Runco Q-750 LED

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Το Υ δεν είναι το gamma, αλλά η φωτεινότητα (luminance) βρε Κώστα!
Βέβαια τις τιμές φωτεινότητας από τις διαδοχικές γκρι κάρτες χρησιμοποιούν τα προγράμματα για να υπολογίσουν το gamma.
Όμως επιμένω ότι στην εποχή των προβολέων με δυναμικό έλεγχο φωτεινότητας (είτε πρόκειται για αυτόματη μηχανική ίριδα είτε για δυναμικό έλεγχο LED), οι τιμές gamma που προκύπτουν από αυτό τον υπολογισμό, λένε μόνο τη μισή αλήθεια. Η άλλη μισή μπορεί να είναι καλύτερη, μπορεί και χειρότερη σε πραγματική θέαση, ανάλογα με το πως γίνεται ο δυναμικός έλεγχος.
Εννοειτε ρε Δημητριε οτι δεν ειναι το gamma...
Μην γραφουμε και τα αυτονοητα...:112:

Με τα νουμερα αυτα βγαζεις ομως το gamma...

Μηπως τα εβγαλες εσυ ...:118:
Για κανε τα μαθηματικα σου και βαλτα....ο Βογιατζακης κοιμαται:116:

Η αποψη σου περι δυναμικης ιριδας εχει να κανει με το τι σ'αρεσει..
Εδω μιλαμε για το τι ειναι σωστο....
Σωστο ειναι το gamma εκεινο το οποιο η φωτεινοτητα του σε καθε ire πρεπει να ειναι 2.2 μιας και περαν αυτου αρχιζουμε και χανουμε αρκετα πραγματα στην εικονα......
Και αν καποιος θελει αλλο gamma εκτος 2.2 θα πρεπει ολα τα ire να εχουν το ιδιο gamma για να βλεπει σωστα.....

Για μενα... το 2.3 gamma σε ολα τα ire ειναι οριακο σε μια ρυθμιση,ωστε να βλεπεις καλα....
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

με ταλαιπωρητε ρε παιδια...:137:

Επαιζε ο ανθρωπος(Jason Turk)σε 84 ιντσες οθονη και το gamma του Runco ειναι S ...ξεκινωντας απο χαμηλα 10ire εως το 50 ire ποιο φωτεινος(απο την αναφορα)και απο 80ire εκει και πανω ποιο σκοτεινος(απο την αναφορα)
Το 60ire και 70 ire ειναι στο 2.2...!!

Και το Constant Contrast στην μεσαια ρυθμιση...

Δεν καθομαι να το βγαλω αναλυτικα αλλα χονδρικα επαιζε 2.1 εως τα 50 ire και απο 80ire και πανω 2.3..
Mαλλον εβαλε στον Runco preset gamma 2.2

Οποτε ειναι μια χαρα με το gamma S......:116:

Για καλο gamma χρειαζεσται και ενα scaler εξωτερικο ωστε να μπορει να σας το διορθωση....ο Runco δεν εχει στο μενου του ρυθμιση gamma....μονο CMS..
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Η αποψη σου περι δυναμικης ιριδας εχει να κανει με το τι σ'αρεσει.. Εδω μιλαμε για το τι ειναι σωστο....
Μάλλον με έχεις παρεξηγήσει, γιατί ουσιαστικά συμφωνούμε: εάν ο δυναμικός έλεγχος της φωτεινότητας προκαλεί ενοχλητικές παρενέργειες στην εικόνα, τότε ούτε κι εγώ τον εγκρίνω. Αν όμως το εγγενές on/off contrast ενός προβολέα είναι πολύ χαμηλό, τότε δεν έχω αντίρρηση στη χρήση του, εάν το όφελος είναι μεγαλύτερο από τις πιθανές παρενέργειες. Γι' αυτό και είμαι τόσο δύσπιστος απέναντι στις πολύ υψηλές τιμές κοντράστ των πρόσφατων (LED) DLP και αξιολογώ μόνο τις τιμές που προκύπτουν τις πιο ήπιες ρυθμίσεις του δυναμικού κοντράστ.
Σωστο ειναι το gamma εκεινο το οποιο η φωτεινοτητα του σε καθε ire πρεπει να ειναι 2.2 μιας και περαν αυτου αρχιζουμε και χανουμε αρκετα πραγματα στην εικονα......
Και αν καποιος θελει αλλο gamma εκτος 2.2 θα πρεπει ολα τα ire να εχουν το ιδιο gamma για να βλεπει σωστα.....
Για μενα... το 2.3 gamma σε ολα τα ire ειναι οριακο σε μια ρυθμιση,ωστε να βλεπεις καλα....
Στην τιμή του gamma που μου είναι πιο ευχάριστη στο μάτι, δε διαφέρω ούτε εγώ από τους περισσότερους φίλους του... αθλήματος, που την τοποθετούν λίγο πάνω από το 2,2. Όσο ψηλότερα ανεβαίνει η τιμή, τόσο πιο δυναμική γίνεται η εικόνα. Όμως αν ο προβολέας δεν έχει "βαρβάτο" μαύρο κι επαρκή φωτεινότητα για την οθόνη που φωτίζει, αν δεν υπάρχει έλεγχος ανακλάσεων και φωτισμού στο χώρο ή αν το υλικό που προβάλλει είναι ήδη "πουσαρισμένο", τότε μοιραία οι πολύ σκοτεινοί τόνοι πνίγονται στο μαύρο. Γι'αυτό νομίζω ότι το παν είναι η ισορροπία και το "καλύτερο" gamma είναι κατά περίπτωση κι όχι κάτι γενικό.
Αυτό που εγώ βρίσκω πιο ενοχλητικό, είναι σε μια δεδομένη μικτή σκηνή (και δη σκοτεινή), να είναι η καμπύλη φωτεινότητας αλλοιωμένη κατά ασυνεχή τρόπο. Αυτό όμως είναι κάτι πολύ διαφορετικό από το να μετράει κάποιος σ'ένα προβολέα με δυναμικό έλεγχο στατικές, ομοιογενείς γκρι κάρτες και να κρίνει τελικά ότι "το gamma είναι τύπου S" ή κάτι ανάλογο.


