδιος με της Jolly αλλά υποθέτω θα έχουν άλλο αναγωνριστικό συσκευής και δε θα είναι συμβατός. ΥΓ: Μόλις το δοκίμασα με το πρόγραμμα Catalog και δεν τον αναγνωρίζει.
 


ika

News
Μηνύματα
14.241
Reaction score
13.145
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
635
Reaction score
106
Μόλις το παρήγγειλα, ευχαριστώ πολύ! :)
 


petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
635
Reaction score
106
Το παρέλαβα σήμερα!
Μερικές σημειώσεις:

1. Η ποιότητά του είναι μακράν καλύτερη από τα TELE. Φαίνεται θα κρατήσει.
2. Αρχικά προσπάθησα να το προγραμματίσω από PC με την έξοδο 3.5mm jack της... οθόνης μου (που δίνει σήμα ήχου η HDMI). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην προγραμματίζεται και να παραμένει μετά αναμμένο το φωτάκι SHIFT χωρίς να σβήνει, παρότι έβγαζα και ξανά έβαζα τις μπαταρίες. Πάει λέω το 'καψα.
3. Επικοινώνησα από τη φόρμα με την εταιρεία (https://www.madeforyouweb.it/#main) και μου απάντησαν σε ούτε μια ώρα να δοκιμάσω άλλη συσκευή.
4. Τελικά βρήκα ένα παλιό Nokia Lumia 930 που έχω με 3.5mm jack, μπήκα στο https://www.madeforyouweb.it/#main με τον σάπιο του browser και ο προγραμματισμός έγινε με την πρώτη! Το SHIFT ξεκόλλησε!
Να σημειωθεί ότι πρέπει το φωτάκι SHIFT να σταματήσει να είναι αναμμένο μετά τον προγραμματισμό. Αυτό δείχνει ότι ολοκληρώθηκε ο προγραμματισμός με επιτυχία.

Όλα καλά λοιπόν, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Το χειριστήριο θα φύγει για το χωριό σε λίγες μέρες, στους θείους με το Power Plus. :)
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
14.241
Reaction score
13.145
Δηλαδή δεν προγραμματιζόταν από τον browser των windows και προγραμματίστηκε από τον browser του NOKIA?
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
635
Reaction score
106
Δηλαδή δεν προγραμματιζόταν από τον browser των windows και προγραμματίστηκε από τον browser του NOKIA?
Ναι, μάλλον έφταιγε κάτι με τις συχνότητες που έδινε έξοδο η οθόνη.
Το 3.5mm jack στέλνει ηχητικά ή και άλλα σήματα, δεν είναι θέμα browser.
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
14.241
Reaction score
13.145
Δεν δοκίμασες με το 3.5 καλώδιο απευθείας από το PC στο τηλεκοντρολ?
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
635
Reaction score
106
Δεν δοκίμασες με το 3.5 καλώδιο απευθείας από το PC στο τηλεκοντρολ?
Έχω απενεργοποιημένη την κάρτα ήχου και συνδεδεμένα usb ηχεία που δεν δίνουν έξοδο ακουστικών (Airpulse A300).
 
  • Like
Reactions: ika


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.760
Μηνύματα
2.874.972
Members
37.946
Νεότερο μέλος
evans1831
Top