Όπως και νά 'χει όμως και ανεξάρτητα από όλα τα παραπάνω, η ουσία είναι κατά τη γνώμη μου αλλού: μέχρι τώρα λέγαμε ότι ο ασθενής κρίκος στους ψηφιακούς βιντεοπροβολείς ήταν η φωτεινή πηγή. Με την έλευση των LED στους DLP, ο ασθενής κρίκος είναι πλέον -με κραυγαλέο τρόπο- το DMD chip και το πολύ χαμηλό εγγενές κοντράστ που διαθέτει. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος λογικός άνθρωπος που να πιστεύει ότι μπορούμε να πάρουμε ένα κοντράστ της τάξης του 2.000:1 και να το κάνουμε ας πούμε 100.000:1, χωρίς να έχουμε αρνητικές συνέπειες κάπου αλλού.
Η Texas Instruments έχει επαναπαυτεί στις δάφνες της και δεν έχει παρουσιάσει κάποια ουσιαστική πρόοδο εδώ και πολύ καιρό. Εάν δεν ξυπνήσει γρήγορα -και δεδομένης της προόδου που κάνουν οι LCοS/LCD σε θέματα που αφορούν το intrascene contrast, τη σύγκλιση των πάνελ και την εν γένει ευκρίνεια της εικόνας- προβλέπω να τρέχει και να μη φτάνει, όταν και αυτές οι τεχνολογίες υιοθετήσουν με τη σειρά τους τα LED.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Δυστυχως Δημητριε δεν εχω προβολεα με δυναμικη ιριδα για να σου πω ποσο λαθος ειναι σε σχεση με εναν προβολεα χωρις δυναμικη ιριδα.....και δυστυχως δεν παιζω και με pc για να εχω τα καταλληλα paterns που χρειαζομαι....

Εαν ειχα τον προβολεα με την δυναμικη ιριδα και το pc θα μπορουσα να σου πω συγκεκριμενα πραγματα....

Παντως οι στατικες μετρησεις σε full screen η σε window size σε χωρους νορμαλ(σαλονι)με προβολεις χωρις δυναμικη ιριδα εχουν αποκλισεις πολυ πολυ μικρες απο ενα dmd ......στις αλλες τεχνολογιες δεν ξερω..
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Επιτέλους έχουμε μία σαφή άποψη από κάποιον reviewer σχετικά με την απόδοση του Runco στα mode που ντιμάρει τα led του.

“ConstantContrast”: The distorted gamma curve means the picture below loses detail and differentiation, even in the lowest setting.

Κατά την άποψή τους λοιπόν, και στα τρία mode του Constant Contrast, ακόμα και στο χαμηλότερο δηλαδή, αυτό που αποδίδει περίπου 10.000:1 on/off contrast, ο Runco παραμορφώνει την καμπύλη του gamma (λέγε με φιδίσιο gamma), με αποτέλεσμα σε συνδυασμό με την χαμήλωμα της φωτεινότητας να χάνονται αρκετές διαβαθμίσεις σε κάποιες σκηνές. Το παράδειγμα με το τριαντάφυλλο σε μαύρο φόντο είναι ενδεικτικό.

Κατά τη γνώμη τους λοιπόν, το Constant Contrast του Runco πρέπει να απενεργοποιηθεί, και ο προβολέας να παίζει με το φυσικό on/off contrast του DMD τσιπ, που ανέρχεται μόλις στο 2.000:1 on/off contrast.

Αστεία πράγματα, θα μου επιτρέψετε να σχολιάσω. Ποιος θα τολμήσει να βάλει τον Runco να παίξει σκοτεινές σκηνές με το Constant Contrast απενεργοποιημένο, δηλαδή με ένα 2.000:1 on/off contrast απέναντι π.χ., στον VPL85 που θα πυροβολεί με ένα 70.000:1 on/off contrast;! :111:

O VPL85 θα καταπιεί τον Runco στα σκοτεινά πλάνα, όπως ένας λευκός εξάμετρος καρχαρίας καταπίνει μια αθώα ανυπεράσπιστη φώκια... :142: :137:
Jason Turk...τελικη ρυθμιση...



Y= gamma σε FL
Το ιδιο εκανε και Jason Turk ......Π.Β.

Εκανε την τελικη ρυθμιση με απενεργοποιημενο το Constant Contrast βγαζωντας τον 2350/1 και εβαλε gamma 2.2
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Ο κλασικός γνωστός Κεφάλας. Ανακατεύει τη σούπα όπως τον βολεύει κάθε φορά, για να καταλήξει στο μείγμα που... θα τον βγάλει από πάνω! :137:

Βρε Κώστα, στα σοβαρά τώρα, σε ποιον νομίζεις ότι τα πουλάς αυτα;! :118:

Όλα τα παραδείγματα που σου ανέφερα εγώ, αφορούσαν επαγγελματίες calibrators και reviewers, όπως το link που έβαλε ο Σκαφάτος για τον Runco. Οι άνθρωποι μέτρησαν με το φωτόμετρό τους ή τον χρωματικό αναλυτή τους και κατέληξαν στο ασφαλές συμπέρασμα (πάντα κατά τη γνώμη τους), ότι στο gamma 2,35 ο Runco απέδιδε πολύ καλύτερα στον bat cave χώρο τους από το gamma 2,2.

Αλλά φυσικά για τον Joe Kane έκανες φυσικά ότι και καλά «δεν διάβασες» αυτά που έγραψα. Ή μήπως θα μας πεις τώρα ότι κατά λάθος ο Kane έβαλε gamma 2,5 στον πρώτο Samsung και 2,6 στον δεύτερο;!

Μπουχαχαχά, λες να πήγαινε και τις δύο φορές για gamma 2,2 ο Kane, και κατά λάθος του «προέκυψε» το 2,5 και το 2,6;! :204:
Και μην με ζαλιζεις συνεχεια με το ιδιο θεμα ......:133:

Ολοι οι reviewer κανουν ρυθμιση που να ειναι κοντα στο gamma 2.2 (τελικο αποτελεσμα ωστε να μπορουν να κρινουν)

....απο εκει και περα βαζεις οτι θελεις....

Και φυσικα δεν ισχυει μονο στο gamma να κανεις οτι θελεις,αλλα και σε ολες τις παραμετρους εικονας......
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Για κανε τα μαθηματικα σου και βαλτα....ο Βογιατζακης κοιμαται:116:

Ναι ρε κοιμάμαι, έχεις κανένα πρόβλημα;! :137:

Κάνω αποτοξίνωση από σένα, γιατί με βγάζεις από τα ρούχα μου... :142:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Όμως επιμένω ότι στην εποχή των προβολέων με δυναμικό έλεγχο φωτεινότητας (είτε πρόκειται για αυτόματη μηχανική ίριδα είτε για δυναμικό έλεγχο LED), οι τιμές gamma που προκύπτουν από αυτό τον υπολογισμό, λένε μόνο τη μισή αλήθεια. Η άλλη μισή μπορεί να είναι καλύτερη, μπορεί και χειρότερη σε πραγματική θέαση, ανάλογα με το πως γίνεται ο δυναμικός έλεγχος.

Ένας πιθανός τρόπος (λέω εγώ τώρα), για να πάρουμε απαντήσεις στο θέμα που αναφέρεις Δημήτρη, είναι η «αύξηση της αναλυτικότητας» όπως την ονομάζω εγώ τουλάχιστον, στις μετρήσεις φωτεινότητας που μας δίνουν την καμπύλη του gamma.

Ο πρώτος και σχετικά γνωστός τρόπος είναι η μέτρηση της φωτεινότητας ανά 5% και όχι ανά 10%, όπως είναι καθιερωμένο, και ο υπολογισμός του gamma από 20 καρτέλες αντί για 10. Η γάτα ο Joe Kane στο DVE HD-DVD στην ενότητα Grey Scale, έχει συμπεριλάβει ακριβώς αυτό, 20 windowed πατερνάκια που ανεβαίνουν κατά 5% αύξηση της φωτεινότητας. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει μάλιστα και στα πατερνάκια του AVSforum. :126:

Υπάρχουν ακόμα πιο προχωρημένα βήματα, αν κάποιος διαθέτει μια γεννήτρια σήματος, όπως η Accupel του φίλτατου Greg Rogers. Με την γεννήτρια εύκολα μπορείς να φτιάξεις full field ή windowed πατερνάκια, έτσι λοιπόν μπορείς να φτιάξεις 100 καρτέλες του γκρι, με αύξηση της φωτεινότητας του 1% κάθε φορά. Αν υπολογίσει κάποιος το gamma στις 100 διαφορετικές αυτές καρτέλες, πιστεύω ότι θα έχει «ξεγυμνώσει» την συμπεριφορά του μέσου απεικόνισης (προβολέας, τηλεόραση, μόνιτορ κτλ.) σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Ενώ το πιο extreme project θα ήταν φυσικά να φτιάξει η γεννήτρια σήματος 220 διαφορετικές καρτέλες του γκρι, με την πρώτη να ξεκινά από το digital 17 και την τελευταία να καταλήγει στο digital 235! :138:

Εάν γινόταν υπολογισμός του gamma από τις 220 αυτές διαφορετικές καρτέλες, νομίζω ότι πλέον το gamma θα είχε κατεβάσει «εντελώς τα βρακάκια του»! :137:

Γιατί εύκολα μπορώ να υποθέσω(ουμε) ότι π.χ., οι μηχανικοί της Sony ίσως να έχουν εφαρμόσει έναν αλγόριθμο χειρισμού της δυναμικής ίριδας στους VPL80 και VPL85, με τον οποίο να μας δίνουν ένα σχετικό «αρμονικό και καθαρό» gamma, στις καρτέλες 10% φωτεινότητα, ενώ στις ενδιάμεσες τιμές να γίνεται πραγματικός χαμός, με κουκουρούκου τιμές φωτεινότητας. :111:

Το ίδιο φυσικά θα μπορούσαμε να υποθέσουμε και για τους DLP προβολείς με LED, και τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζονται τη φωτεινότητα στις διάφορες βαθμίδες του δυναμικού ελέγχου του ντιμαρίσματος των LED.

Το ζήτημα βεβαίως είναι ποιος κάθεται να μετρήσει 100 ή ακόμα χειρότερα 220 διαφορετικές καρτέλες του γκρι, και να υπολογίσει το gamma σε καθεμία από αυτές!

Πάντως πιστεύω ότι έστω και η μέτρηση ανά 5% αύξηση της φωτεινότητας, δηλαδή η μέτρηση σε 20 πατερνάκια αντί για των καθιερωμένων 10, είναι το πρώτο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Τι λέτε;...
 

Μηνύματα
567
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Runco Q-750 LED

Τι λέτε;...
Ωραία, βρε Παναγιώτη μου, ας υποθέσουμε ότι μετράμε το gamma με 220 καρτέλες και βρίσκουμε τις ενδιάμεσες τιμές κουκουρούκου ξεβρακώνοντας τον προβολέα με τα ''φιδίσια'' διαγράμματά του.....

Πως το καλό θα τον διορθώσουμε ανά 1% ώστε να έχουμε ένα γραμμικό και ομοιόμορφο gamma?? Εδώ, δεκάδες πας να πειράξεις με ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων και μόλις πειράζεις το ένα χαλάει το άλλο, οπότε και συμβιβάζεσαι μ' ένα ικανοποιητικό μέσο όρο, θυσιάζοντας την τελειότητα ή στα χαμηλά είτε στα ψηλά IRE, ώστε να παρακολουθήσεις την ταινία σου.

ΥΓ
Μην παρεξηγείσαι που χρησιμοποίησα λέξεις πατενταρισμένες από σένα......το έκανα για να μιλήσω στη γλώσσα σου!!:116::116:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Ναι ρε κοιμάμαι, έχεις κανένα πρόβλημα;! :137:

Κάνω αποτοξίνωση από σένα, γιατί με βγάζεις από τα ρούχα μου... :142:
Κανε αποτοξινωση....:116:

Ετσι μονο ερχεσε στα ισια σου και δεν λες μ$%%$@$%ιες...:137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Runco Q-750 LED

1. Πως το καλό θα τον διορθώσουμε ανά 1% ώστε να έχουμε ένα γραμμικό και ομοιόμορφο gamma?? Εδώ, δεκάδες πας να πειράξεις με ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων και μόλις πειράζεις το ένα χαλάει το άλλο, οπότε και συμβιβάζεσαι μ' ένα ικανοποιητικό μέσο όρο, θυσιάζοντας την τελειότητα ή στα χαμηλά είτε στα ψηλά IRE, ώστε να παρακολουθήσεις την ταινία σου.

2. ΥΓ
Μην παρεξηγείσαι που χρησιμοποίησα λέξεις πατενταρισμένες από σένα......το έκανα για να μιλήσω στη γλώσσα σου!!:116:

1. Δεν έχω ιδέα Γιάννη μου, για τον Joe Kane με πέρασες ή μήπως για τον William Phelps;! :142:

Εγώ ένας απλός χομπίστας είμαι, και μάλιστα από χωριό! :116:

Στα σοβαρά τώρα, δεν πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα στο gamma, πέρα από το να επιλέξεις κάποιο από τα έτοιμα preset του προβολέα που να κάθεται όσο το δυνατόν πιο κοντά στην αναφορά, αναλόγως βέβαια και με το setup προβολέα-χώρου, όπως γράφει σωστά πιο πάνω ο Δημήτρης Headroom.

Αν βέβαια διαθέτει κάποιος εξωτερικό scaler, αλλάζει το πράγμα. Ή αν διαθέτει ξεχωριστό μενού για να πειράξει το gamma ανα περιοχές, όπως έχει ο HD750 κτλ.


2. Ναι ρε, παρεξηγήθηκα, και μάλιστα χοντρά! Δημητρη Headroom, μπανιάρισε σε παρακαλώ για πάντα τον Γιάννη που τόλμησε να μου απευθυνθεί με αυτόν τον τρόπο... :204:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Κανε αποτοξινωση....:116:

Ετσι μονο ερχεσε στα ισια σου και δεν λες μ$%%$@$%ιες...:137:

Πως τολμάς και μου απευθύνεσαι με αυτόν τον τρόπο;! :118:

Δημήτρη μου, μπανιάρισε και τον Κεφάλα διά παντός και αμετακλήτως... :204:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Kαι συνεχιζεις να λες απο οτι διαβασα..εκτος απο ενα σημειο..:112:

Ρε ...πιωμενος εισαι..:112::137:
 



Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Runco Q-750 LED

:116:

Οταν ερθεις στα ισια σου θα σου πω...:112:


Είμαι απολύτως στα ίσια μου, φίλτατε, εξαιρετικά νηφάλιος και σε οργασμό ενεργητικότητας θα έλεγα! :126:

Εσύ στρίβεις διά του αρραβώνος για μια ακόμα φορά, όταν στριμωχτείς, την κάνεις με... ελαφρά πηδηματάκια όπως το συνηθίζεις! :137:
 



Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Runco Q-750 LED

Hello out there!
My name is Holger Graeff and I'm the responsible Sales Director for Runco in Europe.
Right now I'm here in Athens to introduce our new LED projector Q-750 to selected custom installer and the press.
The team of Projecting & Sounding Art provided me a great welcome and I'm happy to see how professionally they act on the Greek market. I'm sure we as Runco have with them the right partner.

But it's equally more important for me to now being able to offer a wide product range of displays and projectors in Greece.
Have a look at www.runco.com to get an impression of what Runco offers.

Our new LED projector is certainly state-of-the-art. The technology itself offers great advantages such as
- 50.000 hours lamp lifetime (no exchange of lamps...)
- much lower power consumption (up to 70%)
- much broader colors!! Color space is much wider than NTSC
- RUNCO developed PCE (Personal Color Equilizer)
- RUNCO developed RSC (Runco Smar Color)
- ... and of course you can use our CineWide and AutoScope for
your cinematic experience in 2.35:1 (21:9) aspect ratio.
You can find all details at www.haveyouseentheq.com - enjoy!

We got alreay many great reviews and awards and I'm happy that you can now find this great LED projector also in Greece!

All the best,
Holger
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.758
Μηνύματα
2.874.909
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top